''სამართლიანი არჩევნები'' წინასაარჩევნო გარემოს აფასებს
30 აგვისტოს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის დასაწყისის მდგომარეობით არსებული წინასაარჩევნო გარემოს შეფასების დოკუმენტი წარმოადგინა. დოკუმენტში „სამართლიანი არჩევნები“ საარჩევნო კანონმდებლობის, პოლიტიკური და მედია პლურალიზმის კუთხით ქვეყანაში არსებულ სიტუაციას და საარჩევნო პერიოდის დაწყებამდე განვითარებულ მნიშვნელოვან საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროცესებს მიმოიხილავს.
წინასაარჩევნო პერიოდის ამ ეტაპზე ძირითად საყურადღებო ასპექტებად ორგანიზაცია საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების პროცესსა და სოციალური ქსელების მეშვეობით საარჩევნო კამპანიის წარმართვის თანმდევ გამოწვევებს მიიჩნევს. გარდა ამისა, გასული წლების ხარვეზების გამოცდილებით, გამოწვევას წარმოადგენს წინასაარჩევნო პერიოდში საჩივრების განხილვის პროცესიც.
საარჩევნო ადმინისტრაციისადმი და არჩევნების შედეგებისადმი საზოგადოების ზოგადი ნდობის მიუხედავად, სათანადო ნდობით ვერ სარგებლობს საოლქო და საუბნო კომისიების დაკომპლექტების პროცესი. მიმდინარე წელს, ცესკოს მიერ საოლქო კომისიებში დამატებითი წვრების არჩევამ უკვე ხმაური გამოიწვია, ამასთან, 27 აგვისტოს პოლიტიკურმა გაერთიანებამ „ძალა ერთობაშია“ გაავრცელა ჩანაწერები, სადაც სავარაუდოდ კრწანისის საოლქო კომისიის თავმჯდომარე საუბრობს „ქართულ ოცნებასთან“ შეთანხმებით კომისიის წევრთა დაკომპლექტებაზე. ერთის მხრივ, მნიშვნელოვანია დადგინდეს აღნიშნული აუდიოჩანაწერის ავთენტურობა, თუმცა გავრცელებული ჩანაწერის შინაარსი, თავის მხრივ, შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს და საჭიროებს შესაბამის გამოძიებას. „სამართლიანი არჩევნები“ არაერთი წელია მიუთითებს საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების პროცესის ხარვეზებზე და ამ პროცესში შესაძლო პოლიტიკური გავლენების გამორიცხვის აუცილებლობაზე. ორგანიზაცია ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ აუცილებელია, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების პროცესი იყოს გამჭვირვალე და დაეფუძნოს მკაფიო და ნათელ კრიტერიუმებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, საარჩევნო გარემოს კუთხით, საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოწვევას ასევე წარმოადგენს საჩივრების განხილვის პროცესი. გასული წლების გამოცდილებით, პრობლემურია საარჩევნო კანონმდებლობის ვიწროდ განმარტების ფაქტები, რაც კანონის მოთხოვნების უგულებელყოფასა და სამომავლო დარღვევების წახალისებას იწვევს. აღსანიშნავია, რომ ცესკომ და საოლქო კომისიებმა სათანადო პასუხი ვერ გასცეს საჯარო მოხელეთა მიერ სოციალური ქსელით უკანონო აგიტაციის ფაქტებს. სწორედ ამიტომ, მიმდინარე წელს სადამკვირვებლო ორგანიზაციებმა მოითხოვეს ცესკოსა და სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმში სოციალურ ქსელებში აგიტაციის შეტანა. საწყის ეტაპზე, შეთანხმება ვერ მოხერხდა, ხოლო მემორანდუმის ხელმოწერა შეთანხმების მიღწევამდე გადაიდო.
„სამართლიანი არჩევნების“ პროგნოზით, მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნები გამორჩეულად საინტერესო იქნება სწორედ სოციალური ქსელების მეშვეობით კამპანიისა და ამ პროცესის თანმხვედრი გამოწვევების კუთხით. ორგანიზაციის შეფასებით, სოციალურ ქსელებში შესამჩნევადაა გაზრდილი სხვადასხვა გვერდების რაოდენობა, რომელთა მიზანი საარჩევნო სუბიექტებისა თუ პოლიტიკური პროცესების დისკრედიტაცია, დეზინფორმაციული კამპანიების წარმოება, რუსული პროპაგანდის მესიჯების გავრცელება და ანტი-დასავლური განწყობების გაღვივებაა. „სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, სოციალურ ქსელებში გაურკვეველი დაფინანსებით წარმოებული დეზინფორმაციის კამპანია საფრთხეს უქმნის საარჩევნო პროცესს და თანასწორ საარჩევნო გარემოს. სწორედ ამიტომ, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე, ISFED განახორციელებს სოციალური მედიის მონიტორინგის საპილოტე პროგრამას, რომლის მიზანიც Facebook-ზე არჩევნების კონტექსტში აქტივობისა და დეზინფორმაციის გამოვლენა, დოკუმენტირება და ანალიზია.
საარჩევნო გარემოს შეფასების დოკუმენტში ასევე აღნიშნულია, რომ თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისია ვერ უზრუნველყოფს დარღვევების ეფექტურ პრევენციას რეკომენდაციების შესრულების არასავალდებულო ხასიათისა და მათი მონიტორინგის მექანიზმის არარსებობის გამო. ასევე პრობლემურია კომისიის დამოკიდებულება სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილი დარღვევებისადმი. სხდომების მიმდინარეობისას კომისიის თავმჯდომარისა და საეჭვო რეპუტაციის მქონე ორგანიზაციების წარმომადგენლების მხრიდან შეინიშნება სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლებზე თავდასხმის ფაქტები. მსგავსი დამოკიდებულებები ჩრდილს აყენებს კომისიის საქმიანობას და ამცირებს ნდობას ამ ფორმატის, როგორც დარღვევებზე ეფექტური რეაგირების მექანიზმისადმი.
2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ ძირითადად უცვლელია მედიაგარემო, თუმცა აღსანიშნავია, რომ ,,რუსთავი 2“-ის მიმართ კვლავ მოქმედებს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების შეჩერების მექანიზმი, რომლის გაუქმებაც მიმდინარე წლის აპრილში იუსტიციის სამინისტრომ მოითხოვა. მექანიზმის შენარჩუნება მნიშვნელოვანია დემოკრატიული პროცესების მდგრადობისა და მედია სივრცის მონოპოლიზაციის პრევენციისათვის.
წინასაარჩევნო გარემოს შეფასების დოკუმენტში „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, რამდენიმე რეკომენდაციაც წარმოადგინა. ორგანიზაციის რეკომენდაციით:
• საარჩევნო ადმინისტრაციამ უნდა უზრუნველყოს კომისიების დაკომპლექტების კონკრეტულ კრიტერიუმებზე და მკაფიო პროცედურებზე დაფუძნებული პროცესი; მკაცრი რეაგირება მოახდინოს საჯარო მოხელეების მიერ სოციალური ქსელებში უკანონო აგიტაციის ფაქტებზე; თავი აარიდოს კანონის ვიწროდ განმარტებას საჩივრების განხილვისა და კანონის გამოყენების ნაწილში.
• პოლიტიკურმა პარტიებმა არ უნდა დაუშვან ოპონენტების საჯარო შეხვედრაზე საკუთარი მხარდამჭერების მობილიზება და დასწრება, თავი შეიკავონ დისკრიმინაციული გამოხატვისგან და გადადგან ყველა შესაძლო ნაბიჯი საარჩევნო პროცესის უსაფრთხოებისთვის ხელის შესაწყობად.
• აუდიტის სამსახურმა უნდა შეიმუშაოს ეფექტური სტრატეგია სოციალურ ქსელებში კამპანიის ხარჯების მონიტორინგისა და შესაძლო უკანონო შემოწირულობების შემთხვევებზე ადეკვატური რეაგირებისათვის.
„სამართლიანი არჩევნები“ წინასაარჩევნო პერიოდის მიმდინარეობას 70-მდე გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით ყველა საარჩევნო ოლქში უკვე 10 აგვისტოდან აკვირდება. წინასაარჩევნო პერიოდის დაკვირვების პირველ შუალედურ ანგარიშს ორგანიზაცია სექტემბრის შუა რიცხვებამდე წარმოადგენს.
რევაზ ბარამიძე, PR-ისა და კომუნიკაციის მენეჯერი. Email: pr@isfed.ge Tel: 598 89 00 21
დოკუმენტის მომზადება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით. დოკუმენტში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას და შესაძლოა არ გამოხატავდეს USAID-ის ან აშშ მთავრობის შეხედულებებს.

ISFED Evaluates the Pre-Election Environment
On August 30, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented its assessment report of the pre-election environment at the start of the pre-election period for the 2018 Presidential election. In the document, ISFED provides an overview of electoral legislation, political and media pluralism situation, as well as important political and social developments prior to the election period in the country.
At this stage of the pre-election period, the organization highlights election administration composition process and challenges associated with the conduct of election campaign on social media as main issues of attention. Besides, taking into consideration the shortcomings over the last years, complaints process in the pre-election period stands as a challenge as well.
Despite general public trust towards the electoral administration and the results of recent elections, process of composition of district and precinct election commissions (PECs and DECs) fail to garner necessary confidence. In August 2018, selection of additional DEC members by the CEC already raised concerns. In addition, on August 27 a political union “United We Stand” released recordings possibly involving Krtsanisi DEC chairperson talking about recruitment of commission members in agreement with the Georgian Dream. While it is important to determine authenticity of the audio recording, contents of the recording, in itself, contain elements of crime and require adequate investigation. For many years ISFED has been pointing out the flaws in the process of composition of the electoral administration and the need to rule out possible political influences. ISFED underlines that selection of PEC members by district electoral commissions should be transparent, clear and based on unambiguous and clear criteria.
ISFED finds that in terms of election environment, a challenge to the election administration is also complaints process. Experience shows that, instances of narrow interpretation of the electoral legislation are problematic, which leads to disregard of requirements of the law and encourages future violations. Last year the CEC and district commissions failed to adequately respond to cases of illegal campaigning by civil servants using social networks. This is why, in 2018 monitoring organizations demanded that campaigning on social networks be included in the memorandum of cooperation between the CEC and monitoring organizations. At the initial stage, agreement could not be reached and signing of the MOC was postponed until the parties come to an agreement.
ISFED foresees that the upcoming Presidential election will be especially interesting due to campaign on social media and challenges associated with it. ISFED notes that number of social media pages that aim to discredit electoral subjects or political processes, promote disinformation campaigns, spread Russian propaganda messages and flare anti-Western attitudes have increased noticeably. ISFED believes, disinformation campaign on social media carried out by unidentified sources of funding puts the electoral process and equal playing field at risk. For this reason, for the 2018 parliamentary elections ISFED is implementing a pilot program of social media monitoring, with the aim of identifying, documenting and analyzing activity and disinformation on Facebook within the context of elections.
The assessment report also mentions that the Inter-Agency Commission for Free and Fair Elections fails to ensure effective prevention of violations due to non-binding nature of recommendations and lack of monitoring mechanisms. The attitude of the Commission towards monitoring organizations and violations reported by them is problematic. Instead of addressing violations during meetings, the commission chairperson and representatives of organizations with dubious reputation often attack representatives of observer organizations. Such approach casts a shadow on the work of the commission and reduces trust towards this format, as an effective mechanism for responding violations.
Media environment remains largely unchanged since the 2017 local elections. The interim measure adopted by the European Court of Human Rights with regard to the case of Rustavi 2 remains in effect. Ministry of Justice of Georgia requested abolition of the interim measure in April 2018. Keeping the interim measure in place until the ECHR delivers its final judgment is important for sustainability of democratic processes and preventing monopolization of media space.
In its report, ISFED also presented several recommendations with view of improving election environment. ISFED recommends:
• Electoral administration to ensure transparent process of PEC composition based on specific criteria and clear procedures; take strict actions in response to acts of illegal campaign by civil servants using social media; avoid the practice of narrow and verbatim interpretation of law with regards to complaints process and application of law.
• Electoral subjects should not allow mobilization and presence of their supporters at public meetings of opponents; refrain from discriminatory language or hate speech; and take every step to contribute to the safety of the electoral process.
• The State Audit Office should create effective strategy for monitoring campaign expenditures on social media and taking adequate actions in response to alleged illegal donations.
ISFED observes the pre-election environment across all electoral districts through up to 70 long-term observers since August 10. The organization will issue its first interim report of pre-election monitoring in mid-September.
For more information, please contact:
Revaz Baramidze, PR and Communications Manager, pr@isfed.ge; +995 598890021
This report is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). Views expressed in this publication belong solely to the International Society for Fair Elections and Democracy and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government