სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2018 წლის 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტორინგს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ყველა საარჩევნო ოლქში ახორციელებს. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია შედგება 800-მდე საუბნო, 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 78 მობილური ჯგუფისგან. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებს 15 ოპერატორისა და 10 იურისტისაგან დაკომპლექტებული მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები.
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდება, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემატურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შეფასებას კენჭისყრის მიმდინარეობისა და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ PVT-ის დამკვირვებელთა 99.0%-ის მიერ გამოგზავნილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგით მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრის პროცესმა უმეტესწილად მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე ჩაიარა. მიუხედავად ამისა, კენჭისყრის დღის განმავლობაში, დაფიქსირდა სხვადასხვა სახის პროცედურული დარღვევები, როგორიცაა: დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვა; მარკირების პროცედურის დარღვევა; ბიულეტენებთან დაკავშირებული პრიცედურების დარღვევები; არაუფლებამოსილი პირების უბანზე ყოფნის ცალკეული შემთხვევები; არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის შემთხვევები; ამომრჩეველთა სიასთან დაკავშირებული ხარვეზები; სხვის ნაცვლად ხმის მიცემა, აგიტაცია საარჩევნო უბანზე და სხვა დარღვევები. ასევე დაფიქსირდა სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირების გამონაკლისი შემთხვევა.
არჩევნების დღეს ტენდენციის სახით გამოიკვეთა პარტიული აქტივისტების საარჩევნო უბნების მიმდებარედ მობილიზება და მათი მხრიდან ამომრჩევლების სიებში აღრიცხვა, რაც შესაძლოა ნეგატიურ გავლენას ახდენდეს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენაზე და ამომრჩევლის მიერ აღქმული იქნას, როგორც მათზე განხორციელებული ირიბი ზეწოლა. ძირითადად ამ მეთოდს „ქართული ოცნების“ აქტივისტები იყენებდნენ, თუმცა რამდენიმე ოლქში დაფიქსირდა მსგავსი ქმედებები „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა“ და „ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენლები მხრიდანაც. მათ შორის, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს მმართველი პარტიის აქტივისტების მხრიდან აგიტაციისა და მოსული ამომრჩევლებისთვის მხარდამჭერების მოყვანის დავალების შემთხვევები. ცალკეულ უბნებზე, მსგავსი მეთოდებით მოქმედებდნენ ზოგიერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის მოწმობის მქონე პირებიც.
ამ დროისთვის „სამართლიან არჩევნებს“ 61 საჩივარი წარდგენილი აქვს საუბნო კომისიებში, ხოლო 62 საოლქო საარჩევნო კომისიებში.
• საქართველოს მასშტაბით, საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციით. აღნიშნული მაჩვენებელი სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მონაცემთან (98%).
• საარჩევნო უბნების 97.1%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც წარმოადგენს გაუმჯობესებას 2013 წლის არჩევნებთან მონაცემთან (94.4%) შედარებით.
• საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით. ეს მონაცემი იგივეა, რაც 2013 წლის საპრეზიდენტო (99.1%) მონაცემები.
• საარჩევნო უბნების 98.6%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც სტატისტიკურად მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება 2013 წლის არჩევნებთან შედარებით, როდესაც მარკირება შემოწმდა უბნების 97.4%-ზე.
• საარჩევნო უბნების 98.6%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. ეს მაჩვენებელი მცირედ გაუმჯობესებულია 2013 წლის არჩევნების მონაცემთან (96.4%) შედარებით.
• საარჩევნო უბნების 0.8%-ზე დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობის ან ზეწოლა-მუქარის ფაქტები
17:00 საათის შემდგომ, „სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #93 საარჩევნო უბანზე კომისიის მდივანმა დამკვირვებელს არ მისცა საჩივრის დარეგისტრირების საშუალება.
• #38 ადიგენის საარჩევნო ოლქის #4 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა, მიუხედავად თავმჯდომარის მითითებისა, ბიულეტენი კაბინის გარეთ შემოხაზა.
აგიტაცია უბანზე:
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე „ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის“ ორგანიზაციის დამკვირვებელი ახორციელებდა აგიტაციას და მოუწოდებდა ამომრჩევლებს ხმა მიეცათ „ქართული ოცნების“ კანდიდატისთვის.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #91 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრი აკეთებდა პოლიტიკური შინაარსის კომენტარებს.
ბიულეტენთან დაკავშირებული პროცედურების დარღვევა:
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #91 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა კონვერტის გარეშე მოათავსა ბიულეტენი ყუთში.
• #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #34 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორის მიერ ხელმოწერების გადათვლის შემდეგ ერთი ბიულეტენით მეტი აღმოჩნდა გაცემული.
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #102 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ერთით მეტი ბიულეტენი გასცა ამომრჩეველზე.
• #83 ხელვაჩაურის საოლქო საარჩევნო კომისიის #37 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის მეშვეობით არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო 41 ამომრჩეველმა, ხოლო გადასატანი ყუთის კომისიის წევრებს გადაცემულ ჰქონდათ 50 ბიულეტენი. ხმის მიცემის დასრულების შემდგომ, გადასატან საარჩევნო ყუთთან ერთად უბანზე ყუთის წამღებმა კომისიის წევრებმა ნაცვლად 9 ბიულეტენისა დააბრუნეს ერთით ნაკლები ბიულეტენი - 8 ბიულეტენი.
• #52 ბაღდათის საარჩევნო ოლქის #6 და #25 საარჩევნო უბნებზე არცერთი რეგისტრატორის სამაგიდო სიაში არ იყო მითითებული რომელი ამომრჩევლები აძლევდნენ ხმას გადასატანი ყუთით.
• #67 ზუგდიდი საარჩევნო ოლქის #86 საარჩევნო უბანზე კომისიის მდივანმა მონაცემები გადაასწორა სადემონსტრაციო ოქმში. სიაში ხელმოწერებთან დაკავშირებული დარღვევები
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #36 საარჩევნო უბაზე მისულ ამომრჩეველს მისი გრაფის გასწვრივ ხელმოწერა დახვდა.
• #8 დიდუბის საარჩევნო ოლქის #54 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის კომისიის წევრებმა გადასატანი ყუთის სიასთან ერთად წაიღეს სპეციალური სიაც, რაც გადასატანი ყუთის უბანზე დაბრუნების შემდეგ გამოვლინდა.
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბაზე გადასატანი ყუთის გამყოლმა კომისიის წევრმა გადასატანი ყუთის სიაში მყოფი ამომრჩევლის ნაცვლად ხმა მიაცემინა სიაში მყოფი პირის ოჯახის წევრს.
• #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #93 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორს თავისი ხელმოწერა გამორჩა სიაში.
საარჩევნო კომისიისთვის ხელის შეშლა:
• სიტყვიერი შელაპარაკება მოხდა ვაკის საოლქო კომისიის თავმჯდომარესა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელ კონსტანტინე იოსელიანს შორის, რომელიც, რამდენიმე პირთან ერთად, იღებდა ოლქში მიმდინარე პროცესს, კომისიის თავმჯდომარის თქმით მათი იდენტიფიცირება ვერ მოხერხდა, რადგან არ წარმოადგინეს აკრედიტაციები. მათი ოლქში მოსვლის შემდეგ კომისიის თავმჯდომარესა და კონსტანტინე იოსელიანს შორის შელაპარაკება კომისიის შენობის დერეფანში დაახლოებით 20 წუთს გაგრძელდება. კომისიის თავმჯდომარემ აღნიშნული პირები საოლქო კომისიის შენობიდან გააძევა, თუმცა „სამოქალაქო პლატფორმა - ახალი საქართველოს“ წარმომადგენელი ვაკის საოლქო კომისიაში, დავით ნებიერიძე თავმჯდომარის გადაწყვეტილებას არ დაემორჩილა, რის გამოც თავმჯდომარემ გამოიძახა საპატრულო პოლიცია, რომელმაც ნებიერიძე ოლქიდან გაიყვანა.
სამართლიანი არჩევნები გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც საარჩევნო დარღვევები საარჩევნო რუკაზე აისახება. ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
მომდევნო განცხადება გამოქვეყნდება 29 ოქტომბერს.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით. არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისია ასევე მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მიერ. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ სამართლიან არჩევნებს“ და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, გერმანიის ან NED-ის შეხედულებებს.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 28, 2018 Presidential Elections in all electoral districts around Georgia. ISFED Observation Mission consists of more than 800 accredited and trained observers deployed at precinct, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile groups. PVT and Incident Centers are working in the central office with 15 operators and 10 lawyers.
ISFED’s observation of the Presidential Elections is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enables us to timely detect violations, systematically evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results.
In this statement, ISFED presents its assessment of the voting process and closing of polling stations based on the information provided by 99.0% of PVT observers.
Based on the analysis of the information received through PVT methodology ISFED concludes that the voting process was mostly conducted without significant violations. However, throughout the voting process different kinds of procedural violations were reported, such as limiting the rights of observers; violation of inking procedure; procedural violations related to ballot papers; presence of unauthorized persons at the polling station; errors related to the voters list; voting instead of other voter; campaigning at the polling station, etc. Also separate cases of verbal and physical violations were identified.
During the Election Day ISFED observers identified the disturbing trend of mobilization of party activists nearby polling stations, who were noting which voters went to the stations, these cases might have a negative effect on expression of voters’ free will and might be taken as indirect pressure on voters. This kind of method was mostly used by activists of the “Georgian Dream”, however, at certain election districts similar activities were reported from representatives of the “United National Movement”, as well as “European Georgia”. ISFED observers also identified several cases of campaigning and demanding voters to bring more supporters from activists of the ruling party. At separate cases, at polling stations, representatives of certain non-governmental organizations were using similar methods.
At this time, ISFED observers have filed 61 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 62 complaints with District Electoral Commissions (DECs).
• At 99.7% of polling stations in Georgia, voters cast their ballots using proper voter identification. This figure is almost identical to the 2013 Presidential Elections (98%).
• Inking was always properly checked at 97.1% of polling stations, which is an improvement compared to the 2013 Presidential Elections, when inking was checked at 94.4% of polling stations.
• At 99.1% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and seal. This figure is not different from 2013 Presidential Elections (99.1%).
• At 98.6% of polling stations, voters were always properly inked. This figure is not statistically different from 2013 Presidential Elections when voters were properly inked at 97.4% of polling stations.
• The secrecy of vote was always ensured at 98.6% of the polling stations. This figure is slightly improved compared to 2013 Presidential Elections (96.4%).
• Different cases of violation during voting process were identified at 0.8% of the polling stations.
After 17:00 ISFED’s observers reported following violations:
Limitation of observers’ rights:
• At the polling station #93 of the election district #10 (Gldani), the observer was not allowed to register a complaint by the secretary of the Commission.
Violation of secrecy of vote
• At the polling station #4 of the election district #38 (Adigeni), the voter casted a vote outside of the cabin, despite the fact that he/she was pointed not to do so by the Chair.
• At the polling station #11 of the election district #12 (Gurjaani), the observer of the “Former Prisoners for Human Rights” was campaigning and urging the voters to vote for the candidate of the “Georgian Dream”.
• At the polling station #91 of the election district #3 (Saburtalo) the member of the Commission was making political statements. Procedural violations related to ballot papers • At the polling station #91 of the election district #3 (Saburtalo) the voter placed a ballot paper in the ballot box without an envelope.
• At the polling station #34 of the election district #37 (Akhaltsikhe) after counting of signatures by the registrar, it was discovered that number of issued ballot papers was one figure more than signatures.
• At the polling station #102 of the election district #79 (Batumi) the registrar issued one more ballot papers to the voter.
• At the polling station #37 of the election district #83 (Khelvachauri), 41 voters were able to cast a vote using mobile ballot box. Members of the Commission accompanying the ballot box were issued 50 ballot papers. After completion of casting of votes, members of the Commission brought back 8 ballot papers, instead of 9. Inadequate handling of electoral documentation.
• At the polling stations #6 and #25 of the election district #52 (Baghdati) voters who were voting through mobile ballot box were not indicated in any of the registrars’ voting lists.
• At the polling station #86 of the election district #67 (Zugdidi) the secretary of the Commission changed data in the demonstration protocol.
Errors related to the voters list
• At the polling station #36 of the election district #67 (Zugdidi), the voter found a signature in the voting list alongside his/her name.
• At the polling station #54 of the election district #8 (Didube), the members of the Commission accompanying the mobile ballot box have taken the special list alongside with the mobile ballot box list, the incident was revealed only after the mobile ballot box was brought back at the station.
• At the polling station #45 of the election district #67 (Zugdidi), the family member of a voter, was allowed to cast a vote instead of the registered voter by the member of the Commission accompanying the mobile ballot box.
• At the polling station #93 of the election district #10 (Gldani) the registrar failed to put their own signature in the list.
Interruption of the work of election commission
• Case of verbal confrontation was reported between the Chair of the Vake District Electoral Commission, Tamaz Poladashvili and the representative of the “United National Movememnt”, Konstantine Ioseliani. The latter was recording a video of the ongoing process at the district, with a few persons accompanying him. As the chair of the DEC said, they could not identify these persons, as they did not present adequate accreditation. After their arrival, verbal confrontation between the Chair and Konstantine Ioseliani was going in the corridor of the building where DEC is situated. The Chair forced these persons out of the PEC’s building, however, the representative of the “Civil Platform – New Georgia” at the Vake District Electoral Commission, David Nebieridze did not obey to the decision of the Chair, who consequently, called the police, who removed the representative from the district.
ISFED allows you to follow the election process online, by going to the elections web-portal – www.electionsportal.ge, where election violations are immediately posted on the elections map. In addition, anyone can report violation of the electoral process by sending a text to a toll-free number 90039.
ISFED will announce information regarding the results after completion of counting of votes, summing up the results and analysis of received information.