„სამართლიანი არჩევნები“ ავღანეთში გამართულ საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნებს დააკვირდა
2013 წლის 20 ოქტომბერს „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ დამკვირვებელი ავღანეთში №1 საარჩევნო უბანზე ISAF-ის (საერთაშორისო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მისია) სამშვიდობო ოპერაციაში მონაწილე საქართველოს შეიარაღებული ძალების მიერ 2013 წლის საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნებში ხმის მიცემის პროცედურას დააკვირდა.
დამკვირვებლის ინფორმაციით, არჩევნები მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა, დაკვირვების პროცესში არ დაფიქსირებულა არცერთი პროცედურული დარღვევა.
მიგვაჩნია, რომ მნიშვნელოვანია ISAF-ის მისიაში მონაწილე საქართველოს შეიარაღებული ძალების მიერ მათი კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების განხორციელება. აღსანიშნავია, რომ ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ განახორციელა ყველა შესაძლო ღონისძიება, რათა უზრუნველყოფილი ყოფილიყო კენჭისყრის ორგანიზებულად, დარღვევების გარეშე ჩატარება.

ISFED Monitored Presidential Elections of Georgia in Afghanistan
On October 20, 2013, observer of the International Society for Fair Elections and Democracy monitored the course of voting by Georgian armed forces participating ISAF (International Security Assistance Forces) at the elections precinct N1 in Afghanistan.
ISFED’s monitor reported that the elections were conducted peacefully, without any procedural violations.
We believe that realization of the Constitutional right of Georgian armed forces participating in ISAF operations in Afghanistan is important. Notably, the Central Elections Commission and the Georgian Ministry of Defense took all measures to ensure as much as possible that polling was conducted in an organized manner, without any violations.