მიმდინარე არჩევნებზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დამკვირვებლები მიავლინა ქუთაისის, მარტვილის, ოზურგეთის, ხაშურის, ბორჯომისა და ყაზბეგის საარჩევნო ოლქების ყველა საარჩევნო უბანზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების ინფორმაციით, 19:00 საათის მდგომარეობით, საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცესი არსებითი ხასიათის დარღვევების გარეშე მიმდინარეობს. ოზურგეთის ოლქში ტენდენციის სახით ფიქსირდება საარჩევნო უბნების გარე პერიმეტრზე სამართალდამცავი უწყებების წარმომადგენლებისა და პარტიული კოორდინატორების სიმრავლე, რაც შესაძლოა ამომრჩევლის მხრიდან აღქმული იქნას, როგორც ნების გამოხატვის კონტროლის მცდელობა. ეს ტენდენცია გამოკვეთილად შესამჩნევია ოზურგეთის #3, #4, #7, #8, #55 საარჩევნო უბნების მიმდებარედ. აღსანიშნავია, რომ ამომრჩეველთა აქტივობა ყველაზე მაღალია ოზურგეთის საარჩევნო ოლქში და 17 საათისთვის 47%-ს გადააჭარბა.
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩენვნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 13 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 12 საჩივარი, რომელთაგან ერთი კომისიამ უკვე განიხილა და არ დააკმაყოფილა. ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 2 შენიშვნა.
17:00 საათისთვის ექვსი ოლქის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 27% შეადგინა. აღნიშნული მაჩვენებელი საგრძნობლად შემცირებულია არჩევნების პირველ ტურთან შედარებით (36.5%).
ამომორჩეველთა აქტივობა საარჩევნო ოლქების მიხედვით:
- ოზურგეთი - 47%
- ბორჯომი - 45%
- ყაზბეგი - 44%
- მარტვილი - 31%
- ხაშური - 27%
- ქუთაისი - 14%
PVT-ის ინფორმაციის ანალიზი, ასევე, იძლევა საშუალებას ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემების საფუძველზე დადგინდეს თითოეულ დასაკვირვებელ საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის სიჩქარე. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, უბნების 90.8%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე წარმოადგენდა ერთ ამომრჩეველს წუთში, ხოლო უბნების 9.2%-ში ხმის მიცემის სისწრაფე იყო 1-დან 2 ამომრჩევლამდე წუთში. ამ მხრივ აღსანიშნავია ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სადაც უბნების 35.5%-ზე ხმის მიცემის სიწრაფემ წუთში 1-დან 2 ამომრჩევლამდე შეადგინა.
• #65 მარტვილის საარჩევნო ოლქის #12 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე მისცა ხმა.
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორს ერთი ამომრჩევლის ხელმოწერა გამორჩა სიაში.
• #36 ბორჯომის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანზე, რეგისტრატორს ორი ამომრჩევლის ხელმოწერა გამორჩა სიაში.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო
საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით.მისიას ასევემხარს უჭერს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის
საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ფონდი„ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“
(NED). არჩევნების მეორე ტურზე დაკვირვება ხორციელდება დიდი
ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩოს კონტრიბუციით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებს“და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის,ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, გერმანიის, ბრიტანეთის საელჩოს ან NED-ის შეხედულებებს.

Similarly to the first round of elections, ISFED’s observation of the second round of local self-government elections is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enables us to timely detect violations, systematically evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results. In this statement, ISFED presents information about voter turnout as of 17:00 and violations reported by 19:00.
According to the information from ISFED observers, by 19:00 the voting process at the polling stations has been taking place without substantial violations. However, outside some polling stations in the Ozurgeti electoral district, representatives of law enforcement agencies and party coordinators in large numbers has been observed, particularly in the vicinity of the polling stations #3, #4, #7, #8 and #55. This type of amassing is a negative trend and may be perceived as an attempt to control the will of the voters. It should be noted that the voter turnout is highest in the Ozurgeti electoral district and has exceeded 47% by 17:00.
As of now, ISFED has filed 13 complaints at PECs and 12 complaints at DECs, one of which has already been considered by a DEC and was not satisfied as a result. 2 entries have been made in the record books.
Voter turnout in six electoral districts by 17:00 was 27%, which is considerably lower than in the first round of elections when voter turnout was 36.5% .
Voter turnout according to electoral districts as of 17:00 was following:
• Ozurgeti - 47%
• Borjomi - 45%
• Kazbegi - 44%
• Martvili - 31%
• Khashuri - 27%
• Kutaisi - 14%
Since turnout is announced at specified times of the day, ISFED calculates the average time it takes for a polling station to process a voter. Based on the data processed, from 8:00 to 17:00, in 90.8% of polling stations, the commission handled, on average, one voter per minute, while in 9.2% of polling stations the commission processed 1 to 2 voters per minute. Interestingly, in 35.5% of polling stations in the municipality of Ozurgeti handled 1 to 2 voters per minute on average.
• At the polling station #12 of the election district #65 (Martvili) a voter voted without a proper identification document.
• At the polling station #42 of the election district #60 (Ozurgeti) a registrar missed out to include a signature of one voter in the list.
• At the polling station #19 of the polling station #36 (Borjomi) a registrar missed out to include signatures of two voters.
ISFED once again calls upon all eligible voters in six electoral districts of Georgia where runoffs are taking place to go to the polls and express their free will by voting in favor of a candidate of their choice. ISFED reminds voters that in order to vote they should have with them: Georgian citizen ID card or a Passport.
SFED Observation Mission is made possible with the generous support from the American people, by financial assistance from the United States Agency for International Development (USAID). The mission is supported by the Federal Foreign Office of Germany and the National Endowment for Democracy (NED). Contribution for observation of the runoff elections also comes from the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The contents of this statement are the sole responsibility of the International Society for Fair Elections and Democracy and may not be reflecting the position of USAID, the United States Government, the Federal Republic of Germany, British Embassy, or NED.