სამართლიანმა არჩევნებმა სოციალური მედიის მონიტორინგის ანგარიში წარმოადგინა
26 ოქტომბერს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების კონტექსტში სოციალური მედიის მონიტორინგის შუალედური ანგარიში წარმოადგინა.
„სამართლიანი არჩევნები“ პირველი სადამკვირვებლო ორგანიზაციაა საქართველოში, რომელმაც საარჩევნო ჭრილში სოციალური მედიის მეთოდური წინასაარჩევნო მონიტორინგი განახორციელა. მონიტორინგი დაიწყო 29 აგვისტოს. საქართველოში სოციალური მედიის პლატფორმებს შორის განსაკუთრებული პოპულარობის გათვალისწინებით, ISFED მიმდინარე ეტაპზე მხოლოდ Facebook-ში საარჩევნო კონტექსტში აქტივობას დააკვირდა.
3. ადგილობრივი თვითმმართველობის და აჭარის ა/რ ორგანოების ოფიციალური „ფეისბუქ“ გვერდების მონიტორინგი.
4. ძირითადად დისკრედიტაციის მიზნით შექმნილი „ფეისბუქ“ გვერდების აქტივობა, მათი მოქმედების ტაქტიკა და ძირითადი მესიჯები.
29 აგვისტოდან 9 ოქტომბრამდე პერიოდში საპრეზიდენტო კანდიდატების, მათი წარმდგენი/მხარდამჭერი პარტიებისა და კამპანიის 19 ოფიციალური Facebook გვერდის მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ისინი ძირითადად საკუთარი პროგრამების რეკლამირებით, კონკურენტების კრიტიკით და საარჩევნო დაპირებების გამოქვეყნებით შემოიფარგლებოდა. ცალკეული კანდიდატების (შალვა ნათელაშვილი და კახა კუკავა) Facebook გვერდებზე შეინიშნებოდა ქსენოფობიური და სიძულვილის ენის შემცველი რიტორიკა.
განსაკუთრებით თვალშისაცემია ძირითადად ანონიმურად მოქმედი Facebook გვერდების აქტივობა, რომლებიც კონკრეტული კანდიდატების, პოლიტიკურად აქტიური პირების და მიმდინარე პოლიტიკური თუ სამართლებრივი პროცესების დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედებენ. აღნიშნულ გვერდებს მოქმედების ჩამოყალიბებული და ორგანიზებული სტრატეგია გააჩნიათ, რომელიც ორიენტირებულია პროპაგანდისტული მეთოდებით საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე.
წინასაარჩევნო პერიოდის დაწყებასთან ერთად, მნიშვნელოვნად გაიზარდა სხვადასხვა კანდიდატების, მათი წარმდგენი/მხარდამჭერი პარტიების დისკრედიტაციის მიზნით შექმნილი გვერდების რაოდენობა და მათი აქტივობა. გვერდების დიდი ნაწილის დასახელება შეიცავს ნეგატიურ და უხამს გამონათქვამებს, ამასთან თვალშისაცემია გამოქვეყნებული პოსტების უხამსი, ცინიკური და სიძულვილის ენის შემცველი ტერმინოლოგია. ამგვარი პოსტების დიდი ნაწილი დასპონსორებულია, რაც საარჩევნო კამპანიაში უკანონო კონტრიბუციას წარმოადგენს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ სალომე ზურაბიშვილის წინააღმდეგ მოქმედი 26 მადისკრედიტირებელი გვერდი აღმოაჩინა. მათი დიდი ნაწილი შექმნილია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ პერიოდში და მათი მთავარი სამიზნე ამ დრომდე ძირითადად ბიძინა ივანიშვილი, „ქართული ოცნება“ და ხელისუფლების მიერ წარმოებული პოლიტიკა იყო. საპრეზიდენტო არჩევნებში მმართველი პარტიის მიერ სალომე ზურაბიშვილის მხარდაჭერის შემდეგ, დისკრედიტაციის მთავარი ობიექტი საპრეზიდენტო კანდიდატი გახდა. სალომე ზურაბიშვილის დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედი Facebook გვერდების თითქმის ნახევარი უშუალოდ საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში შეიქმნა.
გრიგოლ ვაშაძის და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედებს 27 გვერდი, რომელთა ორი მესამედი შექმნილია უშუალოდ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინა პერიოდში. რამდენიმე გვერდი, შეიქმნა უფრო ადრე და მათი შექმნის თარიღი უკავშირდება 2016 წლის საპარლამენტო და 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდს. გრიგოლ ვაშაძის წინააღმდეგ მოქმედი გვერდების მიზანს ასევე წარმოადგენს მიხეილ სააკაშვილის, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ და ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის დისკრედიტაცია.
როგორც გრიგოლ ვაშაძის, ასევე სალომე ზურაბიშვილის წინააღმდეგ მოქმედი გვერდები ორივე კანდიდატს რუსეთის ინტერესების გატარებაში სდებს ბრალს.
დავით ბაქრაძისა და „ევროპული საქართველოს“ წინააღმდეგ 7 გვერდი მოქმედებს. მათი გზავნილები ერთმანეთისგან რადიკალურად განსხვავდება. გვერდების ერთი ნაწილი მას მოიხსენიებს როგორც ბიძინა ივანიშვილის მიერ მართულ ძალას, ხოლო მეორე ნაწილი ცდილობს კანდიდატი წარმოადგინოს, როგორც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ნაწილი. ზურაბ ჯაფარიძის და დავით უსუფაშვილის დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედი გვერდების პოსტები შეიცავენ ანტი ლიბერალურ, ქსენოფობიურ და სიძულვილის ენის შემცველ ფრაზეოლოგიას, რაც ამ კანდიდატების პოლიტიკური იდეოლოგიების წინააღმდეგაა მიმართული.
მადისკრედიტირებელი გვერდების დიდი ნაწილი, საარჩევნო სუბიექტების დისკრედიტაციის გარდა, მიზნად ისახავს მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების, სამოქალაქო აქტივისტების და აზრის ლიდერების დისკრედიტაციას. წინასაარჩევნო პერიოდში ინტენსიური ტენდენციის სახე მიიღო ანონიმურ Facebook გვერდებზე არასამთავრობო ორგანიზაციების საწინააღმდეგო კამპანიამ, რომელიც ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების მიერ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებსა და მათ ხელმძღვანელებზე ვერბალურ თავდასხმების შემდეგ გააქტიურდა. ხელისუფლების აგრესიული რიტორიკის კვალდაკვალ, გააქტიურდნენ მადისკრედიტირებელი გვერდები არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელების შესახებ უხამსი, დამცინავი და საქმიანობის მადისკრედიტირებელი პოსტები გაავრცელეს და დაასპონსორეს. მადისკრედირირებელი გვერდების მიერ გამოქვეყნებული ფოტო-და ვიდეო მასალა ცხადყოფს, რომ გამოყენებულია ერთგვაროვანი მულტიმედიური ტექნოლოგიები, რაც მიუთითებს, რომ მათი შექმნის წყარო ერთი ორგანიზებული ჯგუფი შეიძლება იყოს.
„სამართლიანი არჩევნები“ მონიტორინგს უწევდა მუნიციპალიტეტებისა და აჭარის ა/რ ორგანოების 98 ოფიციალური Facebook გვერდს. ამ გვერდებზე წინასაარჩევნო პერიოდში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების შემთხვევებს ადგილი არ ჰქონია, რაც მისასალმებელია. გამონაკლისს წარმოადგენდა ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის და თბილისის მერიის გვერდები, სადაც სალომე ზურაბიშვილის სააგიტაციო მასალა გამოქვეყნდა.
დაკვირვების საგანი იყო ასევე ყველა მუნიციპალიტეტიდან ადგილობრივი თვითმმართველობების სხვადასხვა თანამდებობებზე მყოფი 664 საჯარო მოხელის აქტივობა Facebook-ის პირად გვერდებზე. სოციალურ ქსელებში მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატის სასარგებლო აგიტაციაში აქტიურად მონაწილეობენ. 29 აგვისტოდან 4 ოქტომბრამდე მონიტორინგის პროცესში გამოიკვეთა 29 მუნიციპალიტეტი, რომლებშიც დასაქმებული 42 საჯარო მოხელე კამპანიაში სამუშაო საათების დროს მონაწილეობდა, რაც კანონის დარღვევას წარმოადგენს. ხოლო 26 მუნიციპალიტეტის 51 საჯარო მოხელე აგიტაციას არასამუშაო საათებში ეწეოდა. საჯარო მოხელეები წინასაარჩევნო აგიტაციაში 9-10 სექტემბრიდან გააქტიურდნენ, მას შემდეგ რაც „ქართულმა ოცნებამ“ სალომე ზურაბიშვილს მხარი დეკლარირებულად დაუჭირა. საჯარო მოხელეების „ფეისბუქ“ გვერდებზე მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი სააგიტაციო პოსტების გაზიარება მიმართული იყო მხოლოდ ერთი კანდიდატის -სალომე ზურაბიშვილისადმი მხარდაჭერისკენ. საგულისხმოა აგრეთვე, რომ იმავე პერიოდიდან გახშირდა საჯარო მოხელეების მიერ ოპოზიციური პარტიებისა და პრეზიდენტობის კანდიდატების წინააღმდეგ მიმართული მადისკრედიტირებელი პოსტების გაზიარება.
სოციალური მედიის მონიტორინგის საპილოტე პროექტი ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით. „სამართლიანი არჩევნები“ აგრძელებს სოციალური მედიის მონიტორინგს საარჩევნო ჭრილში და მომდევნო ანგარიშებს არჩევნების შემდგომ წარმოადგენს.

On October 26, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented interim report of social media monitoring in the context of the 2018 presidential election.
ISFED is the first observer organization in Georgia to conduct methodic pre-election monitoring of social media for elections. The monitoring began on August 29. At this stage, in the context of the presidential election ISFED monitors only Facebook activity since it is especially popular among different social media platforms in Georgia.
3. Monitoring of official Facebook pages of local self-government and Ajara A/R bodies.
The monitoring of 19 official pages of presidential candidates, political parties that have nominated/endorsed them and official campaign pages on Facebook, from August 29 to October 9, indicates that their activity entailed advertising election programs, criticizing competitors and publishing election promises. Xenophobic statements and hate speech was detected on Facebook pages of individual candidates (Shalva Natelashvili and Kakha Kukava).
Activity of anonymous Facebook pages operating for the primary purpose of discrediting specific candidates, politically active individuals and ongoing political or legal processes is especially striking. These pages have a well-formulated organized strategy focusing on use of propaganda methods to influence public opinion.
As the pre-election period began, activity and number of pages created to discredit candidates and parties that have nominated/endorsed them grew significantly. Most of their names contain negative and obscene phrases. In addition, posts that these pages publish contain obscene and cynical terms and hate speech. Vast majority of these posts are sponsored, which amounts to illegal contribution to election campaigning.
ISFED found 26 pages that operate to discredit Salome Zurabishvili. Vast majority of these pages have been created following the 2012 parliamentary elections, and up until now their primary targets included Bidzina Ivanishvili, the Georgian Dream and the government policies. After the ruling party announced its support for Salome Zurabishvili in the presidential election, she became the target of the discreditation attempts. Nearly half of Facebook pages operating for the sole purpose of discrediting Salome Zurabishvili were set up in the pre-election period of the 2018 presidential election.
There are 27 pages that operate for the purpose of discrediting Grigol Vashadze and the United National Movement, two-thirds of which were created right before the 2018 presidential election. Several pages were created earlier, in connection to the 2016 parliamentary elections and 2017 local self-government elections. Pages working to discredit Grigol Vashadze also target Mikheil Saakashvili, the UNM and Rustavi 2 TV.
Both Facebook pages targeting Grigol Vashadze and Salome Zurabishvili accuse candidates of advancing Russia’s interests.
There are 7 pages targeting Davit Bakradze and the European Georgia. Their messages are radically different. Some refer to him as the force controlled by Bidzina Ivanishvili, while others try to make him look like an extension of the United National Movement. Posts on pages operating to discredit Zurab Japaridze and Davit Usupashvili contain anti-liberal and xenophobic phrases and hate speech, directed against political ideology of these candidates.
In addition to discreditation of electoral subjects, vast majority of discrediting pages also aim to undermine political processes, civic activists and opinion leaders. During the pre-election period, campaigns waged against NGOs through anonymous Facebook pages grew into an intensive trend. These campaigns became active following verbal attacks of high-level government officials on observer organizations and their leaders. Amidst government’s aggressive rhetoric, discrediting pages became active and started disseminating or sponsoring obscene, sarcastic and undermining posts against NGO leaders. Photo and video materials published by the discrediting pages suggest use of similar multimedia technologies, indicating that a single organized group can be the source of their creation.
ISFED was monitoring 98 official Facebook pages of municipalities and Ajara A/R bodies. Monitoring did not find misuse of administrative resources on these pages during the pre-election period, which is commendable. The only exception are pages of Ninotsminda Municipality and Tbilisi City Hall, which published Salome Zurabishvili’s campaign materials. ISFED also monitored activity on personal accounts of 664 local civil servants holding different offices across all municipalities. Civil servants were actively engaged in campaigning on social media in favor of the candidate endorsed by the ruling party. The monitoring from August 29 to September 4 found that 42 civil servants employed by 29 municipalities participated in campaigning during working hours, which amounts to violation of the law. 51 civil servants employed by 26 municipalities engaged in campaigning outside of working hours. Civil servants began to actively engage in election campaigning after the Georgian Dream declared its support for Salome Zurabishvili. Monitoring of Facebook pages of civil servants found that sharing of campaign posts by civil servants aimed to support only one candidate – Salome Zurabishvili. Notably, from this point on, civil servants started frequently sharing posts that discredited opposition parties and presidential candidates.
The pilot project of social media monitoring is implemented with support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia. ISFED continues to monitor social media in the election context and it will present subsequent reports after the election.