სამართლიანი არჩევნები პარლამენტს საარჩევნო სისტემის საკითხებზე დისკუსიის დაუყოვნებივ დაწყებას სთხოვს
“სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ საქართველოს პარლამენტს  ადგილობრივი თვითმმართველობის საარჩევნო სისტემის საკითხებზე დისკუსიის დაუყოვნებივ დაწყებას სთხოვს
როგორც ცნობილია, საქართველოს პარლამენტი ამჟამად ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის პროექტს განიხილავს.  იმისთვის, რომ რეფორმა წარმატებული იყოს, უმნიშვნელოვანესია თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ისეთი საარჩევნო სისტემის შერჩევა, რომელიც უზრუნველყოფს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას და ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში.
მორიგი თვითმმართველობის არჩევნების ჩატარების თარიღად 2014 წლის მაის-ივნისი სახელდება. მიუხედავად იმისა, რომ არჩევნებამდე ძალიან მცირე დროა დარჩენილი, საარჩევნო სისტემის თაობაზე განხილვები ამ დრომდე არ დაწყებულა.  კერძოდ, საქართველოს პარლამენტში დღეის მდგომარეობით არ არის წარდგენილი კანონპროექტი იმის თაობაზე, თუ როგორი საარჩევნო სისტემით მოხდება მერების, გამგებლებისა და საკრებულოს წევრების არჩევა.
აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო სისტემის შერჩევა რთული საკითხია და საჭიროებს სამოქალაქო საზოგადოების და პოლიტიკური სპექტრის ფართო ჩართულობას, რათა გადაწყვეტილება მაქსიმალური კონსენსუსით იქნას მიღებული. ამასთან, არჩევნების წარმატებულად ჩასატარებლად, არჩევნებში ჩართული მხარეების მოსამზადებლად და ამომრჩეველთა სათანადოდ ინფორმირებისათვის, აუცილებელია დროულად მოხდეს გადაწყვეტილების მიღება და შესაბამისი ცვლილებების შეტანა საარჩევნო კოდექსში.
რამდენადაც ცნობილია, საარჩევნო სისტემაზე განხილვები უნდა წარიმართოს საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფის ფორმატში, თუმცა, უცნობია, როდის გაიმართება ამ ჯგუფის პირველი შეხვედრა.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, უმოკლეს ვადებში უზრუნველყოს ინტერფრაქციული ჯგუფის მიერ მუშაობის დაწყება და ყველა დაინტერესებული მხარის სათანადოდ ინფორმირება ინტერფრაქციული ჯგუფის სამუშაო გეგმების შესახებ.
განხილვის პროცესში „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ გამოხატავს მზადყოფნას, წარმოადგინოს საარჩევნო სისტემის რეფორმიების კონკრეტული რეკომენდაციები.

ISFED Urges the Parliament to Immediately Start Discussions about Issues Pertinent to the Election System
The International Society for Fair Elections and Democracy urges the Parliament of Georgia to start immediately discussions about issues pertinent to the municipal self-government election system.
The Parliament of Georgia is now reviewing the draft Code of Self-Government. In order for the reform to be successful, it is of vital importance to select a local self-government election system that will ensure fair elections and guarantee that mandates are gained in proportion to voters’ will.
The following self-government elections are scheduled to be held in May-June 2014. Even though there is a very little time remaining, discussions about the election system have not yet been started. In particular, a draft law about the system for election of Mayors, Gamgebelis and Sakrebulo members has not yet been presented to the parliament.
Notably, choosing the right election system is a complicated matter and requires the involvement of public and political spectrum, in order to allow maximum consensus. Furthermore, successful elections, readiness of all stakeholders and voter awareness requires that the decision made in a timely manner and the Election Code is amended accordingly.
To our best knowledge, discussions on election system should be conducted in frames of the inter-factional task force on elections; however, it is yet not known when the task force will convene for the first time.
Therefore, we call on the parliament of Georgia to ensure that the task force proceeds with its work on matters related to choosing the right election system as soon as possible and all stakeholders are adequately informed about working plans of the task force.
ISFED stands ready to present concrete recommendations about reforming the election system in the process of discussions.