2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტორინგის საბოლოო ანგარიში (პრესრელიზი)
“სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება” (ISFED)  2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტორინგის საბოლოო ანგარიშს აქვეყნებს.
2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე „სამართლიანი არჩევნები“, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე ფართო ქსელის მქონე სადამკვირვებლო ორგანიზაცია, აქტიურად იყო ჩართული როგორც წინასაარჩევნო, აგრეთვე, არჩევნების დღისა და არჩევნების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგის პროცესში.
„სამართლიანი არჩევნების’’ შეფასებით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საქმიანობა იყო ღია და ხელს უწყობდა ადგილობრივ, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, ასევე, პოლიტიკურ პარტიებთან  თანამშრომლური გარემოს ჩამოყალიბებას. ისფედმა გააკრიტიკა ცესკოს გადაწყვეტილება ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა პრეზიდენტობის კანდიდატად რეგისტრაციაზე უარი თქმის შესახებ საკითხს, რაც, ორგანიზაციის შეფასებით, კონსტიტუციის არასწორი ინტერპრეტაციის საფუძველზე იქნა მიღებული.
„წინასაარჩევნოდ კანონმდებლობის დახვეწის თვალსაზრისით, პოზიტიურ მოვლენას წარმოადგენდა პარლამენტში საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნა, სადაც ყველა დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა ჰქონდა წარედგინა საკანონმდებლო რეკომენდაციები და მონაწილეობა მიეღო განხილვებში. კომისიის მუშაობის შედეგად საარჩევნო კანონმდებლობაში მთელი რიგი პოზიტიური ცვლილებები შევიდა, თუმცა, ჯგუფში არ მომხდარა მსჯელობა ისეთ ფუნდამენტურ საკითხებზე, როგორიცაა,  საარჩევნო სისტემის ცვლილებები ადგილობრივი თვითმმართველობისა და საპარლამენტო არჩევნებისათვის, ამომრჩეველთა სიების ფორმირება, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი და სხვა.“ - განაცხადა ორგანიზაციის დირექტორმა, ნინო ლომჯარიამ.
ISFEDის იურისტი, ნინო ჯანაშია ამბობს, რომ „თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათაშორისი კომისიის ფორმატი წინასაარჩევნო პერიოდში დარღვევებზზე რაგირებისა და თავიდან აცილების თვალსაზრისით მნიშვნელოვან ფუნქციას ასრულებდა. პრობლემატური იყო „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დასმული  საკითხების კონსტრუქციულ რეჟიმში განხილვის საკითხი, რადგან კომისიის სხდომები ხშირად პოლიტიკური დებატების ადგილი ხდებოდა.“
ორგანიზაციის შეფასებით, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საქმიანობა ნაკლები აქტიურობით გამოირჩეოდა. პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს არ შეუსწავლია „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ გამოვლენილი მოსყიდვის არც ერთი ფაქტი.
არჩევნების დღის პროცესი მთელი ქვეყნის მასშტაბით ორგანიზებულად და მშვიდ გარემოში მიმდინარეობდა. კენჭისყრის დღეს დაფიქსირებული დარღვევების უმეტესობა პროცედურული ხასიათის იყო.  “არჩევნების დღის საჩივრების განხილვა გამჭვირვალედ და საარჩევნო კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვით მიმდინარეობდა. საოლქო კომისიების მიერ ხდებოდა საქმის ფაქტობრივი გარემოებების გამოკვლევა, ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დასწრებოდნენ საჩივრების განხილვას და დაეფიქსირებინათ ორგანიზაციის პოზიცია წარდგენილ საჩივრებზე. უმეტეს შემთხვევებში საარჩევნო კომისიების გადაწყვეტილებები იყო დასაბუთებული, თუმცა, რიგ შემთხვევებში საჩივრების არდაკმაყოფილების დროს გადაწყვეტილებაში არ იყო მითითებული რატომ იქნა მიჩნეული საჩივარი უსაფუძვლოდ.“ - აცხადებს ISFED-ისიურისტი, ელენე ნიჟარაძე. „სამართლიანი არჩევნების“ საბოლოო ანგარიშში არჩევნების შეფასებასთან ერთად, სამომავლო რეკომენდაციებს წარმოადგენს.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is publishing the Final Monitoring Report on the Presidential Elections of October 27, 2013.
Being an observer organization with the largest network, the ISFED has been actively involved in the process of monitoring the pre-election period, the Election Day and the post-election period as well during the presidential elections of 2013.
According to the evaluation of the ISFED, activities of the Central Election Commission was open and supported the establishment of collaborative environment among the local and international organizations, and political parties as well. The ISFED criticized the CEC’s decision about refusing the people with double citizenship in registration as a presidential candidate and stated that this decision was made based on wrong interpretation of the Constitution.
“From the viewpoint of refining the legislation before the elections, creation of the parliamentary inter-faction group for the election issues was a positive development, where all the interested parties were able to submit legislative recommendations and to participate in the discussions. Whole range of positive amendments was made to the election legislation as the result of the work performed by the commission. However, the group did not discuss the fundamental issues such as the changes within the electoral system for the local government and parliamentary elections, formation of the voter lists, regulation on staffing the electoral administration, etc.” – said Nino Lomjaria, director of the organization.
Nino Janashia, ISFED’s lawyer is saying that “for ensuring the fair and free elections, the format of Inter-Agency Task Force performed an important function from the viewpoint of responding to and preventing the violations during the run-up to the elections. It was problematic to discuss the issues raised by the United National Movement in a constructive mode, as far as the IATF sessions would often turn into a place of political debates.”
According to the organization’s evaluation, compared to the parliamentary elections of 2012, the State Audit Office was distinguished with being less active during the parliamentary elections of 2013. The Political Parties Financial Monitoring Service has not studied any of the facts of vote buying revealed by the ISFED.
The Election Day was conducted in an organized and quiet setting throughout the whole country. Majority of violations observed on the polling day was of procedural nature. “Review of complaints during the Election Day was carried out in a transparent way, in adherence to the electoral legislation. The District Election Commissions studied the factual circumstances of cases; representatives of the organization had a chance to attend the hearing of complaints and to state the organization’s position regarding the lodged complaints. In most cases the decisions of the election commission were reasoned; however, in some cases the decisions on rejecting the claim did not indicate why the complaint was considered ungrounded.” – says Elene Nizharadze, ISFED’s lawyer.
Together with the evaluation of elections, the ISFED also presents recommendations for the future in the Final Report.
You can find more information about the organization’s opinions and recommendations in the ISFED’s report.
Publishing this report was made possible with the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID), the National Democratic Institute (NDI) and EU Delegation to Georgia. The contents of the report belong solely to ISFED and do not necessarily reflect the views of EU, NDI, USAID or the United States Government.