სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) 2019 წლის 19 მაისის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნების მონიტორინგი 240-მდე მოკლევადიანი დამკვირვებლისა და 10 მობილური ჯგუფის მეშვეობით, თორმეტივე საარჩევნო ოლქში განახორციელა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები ყველა საარჩევნო უბანზე იყვნენ წარმოდგენილი ზუგდიდის, მარნეულისა და მთაწმინდის საარჩევნო ოლქებში, სადაც არჩევნებს ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით დააკვირდნენ, რამაც დარღვევების მყისიერად აღმოჩენის, არჩევნების დღის პროცესის სისტემურად შეფასებისა და ოფიციალური შედეგების სიზუსტის გადამოწმების შესაძლებლობა განაპირობა.
არჩევნების დღის საბოლოო შედეგები
არჩევნების დღის მიმდინარეობის თაობაზე მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგად დაფიქსირებულ შედეგებში, რომელიც მთაწმინდის, მარნეულისა და ზუგდიდის ყველა (100%) საარჩევნო უბნიდან მიიღო.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ იმ კანდიდატების შედეგებს, რომლებმაც ამომრჩეველთა ხმების 1%-ზე მეტი დააგროვეს.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) wasmonitoring the May 19by-elections and extraordinary elections through nearly 240 short-term observers and 10 mobile groups in all twelve electoral districts.
ISFED observers wererepresented at all electoral precincts in the electoral districts of Zugdidi, Marneuli and Mtatsminda, where they observed throughthe Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology. The PVT allows immediate identification of violations, systemic evaluation of the Election Day process and verification of accuracy of official results.
Final PVT Results
Based on the information received from its observers out of 100% of polling stations in Mtatsminda, Marneuli, and Zugdidi, ISFED is confident in the PVT results.  Below are the list of candidates that received over 1% in each district.
Mtatsminda Electoral District
#41 Vladimer Kakhadze, Georgian Dream – Democratic Georgia – 41.0%
#13 Shalva Shavgulidze, European Georgia – Free Democrats – 36.8%
#42 Levan Ioseliani, independent – 6.5%
#35 Germane Sabo, Girchi – 4.8%
#45 Grigol Gegelia, independent – 3.1%
#43 Koba Davitashvili, independent – 2.9%
#44 Sophio Khorguani, independent – 2.6%
Marneuli Electoral District
#41 Zaur Dargali, Georgian Dream – Democratic Georgia – 78.6%
#5 Agil Mustafaev, United National Movement – 11.5%
#2 Akmamed Imamkuliev, European Georgia – 7.5%
#42 Ali Badirov, independent – 1.2%
Zugdidi Electoral District
#41 Giorgi Shengelia, Georgian Dream – Democratic Georgia – 54.2%
#5 Sandra Elisabeth Roelofs, United National Movement – 42.8%
ISFED observation mission is made possible with the support from the American People, through funding from the United States Agency for International Development (USAID). The mission is also supported by the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Views expressed in this statement belong solely to ISFED and do not necessarily reflect positions of USAID, U.S. Government or the United Kingdom.