ISFED-ის ახალი აღმასრულებელი დირექტორი ელენე ნიჟარაძე იქნება
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას (ISFED) ახალი აღმასრულებელი დირექტორი ჰყავს. მიხეილ ბენიძისთვის ორგანიზაციის წესდებით განსაზღვრული აღმასრულებელი დირექტორის ვადის ამოწურვის შემდეგ, ორგანიზაციის გამგეობამ ახალ აღმასრულებელ დირექტორად ელენე ნიჟარაძე აირჩია.
ელენე ნიჟარაძეს „სამართლიან არჩევნებში“ მუშაობის 8 წლიანი გამოცდილება აქვს, ხოლო 2017 წლიდან დღემდე აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე იყო და საკანონმდებლო რეფორმებისა და პოლიტიკის კვლევის მიმართულებას ხელმძღვანელობდა. ნიჟარაძე კოორდინირებას უწევდა საარჩევნო რეფორმების, საარჩევნო სიების მონიტორინგისა და ევროინტეგრაციის მიმართულებით ISFED-ის პროექტებს და ორგანიზაციის სახელით ჩართული იყო საარჩევნო, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და საკონსტიტუციო რეფორმებში. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიებში ნიჟარაძე სპეციალიზებული იყო არჩევნების დღეს ინციდენტების ცენტრის ფუნქციონირებაზე, საარჩევნო დავების პროცესის მართვასა და არჩევნების შემდგომი პერიოდის მონიტორინგზე.
ელენე ნიჟარაძე კონსტიტუციური სამართლის სპეციალისტია. მიღებული აქვს მაგისტრის ხარისხი ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტში (ბუდაპეშტი, უნგრეთი), და, ასევე, დამთავრებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. აქვს ეუთოს და ენემოს საერთაშორისო სადამკვირვებლო  მისიებში მონაწილეობის გამოცდილება.
ელენე ნიჟარაძემ აღმასრულებელი დირექტორის პოზიციაზე მიხეილ ბენიძე ჩაანაცვლა, რომელიც „სამართლიან არჩევნებს“ 2016 წლიდან ხელმძღვანელობდა. ორგანიზაციის წესდების მიხედვით, აღმასრულებელი დირექტორის თანამდებობაზე ყოფნის მაქსიმალური ვადა 4 წელია. მიხეილ ბენიძე „სამართლიან არჩევნებში“ კონსულტანტის პოზიციაზე რჩება და ორგანიზაციას, ძირითადად, სოციალური მედიის მონიტორინგის მიმართულებით დაეხმარება.

Elene Nizharadze to serve as ISFED's executive director
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has a new executive director. Following the expiration of Mikheil Benidze’s term in office, the organization’s nine-member board elected Elene Nizharadze as the new executive director.
Elene Nizharadze joined ISFED in 2012 as project coordinator in charge of electoral, local government and constitutional reforms. In 2017, she was promoted to the deputy executive director, and since then, has been supervising ISFED’s legislative reforms and policy research components. Elene coordinated ISFED’s projects and activities on election reform, voters’ list monitoring and European integration. She also represented the organization in electoral, local self-government and constitutional reform processes. In ISFED’s election monitoring efforts, Elene was responsible for functioning of the Incidents’ Center, as well as for managing the election dispute resolution processes and the post-election monitoring. She also has an experience in international election observation missions of OSCE and ENEMO.
Elene Nizharadze holds LLM in Comparative Constitutional Law from Central European University (Budapest, Hungary), and Master’s degree from Tbilisi State University.
Elene Nizharadze replaced Mikheil Benidze, who served as the executive director since 2016. According to the organization’s statute, a person can hold the position of the executive director for up to four years. Mikheil Benidze will remain at ISFED in the capacity of an advisor, and will assist the organization primarily with its social media monitoring component.