საარჩევნო გარემოს მთავარ გამოწვევად ზეწოლისა და მუქარის ფაქტები რჩება
22 ოქტომბერს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნების წინასაარჩევნო მონიტორინგის მეხუთე შუალედური ანგარიში წარმოადგინა. ანგარიში მოიცავს 29 სექტემბრიდან 21 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდსა და ცალკეულ მოვლენას, რომლის განვითარებაც 29 სექტემბრამდე დაიწყო და მონიტორინგის დროსაც მიმდინარეობდა, ან მის შესახებ მონიტორინგის ვადებში გახდა ცნობილი.
საანგარიშო პერიოდში ISFED-მა გამოავლინა:
- სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით ფიზიკური ძალადობის 9 ფაქტი;
- სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებული ზეწოლა/მუქარის 37 ფაქტი;
- მედიაზე ზეწოლის 2 ფაქტი;
- დამკვირვებლის საქმიანობისთვის ხელის შეშლის 1 ფაქტი
- ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის 10 ფაქტი;
- სავარაუდოდ, პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების 3 ფაქტი;
- ადმინისტრაციული რესურსის სავარაუდო გამოყენების 18 ფაქტი;
- არაუფლებამოსილი პირების საარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის 16 ფაქტი;
- კამპანიაში რელიგიური ორგანიზაციების მონაწილეობის 3 ფაქტი;
- მასშტაბური საქველმოქმედო პროექტების 2 ფაქტი;
- სააგიტაციო მასალების დაზიანების შემთხვევები მთელს საქართველოში.
ორგანიზაციის შეფასებით, საარჩევნო გარემოს მთავარ გამოწვევად ამომრჩევლებზე, აქტივისტებსა და ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებზე განხორციელებული ზეწოლის/მუქარის/ხელის შეშლის ფაქტები რჩება. აღსანიშნავია 21 ოქტომბერს „ტვ პირველის“ მფლობელის მიერ გავრელებული ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც მის მამას უცნობი პირები საქმიანობის შეწყვეტას სთხოვდნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი მოკვლით დაემუქრნენ. დამატებით, „ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის“ მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ამჟამად ტელეკომპანია „იმედის“ დირექტორი, ნიკა ლალიაშვილი აძლევდა მითითებებს ტელეკომპანია „მაესტროს“ ჟურნალისტებს, თუ როგორ გაეშუქებინათ საკითხი ისე, რომ მმართველი გუნდის ინტერესი არ დაზარალებულიყო.
რიგ რეგიონებში, ოპოზიციის ადგილობრივი ორგანიზაციების თანამშრომლებმა და აქტივისტებმა უარი თქვეს პარტიებთან თანამშრომლობის გაგრძელებაზე, რადგან არ სურთ პრობლემები შეექმნათ ადგილობრივ ან/და ცენტრალურ ხელისუფლებასთან.
რეგიონებში ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების სააგიტაციო შეხვედრებს ხშირად „ქართული ოცნების“ აქტივისტები, ან/და ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამშრომლები ესწრებიან და შეხვედრებზე მყოფ მოქალაქეებს აღრიცხავენ, რაც უარყოფითად მოქმედებს ადგილობრივების პოლიტიკურ აქტიურობაზე და ზეწოლის ნიშნებს შეიცავს.
გამოვლინდა საარჩევნო კამპანიაში საარჩევნო კომისიის წევრების, სასულიერო პირებისა და საჯარო მოხელეების ჩართულობის შემთხვევებიც, რაც კანონით აკრძალულია. ჩართულობა გამოიხატებოდა მმართველი პარტიის სასარგებლოდ, როგორც წინასაარჩევნო შეხვედრებზე დასწრებაში, ისე სოციალურ ქსელში „ქართული ოცნების“ სარეკლამო ვიდეოების გავრცელებაში.
მერიის წარმომადგენლები ადმინისტრაციულ ერთეულებში ხშირად არ არიან პოლიტიკურად ნეიტრალური სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებისას და მმართველი პარტიის აგიტატორისა და წარმომადგენლის ფუნქციას ითავსებენ.
ცალკეულ შემთხვევებში, ადგილობრივ დონეზე მოქალაქეების პოლიტიკური არჩევანის კონტროლის ფუნქცია კერძო საწარმოებს აქვთ შეთავსებული. ISFED-ის ინფორმაციით, ჭიათურაში, შპს „ჯორჯიან მანგანეზის“ თანამშრომლების პოლიტიკურ აქტივობებს მაღაროს უფროსი აკონტროლებს.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია სკოლის პერსონალის, დირექტორებისა და მასწავლებლების პოლიტიკურ კამპანიაში ჩართვისა და ზეწოლის ბერკეტად სამსახურის შენარჩუნების გამოყენება. მიმდინარე პერიოდში, სკოლების დირექტორების ნაწილს, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, გაუვიდა უფლებამოსილების 6-წლიანი ვადა. მათი ნაწილი მოვალეობის შემსრულებლებად დატოვეს, თუმცა გაუგებარია, რა კრიტერიუმით მოხდა მათი გამორჩევა.
ეთნიკურად სომხებით დასახლებულ რეგიონში, წინასაარჩევნო გარემო დაიძაბა საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის განცხადების შემდეგ, რომელმაც მთიანი ყარაბაღი აზერბაიჯანის ტერიტორიად მოიხსენია. ნინოწმინდისა და ახალქალაქის მოსახლეობის თქმით, ხელისუფლების მხარდამჭერები გამოვიდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საწინაღმდეგო ლოზუნგით, რომ „მოღალატეები არიან". „ნაციონალური მოძრაობის“ ცნობით, მათი საარჩევნო კომისიის წევრები და მხარდამჭერები ზეწოლის ქვეშ არიან.
29 სექტემბერს, დედოფლისწყაროში, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს ოპოზიციური პარტიის შეხვედრის მონიტორინგისას, უცნობმა პირებმა საქმიანობაში ხელი შეუშალეს და თავისუფლად გადაადგილება შეუზღუდეს. გამოძიება მუქარის ფაქტზე სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.
29 სექტემბერს, მარნეულის საოლქო საარჩევნო კომისიასთან დაპირისპირებისას, დაშავდნენ პოლიტიკური ძალების აქტივისტები, საოლქო საარჩევნო კომისიის თანამშრომელი, „მთავარი არხისა“ და საზოგადოებრივი მაუწყებლის ორი ჟურნალისტი და ორი ოპერატორი. დაზიანდა ტელეკომპანიების აპარატურაც. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დაგმო ჟურნალისტებზე განხორციელებულ ფიზიკური ძალადობა და მოუწოდა სამართალდამცავ ორგანოებს, უმოკლეს ვადებში გამოიძიონ მარნეულში მომხდარი ინციდენტი.
რეკომენდაციები ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას:
- არ დაუშვას მედიაზე და ჟურნალისტებზე ზეწოლა და დროულად გამოიძიოს მათზე განხორციელებული ზეწოლის შემთხვევები.
- დროულად და ეფექტურად გამოიძოს პოლიტიკური პარტიების აქტივისტებისა და მხარდამჭერების მიმართ განხორციელებული ზეწოლისა და მუქარის, ასევე პოლიტიკური პარტიების კამპანიისთვის ხელის შეშლის ფაქტები;
- დროულად და ობიექტურად გამოიძიოს ჟურნალისტების წინააღმდეგ განხორციელებული ძალადობა, ასევე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტი და პასუხისგებაში მიეცნენ შესაბამისი პირები;
- საჯარო მოხელეებმა და სკოლისა და ბაღების თანამშრომლებმა სამუშაო საათებში, თავი შეიკავონ პოლიტიკური პარტიებისა და კანდიდატების წინასაარჩევნო ღონისძიებებსა და აგიტაციაში მონაწილეობისაგან.
რეკომენდაციები პოლიტიკურ პარტიებს:
- მმართველმა პარტიამ არ გამოიყენოს საჯარო სექტორში დასაქმებული პირები სააგიტაციო რესურსად და უარი თქვას მათი მეშვეობით, სამსახურეობრივი მდგომარეობის გამოყენებით, მხარდამჭერთა მობილიზებაზე;
- თავი შეიკავონ და არ დაუშვან ფიზიკური ძალადობის განხორციელება;
- არ დაუშვან ოპონენტი პოლიტიკური პარტიების კანდიდატებისა და მხარდამჭერების მიმართ ზეწოლის/მუქარის განხორციელება;
- არ გამოიყენონ ამომრჩევლებთან ურთიერთობის იმგვარი ფორმა, რაც შეიცავს ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს;
- არ დაუშვან წინასაარჩევნო კამპანიაში მათ სასარგებლოდ არაუფლებამოსილი პირების ჩართვა.
ანგარიშის მომზადება შესაძლებელი გახდა შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და ევროკავშირის მხარდაჭერით. გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას და შესაძლოა არ გამოხატავდეს USAID-ის, აშშ მთავრობის ან ევროკავშირის შეხედულებებს.

Pressure/intimidation remains the key challenge for the election environment
On October 22, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the fifth interim report of pre-election monitoring of the October 31, 2020 elections of the Parliament of Georgia. The report covers the period from September 29 through October 21, as well as individual events that started to occur prior to September 29 and continued or became known during the reporting period.
During the reporting period, ISFED identified:
- 9 possible cases of politically motivated violence;
- 37 possible cases of political pressure/intimidation;
- 2 cases of pressuring media;
- 1 case of obstruction of observer’s activities;
- 10 possible cases of vote-buying;
- 3 possible cases of politically motivated dismissals;
- 18 possible cases of the use of administrative resources;
- 16 instances of participation of unauthorized individuals in the election campaign;
- 3 cases of participation of religious organizations in campaigning;
- 2 cases of large-scale charity projects;
- Cases of damaging campaign materials nationwide.
According to the organization, pressure/intimidation of voters, activists and opposition politicians remains the key challenge for the election environment. Notably, on October 21, owner of TV Pirveli reported that his father was asked by unidentified individuals to abandon his work, or he would be killed. In addition, the Georgian Charter of Journalistic Ethics reported that the current director of Imedi TV Company, Nika Laliashvili was giving Maestro TV journalists instructions about how to cover an issue in a way that would not harm the interests of the ruling party.
Also, in some regions, employees and activists of local branches of opposition parties refused to continue cooperating with them citing that they did not want to have any problems with local and/or central authorities.
Often, campaign meetings of opposition politicians with locals in the regions are attended by Georgian Dream activists and/or local self-government employees. They record the information about meeting participants, which negatively affects the political activity of locals and contains elements of harassment.
ISFED identified instances of involvement of election commission members, clerics and civil servants in campaigning, which is prohibited by law. In particular, they attended campaign meetings in favor of the ruling party or shared/posted GD video ads on social media.
Mayoral representatives in administrative units often serve as campaigners and representatives for the ruling party, instead of being politically neutral in the process of fulfillment of their duties.
In certain cases, business enterprises have taken on the role of controlling the political choices of citizens at the local level. According to an information obtained by ISFED, in Chiatura, political activities of employees of the Georgian Manganese LLC were controlled by the mine director.
Use of hiring/dismissals as leverage for pressuring public school employees, principals and teachers and involving them in political campaigns is especially alarming. During the reporting period, six-year terms of some of the public school principals nationwide expired. Some of them were allowed to stay as acting principals, but the criteria used for these decisions was ambiguous.
In the region populated by ethnic Armenians, the election environment became tense following the statement of the former president of Georgia, Mikheil Saakashvili, in which he referred to Nagorno-Karabakh as the territory of Azerbaijan. According to locals in Ninotsminda and Akhalkalaki, GD supporters slammed members of the United National Movement as “traitors”. According to UNM, election commission members from the UNM and their supporters are under pressure.
On September 29, in Dedoplistskaro, unknown individuals restricted the freedom of movement and interfered in the activity of ISFED’s observer, who was monitoring an opposition party meeting. The investigation has been launched under Article 151.1 of the Criminal Code of Georgia.
On September 29, during a confrontation outside the Marneuli DEC, political activists, a DEC employee, as well as two reporters and two camera operators of Mtavari Channel and the public broadcaster were injured. Equipment of the two television companies was also damaged. ISFED condemned the physical violence against journalists and called upon the law enforcement agencies to investigate the incident promptly.
Recommendations for central and local authorities:
- The authorities should not allow intimidation of media and journalists and investigate such cases in a timely manner;
- The authorities should investigate the instances of intimidation and harassment of political party activists and supporters, as well as the cases of obstruction of political party campaigns;
- The authorities should investigate the instances of physical violence against journalists, as well as interference in the activity of ISFED’s observer, in a timely and objective manner and hold the perpetrators accountable;
- Civil servants and employees of schools and kindergartens should refrain from participating in campaign events of political parties and candidates during working hours.
Recommendations for political parties:
- The ruling party should not use public sector employees as a campaign asset and should abandon the practice of mobilizing supporters through them, by using their job functions;