16 მრგვალი მაგიდა საარჩევნო კანონმდებლობაზე წარდგენილ რეკომენდაციებთან დაკავშირებით
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“, „საერთშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ და „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ საქართველოს მასშტაბით 16 მრგვალი მაგიდა ჩაატარეს. მრგვალი მაგიდები გაიმართა „საზოგადოების ინფორმირება 2013 წლის საარჩევნო რეფორმის შესახებ“ პროექტის ფარგლებში, რომელიც განხორციელდა საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდისა (IFES) და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით.
მრგვალი მაგიდების მიზანს წარმოადგენდა სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ შემუშავებული საკანონმდებლო რეკომენდაციების გაცნობა სამოქალაქო საზოგადოების, ადგილობრივი თვითმმართველობის, მედიის, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისა და სხვა დაინტერესებული პირებისათვის. ასევე, მათი მოსაზრებების და რეკომენდაციების მოსმენა და საარჩევნო რეფორმის პროცესში ჩართული მხარეებისათვის წარდგენა. მრგვალი მაგიდები გაიმართა გორში, რუსთავში, მარნეულში, ბორჯომში, ახალციხეში, დუშეთში, თელავში, გურჯაანში, ქუთაისში, ზუგდიდში, ლაგოდეხში, ფოთში, ოზურგეთში, ბათუმში, თბილისში დიდუბე-ჩუღურეთის გამგეობასა და მთაწმინდის გამგეობაში.
შეხვედრებზე განიხილებოდა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მომზადებული საკანონმდებლო რეკომენდაციები შემდეგ საკითხებზე: ამომრჩეველთა სიები; „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ ორგანულ კანონში“ შესატანი ცვლილებები; ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება და მედიის მიერ წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქება.
შეხვედრის მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ კითხვები დაესვათ არასამთვარობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის და გამოეთქვათ საკუთარი რჩევები/მოსაზრებები. რეკომენდაციების განხილვამ დიდი ინტერესი გამოიწვია, შეხვედრის მონაწილეებმა სურვილი გამთქვეს, რომ მსგავსი შეხვედრები უფრო ხშირად იმართებოდეს, რათა ისინი უკეთ იყვნენ ინფორმირებული და ჩართული საარჩევნო რეფორმის პროცესში.

16 Round Table Meetings on the Electoral Reform Recommendations
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), Transparency International – Georgia and Georgian Young Lawyers Association held 16 round-table meetings throughout Georgia. Round-tables were held under the framework of an ongoing project “Raising Public Awareness on Electoral Reform 2013”, which is being implemented with the financial support of International Foundation for Electoral Systems (IFES) and United States Agency for International Development (USAID).
The round table meetings aimed at introducing recommendations developed by the three NGOs to the representatives of civil society, local self-government, media, political parties and other interested public, to take into consideration their opinions and recommendations and present them to those involved in the election reform process.
Round tables were held in Gori, Rustavi, Marneuli, Borjomi, Akhaltsikhe, Dusheti, Telavi, Gurjaani, Kutaisi, Zugdidi, Lagodekhi, Poti, Ozurgeti, Batumi and in Tbilisi based Gamgeobas’ of Didube-Chugureti and Mtatsminda.
Meetings discussed legislative recommendations developed by the NGOs on the following issues: voters’ lists, amendments to the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens, the use of administrative resources and media coverage of pre-election campaign.
Participants had the opportunity to express their own ideas and opinions as well as ask questions to the NGO representatives. Discussion triggered great interest among participants who recommended similar meetings to be held more often to ensure that public is better informed and involved in the process of electoral reform.