ფიზიკური ძალადობის, ზეწოლა-მუქარის, ამომრჩეველთა მოსყიდვის და სააგიტაციო მასალების დაზიანების სავარაუდო ფაქტები ISFED-ის IV შუალედურ ანგარიშში
29 სექტემბერს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ (ISFED) საქართველოსპარლამენტის 2020 წლის არჩევნების წინასაარჩევნო მონიტორინგის მეოთხე შუალედური ანგარიში წარმოადგინა. ანგარიში მოიცავს 6 სექტემბრიდან 28 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდს. საანგარიშო პერიოდში გამოვლინდა: სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით ფიზიკური ძალადობის - 7; სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ზეწოლა/მუქარის - 24; ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის - 8; სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების - 1; ადმინისტრაციული რესურსის სავარაუდო გამოყენების - 13; არაუფლებამისილი პირების საარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის - 8; სააგიტაციო მასალების დაზიანების შემთხვევები ოცამდე მუნიციპალიტეტსა და თბილისის რაიონებში.
მთავარ გამოწვევად ამომრჩეველზე, აქტივისტებზე, ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებზე განხორციელებული ზეწოლის, მუქარისა და ხელის შეშლის ფაქტები წარმოადგენს. ამგვარი შემთხვეევბის რაოდენობის მკვეთრი ზრდა, კენჭისყრის დღის მოახლოებასთან ერთად, მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს და აზიანებს საარჩევნო პროცესის მიმდინარეობას. ერთი მხრივ, ართულებს პოლიტიკოსების დაუბრკოლებელ კომუნიკაციას მოსახლეობასთან, ხოლო მეორე მხრივ, ხელს უშლის ამომრჩევლის ნების თავისუფლად გამოხატვასა და განხორციელებას. ასევე, გამოწვევად რჩება ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტები, რომელთა რაოდენობა იმატებს საარჩევნო პროცესების გააქტიურებისა და არჩვნების დღის მოახლოებასთან ერთად. უკიდურესად მნიშვნელოვანია ზეწოლის, მუქარისა და ხელის შეშლის ფაქტებზე დროული, მიუკერძოებელი და გამჭვირვალე გამოძიების ჩატარება და დამნაშავე პირთა დასჯა.
28 სექტემბერს, სოფელ სადახლოში, „ევროპული საქართველოს“ ერთ-ერთ აქტივისტს სავარაუდოდ, ტირის თოფიდან ესროლეს და ფეხში დაჭრეს. დაზარალებულს თავდამსხმელი არ დაუნახავს. ოპოზიციურ პარტიაში მომხდარს „ქართულ ოცნებას“ უკავშირებენ. 27 სექტემბერს, ბოლნისში, მმართველი პარტიის და „ძალა ერთობაშიას“ კანდიდატების წარმომადგენლებს შორის მომხდარი დაპირისპირების შედეგად, იქ მყოფმა რამდენიმე პირმა ფიზიკური დაზიანებები მიიღეს. ასევე, ოპოზიციონერი კანდიდატის, ოქრიაშვილის თქმით, მმართველი პარტიის კანდიდატის მხარდამჭერები ჰაერში ისროდნენ ცეცხლსასროლი იარაღიდანაც. მიგვაჩნია, რომ ბოლნისისა და დმანისის ოლქში შექმნილი სიტუაცია განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს. აუცილებელია სამართალდამცავებმა დროულად და ობიექტურად გამოიძიონ მომხდარი ძალადობის ფაქტები, ხოლო პარტიებმა და მათმა მხარდამჭერებმა უარი თქვან ძალისმიერი მეთოდების გამოყენებაზე.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, პირადი ცხოვრებით შანტაჟის შემთხვევები ქალი პოლიტიკოსების მიმართ. ზუგდიდში, „ლელოს“ წევრ ქალს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის აპარატის უფროსი ლაშა გვასალია, ფეისბუქზე საჯაროდ დაემუქრა პირადი ცხოვრების ამსახველი ფაქტების გამოქვეყნებით. პარტიის წარმომადგენლების თქმით, ,,ლელოს’’ წევრებზე ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლა და შანტაჟი მანკიერ პრაქტიკად იქცა. „სტრატეგია აღმაშენებელის“ ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ გაავრცელა ინფორმაცია მისი გუნდის წევრი ქალის მიმართ განხორციელებული პირადი ცხოვრებით შანტაჟის შესახებ. იგი თანაგუნდელის ვინაობის შესახებ მისი პერსონალური ინფორმაციის დაცვის გამო არ საუბრობს. ქალი ოპოზიციონერების მიმართ ამგვარი შანტაჟის შემთხვევათა გამოძიება და დამნაშავეთა ადეკვატურად დასჯა საგამოძიებო ორგანოთა პრიორიტეტი უნდა იყოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ქალთა პოლიტიკაში მონაწილეობის მხარდაჭერის განცხადებები ფორმალურ, უშინაარსო ლოზუნგებად დარჩება.
რამდენიმე მინიციპალიტეტში, ოპოზიციის წარმომადგენლები აღნიშნავენ, რომ ადგილი აქვს მხარდამჭერებზე ზეწოლას და მათი გადაბირების მცდელობებს. პოლიტიკოსთა განცხადებით, ამის გამო მათ უჭირთ ადგილზე კადრების მოძიება, ხოლო მათი მხარდამჭერები და წარმომადგენლები უარს ამბობენ თანამშრომლობის გაგრძელებაზე.
„ლელო საქართველოსთვის“ წარმომადგენლები სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში, მიუთითებენ მათი ლიდერებისა და წევრების მიმართ განხორციელებულ თვალთვალზე, მათ შეხვედრებზე ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების დასწრებაზე, რაც უხერხულობას უქმნის მათ მხარდამჭერებს.
აღსანიშნავია, რომ სკოლებისა და საბავშვო ბაღების მასწავლებლები პოლიტიკური პარტიების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ადამიანურ რესურსად რჩებიან და ხშირია მათი საარჩევნო აგიტაციაში ჩართვის მცდელობა სხვადასხვა პოლიტიკური ძალების, უმეტესად, კი მმართველი პარტიის მიერ. აქედან გამომდინარე, ხდება მათზე ზეწოლაც. თელავის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ხელმძღვანელმა, ლევან მრელაშვილმა, საჯარო სკოლის დირექტორებთან ერთად, ისაუბრა გაერთიანებულ ოპოზიციაში შემავალი პარტიების მხრიდან სკოლის დირექტორებსა და პედაგოგებზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებ. ბოლო პერიოდში, არაერთ დირექტორს ტელეფონზე ანონიმურად უკავშირდებიან და ეუბნებიან, რომ თავი დაანებონ აქტივობას და ხელისუფლებასთან თანამშრომლობას, რადგან „ქართული ოცნების“ დღეები დათვლილია და ოპოზიციის ხელისუფლებაში მოსვლისას, ისინი არ დარჩებიან თანამდებობაზე. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს რამდენიმე სკოლის დირექტორმა, ანონიმურად დაუდასტურა, რომ კოლეგებისგან სმენია ასეთი ფაქტების შესახებ.
კვლავ დაფიქსირდა ადმინისტრაციული რესურსის შესაძლო გამოყენების ფაქტები. აბაშაში, „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ალექსანდრე მოწერელიას ბილბორდის გასაკრავად მუნიციპალიტეტის კუთვნილი ამწე გამოიყენეს. ასევე, 300 რუსთაველი სტუდენტი ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსდა, როგორც საკრებულოს თავმჯდომარე და მოადგილე აღნიშნავენ, წელს, ეს სტუდენტების უპრეცედენტოდ მაღალი რაოდენობაა, 2018 წელს - 33, ხოლო 2019 წელს - 157 მაღალი აკადემიური მოსწრების სტუდენტი ერთჯერადად დაფინანსდა. გასაცემი თანხა ქულების შესაბამისად 800-დან 1200 ლარამდეა. ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ დაარღვია საარჩევნო კოდექსით დადგენილი აკრძალვა და არჩევნებამდე 60 დღიან პერიოდში მუნიციპალუტეტის ბიუჯეტი, ინფრასტრუქტურული ხარჯებისთვის, 1 032 100 ლარით გაზარდა.
საანგარიშო პერიოდში დაკომპლექტდა საუბნო საარჩევნო კომისები. ახალარჩეულ კომისიის წევრების ნაწილში იკვეთება მმართველ პარტიასთან კავშირი. ზოგიერთი წევრის ახლობელი, ოჯახის წევრი პარტიის აქტივისტი ან კოორდინატორია. საუბნო კომისიაში არჩეულთა შორის მოხვდნენ საჯარო მოხელეები, მერიის ან საკრებულოების, ასევე ადმინისტრაციული ერთეულების, მუნიციპალური ააიპების თანამშრომლები. ,,სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, აღნიშნული პირები შვებულებაში არიან. მართალია, ზემოაღნიშნული პირდაპირ დაარღვევას არ წარმოადგენს, თუმცა ამ პირთა მიუკერძოებლობის მიმართ ეჭვს აჩენს.
ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას:
- დროულად და ეფექტურად გამოიძოს პოლიტიკური პარტიების აქტივისტებისა და მხარდამჭერების მიმართ განხორციელებული ზეწოლისა და მუქარის, ასევე პოლიტიკური პარტიების კამპანიისთვის ხელის შეშლის ფაქტები;
- არ გამოიყენოს ცენტრალური თუ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსებული რესურსები პარტიული მიზნებისთვის;
- საჯარო მოხელეებმა და სკოლისა და ბაღების თანამშრომლებმა სამუშაო საათებში, თავი შეიკავონ პოლიტიკური პარტიებისა და კანდიდატების წინასაარჩევნო ღონისძიებებსა და აგიტაციაში მონაწილეობისაგან.
- თავი შეიკავონ და არ დაუშვან ასევე მათი მხარდამჭერების მხრიდან ფიზიკური ძალადობის განხორციელება;
- არ დაუშვან ოპონენტი პოლიტიკური პარტიების კანდიდატებისა და მხარდამჭრების მიმართ ზეწოლის/მუქარის განხორციელება;
- არ დაუშვან წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში პარტიული მიზნებით ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება;
- არ გამოიყენონ ამომრჩევლებთან ურთიერთობის იმგვარი ფორმა, რაც შეიცავს ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს და საკუთარი საქმიანობა განახორციელონ კანონმდებლობის ფარგლებში;
- არ დაუშვან წინასაარჩევნო კამპანიაში მათ სასარგებლოდ არაუფლებამოსილი პირების ჩართვა.
ანგარიშის მომზადება შესაძლებელი გახდა შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და ევროკავშირის მხარდაჭერით. გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას და შესაძლოა არ გამოხატავდეს USAID-ის, აშშ მთავრობის ან ევროკავშირის შეხედულებებს.

On September 29, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the fourth interim report of pre-election monitoring which covers the period from September 6 through September 28, 2020. It also covers individual events that started to unfold prior to September 6 and continued or became known during the reporting period.
In the reporting period, ISFED identified 7 cases of physical violence based on a possible political motive; 24 cases of harassment/intimidation based on a possible political motive; 8 cases of possible vote-buying; 1 case of dismissal from work based on a possible political motive; 13 cases of possible use of administrative resources; 8 cases of participation of unauthorized individuals in election campaign; cases of damaging campaign materials in up to 20 municipalities and districts of Tbilisi.
According to the organization, during the reporting period, facts of intimidation, harassment and interference with voters, activists and opposition politicians remains the biggest challenge. Sharp increase of such cases as the voting day approaches is an important challenge harming the election process. On the one hand, this makes it difficult for politicians to have a free communication with voters and on the other hand, it interferes with expression and realization of voters’ free will. Instances of physical retribution also remains a challenge; the number of such incidents is growing as the election processes becomes more active and the voting day approaches. It is the assessment of the organization that conducting a timely, impartial and transparent investigation into the facts of harassment, intimidation and interference and punishing the perpetrators is extremely important.
In recent days, the situation became especially tense in Marneuli and Bolnisi. On September 28, in village Sadakhlo, an activist of the European Georgia was possibly shot with a gallery gun and wounded in his leg. Opposition believes that the incident is connected to the Georgian Dream. On September 27, in Bolnisi, as a result of a confrontation between representatives of the ruling party and the Strength is in Unity representatives, several individuals sustained physical injuries. In addition, according to an opposition candidate, Kakhaber Okriashvili, supporters of the ruling party candidate were firing shots in the air. We believe that the situation in Bolnisi and Dmanisi district warrants a particular attention. Law enforcement authorities should investigate the incidents of violence in an objective and timely manner, while parties and their supporters should abandon the use of violent methods.
Cases of blackmailing female politicians by threatening to disclose details of their private life is especially alarming. In Zugdidi, a female member of Lelo was publicly threatened on Facebook by the chief of staff of State Representative(Governor) in Samegrelo-Zemo Svaneti, Lasha Gvasalia. In particular, he threatened to disclose certain facts about her private life. According to the party representatives, blackmail and harassment of Lelo members by the authorities has become a malicious practice. Leader of Strategy Agmashenebeli Giorgi Vashadze reported that a female member of his team has been blackmailed through disclosure of details of her private life. To protect his teammate’s personal information, Giorgi Vashadze didn’t specify her identity. It should be a priority for investigative authorities to adequately investigate and punish such cases of blackmail against female opposition members. Otherwise, statements about supporting women’s participation in politics will remain empty slogans, devoid of any meaning.
In several municipalities, opposition representatives reported that their supporters were harassed and attempts to recruit them were made. According to these politicians, for that reason it is difficult to find staff locally. They also said their supporters and representatives have refused to continue working with them.
Representatives of Lelo for Georgia have pointed out instances of surveillance of their leaders and members in different municipalities, and attendance of local government representatives at their meetings, which – they argue - makes their supporters feel uncomfortable.
Notably, school and kindergarten teachers remain one of the most important human resources for political parties and attempts to involve them in campaigning are frequent, mostly by the ruling party. In light of this, they are often pressured. Head of the Educational Resource Center of Telavi, Levan Mrelashvili discussed together with public school principals intimidation of principals and teachers by parties of the united opposition. In particular, he noted that many principals had recently received anonymous calls, urging them to quit cooperating with the authorities since Georgian Dream’s days were numbered and when the opposition came to power, they would lose their jobs. Several school principals told ISFED that they have heard about such facts from their colleagues. They asked to remain anonymous.
Unauthorized individuals remain actively involved in election campaigning. Local officials, employees of non-profit (non-commercial) legal entities, and precinct election commission members attend campaign meetings held during working hours. Participation of citizens of foreign countries was also found. The United National Movement is conducting a campaign called „Give a Task to Misha“. According to the initiative, Mikheil Saakashvili is involved in the campaign, who is currently a citizen of a foreign country and has no right to participate in elections in Georgia. There are many video statements of Mikheil Saakashvili disseminated in social media, where he gives election promises on his and the party’s behalf.
Possible vote-buying attempts by individual political parties remains a problem. This includes cases when a candidate realizes possible risks of violating the election legislation but disregards them.
Cases of possible use of administrative resources were identified again. In Abasha, a crane that belongs to the municipality was used to place a banner of a majoritarian candidate, Aleksandre Motserelia. In addition, 300 university students from Rustavi were funded from the local budget; as noted by the local Assembly chair and his deputy, this year the number of students has been unprecedentedly high; 33 students in 2018 and 157 students in 2019 with high academic performance received one-time funding. The amount of funding is based on scores received by students and it ranges from 800 to 1200 laris. Zugdidi Municipality Assembly violated the prohibition provided in the Election Code and increased infrastructural expenses in the municipal budget by 1 032 100 laris within the period of 60 days prior to the elections.
According to the head of a non-profit (non-commercial) legal entity Association of Musical Schools of Kvareli municipality, the mayor dismissed her from work due to her husband’s political activism – for supporting the United National Movement.
There has been a massive surge of cases of damaging campaign materials across Georgia. At this stage, cases of massive destruction of the European Georgia campaign materials has been found in 20 municipalities. Majority of posters have been torn and damaged, while in Zugdidi, Akhaltsikhe and Aspindza, the party posters were covered up by photos of the Georgian Dream majoritarian candidates. In addition, in various municipalities, UNM, GD, Strategy Agmashenebeli, Labor Party and Free Georgia campaign materials have been damaged. In some cases, damaged posters are near surveillance cameras of private facilities but they have not been scrutinized.
During the reporting period, precinct electoral commissions were composed. Notably, on the most part, this was a pro forma process. In most districts, commission members had already made a decision and had marked persons to be elected on the list of contenders. They were indicating their decisions on papers printed out according to precincts. Opposition representatives were requesting to include an additional item on the agenda, in order for individual candidates to be discussed separately and precinct commissions be composed after that. In some precincts, the request was put to a vote but it did not receive sufficient number of votes. Therefore, the process took place amid opposition protest. In a number of districts, they refused to participate in casting of lots.
Some of the newly elected commissioners have ties with the ruling party – their relatives or family members are activists or coordinators of the party. Those elected as PEC members include civil servants, employees of local assemblies or mayor’s offices, as well as employees of administrative units and municipal non-profit (non-commercial) legal entities. Based on the information obtained by ISFED observer, these individuals have taken a leave of absence. Even though this does not amount to a direct violation, it calls their impartiality into question.
Central and local authorities should:
- Investigate facts of harassment/intimidation against political party activists and supporters, as well as facts of interference with political party campaigns in a timely and effective manner;
- Refrain from using resources financed from central or local budgets for party purposes;
- Civil servants and school and kindergarten employees should refrain from participating in campaign events for political parties and candidates during working hours.
Political parties should:
- Refrain and prevent their supporters from committing physical violence;
- Not allow intimidation/harassment against opposing political party candidates and supporters;
- Not allow use of administrative resources for the advancement of party goals during the campaign period;
- Not engage with voters in a manner that contains elements of vote-buying and act within constraints of the law;