'სამართლიანი არჩევნების' სადამკვირვებლო მისია საპარლამენტო არჩევნების II ტურზე
2016 წლის 30 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 700-მდე დამკვირვებლისგან შემდგარი მისიით 50 მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში დააკვირდება.
„სამართლიანი არჩევნები“ ქვეყნის მასშტაბით საუბნო საარჩევნო კომისიებში 600-ზე მეტ მოკლევადიან დამკვირვებელს  მიავლენს, რომლებიც კენჭისყრისა და ხმის დათვლის პროცესს PVT მეთოდოლოგიით დააკვირდებიან. „სამართლიანი არჩევნების“ მისიაში ასევე იქნება 38 მობილური ჯგუფი და საოლქო საოლქო საარჩევნო კომისიების 43 დამკვირვებელი. არჩევნების დღეს ორგანიზაციის ოფისში მონაცემთა და ინციდენტების ცენტრები იმუშავებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ 450 მოკლევადიანი დამკვირვებელი განთავსდება შემთხვევითი რეპრეზენტატული შერჩევით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე ყველა იმ ოლქის მასშტაბით, სადაც მეორე ტურები ტარდება. გარდა ამისა, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები ყველა საარჩევნო უბანზე იქნებიან წარმოდგენილი ოთხ ოლქში: #36 მარნეულის; #44 ახალციხე-ადიგენის; #49 ქუთაისის და #66 ზუგდიდის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქებში. ეს ოლქები საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურში კანდიდატებს შორის განსაკუთრებით მაღალი კომკურენციით და არჩევნების დღეს ან მის შემდგომ საყურადღებო ინციდენტებით გამოირჩეოდა.
საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მეორე ტურზე „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვრივებლო მისია ხორციელდება შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით.

ISFED Monitoring Mission for the Runoffs of the Parliamentary Elections
On October 30, 2016, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) will monitor the runoffs of the Parliamentary Elections in 50 majoritarian constituencies through a monitoring mission comprising of nearly 700 observers.
ISFED will position over 600 short-term observers in PECs across the country to monitor the polling and the vote counting process by PVT methodology. The monitoring mission of ISFED will also include 30 mobile teams and 43 DEC observers. PVT and incident centers will be operating at the Central Office of ISFED on the Election Day.
450 short-term observers will be stationed throughout a representative sample of polling stations identified by random sampling in all districts where the runoffs will take place. In addition, ISFED observers will be present in all polling stations of the following four majoritarian electoral districts: Marneuli no.36, Akhaltsikhe-Adigeni no.44, Kutaisi no.49 and Zugdidi no.66. These districts were marked by intense competition among contenders or important incidents on or following the Election Day during the first round of the parliamentary elections.
ISFED monitoring mission for the second round of the Parliamentary Elections of Georgia is supported by the United States Agency for International Development (USAID), the Federal Foreign Office of the Federal Republic of Germany, the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia and the European Union.