სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2018 წლის 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებს მთელ საქართველოს ტერიტორიაზე ყველა საარჩევნო ოლქში აკვირდებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია შედგებოდა 800 საუბნო, 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 78 მობილური ჯგუფისგან. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებდა 15 ოპერატორისა და 10 იურისტისაგან დაკომპლექტებული მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები. „სამართლიანი არჩევნები“ მადლობას უხდის სადამკვირვებლო მისიაში ჩართულ თითოეულ დამკვირვებელს.
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდებოდა, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მონაცემების საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ხმის დათვლის პროცესი უმეტესწილად საარჩევნო პროცედურების დაცვით მიმდინარეობდა. კენჭისყრის პროცესის მსგავსად, ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესში დაფიქსირდა რიგი დარღვევები, როგორიცაა შემაჯამებელი ოქმის არასათანადოდ შედგენა, დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვა, ბიულეტენებისა და ხელმოწერების რაოდენობას შორის დისბალანსი, დოკუმენტების დალუქვის წესის დარღვევა. ცალკეულ უბნებზე ბიულეტენები, რომლებზეც ამომრჩევლის ნება იკვეთებოდა, არასწორად გააბათილეს.
ამ დროისთვის „სამართლიან არჩევნებს“ 73 საჩივარი წარდგენილი აქვს საუბნო კომისიებში, ხოლო 82 საოლქო საარჩევნო კომისიებში.
PVT დაკვირვების შედეგები
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ამომრჩეველთა აქტივობამ 46.6% შეადგინა (+/- 0.8%-იანი სანდოობის ინტერვალით), რაც 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე ამომრჩეველთა აქტივობის მაჩვენებლის მსგავსია.
საარჩევნო უბნების 0.6%-ზე დაფიქსირდა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის ფაქტები.
არჩევნების დღის მიმდინარეობის თაობაზე მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგად დაფიქსირებულ შედეგებში. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ მიიღო ინფორმაცია მისი დამკვირვებლების 99.0%-ისგან.
წარმოგიდგენთ 7 საუკეთესო შედეგის მქონე კანდიდატის მონაცემებს PVT-ის შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილი უბნების 99.0%-დან მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით. ყოველი შედეგისთვის ცდომილების ზღვარი მითითებულია ცხრილში და ის გამოთვლილია 95%-იანი სანდოობის ინტერვალით.
კანდიდატი გამოთვლილი პროცენტი ცდომილების ხარისხი მინიმალური შედეგი მაქსიმალური შედეგი
#5 გიგოლ ვაშაძე 38.5%  1.0%  37.5%  39.5%
#48 სალომე ზურაბიშვილი 37.6%  0.9%  36.7%  38.5%
#2 დავით ბაქრაძე 11.0% 0.5%  10.5%  11.5%
#10 შალვა ნათელაშვილი 3.8%  0.2%  3.6%  4.0%
#25 დავით უსუფაშვილი  2.3%  0.2%  2.1%  2.5%
#36 ზურაბ ჯაფარიძე  2.2%  0.2%  2.0%  2.4%
#21 კახა კუკავა  1.3%  0.1%  1.2%  1.4%
ყველა სხვა კანდიდატის შედეგი 1%-ზე ნაკლებია.
ხმების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგების საფუძველზე, „სამართლიან არჩევნებს“ შეუძლია დარწმუნებით განაცხადოს, რომ 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში 50%+1 ბარიერი არცერთ კანდიდატს გადაულახავს. შესაბამისად, საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვებული მეორე ტურში გამოვლინდება, ხოლო მეორე ტური გაიმართება გრიგოლ ვაშაძესა და სალომე ზურაბიშვილს შორის.
აღსანიშნავია, რომ გრიგოლ ვაშაძის მიერ მიღებული ხმების პროცენტული მაჩვენებელი მერყეობს 37.5%-სა და 39.5%-ს შორის, ხოლო სალომე ზურაბიშვილის მიერ მიღებული ხმების პროცენტული მაჩვენებელი - 36.7%-სა და 38.5% ინტერვალშია. სტატისტიკურად, თანაბარი ალბათობით არის შესაძლებელი, რომ შედეგი იყოს ინტერვალის ნებისმიერ წერტილში. იმის გათვალისწინებით, რომ ორი კანდიდატის შედეგების ინტერვალები ერთმანეთს კვეთს, „სამართლიან არჩევნებს“ არ შეუძლია დარწმუნებით თქვას, თუ რომელი კანდიდატი არის პირველ ადგილზე და რომელი მეორეზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ბათილად ცნობილი ბიულეტენთა პროცენტული მაჩვენებელი ქვეყნის მასშტაბით შეადგენს 3.2% (+/- 0.2%-ანი სანდოობის ინტერვალით). ეს მაჩვენებელი უფრო მაღალია 2013 წლის საპრეზიდენტო მონაცემთან შედარებით (1.8%).
დარღვევები ამ დროისთვის
„სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
დამკვირვებლის უფლების შეზღუდვა:
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #36 საარჩევნო უბანზე კომისიის მდივანმა დამკვირვებელს არ გააკეთებინა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
• #49 თერჯოლის საოლქო კომისიაში, კომისიის წევრები იმყოფებოდნენ კომისიის თავმჯდომარის ოთახში, საიდანაც ისმოდა ჩხუბის და ყვირილის ხმა. დამკვირვებელს არ ჰქონდა შესაძლებლობა დაკვირვებოდა პროცესს და გაეგო თუ რახდება, ვინაიდან მას თავმჯდომარის ოთახში არ უშვებდნენ და პროცესი არ იყო გამჭვირვალე.
ბიულეტენების მეტობა ხელმოწერების რაოდენობაზე:
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #21 საარჩევნო უბანზე, #80 ქედის საარჩევნო ოლქის #29 საარჩევნო უბანზე, #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბანზე და #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ერთით მეტი აღმოჩნდა ხელმოწერების რაოდენობაზე.
• ბერლინის #13 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ერთით მეტი იყო ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე.
დოკუმენტაციის არასათანადოდ დალუქვა:
• #4 კრწანისის საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე გამოუყენებელი და გაფუჭებული ბიულეტენები ერთად დალუქეს.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბაზე გამოუყენებელი ბიულეტენები ისე დაილუქა რომ არ ჩამოეჭრა კუთხე.
ბიულეტენთან დაკავშირებული პროცედურების დარღვევა:
• #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #34 საარჩევნო უბანზე ბათილად ცნეს ორი ბიულეტენი, რომელზეც იკითხებოდა ამომრჩევლის ნება.
• #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #48 საარჩევნო 30-მდე ბიულეტენი, რომელზეც გამოხატული იყო ამომრჩევლის ნება ბათილად იქნა ცნობილი.
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანზე 3 ბიულეტენი, რომელზეც იკვეთებოდა ამომრჩევლის ნება ბათილად ცნეს.
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #30 საარჩევნო უბანზე 12 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული რეგისტრატორების ხელმოწერით.
სიაში ხელმოწერებთან დაკავშირებული დარღვევები
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #43 საარჩევნო უბაზე ამომრჩეველს არასწორად მოაწერიეს ხელი ნათესავის ნაცვლად.
შემაჯამებელი ოქმის არასათანადოდ შედგენა:
• #49 თერჯოლის საარჩევნო ოლქის #32 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელი ოქმის მიხედვით ხელმოწერების რაოდენობა შეადგენს 477-ს, ხოლო გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა 475-ს. თუმცა, არსებობს რეგისტრატორის ახსნა-განმარტება, რომლის მიხედვითაც მან ამომრჩეველზე გასცა 1-ით მეტი ბიულეტენი. აღნიშნული ახნა-განმარტება და კენჭისყრის შედეგები ერთმანეთთან წინააღმდეგობაში მოდის.
• #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე შედგენილი შემაჯამებელი ოქმი არ იყო დამოწმებული საარჩევნო კომისიის ბეჭდით.
• #35 ხაშურის საარჩევნო ოლქის #40 საარჩევნო უბანზე შედგენილ შემაჯამებელ ოქმში არა არის მითითებული შედგენის თარიღი და დრო და არ არის დამოწმებული ბეჭდით.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე შედგენილ შემაჯამებელ ოქმში მონაცემები არასწორადა არის მითითებული, კერძოდ, ბათილი ბიულეტების რაოდენობა - 23 მითითებულია ასევე ერთ-ერთი კანდიდატის (თემურ შაშიაშვილის) გრაფაში, ხოლო თემურ შაშიაშვილის მიერ მიღებული ხმების რაოდენობა (35) კი სხვა კანდიდატის გრაფაში.
დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოება:
• #8 დიდუბის საარჩევნო ოლქის #5, #14, #36, #45 და #46 საარჩევნო უბნებზე საკონტროლო ფურცელს არ ჰქონდა კომისიის თავმჯდომარის ხელმოწერა, რაც გამოვლინდა მასალების ოლქში გადაცემის შემდეგ.
• #8 დიდუბის საარჩევნო ოლქის #4 საარჩევნო უბნიდან ოლქში გადაცემულ მასალებში არ იყო სარეგისტრაციო ჟურნალი.
• იქიდან გამომდინარე, რომ დიდუბის #8 საოლქო საარჩევნო კომისიაში მიტანილი მასალები არასათანადოდ იყო დალუქული და/ან დოკუმენტაცია აკლდა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებსა და კომისიის წევრებს შორის მოხდა დაპირისპირება, რაშიც, სავარაუდოდ, ჩაერთვნენ ასევე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები/აქტივისტები. საოლქო კომისიაში საპატრულო პოლიცია გამოძახეს.
• სიტყვიერ დაპირისპირებას ჰქონდა ადგილი ასევე ახალქალაქის #40 საოლქო საარჩევნო კომისიაში, სადაც სამართალდამცველები გამოიძახეს, მას შემდეგ რაც „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებსა და კომისიის თავმჯდომარესა და წევრებს შორის დაპირისპირება მოხდა.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით. არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისია ასევე მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მიერ. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ სამართლიან არჩევნებს“ და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, გერმანიის ან NED-ის შეხედულებებს.

Election Day Final PVT Results
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) was monitoring the October 28, 2018 Presidential Elections in all electoral districts across Georgia. ISFED Observation Mission consists of 800 short-term-observers deployed at precincts, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile groups. PVT and Incident Centers operated in the central office staffed with 15 operators and 10 lawyers. ISFED thanks every observer involved in the Observation Mission.
ISFED’s observation of the Presidential Elections was based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enabled us to timely detect violations, systematically evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results.
Based on the ISFED PVT data, we can conclude that the tabulation of votes was mostly conducted in compliance with election procedures. Similarly to the voting process, number of violations were reported during counting of votes, such as: improper filling of summary protocols, restriction of the rights of observers, number of issued ballot papers not matching number of signatures in the voters list, violation of sealing procedure of election materials. In some precincts ballots that indicated voter’s choices have been improperly invalidated.
ISFED observers have filed 73 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 82 complaints with District Electoral Commissions (DECs).
PVT findings
Based on PVT reports from ISFED observers, voter turnout was 46.6% (with margin of error +/- 0.8%), which is similar to the 2013 Presidential Elections when final turnout was 47.0%.
Presence of unauthorized persons was reported in the 0.6% of the polling stations.
Based on the information received about the Election Day process, ISFED is confident in its PVT results. ISFED received information from 99.0% of its observers.
We present the top seven candidates based on information received from 99.0% of polling stations using the established PVT (random sampling of polling stations).
| Candidate | PVT Result | Margin of Error | Lowes Possible Result | Highest Possible Result |
| #5 Grigol Vashadze | 38.5% | 1.0% | 37.5% | 39.5% |
| #48 Salome Zurabishvili | 37.6% | 0.9% | 36.7% | 38.5% |
| #2 David Bakradze | 11.0% | 0.5% | 10.5% | 11.5% |
| #10 Shalva Natelashvili | 3.8% | 0.2% | 3.6% | 4.0% |
| #25 David Usupashvili | 2.3% | 0.2% | 2.1% | 2.5% |
| #36 Zurab Japaridze | 2.2% | 0.2% | 2.0% | 2.4% |
| #21 Kakha Kukava | 1.3% | 0.1% | 1.2% | 1.4% |
PVT results for every other candidates is less than 1%.
Based on PVT results, ISFED is confident that none of the candidates cleared the 50%+1 threshold in the Presidential Elections of 28 of October. Therefore, the winner of the Presidential Elections will be revealed in the second round of elections, which will be held between Grigol Vashadze and Salome Zurabichvili.
It is noteworthy that percentage of votes received by Grigol Vashadze varies between 37.5% and 39.5%, while percentage of votes received by Salome Zurabichvili is between 36.7% and 38.5%. Statistically, it is equally likely for a candidate’s result to be at any point within these intervals. As the two intervals overlap, ISFED cannot definitively say which of the two candidates is ahead.
According to ISFED, the percentage of invalid ballots for the country is 3.2% with a margin of error of 0.2%, which is higher than to the 2013 Presidential Elections when it was 1.8%.
ISFED’s observers reported following violations:
Restriction of the rights of observer
• At the polling station #36 of the election district #66 (Zugdidi), observer was not allowed by the Secretary to make the remark in the logbook.
• At the DEC #49 (Terjola), quarrelling and shouting was heard from the room of the Chair of the Commission, where members of the Commission had convened. ISFED observer was not able to observe the incident and to find out what was happening, as he was not allowed to enter the room and the whole process was not transparent. Number of issued ballot papers exceeding number of signatures in the voters list.
• At the polling station #21 of the election district #9 (Nadzaladevi), at the polling station #29 of the election district #80 (Keda), at the polling station #8 of the election district #7 (Chughureti) and at the polling station #3 of the election district #37 (Akhaltsikhe), number of issued ballot papers was exceeding the number of signatures in the voters list by one.
• At the abroad polling station #13 (Berlin) number of issued ballot papers exceeded number of signatures in the voters list by one. Violation of sealing procedure of election materials • At the polling station #25 of the election district #4 (Ktrsanisi) unused and damaged ballot papers were sealed together.
• At the polling station #10 of the election district #2 (Vake) unused ballot papers were sealed without cutting off their corners in prior. Procedural violations related to ballot papers • At the polling station #34 of the election district #37 (Akhaltsikhe) two ballot papers on which voters will was evident were deemed as invalid.
• At the polling station #48 of the election district #6 (Samgori) up to 30 ballot papers on which voters will was evident were deemed as invalid.
• At the polling station #15 of the election district #20 (Rustavi), 3 ballot papers on which voters will was evident were deemed as invalid.
• At the polling station #30 of the election district #12 (Gurjaani), 12 ballot papers were not validated by the signature of registrars. Violations related to signatures in voters list • At the polling station #43 of the #2 (Vake) voter was allowed to sign the voters list instead of a relative.
Improper filling of summary protocol
• At the polling station #32 of the election district #49 (Terjola) according to the summary protocol, number of signatures is 477 and number of the issued ballot papers is 475. However, according to the explanatory note of the registrar, s/he issued one additional ballot paper to the voter. The explanatory note and voting results are contradictory to each other.
• At the polling station #25 of the election district #37 (Akhatsikhe) summary protocol was not validated with a stamp.
• At the polling station #40 of the election district #35 (Khashuri) summary protocol was not validated with a stamp and date of its drawing is missing.
• At the polling station #16 of the election district #59 (Kutaisi) data is incorrectly submitted in the summary protocol. Specifically, number of invalid ballot papers (27) is indicated in the result field of one of the candidates, Temur Shashiashvili, whose results of counting of votes (35) is indicated in the field of another candidate.
• At the polling stations #5, #14, #36, #45 and #46 of the election district #8 (Didube) control sheets were missing signature of the Commission Chairperson. Incident was only revealed after election material was handed over to the DEC.
• At the polling station #4 of the election district #8 (Didube) PEC log of registration was missing from election materials handed over to the DEC.
Cases of verbal confrontation
• Since at the DEC #8 (Didube) election materials were brought improperly sealed and/or some documents were missing, verbal confrontation ensued between representatives of the United National Movement and the members of the Commission. Allegedly, representatives/activists of the Georgian Dream also got involved in the confrontation. As a result, police was called at the DEC.
• At the DEC #40 (Akhaltsikhe) case of verbal confrontation was reported between representatives of the United National Movement and the Chairperson. As a result, police was called at the DEC.