სამართლიანი არჩევნების და საიას კონსტიტუციურ სარჩელს სასამართლო განიხილავს
2015 წლის 21 იანვარს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცის კონსტიტუციურ სარჩელზე საკონსტიტუციო სასამართლოში არსებითი განხილვა გაიმართება. საქმეს განსაკუთრებული მნიშვნელობის გამო პლენუმი განიხილავს.
მოსარჩელეები ითხოვენ, საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნოს საარჩევნო კოდექსის ის ნორმები, რომლებიც მხოლოდ პარტიას/საარჩევნო ბლოკს აძლევს უფლებას, წარადგინონ მერობის და გამგებლობის კანდიდატები. დამოუკიდებელ კანიდატებს ერთმევა შესაძლებლობა ისარგებლონ პასიური საარჩევნო უფლებით, რაც წინააღმდეგობაში მოდის, კონსტიტუციის 28-ე და 29-ე მუხლებთან.
გარდა ამისა, დამოუკიდებელი კანდიდატების არახელსაყრელ მდგომარეობაში ჩაყენებით სადავო ნორმები არღვევენ თანასწორობის უფლებას (კონსტიტუციის მე-14 მუხლი).
არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ არსებული წესი აიძულებს მოქალაქეებს ასოცირებულნი იყვნენ კონკრეტულ პოლიტიკურ ძალასთან, რითაც სადავო ნორმები წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს მოქალაქის უფლებასთან, უარი განაცხადოს პარტიის საქმიანობაში მონაწილეობაზე, რაც კონსტიტუციის 26-ე მუხლის მეორე პუნქტით არის დაცული.

Court to Judge on Merits of Constitutional Complaint filed by ISFED and GYLA
On January 21, 2015, the Constitutional Court will judge on merits of constitutional complaint filed by the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and Georgian Young Lawyers’ Association. Due to its special importance, the case will be examined by the plenum.
The complainants are seeking that norms that allow nomination of candidates for Mayoral and Gamgebeli races by parties/election blocs only be deemed unconstitutional. Independent candidates are stripped off their passive electoral right, in violation of Articles 28 and 29 of the Constitution.
Furthermore, by putting independent candidates at a disadvantage, the impugned norms violated the right to equality (Article 14 of the Constitution).
The non-governmental organizations believe that the existing rule forces citizens to be associated with a political force, which conflicts with the right of a citizen of Georgia to refuse to engage in party activities, guaranteed by para.2, Article 26 of the Constitution.