“სამართლიანი არჩევნები” და საია აჭარის უმაღლეს საბჭოს სასამართლოში უჩივის
სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ბათუმის საქალაქო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა, რათა აჭარის უმაღლესმა საბჭომ შეაჩეროს რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილება, რომლის თანახმადაც 13 მილიონ 554 ათას 400 ლარი ინფრასტრუქტურულ და სოციალურ პროექტებს მოხმარდება.
2013 წლის 24 ივლისს ,,აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის 2013 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ“ კანონში შეტანილ იქნა ცვლილება, რომლის თანახმადაც 14 722 700 (თოთხმეტი მილიონ შვიდასოცდაორი ათას შვიდასი) ლარით გაიზარდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტის შემოსულობები. მათ შორის, 13 554 400 (ცამეტი მილიონ ხუთასორმოცდათოთხმეტი ათას ოთხასი) ლარი ინფრასტრუქტურულ და სოციალურ პროექტებს მოხმარდება.
,,საქართველოს საარჩევნო კოდექსის" 49-ე მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, არჩევნების დანიშვნის დღიდან შედეგების შეჯამებამდე იკრძალება ისეთი პროგრამების განხორციელება, რომელიც მანამდე არ ყოფილა გათვალისწინებული ბიუჯეტში. ასევე აკრძალულია უკვე გათვალისწინებული პროგრამების დაფინანსების ზრდაც. ზემოაღნიშნული ცვლილებებით ხდება როგორც ახალი პროგრამების დაფინანსება, ისე არსებული პროგრამების დაფინანსების ზრდა, რაც წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს საარჩევვნო კოდექსთან. ამ შემთხვევაში უფლებამოსილ პირებს საარჩევნო კოდექსი ანიჭებს უფლებას მიმართონ სასამართლოს და ხარჯების შეჩერება მოითხოვონ.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენ სარჩელით მივმართეთ ბათუმის საქალაქო სასამართლოს და ვითხოვთ გაზრდილი ხარჯების შეჩერებას.
ამასთან, ჩვენ მივესალმებით ქვეყნის ინფრასტრუქტურის განვითარებისა და მოსახლების ჯანმრთელობის დაცვის უზრუნველსაყოფად მიმართულ ნებისმიერ ღონისძიებას. თუმცა, ხელისუფლება ვალდებულია პრიორიტეტები ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში გასაზღვროს და საბიუჯეტო ხარჯების ზრდა წინასაარჩევნო პერიოდში კანონდარღვევით არ მოხდეს.
როგორც ჩვენთვის ცნობილია, ზემოაღნიშნული ცვლილებების მიღების პროცესში გამოითქვა მოსაზრება, რომ საარჩევნო კოდექსით დადგენილი შეზღუდვები ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტზე არ ვრცელდება, რაც არასწორია. საქართველოს კანონის ,,საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის" მე-6 მუხლის ,,გ" პუნქტის თანახმად, ბიუჯეტი მოიცავს როგორც ცენტრალურ, ისე ავტონომიურ და ადგილობრივ ბიუჯეტებს. უფრო მეტიც, საბიუჯეტო კოდექსით დადგენილი ერთიანობის პრინციპის გათვალისწინებით, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტზე ცენტრალური და ადგილობრივი ბიუჯეტებისათვის კანონით დადგენილი მოთხოვნები ვრცელდება. ამ ბიუჯეტებს ერთიანი საბიუჯეტო კლასიფიკაცია, აღრიცხვის ერთიანი სისტემა და სახელმწიფო ფინანსური კონტროლის ერთიანი პრინციპები გააჩნიათ.
გარდა ამისა, განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ის გარემოება, რომ რამდენიმე დღის წინ საქართველოს პარლამენტმა სამი მოსმენით მიიღო საარჩევნო კანონმდებლობაში განსახორციელებელი ცვლილებები, რომელიც 49-ე მუხლის მე-3 პუნქტსაც ეხება.
ცვლილებებით აღნიშნული პუნქტის მოქმედება მნიშვნელოვნად დავიწროვდება, შემცირდება შეზღუდვის მოქმედების პერიოდი და ის არჩევნების დღემდე 60 დღით ადრე პერიოდით განისაზღვრება; ამასთან შეზღუდვა აღარ გავრცელდება ბიუჯეტით გათვალისწინებული პროგრამების ზრდაზე, ასევე არაგეგმიური ტრასფერის ინიცირების ან გეგმიური ტრანსფერის ზრდის აკრძალვაზე.
მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ საარჩევნო კოდექსის 49-ე მუხლის მე-3 პუნქტში ცვლილებები არ ყოფილა განხილული და შეჯერებული საარჩევნო კანონმდებლობის გაუმჯობესების მიზნით შექმნილ პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის ფორმატში, რომლის მუშაობაში აქტიურად ვიყავით ჩართულები. ინიციატივა მხოლოდ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში, საარჩევნო კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებების მეორე საკომიტეტო მოსმენაზე გაჟღერდა. სამწუხაროა, რომ აღნიშნული ინიციატივა წინასაარჩევნო პერიოდში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ზრდას გამოიწვევს, რასაც, როგორც ზემოთ აღინიშნა, უკვე ადგილი ჰქონდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბიუჯეტში. მსგავსი ტენდენცია ფიქსირდება ზოგიერთ მუნიციპალიტეტშიც.

Georgian Young Lawyers’ Association and the International Society for Fair Elections and Democracy Filed in Court
Pursuant to the amendments made to the Law on 2013 Rebpublican Budget of Adjara Autonomous Republic, budget income of Adjara A/R was increased with GEL 14722700 (fourteen million seven hundred twenty-two thousand and seven hundred), including GEL 13 554 400 (thirteen million five hundred fifty-four thousand and four hundred) allocated for infrastructure and social projects.
Para.3, Article 49 of the Election Code prohibits from the day of calling of elections until the sum up of the election results, implementation of such projects not being previously envisaged in the state/local budget, as well as increase of those budgetary programs stipulated by the budget prior to the elections, initiation of unplanned transfers or boosting of planned transfers in the local budget. The foregoing amendments to the budget boosts funding for existing programs in violation of the Election Code. The Election Code delegates authorized individuals with the right to file in court for suspension of expanses.
In this light, we filed in Batumi City Court for suspension of increased expanses.
We welcome any infrastructure and healthcare initiatives; however, the authorities must determine priorities in the process of planning the budget to increase of the budget expanses during pre-election period in violation of applicable legislation.
As far as we know, it was stated in the process of adoption of the foregoing amendments that the prohibitions stipulated by the Election Code do not apply to the budget of Adjara A/R, which is a wrongful assumption. Under para.”c”, Article 6 of the Budgetary Code of Georgia, the budget entails the state, as well as autonomous and local budgets. Furthermore, in view of the principle of unity envisaged by the Budget Code, Adjara A/R budget is subject to stipulations of law that apply to the central and local budgets. These budgets have common budget classification and registration system, and are subject to the same principles of the state financial control.
Notably, several days ago the parliament of Georgia adopted amendments to the election legislation with three hearings, including those affecting para.3, Article 49 of the Code. The amendments significantly narrow the scope of the provision and it would apply to the period 60 days before the elections. Further, the prohibition would no longer apply to boosting of budget progams, as well as initiation of unlanned transfers or boosting of planned ones.
Amendments to para.3, Article 49 of the Election Code hve not been discussed and agreed with the inter-faction group of the parliament set up for the purpose of improving election legislation (GYLA has been actively involved in the work of the group) but rather, the initative was discussed in the legal affairs committee, during the second committee hearing about amendments to the election legislation. Regrattably, the foregoing initiative is likely to result in the increase of spending state resources, similar to the foregoing case of Adjara A/R budget. Similar trends have been evidenced in some municipalities.