არასამთავრობო ორგანიზაციების წინასაარჩევნო გარემოს ერთობლივი შეფასება
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად საქართველოში არჩევნების გზით პირველად შეიცვალა ხელისუფლება, რაც ქვეყნის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი იყო. 2013 წლის წინასაარჩევნო პერიოდი მთლიანობაში დადებით შეფასებას იმსახურებს და 2012 წელთან შედარებით გაცილებით მშვიდ ვითარებაში, ნაკლები დარღვევების ფონზე წარიმართა.
2013 წლის დასაწყისში პარლამენტში შეიქმნა ინტერფრაქციული ჯგუფი, რომელმაც საარჩევნო კანონმდებლობაში გარკვეული ცვლილებების შემუშავება მოახერხა. ძირითადად, ეს ცვლილებები პარტიების დაფინანსებას, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებასა და საარჩევნო სიების ფორმირებას შეეხებოდა. ცვლილებები არ შეეხო წინასაარჩევნო პერიოდში მედიის საქმიანობას, საარჩევნო სისტემას, საარჩევნო დავებს, კენჭისყრის პროცედურებს; ასევე, საარჩევნო სისტემასა და საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების წესს.
2012 წლის არჩევნების დროს ერთ-ერთ მთავარი პრობლემას საარჩევნო მიზნებით ადმინისტრაციული რესურსების მასობრივი გამოყენება წარმოადგენდა. 2013 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების ფაქტები დაფიქსირა, თუმცა მათი რიცხვი გაცილებით ნაკლები იყო. რესურსების გამოყენება, ძირითადად გამოიხატებოდა საჯარო მოხელეების აგიტაციაში მონაწილეობთ როგორც სახელისუფლებო, ისე ოპოზიციის კანდიდატის სასარგებლოდ, რაც ცალსახად ახალ ტენდენციად შეიძლება ჩაითვალოს.
წინასაარჩევნო პერიოდში საარჩევნო მოტივით ოპოზიციური პარტიების აქტივისტების დაკავების ფაქტები ფაქტობრივად არ ყოფილა. რამდენიმე რეგიონში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები დასაკითხად იყვნენ დაბარებულები. საქმე აღიძრა რამდენიმე გამგებლის წინააღმდეგ.
„სამართლიანი არჩევნების” შეფასებით, 2013 წელს წინასაარჩევნოდ მთლიანობაში 60-მდე დარღვევის ფაქტი დაფიქსირდა, მაშინ როდესაც 2012 წელს ეს ციფრი 300-ის ფარგლებში იყო.
2012 წელთან შედარებით, 2013-ში წინასაარჩევნო პერიოდში მედიაგარემო მეტად პლურალისტური იყო. მოსახლეობას ხელი მიუწვდებოდა განსხვავებული სარედაქციო პოლიტიკის მქონე მედიასაშუალებებზე. პრობლემად დარჩა საზოგადოებრივი მაუწყებელი რომელმაც არხზე შექმნილი კრიზისის გამო ვერ მოახერხა მოსახლეობის სრულყოფილი ინფორმირება.
საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე უწყებათშორისმა კომისიამ უშიშროების საბჭოდან იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადაინაცვლა. ახალი ფორმატის კომისიამ სულ 30-მდე რეკომენდაცია და განმარტება შეიმუშავა და მისი საქმიანობა მთლიანობაში პოზიტიურად უნდა შეფასდეს. არჩევნებამდე რამდენიმე კვირით ადრე „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ” კომისია დატოვა, რადგან კომისიის სხდომებზე ხანდახან კომისიის თავმჯდომარის მხრიდან არაკონსტრუქციული მიდგომები შეიმჩნეოდა.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახური 2013 წელს წინასაარჩევნო პერიოდში არ იყო აქტიური, რაც ამ უწყების ეფექტური მუშაობის კუთხით გარკვეულ კითხვებს აჩენდა.
პოლიტიკური პარტიები, ზოგადად, თავისუფლად აწარმოებდნენ წინასაარჩევნო კამპანიას. კამპანიის დასაწყისში გარკვეული პრობლემები შეექმნათ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატს, როდესაც მათ მოქალაქეთა ორგანიზებული ჯგუფები საჯარო შეხვედრების ჩაშლას ცდილობდნენ.
ცენტრალური საარჩევნო კომისია შედარებით უფრო მეტად დამოუკიდებელი გახდა. კომისიის თავმჯდომარე ყველა მხარის კონსენსუსის საფუძველზე იქნა არჩეული, რამაც მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა კომისიის მუშაობაზე.
საკანონმდებლო ბაზა
საკანონმდებლო ცვლილებების კუთხით დადებითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ საქართველოს პარლამენტმა საია-ს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ მიერ წარდგენილი რეკომენდაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი გაითვალისწინა. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანო თავიდან მაღალი სტანდარტების საარჩევნო კანონმდებლობის შექმნას აპირებდა, საბოლოოდ, საარჩევნო კანონმდებლობის კუთხით დაგეგმილიდან ბევრი არსებითი ხასიათის ცვლილება არ მიღებულა. შედეგად, საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების კუთხით კვლავაც პრობლემურად რჩება ისეთი საკითხების მოწესრიგება როგორიცაა: საარჩევნო სისტემა, საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტება, სახელმწიფო და პარტიული რესურსების მკვეთრად გამიჯვნა, ამომრჩევლის მოსყიდვის რეგულაციები; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინსტიტუციონალური დამოუკიდებლობის საკითხები, საარჩევნო დავები, განსაკუთრებულ შემთხვევაში შექმნილი უბნები (სპეცუბნები), მედიარეგულაციები.
თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისია
უწყებათაშორისი კომისიის ფორმატი ძალიან მნიშვნელოვანია წინასაარჩევნო პერიოდში, რადგან პოლიტიკურ პარტიებსა და სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს აქვთ საშუალება უშუალოდ დააყენონ საარჩევნო პერიოდთან დაკავშირებული მათთვის მნიშვნელოვანი საკითხები კომისიის წინაშე და კომისიის წევრებს მიაწოდონ ინფორმაცია სავარაუდო დარღვევებთან დაკავშირებით. ამ ინფორმაციის საფუძველზე, კომისია გასცემს რეკომენდაციებს, რომელთა შესრულებაც მნიშვნელოვანია ქვეყანაში თავისუფალი არჩევნების ჩატარებისთვის.
იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებულმა კომისიამ მართლაც რამდენიმე მნიშვნელოვანი რეკომენდაცია შეიმუშავა; განსაკუთრებით აღსანიშნავია კომისიის საქმიანობა წინასაარჩევნო კამპანიაში საჯარო მოსამსახურეთა მონაწილეობის წესის დაზუსტებისა და ცალკეული წესების განმარტების კუთხით. თუმცა, სამწუხაროდ, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დასმული პრობლემატური საკითხების კონსტრუქციულ რეჟიმში განხილვის ნაცვლად, კომისიის სხდომები პოლიტიკური დებატების ადგილი ხდებოდა.
მიუხედავად იმისა რომ კომისიის მიერ 2013 წლის 30 სექტემბერს გამოქვეყნებულ ანგარიშში მოხვდა არაერთი რეკომენდაცია, რომელიც „სამართლიანმა არჩევნებმა“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობამ – საქართველომ“ და „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ დააყენეს სხდომებზე, უარყოფითად უნდა შეფასდეს ის, რომ კომისიას რეაგირება არ მოუხდენია „სამართლიანი არჩევნების” მიერ გამოვლენილ რამდენიმე მნიშვნელოვან ფაქტზე ამომრჩევლის მოსყიდვის, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების, ზეწოლისა და მუქარის შემთხვევების შესახებ.
გარდა ამისა, მიგვაჩნია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ქართული კანონმდებლობა არ უკრძალავს მინისტრებს და მინისტრის მოადგილეებს წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობის მიღებას, სასურველი იყო კომისიას, მეტი ნდობისა და ობიექტურობის მიზნით, თავადვე შეეზღუდა საკუთარი წევრების აგიტაციაში მონაწილეობა.
საარჩევნო სუბიექტების რეგისტრაცია
საარჩევნო სუბიექტების რეგისტრაციის პროცესთან დაკავშირებით მთელი რიგი პრობლემური საკითხები გამოვლინდა როგორიცაა: ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა საპრეზიდენტო არჩევნებში კანდიდატად მონაწილეობის საკითხი; ცესკოს სახელმწიფო ორგანოებთან არაკოორდინირებული მუშაობის პრობლემა და ა.შ. ცესკოსა და სასამართლოს გადაწყვეტილებები სალომე ზურაბიშვილის, ზურაბ წიწუაშვილის და სხვების კანდიდატად რეგისტრაციასთან დაკავშირებით კონსტიტუციის არასწორ ინტერპრეტაციას წარმოადგენს, რაც წინასაარჩევნო პერიოდის მნიშვნელოვან ხარვეზად უნდა ჩაითვალოს.
საარჩევნო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი არ შეცვლილა. 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის საარჩევნო კომისიები გარდა პროფესიული ნიშნით არჩეული კომისიის წევრებისა, მხოლოდ ორი პოლიტიკური ძალის, კოალიცია \"ქართული ოცნებისა\" და \"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის\" მიერ დანიშნული კომისიის წევრებით დაკომპლექტდა, რაც არაერთხელ კრიტიკის საგანი გახდა. ისე, როგორც 2013 წლის შუალედურ არჩევნებზე, ამჯერადაც დაფიქსირდა რიგი შემთხვევები, როდესაც ადგილი ჰქონდა იმ პირთა პროფესიული ნიშნით არჩევას საუბნო საარჩევნო კომისიებში, რომელებიც უახლოეს წარსულში სხვადასხვა პარტიებს წარმოადგენდნენ საარჩევნო ადმინისტრაციებში. ჩვენი აზრით, აღნიშნული გარემოება გარკვეულ საფრთხეს წარმოადგენს საარჩევნო ადმინისტრაციისათვის ნდობის კუთხით.
ამომრჩეველთა სია
2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის ამომრჩეველთა საერთო რაოდენობა 3 537 851 შეადგენს. საყურადღებოა, რომ რეგისტრაციიდან მოხსნილი 97 000 ამომრჩევლიდან დაახლოებით 9000 მოქალაქემ შეძლო ხელახალი რეგისტრაციის გავლა; საზღვარგარეთის უბნებზე რეგისტრირებულმა მოქალაქეთა რიცხვმა მხოლოდ 48 460 შეადგინა იმ ფონზე, როდესაც ასეულობით ათასი საქართველოს მოქალაქე იმყოფება ქვეყნის ფარგლებს გარეთ; საარჩევნო ხმის უფლების მქონე 1747 მსჯავრდებული და ბრალდებული მოქალაქეებიდან, მხოლოდ 197-მა გამოთქვა საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის სურვილი.
მიგვაჩნია, რომ მნიშვნელოვანი მუშაობაა გასაწევი ამომრჩეველთა სიის სრულყოფის მიზნით. ასევე, ხელისუფლებამ, ცესკომ, საზღვარგარეთ მყოფი ამომრჩევლის ინტერესების გათვალისწინებით, უნდა იფიქროს ხმის მიცემის ალტერნატიულ საშუალებებზე.
2013 წლის 27 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრაციიდან მოხსნილი ამომრჩევლების საარჩევნო უფლების საკითხი საკანონმდებლო დონეზე მოწესრიგდა. განისაზღვრა რეგისტრაციიდან მოხსნილი ამომრჩევლების ხელახალი რეგისტრაციის წესი და აღნიშნული პროცესი გამარტივდა, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს.
საარჩევნო მიზნით ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, 2013 წელს წინასაარჩევნო პერიოდში გაცილებით ნაკლები იყო ადმინისტრაციული რესურსების საარჩევნო მიზნებით გამოყენების შემთხვევები, რაც საარჩევნო გარემოს უფრო მშვიდ და კონკურენტულად წარმოაჩენდა.
ა. სამართლებრივი რესურსები
საპრეზიდენტო არჩევნების წინა პერიოდში დაფიქსირდა სახელმწიფოს სამართლებრივი რესურსების საარჩევნო მიზნით სავარაუდო გამოყენების რამდენიმე შემთხვევა. კერძოდ, საუბარია ცესკოს მიერ სალომე ზურაბიშვილისა, ზურაბ წიწუაშვილისა და ორმაგი მოქალაქეობის მქონე სხვა პირების საპრეზიდენტო კანდიდატად რეგისტაციაზე უსაფუძვლო უარის თქმის შემთხვევაზე და, ასევე, საქართველოს პრეზიდენტის გადაწყვეტილებაზე, რომელის საფუძველზეც ათასობით მოქალაქეს ნასამართლეობა მოეხსნა. ამ ტიპის რესურსების სავარაუდო გამოყენებად ასევე შეიძლება ჩაითვალოს სექტემბერში განათლების სამინისტროს მიერ აბიტურიენტთა ჩარიცხვების გამონაკლისების დაშვებაც.
ბ. ძალისმიერი ადმინისტრაციული რესურსები
2013 წლის 1 ივლისიდან არ დაფიქსირებულა უშუალოდ საარჩევნო მიზნებისთვის სახელმწიფოს მიერ ძალისმიერი რესურსების მასიური გამოყენების ფაქტები ანუ პოლიტიკური ოპონენტების, მათი მხარდამჭერებისა და ამომრჩევლების წინააღმდეგ სახელმწიფო, როგორც წესი, არ იყენებდა მათ ხელთ არსებულ საშუალებებს იმისთვის, რომ მოეხდინა პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დაკავება, დაშინება, ცემა, მუქარა, და სხვა.
გ. ინსტიტუციური რესურსები
2013 წლის 1 ივლისიდან სახელმწიფოს ინსტიტუციური რესურსებიდან აღსანიშნავია საჯარო მოხელეების აგიტაციაში უკანონო მონაწილოების რამდენიმე ფაქტი.
დ. ფინანსური რესურსები
საპრეზიდენტო არჩევნების წინა პერიოდში ამ ტიპის ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებას თითქმის არ ჰქონია ადგილი. დაფიქსირდა შემთხვევები აჭარაში, მესტიის, ტყიბულის, სამტრედიის, გორის, ქარელის, კასპის, ახალქალაქის, ადიგენისა და დუშეთის მუნიციპალიტეტებში, როდესაც ადგილობრივი ბიუჯეტის ცალკეული პროგრამების დაფინანსება 4 ივლისის (არჩევნების გამოცხადების თარიღი) შემდეგ გაიზარდა, რაც კანონდარღვევა იყო, ვინაიდან წინასაარჩევნო პერიოდში ბიუჯეტის ამგვარი ზრდა აკრძალულია.
მოგვიანებით კანონში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც, საბიუჯეტო პროგრამების ზრდა არჩევნებამდე 2 თვის განმავლობაში შეიზღუდება და არა – წინასაარჩევნო პერიოდის დროს. თუმცა, ეს ცვლილება მანამდე უკანონოდ გაზრდილ ბიუჯეტს კანონიერს ვერ აქცევს.
ორგანიზაციების დაკვირვებით, წინასაარჩევნო პერიოდში ადგილი ჰქონდა რამდენიმე ფაქტს, რომლებიც ამომრჩეველთა მოსყიდვის ნიშნებს შეიცავენ.
„სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფონდის“ დაფინანსება პრემიერ-მინისტრის სახელთან უშუალოდ დაკავშირებული საქველმოქმედო „ფონდი ქართუს“ მიერ, ასევე, პრემიერ-მინისტრის ოჯახის მიერ საინფორმაციო სააგენტო ინფო 9-ის უსასყიდლოდ გადაცემა მენეჯმენტი კომპანიისთვის შესაძლოა განიმარტოს, როგორც ამომრჩევლის მოსყიდვა.
ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტი, ასევე, დაფიქსირდა შუამთობის დღესასწაულზე, როდესაც პრემიერ-მინისტრმა ძვირფასი საჩუქარი გადასცა ახალდაქორწინებულ წყვილს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ ეს ფაქტები ასახა თავის ანგარიშებში, ასევე გასცა შესაბამისი რეკომენდაციები, რათა არ მომხდარიყო მსგავსი პრაქტიკის დამყარება წინასაარჩევნო პერიოდში. სავარაუდო მოსყიდვის შემთხვევებთან დაკავშირებით, ასევე მიმართა თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორის კომისიას, რომელსაც აღნიშნულზე რეაგირება არ მოუხდენია. რეაგირება არ ყოფილა აუდიტის სახელმწიფო სამსახურის მხრიდანაც.
მნიშვნელოვანია, უწყებათშორისმა კომისიამ იმსჯელოს აღნიშნულთან დაკავშირებით და გამოსცეს შესაბამისი რეკომენდაცია, რათა ამგვარმა პრეცენდენტებმა არ მოახდინოს წინასაარჩევნო პერიოდში პოლიტიკური პირების მიერ მატერიალური სარგებლის უსასყიდლოდ გადაცემის და მისი საარჩევნო მიზნებისთვის გამოყენების არასწორი ტენდენცია.
ადგილობრივი თვითმმართველობა
ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებისადმი თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათშორისი კომისიის რეკომენდაციის მიუხედავად, თვითმმართველობებში საკადრო ცვლილებები ინტენსიურად მიმდინარეობდა, მათ შორის ხდებოდა იმპიჩმენტის წესით გამგებლებისა და საკრებულოს თავმჯდომარეების გადაყენება თანამდებობიდან. წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას, 1 ივლისიდან 20 ოქტომბრის ჩათვლით, გამგებელი 19 მუნიციპალიტეტში შეიცვალა, საკრებულოს თავმჯდომარე - 3 მუნიციპალიტეტში. ამავე პერიოდში შეიცვალა 2 მერი - ქუთაისსა და რუსთავში. ძირითადად გამგებლები აღნიშნულ მუნიციპალიტეტებში 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ მეორედ შეიცვალნენ.
აღსანიშნავია ის, რომ რიგ მუნიციპალიტეტებში დაფიქსირდა მაჟორიტარი დეპუტატების ჩარევა თვითმმართველობის საქმიანობაში, ზოგ შემთხვევაში კი ცვლილებების პროცესი მოქალაქეთა პროტესტის ფონზე წარიმართა.
ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საკადრო ცვლილებები წინასაარჩევნო პერიოდში აღიქმება საჯარო მოსამსახურეთა პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებისა და არჩევნების შედეგებზე გავლენის მოხდენის მცდელობად.
მედიაგარემო
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდთან შედარებით, მედიის მდგომარეობა გარკვეული თვალსაზრისით გაუმჯობესებულია. განსხვავებით გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდისგან, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობისათვის უკანონოდ ხელშეშლის მხოლოდ ერთი ფაქტი დაფიქსირდა. მიუხედავად ამ გაუმჯობესებისა, პრობლემები რჩება მედია საშუალებების დამოუკიდებლობისა და პოლიტიკური ზეგავლენისაგან განთავისუფლების თვალსაზრისით.
2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე რამდენიმე კვირის განმავლობაში მსხვილმა მედიასაშუალებებმა, ძირითადად, დაბალანსებულად გააშუქეს კანდიდატების წინასაარჩევნო კამპანია. წინა წლებისგან განსხვავებით, ქართული მედია აღარ არის პოლარიზებული პოლიტიკურ ჯგუფებს შორის. თუმცა, წინასაარჩევნო პერიოდში, მედიასაშუალებები, რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, უმეტესწილად კანდიდატების განცხადებებს აშუქებდნენ, ჟურნალისტები კი იშვიათად უსვამდნენ კანდიდატებს კრიტიკულ კითხვებს, არ ახდენდნენ მათი დაპირებებისა თუ შემოთავაზებული პოლიტიკის სიღრმისეულ ანალიზს.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, მსხვილი ტელეარხები მჭიდროდ იყვნენ დაკავშირებულნი პოლიტიკურ პარტიებთან და მათგან (როგორც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისგან“, ასევე კოალიცია „ქართული ოცნებისგან“) პირდაპირი და არაპირდაპირი გზებით დაფინანსებასაც იღებდნენ, რაც 2013 წელს ნაკლებად შესამჩნევია.
სახელმწიფო სტრუქტურების მხრიდან ჟურნალისტებზე ზეწოლის, მათთვის ხელის შეშლის ან ნებისმიერი ფორმით ჟურნალისტურ საქმიანობაში ჩარევის მხოლოდ ერთი ფაქტი დაფიქსირდა.
ათიდან ცხრა მოქალაქისათვის ინფორმაციის მიღების პირველი წყარო კვლავ ტელევიზიაა. წინასაარჩევნო პერიოდში ამომრჩევლებს დაუბრკოლებლად მიუწვდებოდათ ხელი მედიასაშუალებებზე, რომლებიც განსხვავებულად აშუქებდნენ კამპანიებს, რაც მოქალაქეებს კანდიდატებთან დაკავშირებით საკუთარი აზრის ჩამოყალიბებაში ეხმარებოდა.
საქართველოს საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა პრეზიდენტობის კანდიდატებს შორის დებატების ორი რაუნდი გამართა, თუმცა, მან ვერ შეძლო საკუთარი მისიის შესრულება და წინასაარჩევნო კამპანიის სიღრმისეულად გაშუქება, რაც მაუწყებელში მიმდინარე ფინანსური და მენეჯმენტის კრიზისითაა გამოწვეული. აღნიშნული კრიზისი კი, თავის მხრივ, მაუწყებელში პოლიტიკურ ჯგუფებს შორის მიმდინარე დაპირისპირების შედეგია. სექტემბერში საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო ორმა მეურვემ დატოვა, რის შემდეგაც საბჭოს კვორუმი არ აქვს და მას არ შეუძლია გადაჭრას ფინანსური კრიზისი ან აირჩიოს ახალი გენერალური დირექტორი. თავის მხრივ, ხელისუფლებამ არ გამოიძია საბჭოს წევრების განცხადებები მათზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებ.
საკაბელო ოპერატორებმა შეასრულეს მათზე 2012 წელს დაკისრებული სავალდებულო ტრანზიტის (must carry/must offer) ვალდებულება, რომლის მიხედვითაც, ოპერატორებს ქსელში ყველა საერთო მაუწყებელი უნდა ჩაერთოთ. რეგიონების მოსახლეობას ხელი მიუწვდება უფრო მეტ საინფორმაციო არხსა და მრავალფეროვან ინფორმაციაზე, ვიდრე ეს შარშან ხდებოდა. მაგალითად, „მაესტრო” და „ტაბულა“ მოსახლეობისთვის უკვე ჩვეულებრივი ანტენითაც ხელმისაწვდომია.
პარტიების დაფინანსება
პარტიების დაფინანსება 2012 წლის არჩევნების დროს ერთ-ერთი ყველაზე პრობლემური საკითხი იყო. სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ხშირად საკმარისი დასაბუთების გარეშე სხვდასხვა სანქციასა თუ შეზღუდვას უწესებდა უმეტესწილად ოპოზიციურ პარტიებსა და მათ მხარდამჭერებს.
რაც შეეხება 2013 წელს, პრეტენზიები ამ უწყების მისამართით თითქმის არ იყო იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ ამ პერიოდში სულ რამდენჯერმე დაჯარიმდნენ პარტიები და ისიც მცირე თანხით. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ასეთი „პასიურობა”, რა თქმა უნდა, გარკვეულ ეჭვს აჩენს, ზედმეტ აქტიურობაზე უარის თქმით ეს უწყება საზოგადოების თვალში იმ ცუდი რეპუტაციის გამოსწორებას ხომ არ ცდილობს, რომელიც წინა წელს მოიპოვა. ამ ეჭვს კიდევ უფრო ამყარებს ის გარემოება, რომ რამდენიმე თვის წინ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა, მისი ხელმძღვანელობის თქმით, პარტია დემოკრატიული მოძრაობა ერთიანი საქართველოს მიერ დიდი რაოდენობით არადეკლარირებული ხარჯების გადამოწმების მიზნით საქმისწარმოება დაიწყო. ამის მიუხედავად, ჯერჯერობით ამ საქმეში წინსვლა არ ჩანს.

Assessment of Pre-Election Environment
The Parliamentary Elections in 2012 resulted in the first transfer of power through elections in Georgia. This marked a significant progress in development of the country. Overall, the pre-election environment in 2013 merits a positive evaluation as it has been considerably calmer and there have been fewer violations compared with the pre-election environment in 2012.
In the beginning of 2013, an Inter-Faction Group was established in the Parliament, which managed to table certain amendments to the election laws. Mainly, these amendments pertained to political party finances, use of administrative resources and formation of voters’ lists. The amendments did not cover the issues concerning mass media and press in a pre-election period, the electoral system, election-related disputes, polling day procedures as well as rules for establishment of election commissions.
The massive use of administrative resources for electoral purposes was one of the main problems in the 2012 elections. Such facts also have been occurring during the pre-election period in 2013, however, the number of them has been considerably lower. There have been reports about several instances of civil servants’ participation in campaigning for both ruling and opposition parties’ candidates. This can be assessed as a novel trend.
There has been practically no case of detention of opposition parties’ activists during the pre-election period. Activists of the “United National Movement” have been summoned for interrogation in several regions and cases have been brought against heads of several local municipalities.
According to ISFED, overall up to 60 cases of violations have been reported during the pre-election period in 2013, while this number stood at around 300 in 2012.
Compared with 2012, the media environment has been significantly more pluralistic during the pre-election period in 2013. Citizens had access to media outlets pursuing diverse editorial policies. The Public Broadcaster remained as a problem which failed to provide sufficient information to viewers due to its crisis.
The Inter-Agency Task Force working on the election-related matters was transferred from the administration by the National Security Council to the Ministry of Justice. The renewed Task Force tabled up to 30 recommendations and clarifications. Overall, its work needs to be assessed as positive. Several weeks prior to the election, the “United National Movement” left the Task Force due to periodic unconstructive attitudes shown by the Task Force’s chairperson.
The State Audit Office was not active in the 2013 pre-election period. This creates questions regarding its effectiveness.
In general, political parties campaigned freely. In the beginning of the campaigning, the candidate of the “United National Movement” encountered certain problems when organized groups of citizens tried to obstruct public meetings as part of the campaign.
The Central Election Commission has become relatively more independent. The chairperson of the Commission was selected by consensus of all parties which had a significant effect on the work of the Commission.
Legal Framework
In terms of the legislative reform, it was a positive development that the Parliament of Georgia took into account a significant portion of recommendations made by the GYLA, the ISFED and the TI Georgia. However, although the highest legislative body was planning to adopt high standard election laws, many essential laws eventually were not adopted. Consequently, improvement of the electoral process is held back by problems in the issues such as: the electoral system, establishment of election administrations, clear distinction of state and party resources, regulations on vote buying, the issues related to institutional independence of the State Audit Office, the election-related disputes, the precincts created in special cases (Special Precincts) and media regulations.
Inter-Agency Task Force for Free and Fair Elections
The rules for functioning of the Task Force is very important in the pre-election period so that political parties and observer organizations have the opportunity to bring the Task Force’s attention to issues important for them and provide information about alleged violations to the members of the Task Force. Based on this information, the Task Force makes recommendations and their implementation is important for holding free elections in the country.
The Task Force, administered by the Ministry of Justice, did make several important recommendations. Particularly, it specified rules for civil servants’ participation in campaigning and clarified certain other regulations. However, unfortunately, instead of constructively discussing the problems brought up by the “United National Movement,” sessions of the Task Force used to turn into political debates.
Although the Task Force’s report, published on 30 September 2013, included multiple recommendations made by the ISFED, the GYLA and the TI Georgia, it was a negative development when the Task Force did not react to several significant facts reported by the ISFED, including vote buying, use of administrative resources, duress and intimidation.
Additionally, we think that, although the Georgian legislation does not ban ministers and deputy ministers from participating in pre-election campaigning, for achieving higher trust and objectivity, the Task Force should have restricted participation of its own members in campaigning.
Registration of Election Subjects
A set of problems have been revealed with regard to registration of election subjects, namely: the issue of admissibility of individuals with double citizenships to run in presidential elections; the problem of the CEC to coordinate with the government agencies; etc. The decisions made by the CEC and the court related to the registration of Salome Zourabichvili, Zurab Tsitsuashvili and others as candidates were based on incorrect interpretation of the Constitution. This was a significant problem of the pre-election period.
The amendments made to the Election Code did not change rules for establishing election administrations. For the Presidential Elections in 2013, the election commissions, except for members elected based on their occupation, were established composing of members appointed by only two political parties – the coalition “Georgian Dream” and the “United National Movement.” This has become a subject to criticism for many times. Similar to the practice during the 2013 by-elections, there were cases of electing those individuals, based on their occupation, as precinct commission members who had been representing various parties in election administrations in the recent past. We think that the said fact, to some degree, jeopardizes the trust towards the election administration.
Voters’ List
The total number of voters for the Presidential Elections in 2013 is 3 537 851. Out of 97 000 deregistered voters, approximately 9 000 citizens were able to re-register. The number of registered voters abroad is 48 460 while hundreds of thousands of Georgian citizens reside abroad. 1 747 convicted and charged individuals have the right to vote. Among them, only 197 expressed the wish to vote in the presidential elections.
We think that a considerable work needs to be undertaken for improving the voters’ list. Also, the government and the CEC must consider alternative means of voting in the interest of the voters residing abroad.
The matter related to the right to vote of the deregistered voters of the election on 27 October 2013 has been regulated by the law. The rules for re-registration of these individuals have been laid down and the process has been simplified. This is a positive development.
Use of Administrative Resources for Election Purposes
Compared with the Parliamentary Elections in 2012, there was considerably lower number of instances of use of administrative resources for election purposes during the pre-election period in 2013. This demonstrated the pre-election period as more calm and competitive.
a. Legal Resources
There were several reported cases of probable use of state legal resources for election purposes in the pre-election period. Specifically, these include the CEC’s groundless refusal to register Salome Zourabichvili, Zurab Tsitsuashvili and other individuals holding dual citizenships as presidential candidates as well as the Georgian President’s decision to clear thousands of citizens’ criminal records. Similarly, the fact that the Ministry of Education allowed exceptions in the university admissions in September can also be considered as probable use of this type of resource.
b. Coercive Resources
Since 1 July 2013, there has been no report about facts of massive use of coercive resources for election purposes i.e. in general, the state was not using the powers at its disposal against political opponents, their supporters and voters in order to conduct a politically motivated detention of individuals, to duress, to intimidate, to assault, to threaten, etc.
c. Institutional Resources
Since 1 July 2013, with respect to the state institutional resources, there have been several facts of illegal participation of civil servants in campaigning.
d. Financial Resources
During the pre-election period, there has been almost no instance of use of this type of administrative resource. Some cases have been reported in Adjara, Mestia, Tkibuli, Samtredia, Gori, Kareli, Kaspi, Akhalkalaki, Adigeni and Dusheti municipalities when funding of certain programs of the local budgets has been increased since 4 July (announcement of the election date). This was a violation of the law because increasing funds for the budget in this manner is forbidden in a pre-election period.
Later, an amendment was made to the law restricting the fund increases to budgetary programs for the period of 2 months prior to elections, instead of the whole pre-election period. However, this cannot legalize the acts of illegal budget increases that had already occurred.
The organizations observed that, in the pre-election period, there have been several facts containing the elements of vote buying.
The facts that “the Fund for Rural and Agricultural Development” was financed by the charity “Fund Cartu” associated with the name of the Prime Minister and that the PM’s family gave the Agency Info 9 to a management company for free can be interpreted as vote buying. A fact of possible vote buying was reported on Shuamtoba holiday, when the PM gave a valuable gift to a newly wedded couple.
The ISFED included the said facts in its reports and made corresponding recommendations in order to prevent the facts from becoming the practice of the pre-election period. These matters were also submitted to the Task Force for Free and Fair Elections which had no reaction to them. Nothing was done also by the State Audit Office.
It is important that the Task Force discusses this matter and makes corresponding recommendations so that such precedents do not become a trend where political figures give material benefits to others for free, using this for election purposes.
Local Municipalities
Despite the recommendations made by the Task Force to local municipalities, changes in staffing of local municipalities continued extensively. Including, heads of municipalities and local councils (Sakrebulo) have been discharged through impeachment procedures. In the course of the pre-election period of 1 July – 20 October, heads of municipalities were replaced in 19 municipalities, heads of local councils – in 3 municipalities. In the same period, 2 mayors were replaced – in Kutaisi and Rustavi.
Mainly, the heads of municipalities in the said municipalities changed for the second time since 1 October.
In multiple municipalities, there have been reports of majoritarian MPs interfering with the work of the local municipalities. In other cases, the changes in staffing were occurring in parallel with civil protest rallies.
It is to be emphasized that changes in staffing during a pre-election period is perceived as politically motivated discharging of civil servants and as an attempt to influence the elections’ outcome.
Candidates received by and large fair treatment and balanced coverage from major media outlets. At least for the time being, the Georgian media seems to have overcome the extreme political polarization it showed in previous years. However, much of the reporting focused on covering candidates’ campaign statements. Candidates faced few critical questions and the media,  put little focus on scrutinizing their platforms, promises and proposed policies. The media acted as a skilled observer of the campaigns but, with a few exceptions, failed to provide analysis.
Up until the 2012 elections, most major private TV stations were closely linked to political parties and received extensive direct or indirect financial support from political actors, both the ruling United National Movement and the Georgian Dream. In the pre-election period 2013, such close links between private broadcasters and parties were no longer apparent.
There were no reports about harassment or intimidation of journalists or of undue government interference that would have limited the media’s ability to cover the campaigns.
Television remains the primary source of news and information for nine out of ten Georgians. Voters were able to access media outlets providing different views and narratives without restrictions, allowing citizens to form their own opinions of candidates.
The Georgian Public Broadcaster (GPB) hosted two presidential debates but was not able to provide extensive and insightful coverage of the candidates and to fulfill its public service mandate due to a financial and leadership crisis that appears to be at least partly caused by partisan infighting. Two GPB Trustees left the Supervisory Board in September, which no longer has a quorum needed to resolve the public broadcaster\'s budget crisis or appoint a new Director General. The authorities failed to investigate allegations by Board Members that they had faced illegal outside pressure.
Cable companies complied with must-carry/must-offer rules that were introduced in 2012, requiring cable and satellite operators to include practically all TV channels airing current affairs content in their packages. Households in urban areas have access to a larger portfolio of TV stations airing news and political talk shows than the year before. For example, Maestro TV and Tabula TV broadcast terrestrially, utilizing frequencies that were previously held broadcasters that are no longer operational.
Party Financing
Political party financing was one of the most problematic issues in 2012. State Audit Office often established various sanctions and limitations, mainly for the opposition parties and their supporters.
In 2013, there has been no concerns towards the State Audit Office in this regard due to a simple reason that in this period the political parties were fined only several times and even then only by small amounts. Such “passiveness” of the State Audit Office, of course creates doubts that the State Audit Office is trying to improve its poor reputation gained from last year. This doubt is grounded even more by the fact that, as stated by the State Audit officials, it had launched investigation to examine a big amount of undeclared expenses of the party Democratic Movement – United Georgia.