„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილი საჩივრები
31 ოქტომბრის შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით საოლქო კომისიებში „სამართლიანმა არჩევნებმა“ 12 საჩივარი წარადგინა. საჩივრები შეეხება როგორც უბნის გახსნისა და ხმის მიცემის პროცედურების დარღვევას, ასევე, შემაჯამებელ ოქმებში დაშვებულ ხარვეზებს და უზუსტობებს.
კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშრებული საჩივრები
12 საჩივრიდან 7 საჩივარი შეტანილია უბნის გახსნისა და ხმის მიცემის პროცესის დროს გამოვლენილ დარღვევებზე. აქედან, 6 შემთხვევაში დაყენებულია მოთხოვნა კომისიის შესაბამისი წევრების  დისციპლინარული პასუხისმგებლობის თაობაზე, ხოლო 1 შემთხვევაში მოთხოვნილია კომისიის თავმჯდომარისა და მდივნისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება, ვინაიდან ადგილი ჰქონდა დამკვირვებლის უფლების შეზღუდვას. მოცემული 7 საჩივრიდან 6 შეტანილია მარტვილის #65 საარჩევნო ოლქში, ხოლო 1 საგარეჯოს #11 საარჩევნო ოლქში. ამ დროისთვის არსებული მონაცემებით, ეს უკანასკნელი საჩივარი დაკმაყოფილდა და #8 საარჩევნო უბნის თავმჯდომარესა და მდივანს დაეკისრა დისციპლინარული პასუხისმგებლობის ზომა - გაფრთხილება.
ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესთან დაკავშრებული საჩივრები
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ წარდგენილი 12 საჩივრიდან 5 ეხება შემაჯამებელ ოქმებში არსებულ დარღვევებს. ხუთივე შემთხვევა დაფიქსირდა საგარეჯოს საარჩევნო ოლქში. ეს დარღვევებია #19 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმებში მონაცემების გასწორება, რაც იკრძალება კანონმდებლობით; #2, #13, #45 და #47 საარჩევნო უბნებზე გაცემული ბიულეტენების მეტობა ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე, რის გამოც შემაჯამებელ ოქმებში არ დგება ბალანსი; #41 და #47 საარჩევნო უბნებზე არასრულყოფილი და არასწორი მონაცემების შეტანა ოქმებში. აღნიშნულ დარღვევებთან დაკავშირებით მოთხოვნილია კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვა და შესაბამისი კომისიის წევრების  პასუხისმგებლობა.
ამ დროისთვის, საგარეჯოს საარჩევნო ოლქმა განიხილა #19 და #41 საარჩევნო უბნების შემაჯამებელი ოქმების შესახებ წარდგენილი საჩივრები. მონაცემების გასწორებისთვის #19 საარჩევნო უბნის კომისიის მდივანს დაეკისრა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა, ხოლო თავმჯდომარეს მიეცა შენიშვნა. #41 საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარესა და მდივანს ოქმის არასწორად შევსებისთვის დაეკისრა დისციპლინარული პასუხისმგებლობის ზომა - შენიშვნა.
აღსანიშნავია, რომ შემაჯამებელ ოქმებში არსებული ხარვეზებიდან ყველაზე პრობლემატურია #13 საარჩევნო უბანი, ვინაიდან ეს უკანასკნელი მოიცავს #50 გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ საარჩევნო უბანს. ამ შემთხვევაშიც, ადგილი ჰქონდა გაცემული ბიულეტენების მეტობას ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე. ორგანიზაციას წარდგენილი აქვს საჩივარი შედეგების გადასინჯვის მოთხოვნით, რომლის განხილვაც, არსებული ინფორმაციით, საოლქო კომისიაში 3 ნოემბერს უნდა გაიმართოს.
უნდა ითქვას, რომ „სამართლიან არჩევნებს“, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად არაერთი რეკომენდაცია აქვს წარდგენილი გამონაკლის შემთხვევაში საარჩევნო უბნების შექმნისა და ამ უბნებზე ხმის მიცემის შესახებ. შუალედურმა არჩევნებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა ამ საკითხზე მოქმედი საკანონმდებლო ნორმების გადახედვის აუცილებლობა.
ამასთან, მიუღებელია მაღალი თანამდებობის პირების ჩართულობა საარჩევნო პროცესში, განსაკუთრებით როდესაც საკითხი ეხება თავდაცვის სფეროს, ვინაიდან სამხედრო მოსამსახურეების არჩევნებში მონაწილეობა წლების განმავლობაში კრიტიკისა და მანიპულაციის საგანს წარმოადგენდა.  ასეთმა ჩართულობამ შეიძლება ეჭვ ქვეშ დააყენოს არჩევნების სამართლიან და კონკურენტულ გარემოში წარმართვის საკითხი. მიგვაჩნია, რომ ამ კუთხითაც გადასახედია არსებული სამართლებრივი ნორმები.
„სამართლიანი არჩვენების“ საჩივრების განხილვა საარჩევნო კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვით მიმდინარეობს. ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა აქვთ დაესწრონ საჩივრების განხილვას და დააფიქსირონ ორგანიზაციის პოზიცია წარდგენილ საჩივრებზე.
ამ ეტაპზე, საოლქო კომისიები განაგრძობენ წარდგენილი საჩივრების განხილვას. პროცესის მიმდინარეობის პარალელურად „სამართლიანი არჩევნები“ მოახდენს მონაცემთა განახლებას, რის შესახებაც ინფორმაციას მიაწვდის საზოგადოებას.

Complaints filed by ISFED at District Electoral Commissions
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) filed 12 complaints with district electoral commissions (DECs) over irregularities observed during opening of polls and the voting process, as well as over flawed and inaccurate summary protocols.
• Complaints about polling procedures
7 out of ISFED’s 12 complaints have been filed over irregularities observed during opening of polls and the voting process. In 6 cases ISFED is seeking imposition of disciplinary liabilities on commission members; in remaining one complaint ISFED is seeking imposition of administrative liability on PEC chair and secretary for restricting rights of an observer. 6 out of 7 complaints have been filed with Martvili no.65 Electoral District and remaining one complaint has been filed with Sagarejo no.11 electoral District. As of now, ISFED’s latter claim has been granted and a measure of disciplinary liability (warning) has been imposed on the chair and the secretary of PEC no.8.
• Complaints about counting and tabulating votes
5 out of ISFED’s 11 complaints have been filed over irregularities detected in summary protocols. All five cases have been observed at Sagarejo Electoral District and involve rewritten summary protocols at PEC no.19, which is prohibited by law; number of ballot papers exceeding number of voter signatures at PECs no.2, no.13, no.45 and no.47, where PEC summary protocols are not reconciling; incomplete and inaccurate summary protocols at PECs no.41 and no.47. In its complaints ISFED is seeking re-tabulation of polling results and imposition of liability on PEC members concerned.
At this time, Sagarejo DEC has reviewed claims of ISFED in relation to summary protocols drafted at PECs no.19 and no.41. Administrative liability was imposed on the secretary of PEC no.19, and a disciplinary measure (reproof) was ordered against the PEC chair for rewritten summary protocol. Disciplinary liability was imposed on the chair and the secretary of PEC no.41 for inaccurate summary protocol.
Notably, PEC no.13 proved to be most problematic among PECs with flawed summary protocols, because it also includes the so-called special precinct no.50. ISFED’s observers found that number of ballot papers exceeded voter signatures. ISFED has filed a complaint seeking revision of results. The DEC is scheduled to review ISFED’s claim on November 3.
ISFED and its partner organizations have submitted a number of recommendations about creating and voting at special electoral precincts. The by-elections have illustrated yet again the need to revise the existing applicable legislation.
Further, participation of high-ranking officials in election process is unacceptable, especially in cases involving defense sphere, because participation of military servicemen in elections has long been the subject of criticism and manipulation. Their involvement may call fair and competitive administration of elections into question. We believe that applicable legal norms must be revised.
ISFED’s complaints are reviewed in adherence to applicable election legislation. ISFED’s representatives are able to attend the complaints process and voice ISFED’s position about the complaints. As of now, DECs continue to review the claims. ISFED will continue publishing updates about the complaints process.