15:00 საათის შემდეგ, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების ინფორმაციით კენჭისყრის პროცესი მშვიდ გარემოში მიმდინარეობს, უმეტეს შემთხვევაში საარჩევნო კომისიის წევრები იცავენ კანონის დადგენილ პროცედურებს. აღსანიშნავია, რომ „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ აღრიცხული მნიშვნელოვანი დარღვევების უმეტესი ნაწილი კვლავაც მარნეულის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში ფიქსირდება.
დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის -  1, საარჩევნო უბანზე აგიტაციის 1, ხმის ხელმეორედ მიცემის - 1, კენჭისყრის ფარულობის დარღვევის 1, არაუფლებამოსილი პირების უბანზე ყოფნის - 2, მარკირების პროცედურის დარღვევის - 1, საარჩევნო დოკუმენტაციებისა და პროცედურების არასათანადო წარმოების - 4, გადასატანი საარჩევნო ყუთის პროცედურის დარღვევის -  5 და ჟურნალისტის საქმიანობის შეჟღუდვის 1 ფაქტი.
ამომრჩეველთა აქტივობა 17:00 საათისთვის PVT შედეგების მიხედვით
„სამართლიანი არჩევნების“ მონაცემებით, 17:00 საათზე ამომრჩეველთა აქტივობა წარმოადგენს   30.9%-ს +/-0.8% ცდომილების ფარგლებში. ეს უფრო დაბალი მაჩვენებელია, ვიდრე საპარლამენტო არჩევნების პირველი ტურის, 17:00 საათისთვის დაფიქსირებული აქტივობა (41.8% +/- 0.6%).
PVT-ის ინფორმაციის ანალიზი, ასევე, იძლევა საშუალებას ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემების საფუძველზე დადგინდეს თითოეულ დასაკვირვებელ საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის სიჩქარე. მიღებული ინფორმაციის თანახმად, საარჩევნო უბნების  89.6 %-ზე ხმის მიცემის სისწრაფე წარმოადგენდა ერთ ამომრჩეველს წუთში, ხოლო საარჩევნო უბნების 10.4%-ზე ხმის მიცემის სისწრაფე იყო 1-დან 2 ამომრჩევლამდე წუთში.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ დაფიქსირებული დარღვევები
#36 მაჟორიტარული ოლქის #50 საარჩევნო უბანზე (მარნეული) კაბინიდან გამოსულმა ამომრჩეველმა ბიულეტენი ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევით მიაწოდა საარჩევნო ყუთის ზედამხედველს, რომელმაც ბიულეტენი საარჩევნო ყუთში თავად მოათავსა.
ხელმეორედ ხმის მიცემა
#36 მაჟორიტარული ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე (მარნეული) ამომრჩეველთა სიაში არ იყო მითითებული ინფორმაცია იმ ამომრჩევლების შესახებ, რომლებიც ხმას აძლევდნენ გადასატანი ყუთის საშუალებით. შედეგად ერთ-ერთმა ამომრჩეველმა ორჯერ მისცა ხმა: უბანზე და გადასატანი ყუთის სიის მეშვეობით.
ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელის შეშლა
#70 მაჟორიტარული ოლქის #58 საარჩევნო უბნის (ბათუმი) მიმდებარე ტერიტორიაზე პ/გ „ქართული ოცნების“ კანდიდატის თანმხლებმა პირმა აჭარის ტელევიზიის ჟურნალისტს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა“ და „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებს შორის სიტყვიერი შელაპარაკების გადაღების საშუალება არ მისცა.
#36 მაჟორიტარული ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე (მარნეული) ამომრჩეველი პ/გ „ქართული ოცნების“ სააგიტაციო მასალით იმყოფებოდა, კერძოდ მას ეხურა ქუდი, რომელზეც გამოსახული იყო პარტიის რიგითი ნომერი.
#60 მაჟორიტარული ოლქის #35 საარჩევნო უბანზე (ლანჩხუთი) არაუფლებამოსილი სუბიექტის, „ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთიანებული ოპოზიციის“ წარმომადგენელი, ალეკო მეგრელიძე იმყოფება;
#61 მაჟორიტარული ოლქის #40 საარჩევნო უბანზე (ოზურგეთი) ერთ-ერთი პარტიის წარმომადგენელი შესაბამისი აკრედიტაციის გარეშე იმყოფებოდა;
#49 მაჟორიტარული ოლქის #83 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) ჩანაწერთა წიგნში კომისიის ბეჭდის ნომრის ნაცვლად მითითებულია „2016“. აღნიშნულის თაობაზე კომისიის თავმჯდომარემ დაწერა ახსნა-განმარტება;
#29 მაჟორიტარული ოლქის #73 საარჩევნო უბანზე (რუსთავი) ამომრჩეველთა ხელმოწერების დათვლისას, ხელმოწერების რაოდენობა გაცემული ბიულეტენების რაოდენობაზე ერთით ნაკლები აღმოჩნდა;
#49 მაჟორიტარული ოლქის #93 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) საკონტროლო ფურცელზე არაა მითითებული ამომრჩევლის რეგისტრაციის ადგილი;
#49 მაჟორიტარული ოლქის #80 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) სამმა კომისიის წევრმა საკონტროლო ფურცელს ხელი არ მოაწერა.
გადასატან საარჩევნო ყუთთან დაკავშირებული ხარვეზები
#47 მაჟორიტარული ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) გადასატანი საარჩევნო ყუთის უბანზე დაბრუნების შემდეგ გაირკვა, რომ გადასატანი საარჩევნო ყუთის ამომრჩევლის სიაში არ იყო კომისიის წევრის ხელმოწერა;
#70 მაჟორიტარული ოლქის #76 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) ამომრჩეველმა ბიულეტენი შეცდომით მოათავსა გადასატან ყუთში, რის გამოც გადასატანი ყუთი დაილუქა შედეგად, გადასატანი ყუთის სიაში მყოფმა 7 ამომრჩეველმა დაკარგა ხმის მიცემის უფლება;
#2 მაჟორიტარული ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე (ვაკე) გადასატანი ყუთის კომისიის წევრებმა იმაზე ერთით ნაკლები ბულეტენი დააბრუნეს უკან, ვიდრე  სიაში არსებული ხელმოწერებისა და წაღებული ბიულეტენების სხვაობა უნდა ყოფილიყო.
#36 მაჟორიტარული ოლქის #7 (მარნეული) და #61 მაჟორიტარული ოლქის (ფოთი) #15 საარჩევნო უბნებზე გადასატანი ყუთის დაბრუნების შემდეგ გაირკვა, რომ ყუთის ჭრილი არ იყო დალუქული.
მარკირების პროცედურის დარღვევა
#11 მაჟორიტარული ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე (სამგორი) ამომრჩეველს ჯერ მარკირება გაუკეთეს და სიაში გადამოწმების შემდეგ გაირკვა, რომ იგი არაა მოცემული უბნის ამომრჩეველი, რის გამოც მან ხმის მიცემის უფლება დაკარგა.
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიების ჩანაწერთა წიგნებში დაფიქსირდა 49 შენიშვნა, საუბნო საარჩევნო კომისიაში წარდგენილია 31 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში - 32 საჩივარი.

Voting Process at 19:00
According to ISFED observers, after 15:00 voting process has been taking place in calm and organized manner. In majority of cases PEC members respect the procedures determined by the law. Majority of significant violations detected by ISFED are still observed at Marneuli majoritarian district.
ISFED observers have identified 1 case where the secrecy of the vote was violated, 1 case of campaigning at polling station, 1 case where voter voted more than once, 2 cases where unauthorized persons were present at the polling station, 1 case where the inking procedure was violated, 4 cases where the documentation was not properly filled out, 5 cases of violation of mobile ballot box procedure and 1 case of hindering journalists' professional activities.
According to ISFED, voter turnout by 17:00 is 30.9% with a margin of error of +/-0.8% which is a decline from the first round of the parliamentary elections when voter turnout by 17:00 was 41.8% (with a margin of error +/- 0.6%).
Since turnout is announced at specified times of the day, ISFED calculates the average time it takes for a polling station to process a voter. According to the information recorded by the PECs, in 89.6 % of polling stations, the commission processed, on average, one voter per minute, while in 10.4% of polling stations the commission processed 1-2 voters per minute.
• At the polling station #50 of the majoritarian district #36 (Marneuli), with the violation of the secrecy of vote, the voter gave the ballot paper to the person responsible for supervising the ballot box, who then placed the ballot paper in the ballot box.
Voter voting more than once
• At the polling station #5 of the majoritarian district #36 (Marneuli) information about voters of the mobile ballot box was not provided in the list of voters. As a result one of the voters voted twice: at the polling station and through the list of mobile ballot box.
Hindering journalists' professional activities
• At nearby area of the polling station #58 of the majoritarian district #70 (Batumi) person accompanying the candidate of the Georgian Dream did not allow journalist of Adjara TV to record an argument between representatives from the UNM and Georgian Dream.
• At the polling station #5 of the majoritarian district #36 (Marneuli) voter was presented with campaign material, wearing a hat displaying the sequence number of Georgian Dream.
• At the polling station #35 of the majoritarian district #60 (Lanchkhuti) Aleko Megrelidze, representative of unauthorized subject, “Davit Tarkhan-Mouravi, Irma Inashvili-alliance of patriots of Georgia, United Opposition”, is present.
• At the polling station #40 of the majoritarian district #61 (Ozurgeti) representative of one of the parties was presented without proper accreditation.
• At the polling station #83 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) instead of the correct PEC seal number, the record book indicates “2016”. The chairman of the PEC wrote an explanation note.
• At the polling station #73 of the majoritarian district #29 (Rustavi) the number of voter signatures was one less than the number of ballot papers that were handed out.
• At the polling station #93 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) the place of registration of a voter is not indicated on the ballot box control sheet.
• At the polling station #80 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) the ballot box control sheet was not signed by 3 members of the Precinct Electoral Commission (PEC).
Irregularities related to mobile ballot box
• At the polling station #9 of the majoritarian district #47 (Kutaisi) signature of the member of the Precinct Electoral Commission (PEC) was not indicated on the mobile ballot box list. The incident was only highlighted after returning of the mobile ballot box.
• At the polling station #76 of the majoritarian district #70 (Batumi) the voter mistakenly placed the ballot paper in the mobile ballot box, which was sealed as a result. 7 persons from the mobile ballot box list lost their right to vote.
• At the polling station #5 of the majoritarian district #2 (Vake), upon the return of the mobile ballot box by the accompanying commission members, it was discovered that the returned ballot papers were less by one than the difference between existing signatures of the list and used ballot papers should have been.
• At the polling station #7 of the majoritarian district #36 (Marneuli) and the polling station #15 of the majoritarian district #61 (Poti) cut section of the mobile ballot box was not sealed. The incident was only highlighted after the mobile ballot box was returned.
• At the polling station #20 of the majoritarian district #11 (Samgori) voter was inked without prior verification. After proper verification, turned out that the voter was not in the voter list of this particular polling station. As a result the voter could not fulfil their right to vote.
At the time of this statement, ISFED observers have filed 31 complaints at District Electoral Commissions and 32 complaints at the Precinct Electoral Commissions. ISFED observers have made 49 entries in the record books.