'სამართლიანმა არჩევნებმა' თერჯოლის მუნიციპალიტეტის კონკურსის მიღმა დარჩენილ პირებს იურიდიული კონსულტაცია გაუწია
2015 წლის 5 მარტს, ,,სამართლიანი არჩევნების“ ქუთაისის ოფისში  გაიმართა შეხვედრა გაიმართა თერჯოლის მუნიციპალიტეტის გამგეობსა და საკრებულოს ვაკანტურ თანამდებობაზე გამოცხადებული კონკურსის მონაწილეებთან, სადაც ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა მოისმინეს კონკურსანტების პრეტენზიები  თერჯოლის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის საქმიანობის შესახებ.
საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის თავდაპირველ შემადგენლობას ხელმძღვანელობდა თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე, მალხაზ გურგენიძე, თუმცა, საკრებულოს თავჯდომარის  თანამდებობიდან  გადადგომის შემდეგ, აღნიშული კომისია დაიშალა. ახალიკომისიის თავჯდომარედ დაინიშნა თერჯოლის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, თეიმურაზ ჯაფარიძე.  კომისიის საქმიანობა  საჯაროობის პრინციპის  დარღვევით მიმდინარეობდა, რაც გამოიხატებოდა იმაში, რომ კომისიის მიერ კონკურსის გასაუბრების ეტაპზე დაკვირების უფლება შეეზღუდათ დაინტერესებულ პირებს, მათ შორის, ,,სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლებსაც. პროცესზე დაკვირვების უფლება არ მისცეს არც თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელსაც, რომელმაც ერთი დღით ადრე მიმართა საკონკურსო-საატესტაციო კომისია ნებართვის მისაღებად.
2015 წლის 4 მარტს, საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის  მიერ მიღებული საბოლოო გადაწყვეტილება კონკურსატთა ნაწილმა  არაობიექტურად შეაფასა. გამგეობის წინ გამართულ აქციაზე ისინი მოითხოვდნენ   კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების  გაუქმებასა და საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის  თავჯდომარის გადადგომას.
,,სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლებთან საუბარში კონკურსში მონაწილე 10-მდე პირმა განაცხადა, რომ მათი შერჩევა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის დებულების დარღვევით მოხდა. კერძოდ, მათი განცხადებით, კონკურსანტებს კომისიის წევრებმა გასაუბრების პროცესში შეკითხვები მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობიდან დაუსვეს და არა საკონკურსო დებულებით განსაზღვრული სხვა სფეროებიდან. კერძოდ, კომისიას არ უხელმძღვანელია  გასაუბრების შეფასების ფორმის მიხედვით, რაც კომისიის დებულებით1  იყო განსაზღვრული და დამატებით კანდიდატის უნარ-ჩვევების შემოწმებას  მოითხოვდა.
კონკურსანტების თქმით, კომისიის მიერ მსგავსი გადაწყვეტილების მიღების მთავარი მიზეზი კონკურსანტთა პოლიტიკური კუთვნილება იყო. ისინი პოლიტიკურ პარტია ,,ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“ ასოცირდებოდნენ, სწორედ ამიტომ, მათი განცხადებით, საკონკურსო-საატესტაციო კომისიამ უარი თქვა მონაწილეთა წარდგენაზე. კონკურსანტებმა 2015 წლის 5 მარტს  მიმართეს საპრეტენზიო კომისიას  გადაწყვეტილების გაუქმების მოთხოვნით. წარდგენილი განცხადების განსახილველად კომისიას კანონმდებლობით  3 სამუშაო დღე აქვს2
,,სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, კონკურსისა და ატესტაციის პროცესში მნიშვნელოვანია ღიად და საჯაროდ წარიმართოს საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის სხდომები. მაქსმალურად უზრუნველყონ  თანასწორობის პრინციპი. დაუშვებელია პროცესის მონაწილეთა შეფასება წინასწარ დადგენილი ობიექტური კრიტერიუმების გვერდის ავლით, რათა მაქსიმალურად გამოირიცხოს სუბიექტური და პიროვნული ნიშნით გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობა.

ISFED provided legal consultation to losing candidates of Terjola Municipality competition
On March 5, 2015, ISFED’s office in Kutaisi hosted a meeting with candidates of competition held for filling open positions in Gamgeoba and Sakrebulo of Terjola Municipality. Candidates expressed their concern about activities of Terjola Committee for Competitions and Certification.
Originally, the committee was led by Sakrebulo Chairman Malkhaz Gurgenidze but after his resignation the committee dissolved. Terjola Municipality Gamgebeli Teimuraz Japaridze was appointed as the new chairman of the commission. The committee acted in violation of the principles of openness by refusing stakeholders including ISFED to monitor the process of interviews. Acting Chairperson of Terjola Sakrebulo was also prohibited from attending the job interviews. He had applied to the commission a day before for its permission to attend.
Candidates stated that final decision made by the committee for certification and competitions was not objective. At the rally held outside Gamgeoba they demanded abolishment of the committee’s decision and resignation of its chairmen.
10 candidates informed ISFED’s representatives that the committee acted in violation of its own regulations. In particular, members of the committee were asking questions about Georgian legislation only; they did not ask questions from other fields mandated by the commission regulations. The committee did not use the template for evaluating interviews, provided by the committee regulations1 requiring that other skills of candidates be tested as well.
According to the candidates, the committee decided against them due to their political affiliation. They are affiliated with political party United National Movement, which is the alleged reason why the committee refused to nominate them. On March 5, 2015, filed a complaint with the committee seeking abolishment of the decision. The committee has three working days to review their complaint. 2
ISFED believes that openness and access to meetings of the committee is important in administration of the process of competitions and certification; the principle of equality must be observed as much as possible. Candidates must be evaluated according to a set of pre-determined objective criteria in order to rule out making of decisions motivated by subjective and personal reasons.
ISFED is ready to provide legal consultation to all individuals who believe that their rights were violated in the process of competitions and certification.