მონიტორინგის მისიის შესახებ
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (შემდგომში „სამართლიანი არჩევნები“) 2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა) დააკვირდა.
ორგანიზაციის სადამკვირვებლო მისია შედგებოდა 83 მობილური ჯგუფისგან და 1000-მდე საუბნო და 73 საოლქო საარჩევნო კომისიების დამკვირვებლისგან. ამასთანავე, „სამართლიანი არჩევნები“ 121 დამკვირვებლის მეშვეობით აკვირდებოდა უბნის გარე პერიმეტრზე მიმდინარე პროცესებს. არჩევნების დღეს, ორგანიზაციის სათაო ოფისში მოქმედებდა მონაცემთა გადამოწმების/ანალიზისა (25 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (21 იურისტი).
არჩევნების დღის დაკვირვება ეფუძნება ხმების პარალელური დათვლის (Parallel Vote Tabulation - PVT) მეთოდოლოგიას, რომელიც მოიაზრებს დამკვირვებლების განთავსებას შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით წარმომადგენლობითია. შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლინდა დასაკვირვებელი უბნები თბილისშიც. ეროვნულ დონეზე წარმომადგენლობითი შერჩევაა უბნის გარე დაკვირვების შემთხვევაშიც. დაკვირვების ეს მეთოდი საშუალებას იძლევა დროულად და სწრაფად აღმოვაჩინოთ არჩევნების დღის დარღვევები, სრულფასოვნად შევაფასოთ უბანზე მიმდინარე პროცესები და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ 2 ოქტომბრის განმავლობაში 4-ჯერ წარმოგიდგინათ სადამკვირვებლო მისიის მიერ მოპოვებული ინფორმაცია. ამჯერად, ორგანიზაცია “ წარმოგიდგენთ ხმის დათვლის პროცესის შეფასებას და არჩევნების დღის საბოლოო შედეგებს.
წინასაარჩევნო მონიტორინგის მისია
არჩევნების დღის მისია „სამართლიანი არჩევნების“ წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის გაგრძელებაა, რომელიც ორგანიზაციამ 2021 წლის 1 ივნისს დაიწყო და მოიცავდა როგორც ადგილზე დაკვირვებას 71 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით, ისე წინასაარჩევნო კამპანიის ანალიზს სოციალური მედიის პლატფორმებზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიგნებების თანახმად, წინასაარჩევნო გარემო იყო მეტნაკლებად კონკურენტული, ყველა პარტიას შეეძლო ეწარმოებინა წინასაარჩევნო კამპანია, თუმცა მმართველი პარტია სარგებლობდა დიდი უპირატესობით, მის მხარეს ადმინისტრაციული რესურსების მობილიზაციის გამო. წინასაარჩევნო გარემოს ახასიათებდა პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლის, მუქარის, სამსახურიდან გათავისუფლების ან წასვლის იძულების ფაქტების სიმრავლე და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ასეთი შემთხვევების არაეფექტიანი გამოძიება. ამასთანავე, ადგილი ჰქონდა საარჩევნოდ მოტივირებული არაერთი სოციალურ-ეკონომიკური პროგრამისა და პროექტის ინიცირებას და საბიუჯეტო ორგანიზაციების თანამშრომელთა მმართველი პარტიის აგიტაციაში აქტიურ მონაწილეობას. ამგვარი ფაქტებისა და ტენდენციების ერთობლიობა გვაფიქრებინებს, რომ მმართველ პარტიას არ გააჩნდა საკმარისი პოლიტიკური ნება უზრუნველეყო უსაფრთხო და დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისი წინასაარჩევნო გარემო.
„სამართლიანი არჩევნების“ მონიტორინგის მისიის მიერ მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების უმრავლესობაში კენჭისყრის პროცესი, ძირითადად, მშვიდ გარემოში, კანონის მოთხოვნების შესაბამისად მიმდინარებდა. თუმცა, გამოიკვეთა ცალკეული ტენდენციები, რომლებმაც არჩევნების დღის გარემოზე უარყოფითად იმოქმედეს.
უბნის შიგნით, დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის არაერთი ფაქტი, უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირთა მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვა, არასათანადო დოკუმენტაციის საფუძველზე ხმის მიცემისა და მარკირების გავლისა და შემოწმების პროცედურის დაუცველად ხმის მიცემის შემთხვევები. დაფიქსირდა რეგისტრატორების მიერ ბიულეტენის გაცემის წესის დარღვევა. ხშირი იყო „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისთვის დაკვირვების უფლების შეზღუდვა, რაც, ძირითადად, გამოიხატებოდა მათთვის მტრული გარემოს შექმნაში. აღნიშნული ფიქსირდებოდა საარჩევნო უბნების გახსნის მომენტიდან ხმის დათვლის პროცესის დასრულებამდე და ჰქონდა განგრძობადი ხასიათი.
პრობლემური იყო ზოგიერთი უბნის მიმდებარედ არსებული გარემო, სადაც გამოიკვეთა ამომრჩეველთა მობილიზების, აღრიცხვისა და სავარაუდო მოსყიდვის არაერთი ფაქტი. პრობლემას წარმოადგენდა პარტიების კოორდინატორთა, ცალკეული ორგანიზაციების წარმომადგენლთა და/ან დაუდგენელ პირთა შეკრებები, რომლებიც უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, 100 მეტრის რადიუსში და/ან მის ფარგლებს გარეთ, ხანგრძლივი დროის განმავლობაში, ჯგუფებად იმყოფებოდნენ. დაფიქსირდა “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლის მიმართ სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტებიც. გარე დაკვირვების პროცესში გამოვლინდა სატრანსპორტო საშუალებებით ამომრჩეველთა რამოდენიმეჯერ გადაყვანის შემთხვევა საარჩევნო უბნამდე.
ამ დროისათვის, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ სამივე დონის საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 260-მდე საჩივარი. 60 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
ხმების პარალელური დათვლის მონაცემებით (ეროვნული დონე):
- საარჩევნო უბნების 99.2%-ზე არ დაფიქსირებულა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის შემთხვევები;
- ხმის დათვლის პროცესში, საარჩევნო უბნების 99.2%-ზე ფუნქციები კომისიის წევრებს შორის წილისყრის პროცედურის დაცვით გადანაწილდა;
- საარჩევნო უბნების 99.6%-ზე ბიულეტენების დათვლის და გამოცხადების პროცედურა გამჭვირვალედ წარიმართა;
- საარჩევნო უბნების 98.8%-ზე საარჩევნო მასალები კანონით დადგენილი წესის შესაბამისად დაილუქა.
დეტალური ინფორმაცია PVT-ის შედეგებზე დაყრდნობით (თბილისი)
- თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ცენტრალურ საარჩევნო კომისიამ თბილისში ახალი სახის კენჭისყრის კაბინები (დაბალი და ღია პანელით) შემოიღო. აღნიშნული კაბინები თბილისის უბნების 96.6%-ზე ფიქსირდებოდა. ძველი კაბინები იდგა უბნების 3.4%-ზე;
- საარჩევნო უბნების 99.4%-ზე არ დაფიქსირებულა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის შემთხვევები;
- ხმის დათვლის პროცესში, საარჩევნო უბნების 99.3%-ზე ფუნქციები კომისიის წევრებს შორის წილისყრის პროცედურის დაცვით გადანაწილდა;
- საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე ბიულეტენების დათვლის და გამოცხადების პროცედურა გამჭვირვალედ წარიმართა;
გარე დაკვირვების სტატისტიკა PVT-ის შედეგებზე დაყრდნობით
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გარეთ მიმდინარე პროცესების შესახებ ინფორმაცია შერჩევაში მოხვედრილი 120 უბნიდან სრულად მიიღო. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად:
- უბნების 20.8%-ზე პირთა საეჭვო შეკრება შეინიშნებოდა 100 მეტრამდე პერიმეტრში. უბნების 10.8%-ზე შეკრება 100 მეტრის გარეთ ხდებოდა, ხოლო უბნების 8.3%-ში, შეკრება პერიმეტრს შიგნითაც და გარეთაც შეინიშნებოდა. გარე დაკვირვების უბნების 59.2%-ზე, უბნის მიმდებარედ პირთა საეჭვო შეკრება არ გამოვლინდა;
- გარე დაკვირვების უბნების 11.7%-ზე, ამომრჩეველთა აღრიცხვა 100 მეტრამდე პერიმეტრში მიმდინარეობდა. უბნების 5.8%-ზე აღრიცხვა ხდებოდა 100 მეტრის გარეთ, ხოლო უბნების 3.3%-ზე აღრიცხვა პერიმეტრს შიგნითაც და გარეთაც შეინიშნებოდა; უბნების 78.3%-ზე, უბნის მიმდებარედ პარტიების, არასამთავრობო ორგანიზაციების ან სხვა აქტორების მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვა არ გამოვლენილა;
- უბნების 8.3%-ზე, გამოვლინდა სიტყვიერი შეურაცხყოფის/დაპირისპირების შემთხვევები. ზეწოლა/მუქარისა და მოსყიდვის შემთხვევები დაფიქსირდა უბნების 8.3%-ზე და 4.2%-ზე, შესაბამისად. აღნიშნული დარღვევები არ დაფიქსირებულა უბნების 81.7%-ზე;
- გარე დაკვირვების უბნების 60%-ზე, უბნის მიმდებარედ პოლიციის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ;
- უბნების 94.9%-ზე, საარჩევნო უბნიდან 25 მეტრის დაშორებით, სააგიტაციო მასალა/კედლის გრაფიტი განთავსებული არ ყოფილა. კამპანიის მასალების განთავსების ფაქტი უბნების 5.1%-ზე დაფიქსირდა;
- უბნების 77.5%-ზე ამომრჩეველთა ორგანიზებული და არაერთჯერადი მობილიზება/ტრანსპორტირება საარჩევნო უბანზე ხმის მისაცემად არ დაფიქსირებულა. აღნიშნული შემთხვევები უბნების 22.5%-ზე გამოვლინდა.
არჩევნების დღის შედეგები (პროპორციული, ეროვნულ დონე)
ისფედმა PVT-ის შედეგები დამკვირვებლის 95%-სგან მიიღო. ქვემოთ მოცემულია პარტიები, რომლებმაც არჩევნების პროპორციულ კომპონენტში, ეროვნულ დონეზე 1%-ზე მეტი მოაგროვეს. მოცემული ცხრილი მოიცავს თითოეული საარჩევნო სუბიექტის მაქსიმალური და მინიმალურ შედეგებს (99%-იანი ნდობის ინტერვალით).
პარტია |
გამოთვლილი პროცენტი |
ცდომილების ხარისხი |
მინიმალური შედეგი |
მაქსიმალური შედეგი |
#1 მესამე ძალა-სტრატეგია აღმაშენებელი |
1.4% |
+/- 0.21% |
1.2% |
1.6% |
#2 ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის |
1.8% |
+/- 0.27% |
1.5% |
2.0% |
#5 ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა |
31.1% |
+/- 1.07% |
30.0% |
32.2% |
#8 დავით თარხან-მოურავი, ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი |
+/- 0.12% |
#9 ლელო |
2.6% |
+/- 0.20% |
2.4% |
2.8% |
#10 შალვა ნათელაშვილი - საქართველოს ლეიბორისტული პარტია |
1.3% |
+/- 0.10% |
#25 გახარია - საქართველოსთვის |
7.7% |
+/- 0.53% |
7.2% |
8.2% |
#36 გირჩი |
1.0% |
0.9% |
1.1% |
#41 ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო |
46.6% |
+/- 1.18% |
45.4% |
47.8% |
#45 ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე: გირჩი - მეტი თავისუფლება |
+/- 0.17% |
სხვა |
3.7% |
- |
არჩევნების დღის შედეგები (პროპორციული, თბილისი)
ისფედმა თბილისის PVT-ის შედეგები დამკვირვებლის 95%-სგან მიიღო. ქვემოთ მოცემულია პარტიები, რომლებმაც არჩევნების პროპორციულ კომპონენტში, ეროვნულ დონეზე 1%-ზე მეტი მოაგროვეს. მოცემული ცხრილი მოიცავს თითოეული საარჩევნო სუბიექტის მაქსიმალური და მინიმალურ შედეგებს (99%-იანი ნდობის ინტერვალით).
+/- 0.08% |
+/- 0.15% |
28.3% |
+/- 0.89% |
27.4% |
29.1% |
#7 ალეკო ელისაშვილი - მოქალაქეები |
2.5% |
+/- 0.13% |
2.3% |
1.7% |
+/- 0.24% |
3.4% |
3.9% |
8.8% |
+/- 0.39% |
8.4% |
9.2% |
#32 ელენე ხოშტარია - დროა |
2.1% |
1.9% |
39.7% |
+/- 0.99% |
38.7% |
40.7% |
+/- 0.23% |
3.1% |
3.6% |
#48 ანა დოლიძე - ხალხისთვის |
2.7% |
2.2% |
თბილისის მერის არჩევნების შედეგები
კანდიდატი |
ცდომილები სხარისხი |
ნიკანორ მელია |
34.0% |
+/- 0.06% |
33.2% |
34.8% |
გიორგი ლომია |
+/- 0.11% |
ანა ბიბილაშვილი |
+/-0.16% |
გიორგი გახარია |
9.1% |
+/- 0.40% |
8.7% |
9.5% |
კახა კალაძე |
45.2% |
+/-0.74% |
44.4% |
45.9% |
ანა დოლიძე |
4.7% |
+/- 0.41% |
4.3% |
5.1% |
სხვა კანდიდატები |
20:00 საათის შემდგომ, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა შემდეგი სახის დარღვევები:
დისბალანსი შემაჯამებელ ოქმებში
- #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე ხმის დათვლის და შედეგების შეჯამების პროცესში აღმოჩნდა, რომ ერთ-ერთ რეგისტრატორს გამორჩა ამომრჩევლის ხელმოწერა, რის შესახებაც, მან ახსნა-განმარტება დაწერა. შესაბამისად, აღნიშნულ უბანზე გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა ერთით აღემატება სიაში ამომრჩეველთა ხელმოწერებს რაოდენობას;
- #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის პროცედურის დასრულების შემდეგ, სიებში არსებული ხელმოწერების დათვლისა და აგრეთვე გაცემული ბიულეტენების რაოდენობის შედარების შემდეგ გაირკვა, რომ საარჩევნო კომისიის მიერ გაცემულია საკრებულოს მაჟორიტარული არჩევნებისთვის გათვალისწინებული ბიულეტენების მეტი რაოდენობა. კერძოდ, საუბნო საარჩევნო კომისიის 9 წევრი რეგისტრირებული იყო უბნის სპეციალურ სიაში და არ წარმოადგენდა უბნის მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქის ამომრჩეველს;
- #68 წალენჯიხის საარჩევნო ოლქის #28 საარჩევნო უბანზე ხმის დათვლის პროცესში ერთ-ერთ კონვერტში აღმოჩნდა მერის არჩევნებისთვის განკუთვნილი ორი ბიულეტენი, რომელთაგან ერთი ერთი რეგისტრატორის მიერ იყო დამოწმებული, მეორე კი მეორე რეგისტრატორის მიერ.
- #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე წილისყრით გამოვლენილი მთვლელების მიუხედავად, საარჩევნო ბიულეტინების დათვლაში უშუალოდ მონაწილეობენ კომისიის სხვა წევრები და სადამკვირვებლო ორგანიზაციის დამკვირვებლები. ამასთან, საარჩევნო კონვერტებიდან დადგენილზე მეტი ოდენობის ბიულეტენების აღმოჩენისას, ისინი შეურიეს და ჩათვალეს ნამდვილ ბიულეტენებში. ასევე, საარჩევნო ყუთში კონვერტის გარეშე არსებული ბიულეტენები ჩაითვალა ნამდვილად. ამგვარი ფაქტები ხმის დათვლისას დაფიქსირდა არაერთგზის. სამართლიანი არჩევნები მოითხოვს აღნიშნული უბნის შედეგების ბათილობას;
ხმის დათვლის პროცესში ვიდეოგადაღების წესის დარღვევა
- #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე, ხმის დათვლის პროცედურის დაწყების დროს მიმდინარეობდა ვიდეო ფიქსაციის პროცესი, რომელიც გაურკვეველ დროს შეწყდა. საარჩევნო უბანზე ხმების დათვლის დროს ვიდეოაპარატურა ერთი საათის განმავლობაში იყო გამორთული, „სამართლიანი არჩევნების“ შენიშვნის შემდგომ მოხდა ვიდეო აპარატურის ჩართვა;
- #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბნის კომისიის მთვლელები ბიულეტენების დათვლისას, ბიულეტენებს ვიდეოკამერას არ აფიქსირებინებდნენ. მითითებების მიუხედავად საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ არ აღმოფხვრა ეს პრობლემა. ასევე, ხმების დათვლის პროცესში მთვლელების გარდა ჩართულები იყვნენ სხვა პირებიც;
- #24 დმანისის საარჩევნო ოლქის #4 საარჩევნო უბანზე ყუთის გახსნის დროს არ იყო ჩართული ვიდეო ფიქსაციის კამერა. იგი ჩართეს ყუთების გახსნის შემდეგ. ასევე, კომისიის მიერ ყუთების გახსნამდე არ დაილუქა რეგისტრატორების ბეჭდები და ამომრჩეველთა ერთიანი სამაგიდო სიები;
- დიდუბის #8 საარჩევნო უბანზე პირველი მთვლელი ბიულეტენების ამოღებისას ვიდეოზე არ აფიქსირებდა ბიულეტენის წინა მხარეს და არ აცხადებდა ვისთვის იყო მიცემული ხმა. ამასთან, უბანზე გარკვეული პერიოდით გაითიშა ვიდეოფიქსაციის პროცესი, რომელიც მოგვიანებით აღდგა. დამკვირვებელმა საუბნო კომისიის თავმჯდომარეს მიუთითა არსებულ დარღვევებზე, თუმცა რეაგირება არ მომხდარა. თავმჯდომარემ განმარტების სახით მიუთითა, რომ მოქმედებდა საოლქო საარჩევნო კომისიის მითითებების შესაბამისად.
შემაჯამებელი ოქმის ასლების გაუცემლობა/დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვა
- #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #65 საუბნო კომისიის თავმჯდომარემ დამკვირვებელს არ მისცა კომისიის წევრის წერილობით დაფიქსირებული ახსნა-განმარტებისთვის ფოტოს გადაღების საშუალება. დამკვირვებლის მხრიდან მითითების მიუხედავად, საუბნო კომისიის თავმჯდომარემ დარღვევა არ აღმოფხვრა;
- #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #47 საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარემ შემაჯამებელ ოქმის ასლი ბეჭდითა და ხელმოწერით არ დაუმოწმა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს;
- #13 სიღნაღის საარჩევნო ოლქის #33 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს, ხმის დათვლისას კომისიამ უფლება არ მისცა ფოტო გადაეღო კონვერტის გარეშე ყუთში მოთავსებული ბიულეტენისთვის. ამასთანავე, როგორც კომისიის წევრები, ასევე თავმჯდომარე მის მიმართ აგრესიულები არიან;
- #82 შუახევის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს გადაეცა შემაჯამებელი ოქმების ასლები ხელმოწერებისა და ბეჭდით დამოწმების გარეშე, ისე რომ ამის შესახებ ადგილზე საჩივრის დაწერის საშუალება არ მიეცა.
ბიულეტენების ბათილობა
- #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანზე ხმის დათვლისას აღმოჩენილ იქნა 28 ბიულეტენი, რომლებსაც არ ჰქონდა რეგისტრატორების ხელმოწერა. აღნიშნული ბიულეტენების უმრავლესობაში ხმა მიცემული იყო ოპოზიციური საარჩევნო სუბიექტებისთვის.
საარჩევნო დოკუმენტაციის დალუქვის წესის დარღვევა
- #20 რუსთვის სარჩევნო ოლქის #54 საარჩევნო უბანზე ყუთები გაიხსნა და ხმის დათვლის პროცესი დაიწყო საარჩევნო მასალის, მათ შორის სამაგიდე სიების, ბეჭდების და ა.შ დალუქვის გარეშე;
- ხულოს საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე კომისიამ ხმის დათვლის პროცესში ცალკე კონვერტში მოათავსა და დალუქა მერობის ერთ-ერთი კანდიდატის მიერ მიღებული ბიულეტენები და კონვერტზე გააკეთა შესაბამისი რაოდენობის აღმნიშვნელი წარწერა. მოგვიანებით კომისია დაეჭვდა მათ მიერ მითითებულ რაოდენობაში და გახსნა დალუქული კონვერტი;
- #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #37 საარჩევნო უბანზე, მასალების დალუქვისა და ხმების დათვლის შემდეგ "სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელმა აღმოაჩინა, რომ ერთ-ერთი მაგიდის ქვეშ დაულუქავად ჰქონდათ გამოუყენებელი ბიულეტენების დასტა;
- დმანისის #23 საარჩევნო უბნიდან ოლქში შესულ მასალებს არ ახლდა რეგისტრატორი კომისიის წევრებისა და საუბნო საარჩევნო კომისიის ბეჭედი. „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ აღნიშნულთან დაკავშირებით საჩივრის რეგისტრაციიდან რამდენიმე წუთში კომისიამ ოლქში დალუქული ბეჭდები მიიტანა.

Parallel Vote Tabulation Results
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) monitored the October 2, 2021 Municipal elections in all electoral districts across Georgia (excluding the occupied territories).
ISFED’s election day observation mission consisted of around 1,000 accredited and trained observers deployed at polling stations, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile groups. This year, ISFED observed the outside perimeter of polling stations with 121 observers. ISFED operated data and incident processing centers at its headquarters, with 20 operators and 21 lawyers, respectively.
ISFED’s observation of the Municipal elections was based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, where PVT observers were deployed to a statistically sound, nationally representative sample of polling stations throughout the country. PVT observers were also deployed to a representative sample of polling stations in Tbilisi. The outside monitoring effort employed an identical methodology. The PVT methodology enabled ISFED to quickly detect violations, systematically evaluate the quality of the entire voting process, and verify the accuracy of official results.
Pre-Election Environment
The election day mission is a continuation of ISFED’s observation of the pre-election period, which commenced on June 1 and included deployment of 71 long-term observers (LTOs), as well as social media monitoring.
According to ISFED’s findings, the pre-election environment was somewhat competitive; all parties were able to run the election campaign, but the ruling party enjoyed a greater advantage due to the concentration of administrative resources on its side. The pre-election period was also characterized by cases of political pressure, threats, forced dismissals of civil servants or coercion to resign, and ineffective investigations of such instances by relevant state agencies. In addition, a number of large-scale social and economic initiatives were initiated, and public servants were actively involved in the campaign of the ruling party. The combination of these facts and trends indicates that the ruling party did not demonstrate sufficient political will to ensure a safe and democratic electoral environment ahead of the 2021 Municipal elections.
According to ISFED’s election day observation, the organization concludes that the voting process across the country was, on the whole, conducted in a peaceful environment, in line with the legal requirements. However, certain trends negatively affected the electoral environment.
Inside polling stations, ISFED recorded violations of the secrecy of the ballot, tracking of voters by unauthorized persons (i.e. marking off voters’ names from a list), voting with improper voter identification documents, allowing a voter to cast a ballot without checking for indelible ink, and failure to follow inking procedures before voting. Additionally, ISFED observers reported cases of violations of procedural rules for handing out ballot papers by registrars. Multiple ISFED observers saw their rights violated throughout the day; this mainly manifested in creating a hostile environment for observers. Such violations occurred from the moment the polling stations opened and took place throughout election day, including during the vote counting process.
The environment outside of some polling stations was problematic, where cases of voter mobilization, tracking/noting of voters and alleged vote buying were observed. ISFED also observed the presence of party coordinators, representatives of certain organizations and unidentified individuals near the polling station premises, both within and beyond the 100 meter range. Cases of verbal harassment targeting ISFED observers were also reported. ISFED also observed cases of voters being transported to polling stations.
ISFED’s observers lodged 260 complaints with all levels of the electoral administration and registered 60 entries in the record books.
According to the National PVT results:
● At 99.2% of polling stations, no unauthorized persons were present during the counting process;
● At 99.2% of polling stations, vote tabulation duties were assigned in compliance with procedures for casting of lots;
● At 99.6% of polling stations, the ballot counting process was transparent;
● At 98.8% of polling stations, the election materials were sealed in compliance with the law.
According to the Tbilisi PVT results:
● In Tbilisi, the Central Election Commission (CEC) deployed a new type of polling booth with one low and open panel. This type of polling booth was present at 96.6% of polling stations in Tbilisi while the other 3.4% used traditional high-panel polling booths.
● At 99.4% of polling stations, no unauthorized persons were present during the counting process;
● At 99.3% of polling stations, vote tabulation duties were assigned in compliance with procedures for casting of lots;
● At 99.1% of polling stations, the ballot counting process was transparent;
Observation of the outside perimeter of the PECs (PVT results)
ISFED gathered data from 120 precincts of the sample, where it has deployed observers of the outside perimeters of the precincts. According to the PVT results:
● Suspicious gathering of persons within the perimeter of 100 meters of the polling station was reported in 20.8% of polling stations, while in 10.8% of polling stations, suspicious gathering of persons were reported beyond the 100 meter range. Suspicious gatherings of persons took place both within and beyond the 100 perimeter at 8.3% of polling stations. At 59.2% of polling stations, there was no suspicious gathering of persons outside the PEC;
● ISFED observers reported representatives of a party, NGO or others tracking voters (i.e. putting marks next to voter names indicating which voters had cast their votes) within the 100-meter perimeter of the PEC at 11.7% of polling stations. In 5.8% of polling stations, voter tracking took place beyond the 100 meters from the polling stations, while in 3.3%, representatives of a party, NGO or others tracked voters both within and beyond the 100-meter perimeter. At 78.3% of polling stations, there were no persons tracking voters outside of the polling stations;
● Outside of 8.3% of polling stations, ISFED observers reported verbal confrontations/harassment. Pressure or threats outside of the PEC were reported at 8.3% of polling stations, and cases of possible vote buying were reported outside of 4.2% of polling stations. At 81.7% of polling stations, no cases of physical or verbal confrontations, pressure or threats, or possible bribery were reported outside the polling station.
● Police were present outside of 60% of polling stations;
● At 5.1% of polling stations there were campaign materials and/or graffiti within the 25-meter perimeter. At 94.9% of polling stations there were no campaign materials and/or campaign graffiti within the perimeter of 25 meters from the polling station.
● ISFED observers reported organized mobilization and/or transportation of voters to the polling station outside of 22.5% of polling stations. At 77.5% of polling stations, there was no organized mobilization and/or transportation of voters to polling stations.
National Proportional Results
At the national level, ISFED received PVT data from 95% of its observers. Below is the list of parties who garnered 1% or more in the national proportional race. The table includes maximum and minimum results for each of the electoral subjects (with a 99% confidence interval).
Party |
Calculated Result |
Margin of Error |
Minimum Result |
Maximum Result |
#1 Third Power-Strategy Aghmashenebeli |
+/- 0.21% |
1.2% |
1.6% |
#2 European Georgia - Movement for Liberty |
1.8% |
+/- 0.27% |
1.5% |
2.0% |
#5 United National Movement |
31.1% |
+/- 1.07% |
30.0% |
32.2% |
#8 Davit Tarkhan-Mouravi - Alliance of Patriots of Georgia |
+/- 0.12% |
#9 Lelo |
2.6% |
+/- 0.20% |
2.4% |
2.8% |
#10 Shalva Natelashvili - Georgian Labour Party |
1.3% |
+/- 0.10% |
#25 Gakharia - For Georgia |
7.7% |
+/- 0.53% |
7.2% |
8.2% |
#36 Girchi |
1.0% |
1.1% |
#41 Georgian Dream - Democratic Georgia |
46.6% |
+/- 1.18% |
45.4% |
47.8% |
#45 Zurab Girchi Japaridze: Girchi - More Freedom |
+/- 0.17% |
Others |
3.7% |
Tbilisi Proportional Results
In Tbilisi, ISFED received PVT data from 95% of its observers. Below is the list of parties who garnered 1% or more in the proportional race in Tbilisi. The table includes maximum and minimum results for each of the electoral subjects (with a 99% confidence interval).
+/- 0.08% |
+/- 0.15% |
28.3% |
+/- 0.89% |
27.4% |
29.1% |
#7 Aleko Elisashvili - Citizens |
2.5% |
+/- 0.13% |
2.3% |
1.7% |
+/- 0.24% |
3.4% |
3.9% |
8.8% |
+/- 0.39% |
8.4% |
9.2% |
#32 Elene Khoshtaria - Droa |
2.1% |
1.9% |
39.7% |
+/- 0.99% |
38.7% |
40.7% |
+/- 0.23% |
3.6% |
#48 Ana Dolidze - for People |
2.7% |
2.2% |
Tbilisi Mayoral Race Results
Candidate |
Nominated By |
Nikanor Melia |
34.0% |
+/- 0.06% |
33.2% |
34.8% |
Giorgi Lomia |
#8 Davit Tarkhan-Mouravi, Irma Inashvili - Alliance of Patriots of Georgia |
+/- 0.11% |
Ana Bibilashvili |
+/-0.16% |
Giorgi Gakharia |
9.1% |
+/- 0.40% |
8.7% |
9.5% |
Kakha Kaladze |
45.2% |
+/-0.74% |
44.4% |
45.9% |
Ana Dolidze |
4.7% |
+/- 0.41% |
4.3% |
5.1% |
During the vote counting process, ISFED observers have reported the following violations:
Mismatches in the summary protocols
● At the polling station #14 of the electoral district 81 (Kobuleti), vote count and tabulation process revealed that the registrar commission member did not take the voter's signature. Thus, the ballot papers distributed by the registrar exceeded the number of voters’ signatures in the list by one. Subsequently, the registrar submitted the written explanation.
● At the polling station #9 of the electoral district 81 (Kobuleti), the number of majoritarian candidates’ ballot papers distributed by the registrar exceeded the number of signatures in the list. 9 members of the precinct election commission were registered in the precinct’s special list and were not the voters of the precinct’s majoritarian election district;
● At the polling station #28 of the electoral district #68 (Tsalenjikha), during the vote counting process it was revealed that there were two mayoral ballot papers in the same envelope. One of them was signed and stamped by one registrator , while another envelope was signed and stamped by another registrar;
● At the polling station #14 of the electoral district #22 (Marneuli), despite the vote tabulators being chosen by casting of lots, other members of the commission and observers from observing organizations were participating in the counting of ballot papers. In addition, when surplus ballots were found in envelopes, they were mixed with others and considered valid. Moreover, ballots put in the box without envelopes were also considered valid. A number of incidents like these were noted during the vote counting. ISFED filed the request to annul these results.
Violation of video recording rule
● At the polling station #31 of the electoral district #6 (Samgori), a video recording was in progress during the vote counting but was interrupted at some point. It turned out that the video was turned off for an hour during the counting process but was turned back on after ISFED representative’s remark;
● At the polling station #49 of the electoral district #2 (Vake), members of the commission did not show the ballots against the camera while counting. Despite remarks, the PEC chairperson did not address the problem. In addition, there were people other than the vote tabulators involved in the counting;
● In addition, not just the counters but also others were involved in the counting process;
● At the polling station #4 of the electoral district #24 (Dmanisi), the video was turned off when the box was being opened and was turned on after the boxes were already open. In addition, the registrar’s stamps and the table lists of voters weren’t sealed before the commission members opened the boxes;
● At the polling station #8 of the electoral district # (Didube), the first person counting the votes was not showing the front side of the ballots to the camera and was not saying who the vote was cast for. Moreover, the video recording process was turned off for a while and turned back on later. The observer informed the PEC chairperson about the violations but no action was taken.
Failure to hand out copies of summary protocols/restricting the observer’s rights
● At the polling station #65 of the electoral district #9 (Nadzaladevi) the chairperson of the precinct commission did not allow a commission member to take a picture of the written explanation. Despite the observer’s remark, the chairperson of the commission did not address the problem;
● At the polling station #47 of the electoral district #81 (Kobuleti) a chairperson of the precinct election commission did not stamp or sign the copy of the summary protocols for an ISFED observer;
● At the polling station #33 of the electoral district #13 (Sighnaghi), during the counting process, the commission did not allow an observer to take a picture of the ballot put in the box without an envelope. In addition, the commission members and its chairperson were aggressive towards the observer;
● At the polling station #3 in the electoral district #82 (Shuakhevi), ISFED observer was given copies of the summary protocols without stamps or signatures and the observer was not able to write a complaint.
Annulment of the ballots
● At the polling station #19 of the electoral district #20 (Rustavi), during the counting process, 28 bulletins with no signature of the registrar were found. In most cases, the votes were in favor of the opposition;
Violations in sealing of electoral documentation
● At the polling station #54 at the electoral district #20 (Rustavi) the ballot boxes were opened and the counting process started before sealing the table lists, stamps and other materials;
● At the polling station #5 of the electoral district #84 Khulo district, during the counting process, the commission put the votes of a mayoral candidate in a separate envelope and sealed it, putting the amount of votes on the envelope. Later, the commission raised doubts about the number and opened the sealed envelope;
● At the polling station #37 of the electoral district #5 (Isani), after the electoral materials were sealed and the votes were counted, ISFED observer found a stack of unsealed and unused ballots under one of the tables;
● At the polling station #23 of the electoral district #24 Dmanisi, the materials sent from the precinct to the district did not have signatures of the registrars and PEC stamps. Minutes after ISFED’s complaint was registered, the commission brought sealed stamps to the district.
Other
● At the polling station #33 of the electoral district #13 (Sighnaghi), three ballots without an envelope were considered valid by the commission.
ISFED's monitoring mission is made possible by the support of the United States Agency for International Development (USAID) and the European Union (EU). Monitoring of the outside perimeter of polling stations was made possible by the British embassy in Georgia. The opinions expressed herein belong solely to the International Society for Fair Elections and Democracy and do not necessarily reflect the views of the USAID, the United States Government, the EU, or the Government of the United Kingdom.