„სამართლიანი არჩევნების“ მონიტორინგის მისიის მიერ მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრის პროცესი, ძირითადად, მშვიდ გარემოში, კანონის მოთხოვნების დაცვით მიმდინარებდა. თუმცა, გამოიკვეთა ცალკეული ტენდენციები, რომლებმაც არჩევნების დღის გარემოზე უარყოფითად იმოქმედეს. დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის არაერთი ფაქტი, უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირთა მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვა, არასათანადო დოკუმენტაციის საფუძველზე ხმის მიცემის რამდენიმე შემთხვევა და მარკირების გავლისა და შემოწმების პროცედურის დაუცველად ხმის მიცემა. ზოგიერთ შემთხვევაში, რეგისტრატორებს გამორჩათ ამომრჩეველთა ხელმოწერები. დაფიქსირდა ბიულეტენის გაცემის წესის დარღვევა. ხშირი იყო „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისთვის დაკვირვების უფლების შეზღუდვა, რაც, ძირითადად, გამოიხატებოდა მათთვის მტრული გარემოს შექმნაში. აღნიშნული ფიქსირდებოდა საარჩევნო უბნების გახსნის მომენტიდან და ჰქონდა განგრძობადი ხასიათი.
გარე დაკვირვების პროცესში გამოვლინდა სატრანსპორტო საშუალებებით ამომრჩეველთა ტრანსპორტირება საარჩევნო უბნამდე. საარჩევნო უბნების ნაწილთან აღინიშნებოდა პარტიის კოორდინატორთა, არასამთავრობო ორგანიზაციების დამკვირვებელთა და/ან დაუდგენელ პირთა შეკრება, რომლებიც უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, 100 მეტრის რადიუსში და/ან მის ფარგლებს გარეთ, ხანგრძლივი დროის განმავლობაში, ჯგუფებად იმყოფებოდნენ. ზოგიერთ შემთხვევაში, იქ მყოფი პირები კომუნიკაციაში შედიოდნენ ამომრჩევლებთან. უბნების ნაწილთან ფიქსირდებოდა ამომრჩეველთა აღრიცხვის ფაქტები. გამოვლინდა საარჩევნო უბანთან ამომრჩევლებისთვის ფულის გადაცემის შემთხვევები. დაფიქსირდა “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლის მიმართ სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტებიც.
ამომრჩეველთა აქტივობა 20:00 საათისთვის PVT შედეგების საფუძველზე:
- ხმების პარალელური დათვლის (PVT) წინასწარი მონაცემებით, 20:00 საათისთვის ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 51.3% (+/-0.9% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა, რაც ზრდას წარმოადგენს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შესაბამის მონაცემთან შედარებით (45.7%);
- თბილისში, 20:00 საათისთვის, ამომრჩეველთა აქტივობა 20:00 საათისთვის წინასწარი მონაცემებით 48.6%-ია (+/-0.9% ცდომილების ხარისხით), რაც ასევე წარმოადგენს ზრდას 2017 წლის ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემთან შედარებით (43.4%);
- წინასწარი მონაცემებით, 20:00 საათისთვის რეგიონებში (თბილისის გარდა) ამომრჩეველთა აქტივობამ 52.5% (+/-1.1% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა, რაც ასევე მეტია იგივე 2017 წელს, 20:00 საათისთვის დაფიქსირებულ ატივობაზე - 46.5%.
კენჭისყრის მიმდინარეობისას, 08:00 საათიდან 20:00 საათამდე დაფიქსირდა შემდეგი ტენდენციები:
- საარჩევნო უბნების 99%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციით. აღნიშნული მაჩვენებელი მცირედ გაუმჯობესებულია 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შესაბამის მონაცემთან შედარებით (97.4%);
- საარჩევნო უბნების 98.8%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2017 წლის არჩევნებთან მონაცემისგან (97.3%);
- საარჩევნო უბნების 98.6%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით. ეს მონაცემი სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2017 წლის თვითთმართველობის არჩევნების მონაცემისგან (99.3%);
- საარჩევნო უბნების 98.8%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც 2017 წლის არჩევნების მონაცემის თითქმის იდენტურია/მსგავსია (99.7%-ზე);
- საარჩევნო უბნების 97.8%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. ეს მაჩვენებელი სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2017 წლის არჩევნების მონაცემისგან (98%);
- საარჩევნო უბნების 98.7%-ზე არ დაფიქსირებულა ფიზიკური ძალადობის, ზეწოლისა და მუქარის ფაქტები, რაც 2017 წლის არჩევნების მონაცემისგან ასევე არ განსხვავდება (99%);
დეტალური ინფორმაცია PVT-ის შედეგებზე დაყრდნობით თბილისისთვის:
- საარჩევნო უბნების 99.4%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციით;
- საარჩვენო უბნების 99.4%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ;
- საარჩევნო უბნების 96.4%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით;
- საარჩევნო უბნების 98.5%-ზე, მარკირება სათანადოდ კეთდებოდა;
- საარჩევნო უბნების 96.7%-ზე, ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო;
- საარჩევნო უბნების 97.9%-ზე არ დაფიქსირებულა ფიზიკური ძალადობა და კონფრონტაცია.
17:00 საათის შემდგომ, „სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა შემდეგი სახის დარღვევები:
ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვა
- #27 მცხეთის საარჩევნო ოლქის #13 საარჩევნო უბანზე, დაფიქსირდა ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტი, კერძოდ „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი უბნის გარეთ არიგებდა თანხას.
- #3 საბურთალოს ოლქის #34 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა 2 ამომრჩეველს ხმის მიცემისას არ გაუკეთა მარკირება. ამასთან რეგისტრატორმა არ გაითვალისწინა დამკვირვებლის ზეპირი მითითება. კომისიის თავმჯდომარემ კი რეგისტრატორს სიტყვიერი შენიშვნა მისცა;
- #8 დიდუბის საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორებმა მინიმუმ 3 შემთხვევაში არ განახორციელეს ამომრჩეველთა მარკირება. კომისიის თავმჯდომარემ სიტყვიერად მიუთითა მარკირების წესის დაცვისაკენ;
- #16 საოლქო საარჩევნო კომისიის #10 საარჩევნო უბანზე არსებობდა საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ამომრჩეველი განმეორებით გამოცხადდა უბანზე ხმის მისაცემად. დამკვირვებელმა კომისიის თავმჯდომარეს მოუწოდა, რომ შეემოწმებინათ ამომრჩეველს გავლილი ჰქონდა თუ არა მარკირება, რაზეც უპასუხა, რომ უკვე გავლილი ქონდა და აღარ გადაამოწმებდა, მიუხედავად იმისა, რომ მარკირების შემოწმებას ითხოვდა ოლქის წევრი გოჩა ბუცხრიკიძეც. თავმჯდომარემ დაიწყო ჩხუბი და ამომრჩეველს სწრაფად გაუკეთეს მარკირება, ისე რომ მარკირების შემოწმებამ აზრი დაკარგა;
- #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი არაერთხელ დაუშვეს მარკირების შემოწმებისა და მარკირების გაკეთების გარეშე.
ელექტროენერგიის გათიშვა
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #64 საარჩევნო უბანზე ელექტრო ენერგიის მიწოდება შეწყდა 20-25 წუთის განმავლობაში. უბანზე შეჩერდა საარჩევნო პროცესი. ელექტროენერგიის აღდგენის შემდეგ პროცესი გაგრძელდა შეუფერხებლად;
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #81 საარჩევნო უბანზე გაითიშა ელექტრო ენერგია. საარჩევნო პროცესი არ შეწყვეტილა დენის გათიშვის პერიოდში საარჩევნო უბანზე მივიდნენ საოლქო კომისიის თანამშრომლები და მიიტანეს სანთლები. ელექტრო ენერგიის მიწოდება აღდგა დაახლოებით 15 წუთში;
- #20 რუსთავის #15 უბანზე გაითიშა ელექტროენერგია, რის შედეგაც საუბნო საარჩევნო კომისიამ კენჭისყრის პროცესი შეაჩერა.
არაუფლებამოსილი პირები უბანზე
- #16 ყვარლის საარჩევნო ოლქის #15 საარჩევნო უბანზე შეინიშნება რამდენიმე არაუფლებამოსილი პირის გადაადგილება, რომლებიც თავიანთი მოსაზრებით ეხმარებიან სხვა ამომრჩევლებს. არაერთი მითითების მუხედავად თავმჯდომარე არ აძევებს აღნიშნულ პირებს უბნის ტერიტორიიდან. ასევე, კენჭისყრის ოთახში შეინიშნება ნასვამი ამომრჩევლების გადაადგილება. აღნიშნულ უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს კომისია და დამსწრე პირები მტრულ გარემოს უქმნიან.
- #67 ზუგდიდის #39 საარჩევნო უბნის კომისიის წევრი შეყვანილი იყო სპეცილურ სიაში აღნიშნულ უბანზე, თუმცა იგი მივიდა #38 უბანზე და სამაგიდო სიით მისცა ხმა;
- #66 ხობის საარჩევნო ოლქის #21 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთი რეგისტრატორის მიერ გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა სამით აღემატებოდა ამომრჩეველთა სიებში ხელმოწერების რაოდენობას.
ვიდეოგადაღების წესის დარღვევაა
- #22 მარნეულის ოლქის #45 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა სიაში ამომრჩეველთა რაოდენობა აღემატება 300-ს თუმცა ადგილზე არ არის ხმის დათვლის ვიდეო გადამღები მოწყობილობა.
ხმის დათვლის პროცესის დარღვევა
- #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა სპეციალურ სიაში შეყვანილმა საუბნო საარჩევნო კომისიის 9 წევრმა მონაწილეობა მიიღო საკრებულოს მაჟორიტარული სისტემით გამართულ არჩევნებში. შესაბამისად, აღნიშნულ უბანზე მაჟორიტარული სისტემით გამართულ არჩევნებში 9 ბიულეტენით მეტი ხმა ფიქსირდება.
უბნის გარეთ დაფიქსირებული დარღვევები/ტენდენციები (13:00-19:00)
- #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბანთან ხმის მიცემის შემდეგ ამომრჩეველს დაუდგენელმა პირმა გადასცა თანხა, რის შემდეგაც აღნიშნულმა პირებმა დატოვეს საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორია;
- #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #48 უბანთან საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა ერთ-ერთ ამომრჩეველს გადასცა თანხა.
- #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანთან კენჭისყრის შენობიდან დაუდგენელი პირი, რომელსაც თან ჰქონდა სია, ეკითხებოდა საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩევლებს მისცეს თუ არა ხმა;
- #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #19, #58 წყალტუბოს საარჩევნო ოლქის #49, #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #35, და #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #5 უბნებთან შეინიშნება ჯგუფთა შეკრება, რომლებიც ახორციელებდნენ ამომრჩეველთა აღრიცხვას. უმეტეს შემთხვევაში, თან ჰქონდათ ამომრჩეველთა სიები;
- #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #35 საარჩევნო უბნის შესასვლელში შეინიშნებოდა პირის მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვა;
- #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანთან შეკრებილ პირებს თან ჰქონდათ ამომრჩეველთა სახელობითი სიები, რომლებსაც ასევე, კომუნიკაცია ჰქონდათ ამომრჩევლებთან;
- #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #102 საარჩევნო უბანთან შემდეგი პარტიების კოორდინატორები აწარმოებდნენ მისული ამომრჩევლების აღრიცხვას - “ქართული ოცნება”, “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა”, “საქართველოსთვის”;
- #39 ასპინძის #15 უბანთან დაუდგენელი პირი ახდენდა ამომრჩეველთა აღრიცხვას.
ამომრჩეველთა მობილიზება
- #51 Ზესტაფონის საარჩევნო ოლქის #24; #33 ქარელის საარჩევნო ოლქის #24; #58 წყალტუბოს #49; #56 ჭიათურის საარჩევნო ოლქის #58; #21 Გარდაბნის საარჩევნო ოლქის #65; #32 გორის საარჩევნო ოლქის #1 და #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #12 უბნებზე ერთმა და იგივე სატრანსპორტო საშუალებით რამდენიმეჯერ მოიყვანეს ადამიანების ჯგუფი ხმის მისაცემად;
- #5 ისნის #33 საარჩევნო უბანთან მობილიზებულია პირთა ჯგუფი, რომელიც აკვირდება მოსულ ამომრჩევლებს.
- #6 Სამგორის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბანთან მობილიზებულია პირთა ჯგუფი, რომლებმაც საარჩევნო უბანზე 10 მდე ადამიანი მოიყვანეს ხმის მისაცემად.
- #2 ვაკის #75 უბანზე იდენტიფიცირებულია პირი, რომელიც ახდენდა ამომრჩევლის მობილიზებას და დაჰყვებოდა მათ საარჩევნო უბანთან;
- #83 Ხელვაჩაურის საარჩევნო ოლქის #30 საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრის დაშორებით შეკრებილი იყო ჯგუფი, რომელიც განიხილავდა ამომრჩევლების მობილიზების საჭიროებას უბანზე დაბალი აქტივობის გამო და რეკავდნენ ტელეფონით;
- #60 ოზურგეთის #58 საარჩევნო უბანთან ორი პირი საუბრობდა ერთმანეთში, რომ მოახერხეს რამდენიმე ადამიანის მობილიზება.
აგიტაციის გაწევა
- #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #29 საარჩევნო უბანთან, 100 მეტრის დაშორებით მყოფი ორი პირი მიმართავდა მისულ ამომრჩევლებს პარტია “ქართული ოცნების” სასარგებლოდ: ,,ხომ იცი ხმა ვის უნდა მისცე, ხომ იცი 41";
- #20 Რუსთავის საარჩევნო ოლქის #60 საარჩევნო უბანთან 100 მეტრის დაშორებით, იმყოფებოდნენ პარტიების: “ქართული ოცნება”, “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” და “საქართველოსთვის” კოორდინატორები, რომლებიც უბანზე მოსულ ამომრჩევლებს გადასცემდნენ სააგიტაციო მასალას, საარჩევნო ნომრებს;
- # 16 ყვარლის #30 უბანთან დღის განმავლობაში შეკრებილი პირები ურეკავდნენ ადამიანებს და მოუწოდებდნენ არჩევნებზე მოსვლისკენ. მათგან ერთ-ერთმა 19:30 საათზე ამომრჩევლებს მოუწოდებდა, რომ ხმა მიეცათ ქართული ოცნებისთვის და შემოეხაზათ N41.
Სააგიტაციო მასალა
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #44 საარჩევნო უბნიდან 15 მეტრის რადიუსში განთავსებული იყო სააგიტაციო მასალა, კერძოდ საარჩევნო სუბიექტის "გიორგი ლაღიძე - მომავალი საქართველო" პლაკატი.
Სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დაპირისპირება
- #32 გორის #1 საარჩევნო უბანთან “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელს უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირმა მიაყენა სიტყვიერი შეურაცხყოფა. Მოგვიანებით დადგინდა, რომ ის “ქართულ ოცნებასთან” აფილირებული პირია.
ამომრჩეველთა შეკრება საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრამდე რადიუსში
- #22 მარნეულის #38; #20 Რუსთავის #68; #7 ჩუღურეთის #48, #60 ოზურგეთის #18, #16 ყვარლის #30; #3 საბურთალოს #44; #39 ასპინძის #15 და #11 საგარეჯოს #14 უბნებთან შეკრებილი იყო დაუდგენელ პირთა ჯგუფი, რომელიც ხანგრძლივი დროის განმავლობაში იმყოფებოდა ადგილზე;
- #67 ზუგდიდის #33 საარჩევნო უბანთან შეკრებილი პირები ამომრჩევლებს ეკონტაქტებოდნენ ხმის მიცემის შემდეგ;
- #66 Ხობის საარჩევნო ოლქის #21 საარჩევნო უბანთან იმყოფებოდა ქართული ოცნების დეპუტატი დაჩი ბერაია, 7-10 მოქალაქესთან ერთად.
Შეკრება 100 მეტრის მოშორებით
- #67 ზუგდიდის #33 საარჩევნო უბანთან დაუდგენელი პირები ხანგრძლივი დროის განმავლობაში იმყოფებოდნენ ავტომობილით, რომლებიც ტელეფონით საუბრობდნენ.
ამომრჩევლის კონტროლი 100 მეტრიდან მოშორებით
- #62 Ჩოხატაურის #4 საარჩევნო უბანთან 300 მეტრის მოშორებით იდგა ავტომობილი, რომელშიც სავარაუდოდ იმყოფებოდნენ კოორდინატორები და ახდენდნენ ამომრჩეველთა აღრიცხვას. ასევე, მიმდინარეობდა მოქალაქეებთან სატელეფონო კავშირი და არჩევნებზე მისვლის თხოვნა.
კოორდინატორების მობილიზება
- #20 Რუსთავი #56 უბანთან შეინიშნებოდა კოორდინატორების (სავარაუდოდ სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის) მობილიზება საარჩევნო უბანთან. მათგან ერთ-ერთს კომუნიკაცია ჰქონდა ქართული ოცნების დამკვირვებელთან და ამომრჩევლების მოსვლის შესახებ ინფორმაციას ინიშნავდა ფურცლებზე;
- #6 სამგორის #49 უბანთან “ქართული ოცნების” კოორდინატორი ამომრჩევლებს ესაუბრებოდა ხმის მიცემის შემდეგ.
საეჭვო აქტივობა
- #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბნიდან გამოსულ ამომრჩეველთა უმრავლესობა შედიოდა კენჭისყრის შენობის მოპირდაპირედ განთავსებულ შენობაში, სადაც სავარაუდოდ განთავსებულია სოფელ ახკერპის მერის წარმომადგენლის ოფისი. შენობაში შესული ამომრჩევლები ადგილზე ჩერდებოდნენ დაახლოებით 30 წუთის განმავლობაში, რის შემდგომაც ტოვებდნენ ადგილს. იმავე შენობაში, უბნის დატოვების შემდგომ, შევიდა კომისიის მდივანი.
Სხვა ტენდენციები
- #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანთან კომისიის თავმჯდომარე ტოვებდა საარჩევნო უბანს გარეთ და ტელეფონის საშუალებით ინფორმაციას აწვდიდა ამომრჩევლების რაოდენობის შესახებ. ერთ-ერთი ზარის დროს შემდეგი სიტყვებით მიმართა: “როგორც ვიცი, 300 ადამიანი გვყავს";
- #2 ვაკის #75 საარჩევნო უბანზე იმყოფებოდა პირი, რომელიც ამომრჩევლებს ესაუბრებოდა და მიჰყვებოდა კენჭისყრის ოთახამდე;
- #8 დიდუბის #25 საარჩევნო უბანთან Საეჭვო პირი იმყოფებოდა, რომელიც ხშირად საუბრობდა ტელეფონით.
საჩივრები და განცხადებები
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 104 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 95 საჩივარი. 56 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
არჩევნების დღეს გამოვლენილ ინციდენტებისა და სავარაუდო დარღვევების შესახებ ინფორმაციას, ორგანიზაცია ასახავს არჩევნების პორტალის ინტერაქტიულ რუკაზე, მისამართზე http://www.electionsportal.ge/. სავარაუდო დარღვევების შესახებ ინფორმაცია არჩევნების პორტალზე ნებისმიერ მოქალაქეს შეუძლია გამოაგზავნოს, SMS-ის საშუალებით, უფასო ნომერზე 90039 ან ვებპორტალზე - http://www.electionsportal.ge/geo/new_incident.

Based on the information obtained from ISFED observers, the organization concludes that the voting process across the country was, on the whole, conducted in a peaceful environment, in line with the legal requirements. However, there were some trends that negatively affected the election day environment. In particular, there were multiple cases of violations of the secrecy of voting, several instances of voting without proper documentation, as well as voting without the inking procedure and without checking of the inking. On some occasions, registrars did not collect voter signatures. There were cases of violations of handing of ballot papers. Violation of the rights of ISFED’s observers was commonplace; this mainly manifested in creating a hostile environment for observers. Such facts have occured from the moment the polling stations were opened and have taken place on a continuous basis.
Outside the polling stations, ISFED observers observed cases of voters being transported to the polling station. At some polling stations, there were lengthy gatherings of party coordinators, NGO representatives and/or unidentified individuals near the polling station premises, both within and beyond the 100 meter range. Persons present outside of the polling stations were communicating with voters. At some polling stations tracking (e.g. marking of voters’ names) was observed. There were several instances of vote-buying in the vicinity of polling stations. Cases of verbal insults targeting ISFED observers were also reported.
Detailed information on the voting process by 20:00 from PVT Results
According to the PVT results, the following preliminary voter turnout statistics were reported:
- Preliminary turnout across the country by 20:00 is 51.3%, (with a margin of error of +/-0.9%), which is an increase from the 2017 local elections, when turnout by 20:00 was 45.7%;
- Preliminary turnout in Tbilisi is 48.6% (with a margin of error of +/-0.9%), which is an increase compared to the 2017 local elections when turnout by 20:00 was 43.4%;
- In the regions, preliminary turnout is 52.5% (with a margin of error of +/- 1.1%), which is an increase from the 2017 local elections, when turnout by 20:00 was 46.5%.
According to the national PVT:
- At 99.0% of polling stations, voters presented proper voter identification before voting, which is a slight improvement compared to the 2017 local elections (97.4%);
- At 98.8% of polling stations, inking was checked in accordance with the law, which is statistically similar to the 2017 local elections (97.3%);
- At 98.6% of polling stations, ballot papers were properly signed and stamped, which is statistically similar to the 2017 local elections (99.3%);
- At the 98.8% of polling stations, voters were properly inked, which is statistically similar to the corresponding figure from the 2017 local elections (99.7%).
- At 97.8% of polling stations, the secrecy of vote was upheld. This is statistically similar to the corresponding figure from the 2017 local elections (98%);
- At 98.7% of polling stations, there were no instances of physical violence/intimidation, which is statistically similar to the 2017 elections (99%).
According to the Tbilisi PVT:
- At 99.4% of polling stations, voters presented proper voter identification before voting.
- At 99.4% of polling stations, inking was checked in accordance with the law.
- At 96.4% of polling stations, ballot papers were properly signed and stamped.
- At 98.5% of polling stations, voters were properly inked.
- At 96.7% of polling stations, the secrecy of vote was upheld.
- At 97.9% of polling stations, there were no instances of physical violence/intimidation.
As of now, ISFED observers identified the following violations:
Alleged vote-buying (1)
- At the polling station #13 of the electoral district #27 (Mtskheta), the fact of vote-buying has been reported. Namely, the representative of the Georgian Dream was distributing money outside of the polling station.
Violations in the inking procedure (4)
- At the polling station #34 of the electoral district #3 (Saburtalo), the registrar commission member didn’t ink two voters. Ath the same time, the registrar neglected the observer’s notice regarding the issue and the chairperson referred the registrar with the verbal remark;
- At the polling station #11 of the electoral district #8 (Didube), in minimum three cases, the registrar commission member did not ink the voter. Commission chairperson urged the registrar to comply with the inking procedures;
- At the polling stations #10 of the electoral districts #16, there was a rational doubt a voter casted vote not only once. Observer urged the commission chairperson to check whether the voter had already been inked or not. Chairperson responded that the voter had been inked and the doublecheck wasn’t necessary. The chairperson confronted the DEC member too. After the escalation, inking procedure was conducted and thus the ground for checking whether the voter had been previously inked or not, lost its significance;
- At the polling station #6 of the electoral district #22 (Marneuli), voters were allowed to vote without being inked or without being checked whether they were inked or not.
Power outage (3)
- At the polling station #64 of the electoral district #3 (Saburtalo), power outage was reported for 20-25 minutes, which halted the vote casting procedure. However, the process was renewed immediately after the power returned;
- At the polling station #81 of the electoral district #3 (Saburtalo), power outage was reported, though it did not obstruct the voting process and as the candles were provided by the DEC members. Power supply was renewed in around 15 minutes.
- At the polling station #15 of the electoral district #20 (Rustavi), power outage halted the voting process.
Unauthorized persons at the polling stations (1)
- At the polling station #15 of the electoral district #16 (Kvareli), several unauthorized persons were noticed, trying to offer their opinion to the voters. Despite multiple notices, the chairperson did not expel unauthorized persons from the polling station. Aldo, motion of drunk voters were observed at the polling station. Commission members and unauthorized person create hostile environment for ISFED’s observer.
Violations related to the voters list (2)
- At the polling station #39 of the electoral district #67, (Zugdidi), commission member was included in the special list of voters, though the commission member showed up at the #39 polling station and cast the voter through the table version of the list;
- At the polling station #21 of the electoral district #66 (khobi), number of ballot papers released by one of the registrar exceeded the number of signatures in the voters list.
Errors in the video recording rule (1)
- At the polling station #45 of the electoral subject #22 (Marneuli), number of voters in the list exceeded 300 but the video recording device utilized for vote count procedure, is not placed at the polling station.
Violations of the vote count procedure (1)
- At the polling station #9 of the electoral districts #81, 9 commission members included in the special list of voters, participated in the majoritarian elections of Sakrebulo. Thus, at this polling station, a candidate running in the majoritarian race received 9 more votes.
Violations/trends observed outside the polling stations (13:00-19:00)
Alleged vote buying
- At the polling station #16 of the electoral district #22 (Marneuli), an unidentified individual handed out money to a voter. Both left the premises shortly;
- At the polling station #48 of the electoral district #7 (Chugureti), a Georgian Dream representative handed out money to a voter.
- At the polling station #3 of the electoral district #79 (Batumi), an unidentified individual who had a list, was asking voters whether they cast their votes of not;
- At the polling station #19 of the electoral district #6 (Samgori), at the polling station #49 of the electoral district #58 (Tskaltubo), at the polling station #35 of the electoral district #9 (Nadzaladevi), at the polling station #5 of the electoral district #17 (Telavi), there was a group of people taking note of the observers who had come to cast their votes. In most cases, they had voters lists at hand;
- At the polling station #49 of the electoral district #58 (Tskaltubo), individuals sitting in a car were taking note of the voters who had cast their votes;
- At the polling station #35 of the electoral district #9 (Nadzaladevi), there was a case of a person standing at the entrance taking note of the observers who had cast their votes;
- At the polling station #5 of the electoral district #17 (Telavi), persons gathered at the polling station had lists with voters’ names. They were in active communication with voters;
- At the polling station #102 of the electoral district #10 (Gldani), coordinators of the following parties – Georgian Dream, UNM and For Georgia – were taking note of the observers who had cast their votes;
- At the polling station #15 of the electoral district #39 (Aspindza), an unidentified individual was taking note of the observers who had cast their votes.
Voter mobilization
- At the polling station #24 of the electoral district #51 (Zestaponi), at the polling station #24 of the electoral district #33 (Kareli), at the polling station #49 of the electoral district #58 (Tskaltubo), at the polling station #58 of the electoral district #56 (Chiatura), at the polling station #1 of the electoral district #32 (Gori), at the polling station #65 of the electoral district #21 (Gardabani), and at the polling station #12 of the electoral district #59 (Kutaisi) there were multiple cases of transportation of voters to polling stations;
- At the polling station #33 of the electoral district #5 (Isani), there is a group of individuals observing voters;
- At the polling station #49 of the electoral district #6 (Samgori), there was a group of people who managed to bring in up to 10 voters to the polling station;
- At the polling station #75 of the electoral district #2 (Vake), there was a person who was mobilizing voters and accompanying them to the polling station;
- At the polling station #30 of the electoral district #83 (Khelvachauri), beyond the 100 meter range, there was a group of individuals speaking about the necessity of mobilizing voters due to low turnout and talking on the phone;
- At the polling station #58 of the electoral district #60 (Ozurgeti), two people were having a conversation, saying they managed to mobilize two voters.
Campaigning
- At the polling station #29 of the electoral district #30 (Kaspi), two persons standing beyond the 100 meter range were calling on the voters to vote for the Georgian Dream.
- At the polling station #60 of the electoral district #20 (Rustavi), there were representative of the Georgian Dream, UNM and For Georgia parties outside the 100 meter range. They were handing out campaign materials to the voters who had come to cast their votes;
- At the polling station #30 of the electoral district #16 (Kvareli), people standing outside the polling station premises were calling voters on the phone and asking them to vote. One of them urged voters to vote for the Georgian Dream.
Campaign material
- At the polling station #44 of the electoral district #3 (Saburtalo), campaign materials of “Giorgi Laghidze - Future Georgia” were displayed within 15 meters from the polling station.
Verbal insults and confrontation
- At the polling station #1 of the electoral district #32 (Gori), a person authorized to be present at the polling station verbally insulted ISFED’s observer. Later, the observer found out that the person was affiliated with the Georgian Dream.
Gathering within the 100 meter range
- At the polling station #38 of the electoral district #22 (Batumi), #68 of the electoral district #20 (Rustavi), #48 the electoral district #7 (Chugureti), #18 the electoral district #60 (Ozurgeti), #30 the electoral district #16 (Kvareli), #44 the electoral district #3 (Saburtalo), #15 the electoral district #39 (Aspindza), and #14 the electoral district #11 (Sagarejo) there were groups of unidentified individuals standing for a long period of time on the spot;
- At the polling station #33 of the electoral district #67 (Zugdidi), some persons gathered near the polling station were communicating with voters after they had cast their votes;
- At the polling station #21 of the electoral district #66 (Khobi), Georgian Dream MP Dachi Beraia was present at the polling station, along with 7-10 persons.
Gathering beyond the 100 meter range
- At the polling station #33 of the electoral district #67 (Zugdidi), unidentified individuals sitting in a car were present for a long period of time. They were communicating on the phone.
Control of voters beyond the 100 meter range
- At the polling station #4 of the electoral district #62 (Chokhatauri), there was a car parked in around 300 meters from the polling stations, purportedly with party coordinators taking notes on who had come to cast their voters. They were also calling other persons and asking to vote in the elections.
Mobilization of coordinators
- At the polling station #56 of the electoral district #20 (Rustavi), there was a gathering of people (purportedly, party representatives). One of them was communicating with the Georgian Dream proxy and was taking notes on who had come to cast their votes;
- At the polling station #49 of the electoral district #6 (Samgori), Georgian Dream coordinator was talking to voters after they had cast their votes.
Suspicious activities
- At the polling station #16 of the electoral district #22 (Marneuli), majority of voters who had cast their votes were entering the building across the polling station premises, which reportedly houses the offices of the mayoral representative to village Akhkerpi. People entering the building stayed there for around 30 minutes. A commission secretary visited the places as well.
Other trends
- At the polling station #19 of the electoral district #6 (Samgori), the PEC chairperson left the polling station periodically and was reporting information on voter turnout on the phone. In one of these conversations, the chairperson said “as far as I know, we have 300 persons”;
- At the polling station #75 of the electoral district #2 (Vake), there was a person who was talking to voters and was accompanying them to the polling room;
- At the polling station #25 of the electoral district #8 (Didube), there was an unidentified individual talking frequently on the phone.
Complaints (200) and statements (40)
ISFED observers have filed 104 complaints at precinct election commissions, 95 complaints at district election commissions and 56 entries in the record book. One complaint was filed with the CEC.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 2, 2021 Municipal elections in all electoral districts across Georgia (excluding the occupied territories).
ISFED’s election day observation mission consists of around 1,000 accredited and trained observers deployed at polling stations, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile groups. This year, ISFED is also observing the outside perimeter of polling stations with 121 observers. ISFED operates data and incident processing centers at its headquarters, with 20 operators and 21 lawyers, respectively.
ISFED’s observation of the Municipal elections is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, where PVT observers are deployed to a statistically sound, nationally representative sample of polling stations throughout the country. PVT observers are also deployed to a representative sample of polling stations in Tbilisi. The outside monitoring effort employs an identical methodology. The PVT methodology enables ISFED to quickly detect violations, systematically evaluate the quality of the entire voting process, and verify the accuracy of official results.
The final statement will be issued on October 3, 2021.
ISFED's monitoring mission is made possible by the support of the United States Agency for International Development (USAID) and the European Union (EU). Monitoring of the outside perimeter of polling stations was made possible by the British embassy in Georgia. The opinions expressed herein belong solely to the International Society for Fair Elections and Democracy and do not necessarily reflect the views of the USAID, the United States Government the EU, or the Government of the United Kingdom.