ხმის დათვლის და შემაჯამებელი ოქმების შედგენის პროცესი
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ საქართველოს პარლამენტის შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით ორგანიზაციის მესამე განცხადებას, რომელიც ასახავს შემაჯამებელი ოქმების შედგენის პროცედურის დროს გამოვლენილ პრობლემებსა და დარღვევებს.
მუხროვანის გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ საარჩევნო უბანზე დაკავშირებით შექმნილი პრობლემა
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის ინფორმაციით, #50 გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ საარჩევნო უბანზე, უბნის დახურვის შემდეგ, საარჩევნო კომისიამ გამოავლინა შეუსაბამობა ამომრჩეველთა ხელმოწერებსა და გამოუყენებელ ბიულეტენებს შორის. აღნიშნულთან დაკავშირებით ერთ-ერთმა რეგისტრატორმა განაცხადა, რომ მან ზედმეტი ბიულეტენი გასცა ამომრჩეველზე, რაზეც შესაბამისი ახსნა-განმარტება დაიწერა. მოცემული დოკუმენტაცია დაილუქა და გადაეცა #13 საარჩევნო უბანს, სადაც უნდა მომხდარიყო კენჭისყრის შედეგების დათვლა და შეჯამება.
ხმების დათვლის დროს აღმოჩნდა, რომ დათვლილი ბიულეტენები ერთით აღემატებოდა ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას. საარჩევნო უბანზე გავრცელდა ვარაუდი, რომ ერთ-ერთ კონვერტში ორი ბიულეტენი იყო მოთავსებული. თუმცა, მთვლელების მიერ კონვერტების გახსნის და ბიულეტენების ამოღების პროცესში მსგავსი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა. შესაბამისად, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი ვერ ადასტურებს მოცემული ფაქტის ნამდვილობას.
ჩვენი ინფორმაციით, საარჩევნო უბანზე მობილიზებული იყვნენ ჟურნალისტები და სხვა დაინტერესებული ჯგუფები, რომელთაც სცადეს უბანზე შესვლა, თუმცა პოლიციამ მათ ამის საშუალება არ მისცა.
შემაჯამებელ ოქმებთან დაკავშირებული ხარვეზები
საგარეჯო
საგარეჯოს #2, #13, #45 და #47 საარჩევნო უბნების შემაჯამებელ ოქმებში გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა ერთით აღემატება ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას. ამასთან, #47 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელი ოქმი არასრულყოფილად არის შევსებული;
საგარეჯოს #19 საარჩევნო უბანზე ხარვეზებით არის შევსებული შემაჯამებელი ოქმი. კერძოდ, ოქმში გადაკეთებულია მონაცემი. ამასთან, არ დგება ბალანსი ამომრჩეველთა ხელმოწერებსა და გაცემულ ბიულეტენებს შორის და არ არის მითითებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა;
საგარეჯოს #41 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელი ოქმში ამომრჩეველთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად აღემატება გაცემული ბიულეტების რაოდენობას;
საგარეჯოს საოლქო საარჩევნო კომისიამ „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს უარი უთხრა შემაჯამებელი ოქმების ასლების გაცემაზე არჩევნების დღეს და  განუცხადა, რომ მხოლოდ ოფიციალური წერილით მიმართვის საფუძველზე გადასცემდა შემაჯამებელი ოქმების ასლებს მეორე დღეს.
მარტვილის #9 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელ ოქმში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობა აღემატებოდა გაცემული ბიულეტენების რაოდენობას.
საჩივრები
შემაჯამებელი ოქმების შედგენასთან დაკავშირებით საოლქო საარჩევნო კომისიაში „სამართლიან არჩევნებს“ წარდგენილი აქვს 2 საჩივარი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების შესაბამისი პასუხისმგებლობის მოთხოვნით.
საქართველოს პარლამენტის არჩევნები №11 საგარეჯოსა და №65 მარტვილის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქებში, ხოლო, საკრებულოს შუალედური არჩევნები საგარეჯოს, დმანისის, ვანისა და ხობის მუნიციპალიტეტების ოთხ ერთმანდატიან მაჟორიტარულ ოლქში გაიმართა.
„სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID)-ის მეშვეობით.  ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის,ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის და ამერიკელი ხალხისშეხედულებებს.

The Process of Counting and Tabulating Votes
ISFED presents its third statement about monitoring of the parliamentary by-elections of Georgia, concerning problems and irregularities in preparing of summary protocols.
Problems at Mukhrovani special electoral district
ISFED’s observer reported that after closing of polling station at Mukhrovani special electoral district, the electoral commission identified a discrepancy between the number of voter signatures and unused ballots. One of the registrars explained that she had provided a voter with more than one ballot and wrote an explanatory note. The documents were sealed and provided to the electoral district no.13 where polling results were counted and tabulated.
As found after counting of votes, number of ballots cast exceeded the number of voter signatures with one ballot. Election workers suspected that one of the envelopes had two ballots inside. However, ISFED’s observer cannot testify to that effect because counters opened and checked inside the envelopes but did not find the missing ballot.
Police denied journalists and other stakeholders mobilized outside the electoral precinct entry into the polling station.
Other Irregularities related to Summary Protocols
Sagarejo
At electoral precincts no.2, no.13, no.45 and no.47 in Sagarejo, number of ballot papers issued to voters exceeded the number of voter signatures with one ballot. In addition, summary protocol drafted at the electoral precinct no.47 was incomplete.
Summary protocol at Sagarejo electoral precinct no.19 was re-written. In addition, number of voter signatures and ballots issued to voters could not be reconciled, and the number of invalid ballots was not specified.
In summary protocol drafted at Sagarejo electoral precinct no.41, number of voters greatly exceeded number of ballots issued to voters.
Sagarejo DEC refused request of ISFED’s observer to provide copies of summary protocols on the Election Day, stating that it would provide the documents the next day, after a formal letter of request.
In summary protocol drafted at Martvili electoral precinct no.9, number of voter signatures exceeded the number of ballots issued.
Complaints
ISFED has filed two complaints with DECs over summary protocols, seeking imposition of responsibility on PEC members.
International Society for Fair Elections and Democracy is monitoring October 31, 2015 Parliamentary and Sakrebulo by-elections by means of 48 short-term observers, two district observers and two mobile teams.