,,სამართლიანმა არჩევნებმა\" წინასაარჩევნო პერიოდის პირველი ანგარიში გამოაქვეყნა
“სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის  საერთაშორისო საზოგადოება“ (ISFED) წარმოგიდგენთ 2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდის პირველ ანგარიშს
ანგარიში მოიცავს  2013 წლის 1  ივლისიდან 19 ივლისის ჩათვლით პერიოდს. „სამართლიანი არჩევნები“ დაკვირვებას საქართველოს ყველა საარჩევნო ოლქში 73 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით ახორციელებს. ორგანიზაცია მონიტორინგის პროცესში ხელმძღვანელობს სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისათვის დადგენილი საერთაშორისო სტანდარტებით, რაც პროცესის სრულყოფილად, ობიექტურად და გამჭვირვალედ დაკვირვებას გულისხმობს.
ანგარიში მოიცავს ინფორმაციას კამპანიის ოფიციალურად დაწყების დღიდან 19 ივლისამდე საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების დროს გამოვლენილ ხარვეზებზე, ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისა და ამომრჩევლის მოსყიდვის კუთხით არსებულ რისკებზე, პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებულ სავარაუდო ზეწოლა/მუქარის შემთხვევებზე, პოლიტიკური პარტიების/კანდიდატების წინასაარჩევნო საქმიანობის შეხვედრებზე, საარჩევნო სიებზე.
I. კანდიდატების/პარტიების წინასაარჩევნო საქმიანობა
პოლიტიკური პარტიები და საპრეზიდენტო კანდიდატების წინასაარჩევნო ხასიათის აქტიურობა ჯერჯერობით არ არის მაღალი. „სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, 2013 წლის პირველი ივლისიდან 14 ივლისის ჩათვლით, საქართველოს სხვადასხვა ტერიტორიულ ერთეულში პოლიტიკური პარტიებისა და მათი კანდიდატის მიერ 24 საჯარო შეხვედრა გაიმართა. თუ აღნიშნულს 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდს შევადარებთ, დავინახავთ, რომ პარტიები შარშან გაცილებით აქტურები იყვნენ, ვიდრე წელს. 2012 წელს ივლისის თვეში ორგანიზაციის დაკვირვებით სხვადსხვა რეგიონში პარტიებმა 174 შეხვედრა გაიმართა, რაც საკმაოდ აღემატება 2013 წლის ივლისის თვეში გამართული საჯარო შეხვედრების რაოდენობას.
ორგანიზაცია დადებითად აფასებს  კოალიცია „ქართული ოცნების“ პრეზიდენტობის კანდიდატის, გიორგი მარგველაშველის მიერ კამპანიაში მონაწილეობის მოტივით განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის  თანამდებობიდან გადადგომის ფაქტს და მიაჩნია, რომ   საქართველოში მაღალი  პოლიტიკურ-სამართლებრივ კულტურის დამკვიდრების, თანაბარი საარჩვნო გარემოს უზრუნველყოფისა და ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების თავიდან აცილების თვალსაზრისით  პრეზიდენტობის კანდიდატის მიერ თანამდებობიდან გადადგომა მისასალმებელი მოვლენაა.
II. სავარაუდოდ პოლიტიკური მოტივით განხორციელებული ზეწოლა
საანგარიშო პერიოდში „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დააფიქსირა 2 ფაქტი, როდესაც მოქალაქეები სავარაუდოდ პოლიტიკური მოტივით განხორციელებული ზეწოლის თაობაზე საჯაროდ საუბრობდნენ. ორივე მათგანი შიდა ქართლის რეგიონში, კერძოდ, გორსა და კასპში მოხდა.  ერთ შემთხვევაში ზეწოლა გამოიხატა პოლიტიკური აქტივისტის მიმართ ფიზიკური ძალადობის ფორმაში, ხოლო მერე შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა საკრებულოს დეპუტატის მიმართ პოლიტიკური ნიშნით განხორციელებულ მუქარას.
III. ადმინისტრაციული რესურსები
საანგარიშო პერიოდში ორგანიზაციის მიერ ადმინისტრაციული რესურსების უკანონო გამოყენების ფაქტები არ დაფიქსირებულა. მიუხედავად ამისა, უნდა აღინიშნოს რომ კამპანიის დაწყებამდე უკვე დაანონსებული იყო სახელმწიფო პენსიებისა და სოციალური დახმარებების ზრდის თაობაზე, რომელსაც 2013 წლის 1 ივლისიდან და 1 სექტემბრიდან უნდა ჰქონდეს ადგილი.   წარსულში არჩევნებზე ხშირად ქონდა ადგილი ისეთ შემთხვევებს, როდესაც სოციალური პროექტების დიდი ნაწილის დაწყება წინასაარჩევნო კამპანიას ემთხვეოდა და წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილად აღიქმებოდა. შესაბამისად, აღნიშნული შესაძლოა შეიცავდეს სახელმწიფო ბუჯეტის პოლიტიკური მიზნით გამოყენების საფრთხეს.
იმისათვის, რომ სახელმწიფო სოციალური პროექტები წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილად არ იქნეს აღქმული, საჭიროა ხელისუფლებამ უზრუნველყოს მკაფიო გამიჯვნა  სახელმწიფო ამოცანებსა და პარტიულ ინტერესებს შორის. ამისათვის, სახელმწიფო სოციალური პროექტების რეკლამირებისა და განხორციელების პროცესში სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებებობის პირების აქტიურობა წინასაარჩევნო პერიოდში მაქსიმალურად უნდა შეიზღუდოს.
IV. ამომრჩევლის მოსყიდვა
„საანგარიშო პერიოდში ორგანიზაციას ამომრჩევლის მოსყიდვის შემთხვევები არ დაუფიქსირებია. მიუხედავად აღნიშნულისა, გვსურს ყურადღება გავამახვიოთ ერთ-ერთ საკითხზე, რაც შესაძლებელია შეიცავდეს ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს, ან მომავალში შესაძლოა ამ მხრივ პრობლემატური გახდეს. საქმე ეხება გაცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე პირთან, ბიძინა ივანიშვილთან ასოცირებული ფონდი „ქართუს“მიერ ა(ა)იპ „სოფლისა და სოფლის  მეურნეობის განვითარების ფონდის“ ფინანსურ მხარდაჭერას.
ერთ-ერთი პროექტი, რომელსაც ფონდი ახორციელებს „შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტია“, რომელიც მიზნად ისახავს დაბალპროცენტიანი აგროკრედიტების გაცემას. საზოგადოების მხრიდან  საარჩევნო მიზნების მქონე პირთან ასოცირებული  იურიდიული პირის მიერ განხორციელებული საქმიანობა, რომელიც მიმართულია ამომრჩევლის მატერიალური დაინტერესებისკენ,  „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” ორგანული კანონის მიერ დადგენილი შეზღუდვებს და მიზნებს ეწინააღმდეგება. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გართიანებების შესახებ“ კანონის პრინციპების უზრუნველყოფის მიზნით საჭიროა წინასაარჩევნო პერიოდში საერთაშორისო საქაველმოქმედო ფონდმა „ქართუმ“ შეაჩეროს ააიპ „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფორნდში“ ფინანსური და სხვა მატერიალური/არამატერიალური კონტრიბუციის განხორციელება და ამ კონტრიბუციის საფუძველზე მოქალაქეთათვის სხვადასხვაგვარი მატერიალური დახმარების გაწევა, ვინაიდან აღნიშნული საქმიანობა შესაძლებელია დაკვალიფიცირდეს როგორც ამომრჩევლის მოსყიდვა.
V. საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტება
მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, შემთხვევები, როდესაც, როგორც ცესკოს მიერ არჩეული, ასევე პარტიების მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიაში დანიშნული დროებითი წევრები იმავდროულად დასაქმებულნი არიან სხვა საჯარო სამსახურში. მათი ერთდროულად პირვანდელ საჯარო სამსახურსა და საოლქო საარჩევნო კომისიაში საქმიანობა  ეწინააღმდეგება  „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის მოთხოვნას სამსახურებრივი შეუთავსებლობის შესახებ.  შესაბამისად, იმ საჯარო მოსამსახურეებმა, რომელთა წინაშეც აღნიშნული შეუთავსებლობის საკითხი დგას, უნდა გააკეთონ არჩევანი მათ მუდმივ სამსახურსა და საოლქო საარჩევნო კომისიის დროებით წევრობას შორის.
სულ ორგანიზაციის მიერ დაფიქსირებულ იქნა 26  მსგავსი შემთხვევა სხვადასხვა საარჩევნო ოლქში.
VI. საარჩევნო სიები
ცესკოს მონაცემებით, მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის ამომრჩეველთა ერთიან სიაში 3,537,249 ამომრჩეველია რეგისტრირებული. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების მსგავსად, ამომრჩეველთა სიებთან დაკავშირებით რეგისტრაციიდან მოხსნილი ამომრჩეველების პრობლემა კვლავ დღის წესრიგში დგას. კერძოდ, საკანონმდებლო რეგულირების მიღმაა დარჩენილი იმ ამომრჩევლების საკითხი, რომლებიც რეგისტრაციის ადგილიდან მოხსნილი არიან, თუმცა რეგისტრაცია არ გაუვლიათ ახალ მისამართზე. ცესკოს მონაცემების მიხედვით ასეთი ამომრჩევლების რაოდენობა 97 000 ამომრჩეველს აღწევს.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ რეგისტრაციიდან მოხსნილი ამომრჩევლების სია დაუყოვნებლივ საჯაროდ უნდა გამოქვეყნდეს. ამასთან, დაიწყოს აქტიური საინფორმაციო კამპანია  მოქალაქეების მიერ საკუთარი თავის აღნიშნულ სიაში გადაამოწმებისა და ხელახალი რეგისტრაციის გავლის მიზნით. ამისათვის სახელმწიფომ ხელი უნდა შეუწყოს და წაახალისოს ამომრჩევლები. მისასალმებელია, რომ საქართველოს პარლამენტში წარდგენილი კანონპროექტი „საარჩევნო კოდექსში“ შესატანი ცვლილებების თაობაზე, რეგისტრაციაგაუქმებული ამომრჩევლების პრობლემის მოგვარების მართებულ გზას გვთავაზობს.

ISFED Issued the First Report of the Pre-Election Monitoring
Political parties and presidential candidates are not yet actively engaged in pre-election campaigning. ISFED has found that from July 1 through July 14, 2013, political parties and candidates held total of 24 town hall meetings with voters. If we compare it to the data from 2012 parliamentary elections, we will find that parties were much more active last year. For the parliamentary elections ISFED found that parties held total of 174 meetings in July 2014 in various regions of Georgia, which is much higher than the number of public meetings in July 2013.
ISFED welcomes the fact that Giorgi Margvelashvili, the coalition Georgian Dream’s presidential candidate resigned from his office of the Minister of Education and Science to get involved in pre-election campaigning. We believe that resignation of the presidential candidate is an important step forward towards practicing high standards of political and legal culture in Georgia, ensuring equal playing field for the elections and avoiding abuse of state resources.
II. Alleged Political Pressure
During the reporting period ISFED revealed two cases where citizens have publicly declared about the alleged political pressure. These cases occurred in Gori and Kaspi, Shida Kartli Region. In one case, a political activist became a victim of physical violence, while in the other case - a Member of Sakrebulo was threatened based on political motive.
III. Administrative Resources
During the reporting period ISFED did not find any cases that involved illegal use of state resources. However, official announcement had already been made about increasing state pensions and social welfare, to be realized after July 1 and September 1, 2013, respectively. In the past years we have frequently witnessed cases when launching of social welfare projects coincided to official pre-election period, and therefore, these projects were perceived as part of pre-election campaign. We believe that launching social programs in pre-election period may pose risks of abusing state budget with the purpose of benefitting for political goals.
In order for social welfare projects not to be perceived as part of pre-election campaign, the authorities should wedge a clear line between state objectives and party interests. To this end, state should limit as much as possible involvement of state political officials in advertising and implementing social welfare projects during pre-election period.
IV. Vote Buying
During the reporting period ISFED has not observed any cases of vote buying. However, we would like to highlight one important issue that may suggest vote buying or may prove to be problematic in the future. We are referring to the financial support provided by Cartu Foundation (an organization associated with Bidzina Ivanishvili, a person with declared election goals) to the non-profit non-commercial legal entity Foundation for Rural Development and the Development of Agriculture. Agricultural Credit on Concessionary Terms is one of the projects currently implemented by the Foundation. It aims at provisions of low interest-rate agricultural credits. Activities pursued by a person with declared election goals, aimed at providing material incentive for voters, conflicts with prohibitions envisaged by the organic law of Georgia on Political Unions of Citizens. Therefore, we believe that in order to ensure abidance to the Law of Georgia on Political Unions of Citizens, during pre-election period the international charity foundation Cartu should terminate financial or any other material/non-material contributions made to the non-profit non-commercial legal entity Foundation for Rural Development and the Development of Agriculture, as well as provision of various material benefits to Georgian citizens through this contribution; as this activity may be qualified as vote buying.
V. Composition of Election Administration
The monitoring has also revealed cases in which temporary members of DECs elected by the CEC or appointed by parties are also employed in other public service. Being a member of DEC while continuing to work in public service violates provisions about work incompatibility of the law on Public Service of Georgia. Therefore, public servants facing the issue of incompatibility should immediately choose between their permanent work and temporary membership of DEC.
ISFED found total of 26 cases that involved incompatibility with public service in various election districts.
VI. Voter Lists
The CEC has reported that total of 3,537,249 voters are registered in the unified list of voters for the upcoming presidential elections. Similar to the 2012 parliamentary elections, voters removed from registration remain a problem. In particular, voters removed from registration but not registered at a new address remain beyond the scope of legal regulation. The CEC has reported number of such voters at 97 000.
ISFED believes that the list of voters removed from registration must be made public immediately. Furthermore, active campaign should be launched to inform citizens about how to verify themselves in the list and what procedures to undergo for re-registration. We welcome the fact that the draft law on amendments to the Election Code of Georgia submitted to the Parliament of Georgia offers right solution for the problem.
ISFED will publish its following report in early August.
Publishing this report was made possible with the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID) and the National Democratic Institute (NDI). The contents of the report solely belong to ISFED and do not necessarily reflect the views of NDI, USAID or the United States Government.