28 აპრილის შუალედური არჩევნების შეჯამება
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 28 აპრილის პარლამენტის შუალედურ არჩევნებს ხონისა და ვანის #54-ე მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში 25 საუბნო, 2 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 2 მობილური ჯგუფის მეშვეობით აკვირდებოდა. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებდა მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ხმის მიცემის, უბნების დახურვის, დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესი, ძირითადად, მშვიდ ვითარებაში მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე მიმდინარეობდა. პროცედურული ხასიათის ხარვეზები დაფიქსირდა რამდენიმე საარჩევნო უბანზე.
28 აპრილის შუალედურ არჩევნებზე გამოკვეთილ ტენდენციას წარმოადგენდა გადასატანი ყუთის საარჩევნო სიებში ამომრჩეველთა მაღალი პროცენტული მაჩვენებელი, რაც საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე უტოლდებოდა ან აღემატებოდა საარჩევნო კოდექსით დადგენილ 3%-იან ზღვარს. საარჩევნო კოდექსის თანახმად, იმ საარჩევნო უბნებთან დაკავშირებით, სადაც გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში მყოფი ამომრჩეველი აღემატება საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ამომრჩევლების 3 პროცენტს, აღნიშნული რაოდენობის შევსების შემდეგ გადასატანი ყუთის სიაში ამომრჩევლის დამატებით შეყვანის მიზანშეწონილობის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისია. აღნიშნულ საკითხზე, #53 ვანის საოლქო საარჩევნო კომისიის 26 აპრილის #13/2018 განკარგულება არ არის საკმარისად დასაბუთებული, რაც გადასატანი ყუთის სიაში ამომრჩეველთა შეყვანის მიზანშეწონილობას ეჭვქვეშ აყენებს. საარჩევნო უბნებზე გადასატანი ყუთის სიებში ამომრჩეველთა მაღალი პროცენტულობა შესაძლოა ქმნიდეს საარჩევნო მანიპულაციის საფრთხეს, რადგან გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის პროცედურების თავისებურებიდან გამომდინარე მეტია ასეთი მანიპულირების საშუალება.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ 4 საჩივარი წარადგინა საოლქო კომისიებში, ხოლო ჩანაწერთა წიგნში დააფიქსირა 5 შენიშვნა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს 6 დარღვევა.
- #54-53 (ვანის) ოლქის #13 და #20 საარჩევნო უბნებზე, #54-55 (ხონის) ოლქის #11 და #12 საარჩევნო უბნებზე რეგისტრატორებმა ამომრჩეველს ბიულეტენი გადასცეს ამომრჩეველთა სიაში ხელმოწერის გარეშე;
- #54-53 (ვანის) ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე ერთი ორგანიზაციის („ინიციატივა სამოქალაქო საზოგადოებისთვის“) ორი დამკვირვებელი იმყოფებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შემდეგ ერთ-ერთმა არაუფლებამოსილმა პირმა დატოვა უბანი.
- #54-55 (ხონის) ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელი ოქმი არასწორად იქნა შედგენილი, კერძოდ, არასწორად მიეთითა არჩევნებში მონაწილეთა რაოდენობა.
„სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი დაესწრება და მონაწილეობას მიიღებს საოლქო საარჩევნო კომისიაში ორგანიზაციის მიერ წარდგენილი საჩივრების განხილვაში.

Final Statement on April 28 By-Elections
International Society of Fair Elections and Democracy carried out observation of the April 28 Parliamentary By-Elections in Khoni-Vani #54 Majoritarian District through 25 short-term observers (STOs), 2 District Election Commission (DEC) observers and 2 mobile teams. The central office ran data analysis and incident centers.
Based on the information received from ISFED observers, the voting process, closing of polling stations, counting and tabulation proceeded in a generally calm environment without significant violations. In some precincts procedural violations were observed.
April 28 by-elections outlined a trend of high percentage of voters included in mobile ballot box lists which in majority of polling stations equaled or exceeded 3% threshold set by the Election Code. According to the Election Code, in case the number of voters in the mobile ballot box list of a precinct exceeds 3% of the total number of voters in the voter list of the polling station, after reaching this threshold decision on including a voter in a mobile ballot box list of a polling station is made by the relevant DEC. April 26 decision #13/2018 of #53 Vani District Election Commission lacks sufficient substantiation on inclusion of additional voters in the mobile ballot box lists. This casts doubts on the appropriateness of including voters in mobile ballot box lists. High percentage of voters in the mobile ballot box lists of the polling stations could bear a potential risk of electoral manipulation since the procedures of voting though mobile ballot box increase potential of such manipulation.
ISFED filed 4 complaints at the DEC and 5 entries were made in precinct record books.
ISFED observers have reported six violations.
- At the polling stations #13 and #20 of the election district #54-53 (Vani) and at the polling stations #11 and #12 of the election district #54-55 (Khoni) the registrars each handed a ballot paper to a voter without voter signature in the voters list.
- At the polling station of #9 of the election district #54-53 (Vani) two observers were present from one organization ("Initiative for Civil Society"). One of the unauthorized persons left the polling station after ISFED observer made a remark.
- At the polling station #11 of the election district #54-55 (Khoni) summary protocol was filled with error, namely the total number of voters that participated was written incorrectly. ISFED representatives will attend and participate in the discussion of complaints filed by the organization at DEC.