„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ ინფორმაციას 17 საათზე ამომრჩეველთა აქტივობისა და 19 საათისთვის დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, კვლავ გრძელდება საარჩევნო უბნების მიმდებარედ „ქართული ოცნების“ პარტიული აქტივისტებისა და ე.წ. კოორდინატორების მობილიზება მოსული ამომრჩეველების აღრიცხვის მიზნით. ცალკეულ შემთხვევებში, ხმის მისაცემად მისული ან არმისული ამომრჩევლის აღრიცხვას საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები საარჩევნო უბანზე ახორციელებდნენ. აღნიშნული საქართველოში არჩევნებზე დამკვიდრებული ნეგატიური ტენდენციის გაგრძელებაა და წარმოადგენს ამომრჩევლის ნების კონტროლის მცდელობას.
საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა სხვადასხვა პროცედურული დარღვევები, მათ შორის ნიშანდობლივია გადასატან ყუთით ხმის მიცემასთან დაკავშირებული ხარვეზები. 15-საათიდან ამ დრომდე პერიოდში სხვა პროცედურული ხასიათის დარღვევებს მასშტაბური სახე არ ჰქონია.
ამ დროისათვის, „სამართლიან არჩევნებს“ საუბნო კომისიებში წარდგენილი აქვს 37 საჩივარი, ხოლო საოლქო კომისიებში - 38 საჩივარი.
ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მონაცემებით 17:00 საათისთვის ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 47.2% (+/-0.6% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა, რაც არჩევნების პირველი ტურის მონაცემთან შედარებით უფრო მაღალია (38.6%).
თბილისში 17 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობა 45.8%-ია, რაც წარმოადგენს ზრდას არჩევნების პირველ ტურზე 17 საათისთვის დაფიქსირებულ ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემთან შედარებით (35.8%). რეგიონებში (თბილისის გარდა) ამომრჩეველთა აქტივობამ 47.5% შედაგინა, მაშინ როდესაც პირველ ტურზე ამომრჩეველთა აქტივობის მაჩვენებელი 17 საათისთვის რეგიონებში 38.9% იყო.
PVT-ის ინფორმაციის ანალიზი, ასევე, იძლევა საშუალებას ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემების საფუძველზე დადგინდეს თითოეულ დასაკვირვებელ საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის სიჩქარე. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, უბნების 55.3%-ზე ხმის მიცემის სისწრაფე წარმოადგენდა ერთ ამომრჩეველს წუთში, უბნების 44.5%-ზე ხმის მიცემის სისწრაფე იყო 1-დან 2 ამომრჩევლამდე წუთში, ხოლო უბნების 0.2%-ზე წუთში 2 ამომრჩეველზე მეტი.
ამ ეტაპისთვის, კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს „სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #32 გორის საარჩევნო ოლქის #3, #15, #17, #48, #50, #62, #64, #91, #92 და #96 საარჩევნო უბნების მიმდებარედ იყო ხალხმრავლობა, მათ შორის უმეტესად - „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები
• #4 კრწანისის საარჩევნო ოლქის #2, #3, #4, #12 და #16 საარჩევნო უბნებზე მობილიზებული არიან „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელები, რომლებიც დამკვირვებლის გამოჩენისას მალავენ სიებს. დამკვირვებელი ასევე შეესწრო საუბარს, თუ როგორ ამბობდა პარტიის ერთ-ერთი წარმომადგენელი რომ კიდევ მოიყვანდნენ ამომრჩევლებს.
• #80 ქედის საარჩევნო ოლქის #11, #17, #24 და #29 საარჩევნო უბნებთან მობილიზებული არიან „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #38, #73 და #90 საარჩევნო უბნებთან მობილიზებული იყო დიდი რაოდენობით მანქანები და სავარაუდოდ კოორდინატორები.
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #45, #46 და #47 საარჩევნო უბნებზე გარეთ იმყოფებოდნენ „ქართული ოცნების“ კოორდინატორები მანქანებით, რომლებიც აღრიცხავნენ ვინ მოვიდა და ვინ მისცა ხმა მათ მხარდაჭერილ კანდიდატს.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #91 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა, რომ ამომრჩევლები სოფელ ბაშიდან სამარშუტო ტაქსით ჩამოიყვანეს.
• #27 მცხეთის საარჩევნო უბნის #26 საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ ე.წ. კოორდინატორმა განაცხადა, რომ ამოწმებს ის ადამიანები მოდიან თუ არა არჩევნებზე ვისთანაც აგიტაცია განახორციელეს.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #93 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრი უბანზე ინიშნავდა მოსული ამომრჩევლების ვინაობას.
• #63 აბაშის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრი აღრიცხავდა არჩევნებზე არ მისულ ამომრჩევლებს, რაც დამკვირვებლის მითითების შემდეგ შეწყვიტა.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა გახსნილი ბიულეტენი გამოიტანა, სადაც შესაძლებელი იყო მისი არჩევანის დაფიქისრება. აღნიშნული სახის დარღვევა მანამდეც რამდენჯერმე დაფიქსირდა მოცემულ საარჩევნო უბანზე.
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #35 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელს ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნის დაფიქსირება უნდოდა, რისი საშუალებაც მას თავმჯდომარემ და მდივანმა არ მისცეს.
სიტყვიერი დაპირისპირება უბანზე
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #35 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა კომისიის წევრებს შორის სიტყვიერი დაპირისპირება, რაც კომისიის სხვა წევრების ჩარევის შემდეგ განიმუხტა.
• #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #24 საარჩევნო უბანზე დაპირისპირება მოხდა კომისიის წევრებსა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელს შორის, რის გამოც გარკვეული დროის განმავლობაში უბანზე იყო ხმაური და არეულობა. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი უბნიდან პატრულის დახმარებით გააძევეს.
• #83 ხელვაჩაურის საარჩევნო ოლქის #2 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის სიაში იყო 31 ამომრჩეველი. კომისიის წევრებს გაატანეს 35 ბიულეტინი. ხმა მისცა 30 ამომრჩეველმა, მაგრამ კომისიის წევრებმა 5 ბიულეტინის ნაცვლად 4 ბიულეტინი დააბრუნეს.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #4 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის სიაში ერთი ამომრჩევლის გრაფაში აღმოჩნდა ორი ხელმოწერა.
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #28 საარჩევნო უბანზე გადასატან ყუთში მყოფ ამომრჩეველს ხმა უბანზე მიაცემინეს.
• #84 ხულოს საარჩევნო ოლქის #1 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის დაბრუნების შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ ამომრჩევლის ნაცვლად სხვა პირმა მისცა ხმა. როგორც ცნობილი გახდა აღნიშნული ამომრჩეველი თავად იმყოფება საავადმყოფოში.
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #83 საარჩევნო უბანზე და #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #13 საარჩევნო უბნის სიებში არ არის მითითებული გადასატანი ყუთის ამომრჩევლები.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #72 საარჩევნო უბანზე გადასატან ყუთში არასწორად მიუთითეს ამომრჩევლის პირადი ნომერი, რის გამოც ამომრჩეველს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება არ მიეცა.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #1 და #4 საარჩევნო უბნებზე სადემონსტრაციო ოქმებში შეტანილი არ არის მიღებული ბიულტენების რაოდენობა.
• #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანზე სიაში გადასატანი ყუთის ამომრჩევლების შესახებ მითითებული არ არის.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #85 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორს სიაში ხელის მოწერა დაავიწყდა.
სიასთან დაკავშირებული ხარვეზი
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #85 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა სიაში გარდაცვლილი შვილის სახელი აღმოაჩინა.
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე სიაში დაფიქსირდა არასრულწლოვანი ამომრჩეველი, რომელიც დაბადებული არის 2001 წლის 16 იანვარს. აღნიშნულმა პირმა ხმა მისცა არჩევნებში.
მარკირებით არჩევნებში მონაწილეობა
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს დაუფიქსირდა მარკირება, თუმცა კომისიის თავმჯდომარემ და ნაკადის მომწესრიგებელმა ხმის მიცემის უფლება მისცეს.
• #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი უბანზე ვადაგასული პირადობის მოწმობით დაუშვეს, ხელი მოაწერინეს სიაში და მხოლოდ ამის შემდეგ აღმოაჩინეს დოკუმენტის ვადის გასვლის შესახებ და აღარ მიაცემინეს ხმა.
„სამართლიანი არჩევნები“ გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც საარჩევნო დარღვევები ინციდენტების რუკაზე აისახება. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039

Voting Process and Voter Turnout by 19:00
In this statement, ISFED presents information about voter turnout as of 17:00 and violations that have been reported by 19:00.
According to ISFED observers, the disturbing trend of mobilization of Georgian Dream party activists and so called coordinators outside of polling stations with the purpose of tracking the voters still continues. In isolated cases, PECs members were themselves tracking the voters who came or did not come to the polling stations. This is the continuation of a negative trend established in Georgia and it represents an attempt to control the free will of voters.
Several procedural violations were identified at precincts, including noteworthy violations related to mobile ballot box voting. During the period from 15:00 until the time of this statement, other procedural violations have not reached a large scale.
At the moment of the statement ISFED has filed 37 complaints at the PECs and 38 complaints at the DECs.
According to ISFED, voter turnout by 17:00 is 47.2%, (with a margin of error of +/-0.6%), which is higher than the first round of Presidential Elections when voter turnout by 17:00 was 38.6%.
PVT analysis allows us to calculate the average time it takes for a polling station to process a voter. According to the information recorded by the PECs, in 55.3% of polling stations, the commission processed, on average, one voter per minute, in 44.5% of polling stations the commission processed 1 to 2 voters per minute; while in 0.2% of polling stations handled more than 2 voters.
Alleged attempt to influence the will of the voters
- Outside of the PECs #3, #15, #17, #48, #50, #62, #64, #91, #92 and #96 of the election district #32 (Gori), there was a gathering of people, mostly representatives of Georgian Dream.
- At the PECs #2, #3, #4, #12 and #16 of the election district #4 (Krtsanisi), representatives of Georgian Dream are mobilized and they hide their voting lists upon the appearance of observers. ISFED observer also witnessed a conversation on how party members were planning on bringing additional voters.
- At the PECs #11, #17, #24 and #29 of the election district #80 (Keda), representatives of Georgian Dream are mobilized at precincts.
- At the PECs #38, #73 and #90 of the election district #3 (Saburtalo), a large number of cars and probably coordinators were mobilized.
- At the PEC #45, #46 and #47 of the election district #20 (Rustavi), representatives of Georgian Dream were mobilized with cars. They were checking which voters arrived at the stations and if they supported Salome Zourabichvili.
- At the PEC #91 of the election district #59 (Kutaisi), it appeared that voters from village Bashi were brought to the precinct via a minibus.
- At the PEC #26 of the election district #27 (Mtskheta), so called coordinator from Georgian Dream stated that they were checking if the voters they approached during campaigned were coming to vote.
- At the PEC #93 of the election district #59 (Kutaisi), a commission member was recording names of voters that arrived to the polling station.
- At the PEC #10 of the election district #63 (Abasha), a commission member was collecting information about voters that did not come to the polling station. She stopped doing so after the observer pointed out the problem.
- At the PEC #10 of the election district #2 (Vake), a voter left the voting booth with unfolded ballot paper with his choice visible. The similar violation had already been detected before at the same precinct.
- At the PEC #35 of the election district #22 (Marneuli), ISFED observer wanted to make a note in the logbook, however, chairperson and secretary did not allow him to do so.
Verbal confrontation at precincts
- At PEC #35 of the election district #22 (Marneuli), verbal confrontation ensued between commission members which subsided after other commissioners intervened.
- At PEC #24 of the election district #6 (Samgori), a commissioner and a representative of the United National Movement verbally assaulted each other. This caused turmoil and disturbance. Representative of the UNM was removed from precinct with police intervention.
Violations related to voting through mobile box
- At PEC #2 of the election district #83 (Khelvachauri), 31 voters were in the mobile ballot box list. Commissioners took 35 ballots with them when they left for mobile voting. 30 voters casted votes, however commission members returned with 4 ballot papers instead of 5.
- At PEC #4 of the election district #60 (Ozurgeti), two signatures were made in the same field in the mobile ballot box list.
- At PEC #28 of the election district #5 (Isani), a voter who was in the mobile ballot box list was allowed to cast a vote at the precinct.
- At PEC #1 of the election district #84 (Khulo), after the return of the mobile ballot box, it became known that someone else voted instead of a voter on the mobile ballot box list. The voter that was on the list was apparently in a hospital at the time.
- At PEC #83 of the election district #9 (Nadzaladevi) and at PECs #13 and #15 of the election district # 81 (Kobuleti), the general voters list does not indicate voters, who were to vote by mobile ballot box.
- At PEC #72 of the election district #59 (Kutaisi), a voter’s ID number was not correctly entered in the mobile ballot box list. Consequently, a voter was unable to cast a vote.
Improper handling of electoral documentation
- At PEC #1 and #4 of the election district #60 (Ozurgeti), number of ballot papers received are not entered into the demonstrational protocols.
- At PEC #85 of the election district #3 (Saburtalo), a registrar forgot to put a signature in the voters list.
Errors in the voters’ list
- At PEC #85 of the election district #3 (Saburtalo), a voter found the name of a deceased family member in the voters list.
- At PEC #10 of the election district #22 (Marneuli), an underage voter born on January 16, 2001 was found in the list. This person was allowed to vote.
Voting by an already inked voter
- At PEC #19 of the election district #67 (Zugdidi), chairperson of the commission and a queue regulator allowed a voter who had already gone through the inking procedure to cast a vote.
Invalid documentation
- At PEC #25 of the election district #37 (Akhaltsikhe), a voter was allowed to enter the precinct with expired ID card, made a signature in the list and only afterwards they found out that ID had expired. In the end, this person was not allowed to cast a vote.
ISFED allows citizens to follow the election process online via Elections Portal – www.electionsportal.ge, where election violations are immediately posted on the incident map. In addition, any citizen can report violation of the electoral process by sending a text to a toll-free number 90039.