სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2016 წლის 30 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურს 50 მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში აკვირდებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია 700-მდე აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგებოდა, მათ შორის იყო 600-ზე მეტი მოკლევადიანი დამკვირვებელი საუბნო საარჩევნო კომისიებში, 43 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებელი და 40 მობილური ჯგუფი. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები ყველა საარჩევნო უბანს უწევდნენ მონიტორინგს ოთხ ოლქში: #36 მარნეულის; #44 ახალციხე-ადიგენის; #49 ქუთაისის და #66 ზუგდიდის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქებში. 24 საათის განმავლობაში, ცენტრალურ ოფისში მონაცემთა და ინციდენტების ცენტრები მუშაობდა.
ორგანიზაცია საპარლამენტო არჩევნებს ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით დააკვირდა, რაც იძლევა საშუალებას შევაფასოთ არჩევნების დღის მთლიანი პროცესი. PVT მეთოდოლოგია გვაწვდის ზუსტ და დროულ ინფორმაციას ხმის მიცემის და დათვლის მიმდინარეობის შესახებ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვების შედეგად, ხმის დათვლის პროცესში რამდენიმე საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა მნიშვნელოვანი ტიპის დარღვევებს, მათ შორის, ზოგ უბანზე - ბიულეტენებისა და ხელმოწერების რაოდენობის შეუსაბამობას; შემაჯამებელი ოქმების არასათანადოდ შევსება-გადასწორების ცალკეულ შემთხვევებს, ბიულეტენების ფარულობის დარღვევის მასშტაბურ შემთხვევას ერთ საარჩევნო უბანზე.
ამ ეტაპისთვის, აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით ორგანიზაციას დაყენებული აქვს საარჩევნო ბიულეტენების გადათვლის და ერთი საარჩევნო უბნის ბათილობის საკითხი.  ხმების პარალელური დათვლის საფუძველზე მიღებული მონაცემებით შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ ხმის დათვლის პროცესში გამოვლენილი დარღვევები  წარმოადგენდა ცალკეულ საყურადღებო შემთხვევებს, თუმცა, მას არ ჰქონდა სისტემური ხასიათი და ვერ მოახდენდა მაჟორიტარული არჩევნების შედეგებზე არსებითი ხასიათის ზეგავლენას.
ამომრჩეველთა აქტივობამ მთელი ქვეყნის მასშტაბით 37.6% (ცდომილების ზღვარი +/- 0.9 %) შეადგინა, რაც პირველ ტურთან  შედარებით დაბალი მაჩვენებელია. 8 ოქტომბერს ამომრჩეველთა აქტივობა  52.9% (ცდომილების ზღვარი +/- 0.9%) იყო.
საარჩევნო უბნების 99.8%-ზე ხმის დათვლის პროცესმა დარღვევების გარეშე ჩაიარა. აღნიშნული მაჩვენებელი სტატისტიკურად ახლოს არის პირველი ტურის მონაცემთან (97.9%).
ხმის დათვლის პროცესში, არცერთ საარჩევნო უბანზე არ დაფიქსირდა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის შემთხვევები, რაც სტატისტიკურად არ განსხვავდება პირველი ტურის მონაცემისგან (99.9%).
საარჩევნო უბნების 0.7%-ზე ხმების დათვლისას უბანზე მყოფ დამკვირვებლებს არ მიეცათ თითოეულ ბიულეტენში ასახული ინფორმაციის დანახვის შესაძლებლობა.
საარჩევნო უბნების 89.2%-ზე იმყოფებოდნენ „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები, ხოლო უბნების 79.9%-ზე - „ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლები“. არჩევნების პირველ ტურზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ საარჩევნო უბნების 89.1%-ზე,  ხოლო“ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები - 87.6%ზე.
მაჟორიტარული სისტემით არჩევნების შედეგები
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ სრულად მიიღო ინფორმაცია დამკვირვებლების 100%-ისგან, რომლებიც ყველა საარჩევნო უბანზე იყვნენ განთავსებული ოთხ საარჩევნო ოლქში: #36 მარნეულის; #44 ახალციხე-ადიგენის; #49 ქუთაისის; და #66 ზუგდიდის მაჟორიტარულ ოლქებში.
მარნეულის #36 მაჟორიტარული ოლქი
#41 თამაზ ნავერიანი- ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 72.27%
#5 აკმამედ იმამკულიევი - ნაციონალური მოძრაობა - 27.73%
ახალციხე-ადიგენის #44 მაჟორიტარული ოლქი
#41 გიორგი კოპაძე- ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 69.83%
#5 ვაჟა ჩიტაშვილი - ნაციონალური მოძრაობა - 30.17%
ქუთაისის #49 მაჟორიტარული ოლქი
#41 კობა ნარჩემაშვილი - ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 67.33%
#5 გიორგი წერეთელი - ნაციონალური მოძრაობა- 32.67%
ზუგდიდის #66 მაჟორიტარული ოლქი
#41 ედიშერ თოლორაია- ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო - 71.09%
#5 სანდრა ელისაბედ რულოვსი  - ნაციონალური მოძრაობა- 28.91 %
ხმის დათვლის პროცესში დაფიქსირებული დარღვევები
ბიულეტენების ნაკლებობა ხელმოწერების რაოდენობაზე:
#60 მაჟორიტარული ოლქის #3 უბანზე (ჩოხატაური) ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობა 148-ით აღემატება ბიულეტენების რაოდენობას.
ბიულეტენების მეტობა ხელმოწერებზე:
#36 მაჟორიტარული ოლქის #68 საარჩევნო უბანზე (მარნეული) ბიულეტენების რაოდენობა 2-ით მეტია სიაში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე.
#65 მაჟორიტარული ოლქის #22 საარჩევნო უბანზე (ზუგდიდი) ბიულეტენების რაოდენობა 1-ით მეტია სიაში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე.
#23 მაჟორიტარული ოლქის #37 საარჩევნო უბანზე (საგარეჯო) რეგისტრატორის მიერ გაცემული ბიულეტენები ორით აღემატება ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას.
შემაჯამებელი ოქმის არასათანადოდ შევსება:
#68 მაჟორიტარული ოლქის #98 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) შემაჯამებელ ოქმში გადასწორებულია მიღებული ბიულეტენების რაოდენობა და აღნიშნულს თან არ ახლავს შესწორების ოქმი.
#39 მაჟორიტარული ოლქის #30 საარჩევნო უბანზე (კასპი) შემაჯამებელ ოქმში არაა მითითებული ბათილი ბიულეტენები.
ბიულეტენების არ დამოწმება:
#44 მაჟორიტარული ოლქის #30 საარჩევნო უბანზე (ახალციხე) 12 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული რეგისტრატორის ხელმოწერით, მათ შორის, ერთს არ ჰქონდა ასევე რეგისტრატორის ბეჭედი. აღნიშნული ბიულეტენებიდან 11 იყო „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, ხოლო ერთი „ქართული ოცნების“;
#49 მაჟორიტარული ოლქის #98 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) ხმის დათვლის პროცესში გამოვლინდა, რომ  9 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული რეგისტრატორის ხელმოწერით და ბეჭდით, რაც ბიულეტენების ბათილობის საფუძველია. აღნიშნულ 9-დან არჩევანი 6 ბიულეტენში „ქართული ოცნების“, ხოლო 3 შემთხვევაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლოდ იყო გაკეთებული.
ბიულეტენების ფარულობის დარღვევა
#66 მაჟორიტარული ოლქის #72 საარჩევნო უბანზე (ზუგდიდი) ხმის დათვლის დროს ხმის ფარულობის დარღვევის მასშტაბური ფაქტი გამოვლინდა. კერძოდ,  35 კონვერტში საარჩევნო ბიულეტენებთან ერთად მოთავსებული იყო ამომრჩევლის ბარათები, რაც ამომრჩევლების იდენტიფიცირების საშუალებას იძლეოდა. მათ შორის, ერთ-ერთ ბიულეტენზე ამომრჩეველს გაკეთებული ჰქონდა მინაწერი, რითიც იგი ადასტურებდა კონკრეტული კანდიდატის სასარგებლოდ ხმის მიცემის ფაქტს. აღნიშნულ ბიულეტენებში მოქალაქეებს არჩევანი „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ ჰქონდათ გაკეთებული.
„სამართლიანი არჩევნებს“ საოლქო საარჩევნო კომისიაში დაყენებული აქვს აღნიშნული საარჩევნო უბნის ბათლობის საკითხი.
მასალის დალუქვის წესის დარღვევა:
#7 მაჟორიტარული ოლქის #29 საარჩევნო უბანზე (კრწანისი) არ მოხდა კომისიის ბეჭდის დალუქვა.
#7 მაჟორიტარული ოლქის #7 და #9 საარჩევნო უბნებზე (კრწანისი) არ მოხდა ჩანაწერთა წიგნის დალუქვა.
#7 მაჟორიტარული ოლქის #23 საარჩევნო უბნანზე (კრწანისი) გაფუჭებული ბიულეტენები არ იყო დალუქული დადგენილი წესით.
#23 მაჟორიტარული ოლქის #23 საარჩევნო უბნიდან (საგარეჯო) საარჩევნო ოლქში არ იყო წარდგენილი სარეგისტრაციო ჟურნალი.
საკონტროლო ფურცლების შეუსაბამობა:
#72 მაჟორიტარული ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე (ხელვაჩაური) ძირითადი ყუთის საკონტროლო ფურცელი არ შეესაბამება თავმჯდომარესთან შენახულ საკონტროლო ფურცელს.
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა 61 შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში, საუბნო საარჩევნო კომისიაში წარდგენილია 37 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში 55 საჩივარი.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებებისა და სატელეფონო ზარების მეშვეობით აწვდიდნენ ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებული იყო 10 ოპერატორის, 10 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შექმნა PTV მონაცემთა ბაზა, რომელიც ამუშავებდა დამკვირვებლების მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას, ყველა მონაცემი გადიოდა რამდენიმე ხარისხის კონტროლის ტესტს და მათი გადალახვის შემდეგ, ხორციელდებოდა მონაცემთა ანალიზი და მათი შეტანა ორანიზაციის მიგნებებსა და დასკვნებში.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) was monitoring the October 30, 2016 second round of Parliamentary Elections in 50 majoritarian districts across Georgia. ISFED Observation Mission consisted of approximately 700 accredited and trained observers. Among them, over 600 short-term observers (STOs) at Precinct Election Commissions (PECs); 43 District Election Commission (DEC) observers; and 40 mobile teams. ISFED had observers at all polling stations in four majoritarian districts: #36 Marneuli; #44 Akhaltsikhe-Adigeni; #49 Kutaisi; and #66 Zugdidi. PVT and Incident Centers operated at the Central Office during 24 hours.
ISFED observation of the second round of parliamentary elections was based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which allows assessment of the entire Election Day process. PVT observation delivers accurate and timely information regarding voting and counting processes.
In the process of vote count ISFED observers detected significant violations on some precincts, including cases of differences between the number of ballots and number of voter signatures; a few cases of improper filling or correction of summary protocols; a case where major violation of the secrecy of ballot papers was detected at one precinct.
In complaints filed about these facts, ISFED has requested recount of ballot papers and annulment of the results at one precinct.  Based on PVT results, we can state that while these violations during vote count were important, they were isolated cases and were not systematic, therefore they could not have had substantial influence on the majoritarian election results.
Final turnout was 37.6% (with a margin of error of +/-0.9%), that is lower than the first round of parliamentary election when turnout was 52.9% (with a margin of error +/- 0.9%).
In 99.8% of polling stations the counting process was without any major incidents, which is not statistically significantly different from the first round of parliamentary elections (97.9%).
None of the precincts had unauthorized persons present during the counting process, which is not statistically significantly different from the first round of parliamentary elections. (99.9%)
In 0.7% of polling stations, during the vote count, observers did not have a possibility to view each ballot paper and information indicated on it.
In 89.2% of polling stations representatives of Georgian Dream were present, UNM representatives were present in 79.9% of PECs. In the first round of parliamentary elections Georgian Dream had representatives at 89.1% of precincts and UNM representatives were at 87.6% of polling stations.
Results for the Majoritarian Elections
ISFED has received reports from 100% of PVT observers from all polling stations in four majoritarian districts: #36 Marneuli; #44 Akhaltsikhe-Adigeni; #49 Kutaisi; and #66 Zugdidi.
Marneuli #36 Majoritarian District
#43 Tamaz Naveriani – Georgian Dream –Democratic Georgia - 72.27%
#5 Akmamed Imamkuliev – United National Movement - 27.73%
Akhaltsikhe-Adigeni #44 Majoritarian District
#41 Giorgi Kopadze – Georgian Dream – Democratic Georgia - 69.83%
#5 Vazha Chitashvili – United National Movement - 30.17%
Kutaisi #49 Majoritarian District
#43 Koba Narchemashvili - Georgian Dream – Democratic Georgia - 67.33%
#5 Giorgi Tsereteli - United National Movement - 32.67%
Zugdidi #66 Majoritarian District
#41 Edisher Toloraia - Georgian Dream – Democratic Georgia - 71.09%
#5  Sandra Elisabeth Roelofs - United National Movement - 28.91 %
Violations Identified During the Vote Count
Signatures more than ballot papers
At the polling station #3 of the majoritarian district #60 (Chokhatauri) the number of signatures on the voters list exceeded the number of ballot papers by 148.
Ballot papers more than signatures
At the polling station #68 of the majoritarian district #36 (Marneuli) the number of ballot papers exceeded the number of signatures on the voters list by two.
At the polling station #22 of the majoritarian district #65 (Zugdidi) the number of ballot papers exceeded the number of signatures on the voters list by one.
At the polling station #37 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) the number of ballot papers handed out by the registrar exceeds the number of signatures on the voters list by two.
Improper filling of summary protocols
At the polling station #98 of the majoritarian district #68 (Batumi) the field indicating number of received ballot papers is corrected without the adequate correction protocol;
At the polling station #30 of the majoritarian district #39 (Kaspi) the number of the annulled ballot papers is not included in the summary protocol.
Failure to validate ballot papers
At the polling station #30 of the majoritarian district #44 (Akhaltsikhe), 12 ballot papers were not properly validated through signature by the registrar. One of such ballot papers did not bear the stamped either. In 11 of such ballot papers vote was cast in favor of UNM and in once case – vote was cast in favor of the Georgian Dream.
At the polling station #98 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) vote count procedure revealed that 9 ballot papers were not properly validated with a signature and a stamp by the registrar. In 6 of such ballot papers, the vote was in favor of the Georgian Dream and in 3 cases - vote was cast in favor of the UNM.
Violation of the secrecy of ballot paper
At the polling station #72 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) substantial violation of the secrecy of vote was detected during the vote count. In 35 envelopes, voter invitation cards were placed along with ballot papers, making it possible to identify the voters and their votes. One of the ballot papers also had a note, confirming the fact of voting in favor of one of the candidate. In the above-mentioned ballot papers the citizens had voted in favor of the Georgian Dream. ISFED has filed complaint at the DEC requesting annulment of the results of this precinct.
At the polling station #29 of the majoritarian district #7 (Krtsanisi) commission stamp was not properly sealed.
At the polling stations #7 and #9 of the majoritarian district #7 (Krtsanisi) the record book was not sealed.
At the polling station #23 of the majoritarian district #7 (Krtsanisi) the spoiled ballot papers were not properly sealed as required by law.
The registration book from the polling station #23 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) was not delivered to the DEC.
Control sheet matching problem
At the polling station #3 of the majoritarian district #72 (Khelvachauri) main ballot box control sheet did not correspond to the control sheet saved with the PEC chairperson.
As of now, ISFED observers have filed 37 complaints with PECs and 55 complaints with DECs. ISFED observers have made 61 entries in the record book.
Throughout the day, ISFED observers reported information to the Data Analysis Center in Tbilisi via SMS and/or phone calls. The Data Analysis Center was comprised of 10 data operators, 10 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes observers’ text messages. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests are passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings and conclusions.