III შუალედური ანგარიში (პრესრელიზი)
6 ივნისს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ 2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივი თვითმმართველობების არჩევნების მონიტორინგის მესამე შუალედური ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიში მოიცავს 11 მაისიდან 1 ივნისის ჩათვლით პერიოდს. „სამართლიანი არჩევნები“ დაკვირვებას საქართველოს ყველა საარჩევნო ოლქში 73 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით ახორციელებს.საანგარიშო პერიოდში მნიშვნელოვან ტენდენციას წარმოადგენდა სავარაუდო ზეწოლა თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილე ოპოზიციური პარტიების კანდიდატებზე.
„1 ივნისის მონაცემებით, 62 საარჩევნო ოლქში კანდიდატურები მოხსნა 385-მა კანდიდატმა. პოლიტიკური გაერთიანებებისა და ადგილობრივი დამკვირვებლებისაგან მიღებული ინფორმაციით, 6 ოპოზიციური პარტიის ორმოცდაათამდე კანდიდატმა მოხსნა კანდიდატურა სავარაუდო ზეწოლის შედეგად. ანგარიშში, ასევე, მოხვდა კანდიდატის წინასაარჩევნო კამპანიისთვის ხელის შეშლის მიზნით ზეწოლა-მუქარის 1 ფაქტი; სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების 3 ფაქტი; ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების 2 ფაქტი“,-ამბობს ნინო ლომჯარია, „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელი დირექტორი.
ანგარიშში მოხვდა პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ფიზიკური ძალადობის 1 ფაქტი, როდესაც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთ ლიდერს მისი პოლიტიკური საქმიანობის გამო ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ასევე, დაფიქსირდა კოალიცია „ქართულ ოცნებასა“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრებსა თუ მხარდამჭერებს შორის ფიზიკური დაპირისპირების 4 ფაქტი.
„სამართლიანი არჩევნების“ კოორდინატორებმა დააფიქსირეს ჰომოფობიური განცხადების 3 შემთხვევა -, 2 „ლეიბორისტული პარტიის“ კანდიდატების, 1 - ბლოკი „ბურჯანაძე - ერთიანი ოპოზიციის“ მხრიდან. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული განცხადებებით ხდება სიძულვილის გაღვივება საზოგადოებაში, რაც დაუშვებლად და საგანგაშოდ მიგვაჩნია.
„სამართლიანი არჩევნების“ კოორდინატორები 2014 წლის 12 მაისიდან 1 ივნისამდე საარჩევნო სუბიექტების მიერ გამართულ 1181 საჯარო შეხვედრას დაესწრნენ. აღნიშნული შეხვედრებიდან კოალიცია „ქართულმა ოცნებამ“ გამართა 586 შეხვედრა, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ - 271, „ნინო ბურჯანაძე-ერთიანმა ოპოზიციამ“ - 128; „არასაპარლამენტო ოპოზიციამ“ (კახა კუკავა, ფიქრია ჩიხრაძე)“ - 46; „საქართველოს ლეიბორისტული პარტიამ“ - 36; „საქართველოს გზამ“- 29; საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა“- 28; „თვითმმართველობა ხალხს“- 9; „ხალხის პარტიამ“ - 6; „მწვანეთა პარტია“- 5; ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტია 5.

III Interim Report (PressRelease)
“As of June 1, 385 candidates in 62 election districts have withdrawn their candidacies. As reported by political unions and local observers, up to 50 candidates of 6 opposition parties have withdrawn their candidacies as a result of alleged pressure. The report also describes an act of harassment in an attempt to interfere with pre-election campaigning of a candidate; 3 cases that involve dismissal from work on alleged political grounds; two cases of using public resources,” – says Nino Lomjaria, Executive Director of ISFED.
ISFED’s coordinators registered 3 cases in which homophobic statements were made – two by candidates of the Labor Party and one by a candidate of the bloc Burjanadze – Unified Opposition. We believe that such statements incite public hatred, which is unacceptable and alarming.
ISFED’s coordinators attended 1181 public meetings held by election subjects from May 12 to June 1, 2014, including 586 meetings held by the coalition Georgian Dream, 271 by the United National Movement, 128 by Nino Burjanadze-Unified Opposition; 46 by the Non-Parliamentary Opposition (Kakha Kukava, Pikria Chikhradze); 36 by the Labor Party of Georgia; 29 by the Georgia’s Way; 28 by the Alliance of Patriots of Georgia; 9 by the Self-Government to People; 6 by the People’s Party; 5 by the Green Party; 5 by Irakli Okruashvili – Georgian Party.
ISFED’s recommendations and incidents reported during the pre-election period are available in the third interim report at www.isfed.ge. Reports of pre-election violations are available on the joint elections web-portal of non-governmental organizations at www.electionsportal.ge.