4 თვითმმართველ ქალაქსა (რუსთავი, მცხეთა, გორი, ოზურგეთი) და 7 თვითმმართველ თემში (ხონი, ბაღდათი, თერჯოლა, ტყიბული, ლანჩხუთი, ხულო, ახმეტა) არსებულ ყველა საარჩევნო უბანზე;
7 საარჩევნო ოლქში (ბათუმი, ფოთი, ქობულეთი, თელავი, ყვერელი, მარტვილი, თიანეთი) არჩევნების დღის მონიტორინგს ორგანიზაცია მობილური ჯგუფების მეშვეობით ახორციელებს.
2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდება. რომელიც გვაძლევს საშუალებას დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, შევაფასოთ არჩევნების დღის მთლიანი პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე. 2003 წლიდან, ანუ 10 წელზე მეტია „სამართლიანი არჩევნები“ წარმატებით იყენებს PVT მეთოდოლოგიას. 12 ივლისის არჩევნები რიგით მეცხრეა, როდესაც ორგანიზაცია იყენებს PVT მეთოდოლოგიას საარჩევნო დღისა და პროცესის შედეგების შეფასებისთვის.
2014 წლის 12 ივლისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურში ამომრჩეველი აირჩევს 8 მერს და 13 გამგებელს იმ თვითმმართველ ქალაქებსა და მუნიციპალიტეტებში, სადაც კანდიდატებმა არჩევნების პირველ ტურში ვერ დააგროვეს ამომრჩეველთა ხმების საჭირო რაოდენობა (50%+1).
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შეფასებას კენჭისყრის მიმდინარეობისა და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ PVT-ის ყველა დამკვირვებლის (100%) მიერ გამოგზავნილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგიით მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ  კენჭისყრის პროცესმა ჩაიარა მშვიდ გარემოში. თუმცა საარჩევნო უბნების გარეთ დაფიქსირდა პოლიტიკური პარტიების აქტივისტებს შორის ფიზიკური და სიტყვიერი დაპირისპირების ფაქტები. შესაბამისად, აღნიშნული შემთხვევები ვერ მოხვდა ,,სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგიით დაკვირვების არეალში. ამასთანავე გამოიკვეთა ერთი საყურადღებო ტენდენცია, როდესაც 19 საარჩევნო ოლქის 73 საარჩევნო უბანზე მისული 140 ამომრჩეველი არ იყო საარჩევნო სიებში რეგისტრირებული. ამათგან 53 ამომრჩეველმა განაცხადა, რომ 15 ივინისის არჩევნების პირველ ტურში მიიღო კენჭისყრაში მონაწილეობა.
,,სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებული დარღვევების უმრავლესობა შეეხებოდა საარჩევნო პროცედურების ნაკლებად მნიშვნელოვან დარღვევებს, რომლებიც გავლენას ვერ მოახდენს არჩევნების შედეგებზე. ერთი გამონაკლისის გარდა ,,სამართლიანი არჩევნების „სამართლიანი არჩევნების“ ყველა დამკვირვებელს მიეცა დაკვირვების შეუზღუდავად განხორციელებისა და რეაგირების შესაძლებლობა. ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 7 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში 30  საჩივარი.
რუსთავის, მცხეთის, გორის, ოზურგეთის თვითმმართველ ქალაქებსა და ახმეტის, ლანჩხუთის, თერჯოლის, ტყიბულის მუნიციპალიტეტებში ყველა ამომრჩეველმა ხმა მისცა პირადობის დამადასტურებელი სათანადო დოკუმენტაციით. თბილისში ამ მაჩვენებელმა შეადგინა  99.7%, ბაღდათში - 96.7%, და ხულოში - 96.3%
რუსთავის, მცხეთის, გორის თვითმმართველ ქალაქებსა და ახმეტისა და თერჯოლის მუნიციპალიტეტებში საარჩევნო უბნების 100%-ზე მარკირება ყოველთვის კანონით დადგენილი წესისამებრ მოწმდებოდა. თბილისში ეს პროცედურა ტარდებოდა საარჩევნო უბნების 98%-ზე, რუსთავში - 98.8%-ზე, ლანჩხუთში - 97.4%-ზე, ტყიბულში -  97.3%-ზე, ხონში - 96.4%-ზე და ხულოში - 92.6%-ზე.
მცხეთის, რუსთავის, გორის, ოზურგეთის თვითმმართველი ქალაქებისა და ახმეტის, ბაღდათის, ხონის, ხულოს, ლანჩხუთის, თერჯოლის, ტყიბულის მუნიციპალიტეტების ყველა საარჩევნო უბანზე (100%-ზე) ბიულეტენები ყოველთვის მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით. თბილისის თვითმმართველ ქალაქში საარჩევნო 98.9%-ზე რეგისტრატორებმა სათანადოდ დაამოწმეს საარჩევნო ბიულეტენები;
მცხეთის, გორის, ოზურგეთის თვითმმართველ ქალაქებსა და ახმეტის, ბაღდათის, ლანჩხუთის, თერჯოლის, ტყიბულის თემებში ყველა ამომრჩეველს გაუკეთდა მარკირება. თბილისის საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე მარკირების გაკეთების პროცედურა იყო დაცული, რუსთავის - 98.8%-ზე, ხულოს - 96.3%-ზე, ხონის 92.9%-ზე ;
ხმის მიცემის ფარულობა დაცული იყო მცხეთის, ახმეტის, ბაღდათის, თერჯოლის, ტყიბულის ყველა საარჩევნო უბანზე. ხმის მიცემის ფარულობა უზრუნველყოფილი იყო თბილისის საარჩევნო უბნების 98.9%-ზე, გორის - 96.9%-ზე, რუსთავის - 96.4%, ხონის - 92.9%-ზე, ხულოს - 92.6%-ზე, ოზურგეთის - 92.3%-ზე, ლანჩხუთის - 92.1%-ზე.
,,სამართლიანი არჩევნები“ პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები დაუყოვნებლივ აისახება საარჩვენო რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
,,სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების, სატელეფონო ზარებისა და პლანშეტური კომპიუტერების მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 15 ოპერატორის, 15 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან.
„სამართლიანი არჩევნები“ არჩევნების დღის შედეგების შესახებ ინფორმაციას 13 ივლისს, საარჩევნო უბნებზე ხმების დათვლის და შედეგების შეჯამების დასრულების და მიღებული ინფორმაციის დამუშავების შემდეგ მოგაწვდით.
არჩევნების მონიტორინგი შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა“ (USAID), საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს დაფინანსებით და ფონდი ღია საზოგადოება საქართველოს მიერ (OSGF). ზემოთ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის,  ამერიკელი ხალხის, ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ან ფონდი ღია საზოგადოება საქართველოს შეხედულებებს.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the second round of the local self-government elections on July 12, 2014 in 28 electoral districts around Georgia. ISFED’s observation mission consists of approximately 800 accredited and trained observers, including 32 mobile teams, deployed to precinct and district election commissions throughout the country, as well as the central election commission.
For the second round elections, ISFED deployed observers to:
• a representative, random sample of 350 polling stations in Tbilisi;
• all polling stations in 4 self-governing cities (Rustavi, Mtskheta, Gori, Ozurgeti) and 7 local communities (Khoni, Bagdati, Tkibuli, Terjola, Lanchkhuti, Khulo, Akhmeta)
• the remaining 7 electoral districts (Batumi, Poti, Kobuleti, Telavi, Kvareli, Martvili, Tianeti), where ISFED will conduct mobile observation.
ISFED will implement monitoring of the second round of the local self-government elections using the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, enabling us to identify irregularities in a timely manner, evaluate the whole process of the Election Day and verify accuracy of official results. ISFED has been successfully utilizing the PVT methodology for more than 10 years since 2003. July 12 elections will be the ninth time ISFED will utilize the PVT methodology for evaluating the Election Day and the polling results.
On July 12, 2014 local elections, voters will elect 8 mayors and 13 chief executives (Gamgebelis) in self-governing cities and municipalities where the candidates failed to secure 50%+1of votes in the first round of the elections.
In this statement, ISFED presents its assessment of the voting process and closing of polling stations based on the information provided by 100% of PVT observers.
Based on the analysis of the information received through PVT methodology ISFED concludes that the voting process was conducted in a calm environment. However, outside the polling stations, cases of verbal and physical confrontation between the political party activists were observed. Therefore, these instances fell outside ISFED’s PVT observation area. Noteworthy was a trend of 140 voters at 73 polling stations of 19 districts going to the polling stations only to find out that they were not registered in the voters’ lists. Out of these 140 voters, 53 stated that they had cast their vote in the first round of elections on June 15.
Most of the violations reported by the ISFED observers were minor and of a procedural nature and cannot affect the final outcome of elections. All ISFED observers, with one exception, had the opportunity to observe and react upon the Election Day processes without any restrictions. As of now, ISFED observers have filed 7 complaints at the precinct election commissions, and 30 complaints at the district election commissions.
• In Rustavi, Mtskheta, Gori, Ozurgeti self-governing cities and Akhmeta, Lanchkhuti, Terjola and Tkibuli municipalities all voters cast their ballots using an appropriate identification document. The figure for Tbilisi was 99.7%, for Baghdati – 96.7% and for Khulo – 96.3%;
• In Rustavi, Mtskheta, Gori self-governing cities and Akhmeta and Terjola municipalities invisible ink was properly checked at 100% of the polling stations. In Tbilisi this procedure was carried out at 98% of the polling stations, in Rustavi – 98.8%, Lanchkhuti – 97.4%, Tkibuli – 97.3%, Khoni – 96.4% and Khulo – 92.6%.
• At all polling stations (100%) in Mtskheta, Rustavi, Gori, Ozurgeti self-governing cities and Akhmeta, Baghdati, Khoni, Lanchkhuti, Terjola and Tkibuli municipalities ballot papers were properly validated with a signature and seal. At 98.9% of polling stations in Tbilisi registrars properly validated the ballot papers;
• All voters were properly inked in Mtskheta, Gori and Ozurgeti self-governing cities and Akhmeta, Baghdati, Lanchkuti, Terjola and Tkibuli municipalities. Inking procedure was followed at 99.7% of the polling stations in Tbilisi, 98.8 – in Rustavi, 96.3% - in Khulo and 92.9% - in Khoni .
• The secrecy of vote was ensured at all polling stations in Mtskheta, Akhmeta, Baghdati, Terjola and Tkibuli; as well as at 98.9% of the polling stations in Tbilisi, 96.9% - in Gori, 96.4% - in Rustavi, 92.9% - Khoni, 92.6% - in Khulo, 92.3% - in Ozurgeti and 92.1% in Lanchkhuti.
ISFED observers report information to the Data Analysis Center in Tbilisi via short text messages (SMSs), phone calls, and tablet PCs. The Data Analysis Center is comprised of 15 data operators, 15 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes the observers’ texts and automatically gives observers feedback based on an artificial intelligence algorithm. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests have been passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings.
ISFED election monitoring is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID), the Embassy of Kingdom of Netherlands in Georgia and the Open Society Georgia Foundation (OSGF). The content of this statement is the responsibility of ISFED and does not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government, the Embassy of Kingdom of Netherlands in Georgia or the Open Society Georgia Foundation (OSGF).