როგორ მიმდინარეობს ხმის მიცემის პროცედურა 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე 14:30 საათისთვის
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ საპრეზიდენტო არჩევნების მონიტორინგს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, ყველა საარჩევნო ოლქში ახორციელებს. 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია 1200 აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგება, რომლებიც გადანაწილებული არიან როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში; მათ შორისაა 73 მობილური ჯგუფი.
„სამართლიანი არჩევნები“ არჩევნების დღეს აკვირდება საერთაშორისოდ აღიარებული, სტატისტიკურად მყარი ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით, რომელიც საშუალებას გვაძლევს საარჩევნო უბნებზე უშუალოდ დაკვირვების გზით სწრაფად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესის მიმდინარეობა და შედეგების სიზუსტე.
“სამართლიან არჩევნებს“ გააჩნია არჩევნებზე დაკვირვების გამოცდილება 1995 წლიდან. 2003 წლიდან კი ორგანიზაციას განხორციელებული აქვს ყველა სადამკვირვებლო მისია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ ინფორმაციას 12 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობისა და ამ დროისთვის დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ. აქტივობის შესახებ ინფორმაცია მიღებულია PVT-ის ყველა დამკვირვებლისგან (100%).
,,სამართლიანი არჩევნების’’ ხმების პარალელური დათვლის შედეგების თანახმად, 12:00 საათზე ამომრჩევლის აქტივობა წარმოადგენს 16.8% (+/-0.6% ცდომილების ხარისხით). ეს უფრო დაბალი მაჩვენებელია, ვიდრე 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე 12:00 საათისთვის დაფიქსირებული აქტივობა, რომელიც 25.5 პროცენტს შეადგენდა. თბილისში 12 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობა 15.2%-ია, ხოლო 2012 წელს 12 საათისთვის ამორჩეველთა აქტივობა თბილისის მასშტაბით 24% იყო.
რეგიონებში (თბილისის გარდა) 12 საათისთვის ამომრჩეველთა აქტივობა 17.5%-ს შეადგენს, მაშინ როდესაც 2012 წელს ამომრჩეველთა აქტივობის მაჩვენებელი 12 საათისთვის რეგიონებში 26% გახლდათ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, ამ დროისთვის, კენჭისყრის მიმდინარეობის პროცესში ყველაზე პრობლემატურ საკითხად გამოიკვეთა არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის ფაქტები და ბათუმში ამომრჩეველთა სიებთან დაკავშირებული პრობლემები.
ამ დროისათვის ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს:
• არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის 9 შემთხვევა - #21 (ბათუმი), #11(მესტია), #5(ბათუმი), #2(თიანეთი), #22 (დუშეთი), #28 (სიღნაღი), #120 (ქუთაისი), #10 (მარტვილი) და #4(მარნეული) საარჩევნო უბნებზე;
• ამომრჩეველთა სიებთან დაკავშირებული ხარვეზები #7, #8, #52 და #72 (ბათუმი) საარჩევნო უბნებზე;
• „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის უფლებების (ჩანაწერთა წიგნში შენიშნვნის შეტანის უფლება) შეზღუდვის 2 ფაქტი - #2 (ბათუმი) #42 (მარნეული) საარჩევნო უბნებზე;
• ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის 1 შემთხვევა - #42 (მარნეული) საარჩევნო უბანზე;
• მარკირება არ გაკეთდა ერთ საარჩევნო უბანზე - #64 (ვაკე);
• მარკირება არ შეუმოწმდა ოთხ ამომრჩეველს #50 (მარნეული) საარჩევნო უბანზე;
• არაუფლებამოსილი პირების საარჩევნო უბანზე ყოფნის 2 შემთხვევა - #21(ახალციხე) და #10 (გურჯაანი) საარჩევნო უბანზე;
• საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოება/შევსების 4 ფაქტი - #11 (კასპი), #25 (წყალტუბო), #76 (საბურთალო) და #6 (ბათუმი) საარჩევნო უბნებზე;
• საგარეჯოს #11 უბანზე 3 საკონტროლო ფურცელი მოთავსებულ იქნა ძირითად საარჩევნო ყუთში.
„სამართლიანი არჩევნები“ განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ამომრჩეველთა სიებთან დაკავშირებით გამოვლენილ პრობლემებზე, რასაც ბათუმში ჰქონდა ადგილი. ამ დროისთვის დაახლოებით 250 ადამიანს შეეზღუდა ხმის მიცემის უფლება. ესენი არიან ძირითადად რეგისტრაციიდან მოხსნილი ამომრჩევლები, რომლებიც, მათივე ინფორმაციით, იმყობებოდნენ უბნებზე თავდაპირველად გამოკრულ სიებში, მაგრამ არჩევნების დღეს სამაგიდო სიებში არ აღმოჩნდნენ. ,,სამართლიანი არჩევენები’’ განაგრძობს ამ საკითხის შესწავლას.
ასევე, ხაზგასასმელია არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემის ფაქტები, როდესაც ამომრჩევლები ვადაგასული პირადობის მოწმობით, პირადობის მოწმობის ასლით ან პირადობის მოწმობის გარეშე (მაგალითად, მართვის მოწმობით ან საერთოდ პირადობის მოწმობის გარეშე) იღებენ კენჭისყრაში მონაწილეობას.
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 5 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში 22 საჩივარი.
„სამართლიანი არჩევნები“ პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას საარჩევნო ვებპორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები დაუყოვნებლივ აისახება საარჩვენო რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების, სატელეფონო ზარებისა და პლანშეტური კომპიუტერების მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 20 ოპერატორის, 15 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან.

Process of Voting and Turnout for the Presidential Elections of October 27, as of 14:30
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the presidential elections throughout Georgia, in all the electoral districts. ISFED’s observation mission consists of 1,200 accredited and trained observers for the presidential elections of 2013, who have been deployed to precinct, district and central election commissions. There are also 73 mobile teams throughout the country.
ISFED is observing the Election Day with an internationally recognized and statistically reliable Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enables us to detect violation in time, systematically evaluate the Election Day process and verify the results announced by the CEC.ISFED has been observing elections since 1995. Besides, the orgaanization has carried out all the observation missions based on the PVT methodology since 2003.
As of now, ISFED presents information about turnout and observed violations.
At this point the biggest issue that ISFED has observed is voting without proper documentation and issues with voter lists in Batumi.
As of now, the organization’s observers have reported:
• 2 facts of limiting the observer’s rights at polling stations # 2 Batumi and # 42 Marneuli (the right to make note in the polling station logbook);
• 2 cases of presence of unauthorized people at polling stations # 21 Akhaltsikhe and #10 Gurjaani;
• 9 cases of voting with an improper documentation at polling stations #21 #5 Batumi, #11 Mestia, #2 Tianeti, # 22 Dusheti, # 28 Sighnaghi, # 129 Kutaisi, # 10 Martvili and # 4 Marneuli
• 4 facts of inaccuracies related to the voters list at polling stations #7,#8, # 52 and #72 in Batumi polling stations;
• 4 facts of improper processing/filling of the electoral documentation at polling stations #11 Kaspi, #25 Tskaltubo, #76 Saburtalo, and #6 Batumi;
• 1 case of violating the secrecy of votes at polling stations #42 Marneuli;
• 4 people were not checked for inking in polling station #50 Marneuli;
• Inking was not performed in 1 polling station: #64, Vake;
• In Sagarejo 3 control papers were put in 1 ballot box.
ISFED is particularly concerned about the polling stations in Batumi, where there were issues with the voter lists. At this point up to 250 people were not permitted to vote. Some voters appear to have been removed from voter lists. Based on their statements, they were on the initial voter lists but their names were not on the lists during Election Day. ISFED is following up on these issues.
It should be mentioned that there were cases where voters cast their vote without proper documentation. For example, there are reports that people voted with outdated IDs, copy of IDs, improper ID (i.e., drivers’ license) or without any ID.
As of now, ISFED observers have filed 5 complaints to the precinct election commissions, and 22 complaints to the district election commission.
Together with the partner NGOs, ISFED reports election violations to, and maps their location on, their web-portal - www.electionsportal.ge. Any citizen can send information about electoral violations by sending a free SMS to the number 90039.
ISFED reminds the voters that they should have with them one of the three documents listed below in order to participate in voting:
 Personal Identification Card of a Georgian citizen;
 Passport of a citizen of Georgia;
 IDP certificate (together with an ID Card).
ISFED calls upon alleligible voters in Georgia to participate in the elections and to freely exercise their right to vote.
ISFED will make the next announcement at 19:00.
ISFED’s’s observation mission is carried out with the support of the US people, and with funding of the USAID, NDI and EU. The opinions expressed above belong to ISFED only and may not necessarily reflect the opinions of the EU, NDI, USAID or the Government of the United States of America.