კენჭისყრის პროცესის და საარჩევნო უბნების დახურვის შეფასება
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით ორგანიზაციის მეორე განცხადებას, რომელიც ასახავს საარჩევნო უბნებზე 15:00-დან 20:00-მდე გამოვლენილ დარღვევებს. ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით ხმის მიცემა მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა. ადგილი ჰქონდა უმნიშვნელო დარღვევებს, რომლებიც ძირითადად მოკლე დროში და ადგილზევე აღმოიფხვრა.
მარტვილის #11 უბანზე იმყოფებოდნენ არაუფლებამოსილი პირები. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შემდეგ, კომისიის თავმჯდომარემ აღნიშნულ პირებს დაატოვებინა უბანი.
მარტვილის #14 უბანზე დაფიქსირდა პირადობის მოწმობის გარეშე ხმის მიცემის მცდელობის 4 ფაქტი. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითებით, ოთხივე შემთხვევაში ამომრჩევლებმა ხმა მისცეს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების წარმოდგენის შემდეგ.
მარტვილის #21 საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა მართვის მოწმობით ხმის მიცემის მცდელობას. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის ჩარევის შედეგად, ამომრჩეველს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება არ მიეცა.
მარტვილის #11 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა მარკირების შემოწმების გარეშე ხმის მიცემის მცდელობა, რაც აღმოფხვრილ იქნა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შედეგად.
მარტვილის #27 საარჩევნო უბანზე, ოთხმა ამომრჩეველმა მარკირების შემოწმების გარეშე მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა.
დამკვირვებლის უფლების დარღვევა
მარტვილის #27 უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს არ მიეცა ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნის გაკეთების უფლება.
გადასატან ყუთთან დაკავშირებული პრობლემა
მარტვილის #1 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის დასრულების შემდეგ, კომისიის წევრებმა 10  გამოუყენებელი ბიულეტენის ნაცვლად 9 დააბრუნეს. საარჩევნო კომისიის წევრები ვერ აკეთებენ სათანადო განმარტებას, თუ რატომ დაბრუნდა უბანზე ერთით ნაკლები ბიულეტენი.
ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტი საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე
იორმუღალოს #42 საარჩევნო უბანზე, ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა თამარ ხიდაშელის და ირმა ინაშვილის მხარდამჭერებს შორის.  ჩვენი ინფორმაციით, ადგილზე გამოიძახეს საპატრულო პოლიცია.
კენჭისყრის დასრულების პროცედურები
„სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, საარჩევნო უბნების დახურვის პროცესი მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა.
ამ დროისთვის დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლების მიერ ჩანაწერთა წიგნში 7 შენიშვნა დაფიქსირდა.  საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების დისციპლინარული პასუხისმგებლობის მოთხოვნით, ორგანიზაციამ  საოლქო საარჩევნო კომისიებში 6 საჩივარი წარადგინა. ხოლო ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის მოთხოვნით 1 საჩივარი.
„სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID)-ის მეშვეობით.  ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის და ამერიკელი ხალხის შეხედულებებს.

Polling Process and Closing of Polling Stations
ISFED presents its second statement about irregularities observed at polling stations from 15:00 to 20:00. ISFED’s observers reported that voting took place in a peaceful environment. Only minor irregularities were observed, most of which were shortly resolved locally.
Unauthorized individuals were present at Martvili electoral precinct no.11. PEC chairperson banned them from the polling station after ISFED’s observer intervened.
At Martvili electoral precinct no.14, four voters attempted to vote without ID card. After ISFED’s observer intervened, the voters were allowed to cast a ballot after presenting identification documents.
At Martvili electoral precinct no.21, a voter attempted to cast a ballot with a driving license. He was banned from voting after ISFED’s observer intervened.
At Martvili electoral precinct no.11, a voter attempted to cast a ballot without checking of ink. The incident was resolved after ISFED’s observer intervened.
At Martvili electoral precinct no.27, four voters cast a ballot without checking of ink.
Violation of Observer’s Rights
At Martvili electoral precinct no.27, ISFED observer was not allowed to record a reprimand in the logbook.
Mobile Ballot Box Violations
After mobile voting ended at Martvili electoral precinct no.1, PEC members returned 9 instead of 10 unused ballot papers. They can’t account for the missing ballot paper.
Act of Physical Assault outside Polling Station
At Iormughalo electoral precinct no.42, supporters of Tamar Khidasheli and Irma Inashvili clashed. Police was called to the scene of the incident.
Closing Procedures
ISFED found that closing of polling stations took place in a peaceful environment.
ISFED’s representatives have entered seven reprimands in election logbooks about violations detected at this time. They have filed six complaints with District Electoral Commissions (DECs) seeking imposition of disciplinary liability of PEC members, and one complaint seeking imposition of administrative responsibility.
ISFED election monitoring mission is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of ISFED and do not necessarily reflect the views of USAID, the United States Government and the American people