ცესკოს თანამშრომელთა და წევრთა ანაზღაურება გაუმართლებლად მაღალია
სტატისტიკის შესწავლის პროცესში რამდენიმე მნიშვნელოვანი ტენდენცია გამოიკვეთა.  ცესკოს თავმჯდომარეების მიერ მიღებული პრემიისა და დანამატების ჯამური ოდენობა მათ თანამდებობრივ სარგოს უტოლდება. მაგალითად, ზურაბ ხარატიშვილს, რომელიც 2011 წლის იანვრიდან 2013 წლის სექტემბრამდე ხელმძღვანელობდა ცესკოს, ანაზღაურების სახით 320, 271 ლარი აქვს მიღებული. აქედან, თანამდებობრივი სარგო - 168,156 ლარი, პრემია - 82,322, ხოლო სახელფასო დანამატი - 69,793 ლარია. აღნიშნულ პერიოდში, ცესკოს თავმჯდომარის მიერ მიღებულმა პრემიამ და დანამატმა ჯამში თანამდებობრივი სარგოს 90.5% შეადგინა.
რაც შეეხება ცესკოს ამჟამინდელ თავმჯდომარეს, თამარ ჟვანიას, 2013 წლის სექტემბრიდან 2015 წლის ნოემბრის ჩათვლით, ანაზღაურების სახით მას მიღებული აქვს 329, 520.55 ლარი. აქედან, თანამდებობრივი სარგო - 165,123.55 ლარი, პრემია - 66,762 ლარი, ხოლო სახელფასო დანამატი - 97,635 ლარი. აღნიშნულ პერიოდში, ცესკოს თავმჯდომარის მიერ მიღებულმა პრემიამ და დანამატმა ჯამურად თანამდებობრივი სარგოს 99.6% შეადგინა.
პრემიებისა და დანამატების გაცემის სისტემა მსგავსია ცესკოს სხვა თანამდებობის პირებისა თუ წევრების შემთხვევაშიც. მაგალითად, 2011 წლიდან 2013 წლის დეკემბრის ჩათვლით, ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილეს, დავით კირთაძეს ანაზღაურების სახით მიღებული აქვს 346,869.50 ლარი.  პრემია და დანამატი ერთობლივად თანამდებობრივი სარგოს 101.2% არის.
2013 წლის დეკემბრიდან ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილის პოზიციაზე გიორგი შარაბიძე დაინიშნა. 2013 წლის დეკემბრიდან 2015 წლის ნოემბრის ჩათვლით, მას ანაზღაურების სახით მიღებული აქვს 218,775.36 ლარი. აქედან პრემიამ და დანამატმა თანამდებობრივი სარგოს 88.5% შეადგინა. ანგარიშში ნაჩვენებია, რომ მსგავსი ტენდენციებით ხასიათდება ცესკოს მდივნისა და დანარჩენი 10 არახელმძღვანელი წევრის ანაზღაურება.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ შესწავლილი დოკუმენტაციის საფუძველზე კარგად ჩანს, რომ წლების განმავლობაში პრემიების და დანამატების განუსაზღვრელი ოდენობებით და პერიოდულობით გაცემა სისტემატიური ხასიათის პრობლემაა. პრემიებისა და სახელფასო დანამატების ოდენობები ყოველთვიურად იცვლება. გაურკვეველია, თუ რა კრიტერიუმების მიხედვით ხდება მათი ოდენობისა და პერიოდულობის განსაზღვრა, რაც ხელს უშლის საჯარო დაწესებულებაში ფინანსების განკარგვის გამჭვირვალობას. დოკუმენტაციიდან ირკვევა, რომ ცესკოს წევრებზე, საშტატო და შტატგარეშე თანამშრომლებზე პრემიებისა და დანამატების გაიცემა არ წარმოადგენს გამონაკლის შემთხვევებს. მნიშვნელოვანია, რომ საარჩევნო პერიოდის განმავლობაში, უმეტეს შემთხვევებში, ადგილი აქვს თითქმის თანამდებობრივი სარგოს ტოლი ან მეტი ოდენობის დანამატების გაცემას. მაშინ, როდესაც ამ პერიოდში ცესკოს წევრები ისედაც გაორმაგებულ ხელფასს იღებენ. არასაარჩევნო პერიოდში კი ცესკოს ხელმძღვანელი პირებისა და წევრების მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების საერთო ოდენობა, უმეტესწილად, თანამდებობრივი სარგოს 50%-ზე მეტს შეადგენს და რიგ შემთხვევებში, 200%-საც კი აღემატება. ასეთი პრემიების და დანამატების  რაოდენობა, გაუმართლებლად მაღალია და მათი გაცემის საჭიროება არ არსებობს.

CEC salary expenditures are unreasonably high
On May 10, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented a report of monitoring salary expenditures made to members and employees of the Central Election Commission in 2011-2015.
ISFED analyzed wages, bonuses and supplementary pays made to the CEC management team, its members and staff based on public information requested from the CEC.
Analysis of the statistical information revealed a number of important trends – total amount of supplementary pays and bonuses paid to the CEC chairs equals their wage. For instance, from January 2011 to September 2013, Zurab Kharatishvili received a total salary of 320,271 GEL, including 168,156 in wages, 82,322 in bonuses and 69,793 in supplementary pays. Total amount of bonuses and supplementary pays for the CEC Chair amounted to 90.5% of his total wage.
As to the current chair of the Commission, Tamar Zhvania, from September 2013 through November 2015, she received a total salary of 32,520 laris, including 165,123.55 laris in wages, 66,762 laris in bonuses and 97,635 laris as supplementary pays. Total amount of bonuses and supplementary pays received by the CEC Chair from September 2015 through November 2015 amounted to 99.6% of her total wage.
Same system of provision of bonuses and supplementary pays applies to other officials or members of the Commission. For instance, from 2011 through December 2013, the CEC Deputy Chair Davit Kirtadze received total remuneration of 346,869.50, including GEL 172,408 laris in wages, 79,977 laris in bonuses and 94,484.50 laris as supplementary pays. Total amount of bonuses and supplementary pays received by the Deputy Chair amounted to 101.2% of his wage.
Giorgi Sharabidze was appointed to the office of the CEC Deputy Chair in December 2013. From December 2013 through November 2015, he earned total remuneration of 218,775.36 laris, including 116,060.36 laris in wages, 47,882 laris in bonuses and 54,833 laris in supplementary pays. Total amount of bonuses and supplementary pays received by the Deputy Chair during the period amounted to 88.5% of his wage. The report reveals similar trends in compensation of the CEC secretary and remaining 10 members (non-managerial positions) of the Commission.
The documents analyzed by ISFED clearly show that unlimited amount and frequency of bonuses and supplementary pays provided throughout years is a systemic problem. Amounts of bonuses and supplementary pays vary each month, while criteria for determining their amounts and their frequency remains ambiguous. This hinders transparency of spending in public agencies. The document shows that bonuses for the CEC head officers, staff members and freelance employees are provided on a regular basis, instead of providing them in exceptional cases. Supplementary pays provided during election period in most cases are equal to or greater than wages, while during election period members of the CEC are already receiving double wages. In most cases, total bonuses and supplementary pays received by the CEC head officers and members is greater than 50% of their total wage and in some cases is as high as over 200% of their wage. We believe that such amounts of bonuses and supplementary pays are unreasonable and uncalled for.
The report proposes concrete recommendations to address issues revealed by the monitoring. ISFED believes that it is important to define frequency, justification and amount of bonuses and supplementary pays for members of the EMB and its employees clearly and unambiguously. It is equally important to define minimum and maximum percentage of bonuses and supplementary pays relative to wage. Amount of bonuses provided in non-election period must be reduced, while supplementary pays should not be provided during election period considering the double wage. Use of bonuses and supplementary pays as incentives for employees should not be systematic; rather, bonuses and supplementary pays should be provided in rare cases for a special merit.