ძალადობრივი ხასიათის ქმედებები წინასაარჩევნო მონიტორინგის მეორე ანგარიშში - პრესრელიზი
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პრაიმერის მიმდინარეობისას გამოვლინდა ძალადობრივი ქმედებები, რომლებიც ორგანიზებული იყო ყოფილი პოლიტპატიმრებისა და ყოფილი სახელისუფლებო პარტიის მიმართ რადიკალურად განწყობილი საზოგადოების ცალკეული ჯგუფების მიერ. მიუხედავად აგრესიისა, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უზრუნველყო პრაიმერის მონაწილე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელთა უსაფრთხოება.
საანგარიშო პერიოდში ადგილი ჰქონდა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებას:
1. არჩევნების დანიშვნის შემდგომ, აჭარის უმაღლესმა საბჭომ აჭარის ბიუჯეტიდან 13 მილიონ 555 ათას 400 ლარი ინფრასტრუქტურული და სოციალური პროგრამების დასაფინანსებლად გამოყო. მიგვაჩნია, რომ უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილება კანონსაწინააღმდეგოა, რადგან „საარჩევნო კოდექსის“ მიხედვითა არჩევნების დანიშვნის დღიდან არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე აკრძალულია საბიუჯეტო პროგრამების ზრდა.
2. „ქართული ოცნების“ საპრეზიდენტო კანდიდატი, გიორგი მარგველაშვილი, ბიუჯეტით დაფინანსებულ ღონისძიებას დაესწრო, სადაც მისი, როგორც საპრეზიდენტო კანდიდატის წარდგენა მოხდა და სიტყვით გამოსვლის შესაძლებლობა მიეცა. პარლამენტის მიერ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების წესის გამკაცრების ფონზე, მაშინ, როდესაც პარლამენტმა მხარი დაუჭირა საკანონმდებლო ცვლილებას, რომლის თანახმადაც ბიუჯეტით დაფინანსებულ ღონისძებებზე იკრძალება აგიტაცია, საპრეზიდენტო კანდიდატის მიერ სახელმწიფო ღონისძიებებზე დასწრება ეწინააღმდეგება გაცხადებულ პოლიტიკურ ნებას მაღალი პოლიტიკური კულტურის გამოვლინების შესახებ და წინააღმდეგობაში მოდის კოპენჰაგენის დოკუმენტის მოთხოვნასთან სახელმწიფო და პარტიულ საქმიანობას შორის მკაფიო ზღვარის არსებობის შესახებ;
გამოვლინდა არაუფლებამოსილი პირების მიერ აგიტაციის გაწევის შემთხვევა. საქველმოქმედო ორგანიზაციამ - „ქალები მშვიდობისა და სიცოცხლისათვის“ საარჩევნო კოდექსის დარღვევით კოალიცია „ქართული ოცნების“ აგიტაცია გასწია. ორგანიზაციამ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს საჩუქრად ეტლები გადასცა. საქველმოქმედო ორგანიზაციამ საზოგადოებას ინფორმაცია „ქართული ოცნების“ ოზურგეთის შტაბიდან მიაწოდა და  გაწეული დახმარებისათვის პარტიას მადლობა გადაუხადა. აღნიშნული ქმედებით ორგანიზაციამ წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობა კანონის დარღვევით მიიღო;
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა კანდიდატად რეგისტრაციის განცხადების მიღებაზე უარის თქმით კონსტიტუციის არასწორი ინტერპრეტაცია მოახდინა; მიგვაჩნია, რომ კონსტიტუციური ნორმები ამ მხრივ, გარკვეულწილად, ნათლად არ არის ჩამოყალიბებული, თუმცა, მათი არა  ფრაგმენტული, არამედ ერთობლივი, კომპლექსური განმარტებიდან გამომდინარე, ვთვლით, რომ საქართველოს კონსტიტუცია არ უკრძალავს ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირებს უფლებას, კანდიდატის სტატუსით მონაწილეობა მიიღონ და არჩეულ იყვნენ საპრეზიდენტო არჩევნებში.
საანგარიშო პერიოდში დაფიქსირდა ჟურნალისტური და სადამკვირვებლო საქმიანობისათვის ხელის შეშლის  შემთხვევები. კერძოდ, პროფესიული საქმიანობის განხორციელების გამო, კასპის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი და მისი მხარდამჭერები შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტსა  და „სამართლიანი არჩევნების“ გრძელვადიან დამკვირვებელზე - ირმა კიტრიაშვილზე ინტენსიურ ზეწოლას ახდენენ. ორგანიზაციის ქობულეთის ოლქის გძელვადიან დამკვირვებელს ხელი შეუშალეს სადამკვირვებლო საქმიანობის განხორციელებაში;
„სამართლიანი არჩევნები“ მონიტორინგის პირველ ანგარიშში აღნიშნავდა, რომ ფონდი „ქართუს“ მიერ „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფონდი“-ს დაფინანსება ამომრჩევლის მოსყიდვის საფრთხეს შეიცავდა. აღნიშნული მიზნით, ორგანიზაციამ დაიწყო ააიპ „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფონდის“ დაფინანსებისა და პროგრამების შესწავლა, თუმცა, „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციის მიუხედავად, მეურნეობის სამინისტრომ არ გაასაჯაროვა  „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფონდის“ დაფინანსების წყარო და მიმდინარე პროექტების შესახებ ინფორმაცია.
სამართლიანი და თანასწორი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად, „სამართლიანი არჩევნები მოუწოდებს:
ხელისუფლებას - მომავალშიც ერთმნიშვნელოვნად დაგმოს და გაემიჯნოს ძალადობის თითოეულ ფაქტს, რომელიც მიმართული იქნება პოლიტიკური საქმიანობის ხელის შეშლისკენ;
სამართალდამცავ ორგანოებს  - გასწიონ მაქსიმალური ძალისხმევა ძალადობის თავიდან ასაცილებლად, ხოლო ასეთის არსებობის შემთხვევაში გამოიყენონ ადეკვატური სანქციები;
პოლიტიკური პარტიებსა და საინიციატივო ჯგუფებს - უზრუნველყონ  ოპონენტის მიმართ აგრესიულად განწყობილი მხარდამჭერებისა და აქტივისტების დისტანცირებია სხვა პარტიის თუ კანდიდატის მიერ გამართული შეხვედრებისაგან;
მკაფოდ მოიწოდონ თავიანთ წარმომადგენლებსა და აქტივისტებს, თავი შეიკავონ დამოუკიდებელი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენების მიმართ ნებისმიერი ხასიათის ზეწოლისგან.
პრეზიდენტობის კანდიდატებს  -  გაცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე კანდიდატებმა, განსაკუთრებით მმართველი პოლიტიკური ძალის კანდიდატმა, თავი შეიკავონ ბიუჯეტით დაფინანსებულ ღონისძიებებში მონაწილეობისაგან;
ცესკოს და ცესკოს თავმჯდომარეს - ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ  ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა რეგისტრაციის საკითხის განხილვის დროს მოახდინოს კანონის იმდაგვარი განმარტება, რომელიც შესაბამისობაში იქნება კონსტიტუციის 29-ე, 70-ე და 1044-ე მუხლებთან და რომელიც უზრუნველყოფს მოქალაქეთა თანაბარი შესაძლებლობების რეალიზებას,  დარეგისტრირიდნენ კანდიდატებად;
მოხდეს მსჯელობა ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირების პრეზიდენტობის კანდიდატად დარეგისტრირებაზე უარის თქმის გადაწყვეტილებების გადახედვაზე;
საქველმოქმედო ორგანიზაციებს - თავი შეიკავონ ნებისმიერი ქმედებებისგან, რაც იწვევს საარჩევნო მიზნების მქონე სუბიექტებთან მათი საქმიანობის ასოცირებას;

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presents the second pre-election monitoring report for the October 27, 2013, presidential elections. The monitoring covers the period from July 20 through August 4, 2013.
Relatively active pre-election campaign took place during the reporting period. However it was also marked by acts of violence against political opponents during primaries of the United National Movement (UNM). Individual cases of abuse of state resources, as well as agitation by unauthorized individuals (one case) and obstruction with the work of a representative of a monitoring organization (two cases) were also reported.
Key conclusions drawn from the monitoring efforts of ISFED are as follows:
Acts of violence have been witnessed during the UNM primaries, perpetrated by former political prisoners and groups of radical opponents of the former ruling party. Despite the aggression, the Ministry of Interior Affairs was able to ensure safety for representatives of the UNM participating in the primaries.
The reporting period was marked by abuse of state resources
1. After calling of elections, the Supreme Council of Adjara allocated 13 million 555 thousand 4 hundred laris for infrastructural and social projects. ISFED believes the decision was unlawful, as the Election Code prohibits any increase of budget programs from the day of calling of elections until tabulation of election results.
2. Presidential candidate of the Georgian Dream, Giorgi Margvelashvili attended an event funded from the Budget, where he was presented as a presidential candidate and made a public speech. In view of the tightened rules regulating the use of administrative resources, and on the backdrop of the fact that the parliament passed an amendment prohibiting campaigning during the Budget funded events, presence of a presidential candidate at state events is in conflict with the announced political will to practice high standards of political culture and contradicts stipulations of the Copenhagen document about a clear separation between activities of the state and political parties.
ISFED reported one case that involved campaigning by unauthorized individuals. Violating the Election Code of Georgia charity organization Women for Peace and Life pursued campaigning in favor of the Georgian Dream coalition. The organization provided wheelchairs to persons with disabilities free of charge, made a public statement from the office of the Georgian Dream in Ozurgeti and expressed gratitude for the support provided by the coalition. This way, it engaged in pre-election campaigning violating the applicable law.
ISFED believes that the CEC Chairperson wrongfully interpreted the Constitution by refusing to accept applications for registration of individuals holding dual citizenship as candidates. Relevant Constitutional provisions are somehow ambiguous; however, based on their cumulative and complex rather than fragmented interpretation we believe that the Constitution of Georgia does not prohibit holders of dual citizenship from participating and being elected in presidential elections.
Hindrance of journalistic reporting and the work of observers have also been reported. Member of Kaspi Municipality Sakrebulo and his supporter were exerting intense pressure against a journalist of Shida Kartli Information Center and ISFED’s long-term observer (LTO) Irma Kitriashvili in an effort to obstruct her professional activities. The work of ISFED’s LTO in Kobuleti District was also obstructed.
In its first pre-election monitoring report ISFED noted that financial support provided by Cartu Foundation to the Rural and Agricultural Development Foundation suggested vote buying. Therefore, ISFED started examining funding and programs of the Rural and Agricultural Development Foundation and requested access to public information; however, the Ministry of Agriculture refused to make information about sources of funding or current projects of the Fund public.
To facilitate fair and equal election environment ISFED calls on:
the authorities – to unequivocally condemn and distance themselves away from all acts of violence hindering political activities;
law enforcement agencies – to put forth maximum effort for avoiding violence and utilize adequate sanctions in response to any violence;
political parties and initiative groups – to ensure distancing of aggressive supporters and activists away from meetings held by other parties and candidates;
to explicitly urge their representatives and activists to refrain from pressuring representatives of independent monitoring organizations and media in any way.
presidential candidates – candidates with declared election goals and the candidate of the ruling political force in particular should refrain from participating in events funded from the Budget;
the CEC and its chairperson – the CEC chairperson, when considering registration of dual citizenship holders, should interpret the law in a way that does not conflict with Articles 29, 70 and 1044 of the Constitution, allowing individuals to realize their equal opportunity to register as candidates;
discuss reconsidering of refusals to register dual citizensas presidential candidates;
charity organizations – refrain from any activities that would associate their work with a subjects with election goals;