წინასაარჩევნო მონიტორინგის მესამე ანგარიში (პრესრელიზი)
ორგანიზაციის შეფასებით, კამპანიის დაწყებიდან დღემდე საარჩევნო დარღვევები, ძირითადად, ერთეული შემთხვევებით შემოიფარგლება და მასიურ ხასიათს არ ატარებს. მესამე ანგარიშში „სამართლიანი არჩევნები“ განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს მედია გარემოს მხრივ გამოკვეთილ პრობლემატურ საკითხებსა და რამდენიმე საყურადღებო ფაქტზე. თავის შეფასებაში ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ, საანგარიშო პერიოდი მშვიდ გარემოში წარიმართა და განსხვავებით წინა პერიოდისგან, ძალადობრივ ქმედებებს ადგილი არ ჰქონია. საანგარიშო პერიოდის შესახებ „სამართლიანი არჩევნების“ ასკვნის:
მედია გარემო
საანგარიშო პერიოდში გამოვლენილ ტენდენციების შორის განსაკუთრებით პრობლემატურად უნდა შეფასდეს მედია გარემოსთან დაკავშირებული რიგი საკითხები. რეგიონულმა გაზეთმა, ,,გურიის მოამბემ“ მუნიციპალიტეტის გამგებელს ბრალი ზეწოლაში დასდო, ხოლო ტელეკომპანია ,,მაესტროს“ ერთ-ერთმა მფლობელმა, მამუკა ღლონტმა ხელისუფლების გარკვეული ჯგუფის მხრიდან პოლიტიკური ხასიათის ანგარიშსწორებაზე დაიწყო საუბარი. პრემიერ-მინისტრმა საზოგადოებისთვის მოულოდნელად მიიღო გადაწყვეტილება მისი ოჯახის კუთვნილი ტელეკომიანია ,,მე-9 არხისა“ და საინფორმაციო სააგენტო ,,ინფო-9“-ის დახურვის შესახებ.
II. ტელეკომპანია ,,მაესტროს“ ერთ-ერთმა მფლობელმა, მამუკა ღლონტმა ხელისუფლების „ერთი ფრთის“ მხრიდან პოლიტიკური ხასიათის ანგარიშსწორებაზე გააკეთა განცხადება. სატელევიზიო ინტერვიუში იგი აღნიშნავს, რომ „განსაკუთრებით ეს ხდება მას შემდეგ, რაც ეს ნაწილი მიხვდა, რომ „მაესტრო“ არ დაემორჩილება არანაირ მოთხოვნებს ხელისუფლებიდან და იქნება დამოუკიდებელი მოთამაშე, ისევე როგორც იყო ადრეც.“
III. პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებამ მისი ოჯახის კუთვნილი ტელეკომიანია ,,მე-9 არხისა“ და საინფორმაციო სააგენტო ,,ინფო-9“-ის დახურვის შესახებ არაერთგვაროვანი შეფასებები გამოიწვია. ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ პრემიერ-მინისტრის აღნიშნული გადაწყვეტილება, ერთის მხრივ, მისასალმებელია, ვინაიდან პრემიერ მინისტრმა საკუთარი ნებით განაცხადა უარი შესაძლებლობაზე წინასაარჩევნოდ მედია რესურსი მმართველი კოალიციის კანდიდატის სასარგებლოდ გამოეყენებინა.
მეორეს მხრივ, წინასაარჩევნო პერიოდში იმ სატელევიზიო არხის დახურვა, სადაც თოქ-შოუებსა და საინფორმაციო გადაცემებში პოლიტიკური ხასიათის დისკუსიები სისტემატიურად იმართებოდა, წინასაარჩევნო პერიოდში ამომრჩეველთა ინფორმირებისა და პოლიტიკური დისკუსიების მრავალფეროვნების თვალსაზრისით ნეგატიური მოვლენაა.
ადმინისტრაციული რესურსი
საანგარიშო პერიოდში სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებებმა საკუთარ თანამშრომლებს მოუწოდეს, თავი შეიკავონ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისგან და მათ შესაბამისი ინსტრუქციები მისცეს, რაც ცალსახად დადებითან უნდა შეფასდეს.
2013 წლის 19 აგვისტოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოს პრეზიდენტი ფართომასაშტაბიანი შეწყალების განხორციელებას გეგმავს. პრეზიდენტის მიერ წინასაარჩევნო პერიოდში მის ხელთ არსებული მსგავსი სამართლებრივი შესაძლებლობის გამოყენება, ქმნის განცდას, რომ ეს ქმედება მიზნად ისახავს ამომრჩევლის გულის მოგებას და წარმოადგენს ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებას საარჩევნო მიზნით.
ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებასთან დაკავშირებულ ეჭვს იწვევს ის გარემოება, რომ პრეზიდენტის მიერ გამოცხადებული ფართომასშტაბიანი შეწყალება მკვეთრად ეწინააღმდეგება მის მიერ 2006 წლის 14 თებერვალს გამოცხადებულ ნულოვანი ტოლერანტობის პოლიტიკას. ამასთან, პრეზიდენტის მმართველობის მთელი პერიოდის განმავლობაში შეწყალების ფართომასშტაბიან ინიციატივას ადგილი არ ჰქონია.
ზეწოლა/მუქარა
საანგარიშო პერიოდში დაფიქსირდა ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებზე განხორციელებული მუქარის - ზეწოლის სამი შემთხვევა. აღნიშნულ ფაქტებს ადგილი ჰქონდა კასპის, ასპინძისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტებში. მათ შორის, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ასპნძის გამგებლის მუქარა სოფლის რწმუნებულების მიმართ, რომელიც შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
პრემიერ-მინისტრმა შუამთობის დღესასწაული მიულოცა ადგილობრივ მოსახლეობას. დღესასწაულის აღნიშვნის დროს ახლად დაქორწინებულ გუნდალაძეების ოჯახს საჩუქრად ბრიალიანტის ბეჭედი გადასცა. ,,სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, აღნიშნული ინციდენტი შეიცავს ამომრჩეველთა მოსყიდვის ნიშნებს. ორგანიზაციამ მიმართა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს და საქართველოს პროკურატურას შეისწავლოს აღნიშნული ფაქტი და მისცეს მას სათანადო შეფასება.
საანგარიშო პერიოდში თანამდებობიდან მოულოდნელად გადადგა ცესკოს თავმჯდომარე - ზურაბ ხარატიშვილი. მისი განცხადებით, გადადგომის მიზეზი მისი პოლიტიკური მიზნებია და ის აქტიურ პოლიტიკურ საქმიანობას გეგმავს. ცესკოს თავმჯდომარის გადადგომისთანავე დღის წესრიგში დადგა ახალი თავმჯდომარის არჩევის საკითხი. საარჩევნო კანონმდებლობამ და არსებულმა პოლიტიკურმა ვითარების შექმნა გარემოება, როცა ახალი ცესკოს თავმჯდომარის არჩევის პროცესში არასამთავრობო სექტორი და ორი პოლიტიკური ძალა მონაწილეობს პრეზიდენტისა და ცესკოს მმართველ კოალიციაში შემავალი პარტიების წევრების სახით, რაც მისასალმებელი მოვლენაა. ამ ვითარებაში არჩევის შემთხვევაში, ცესკოს თავმჯდომარე ყველა დაინტერესებული მხარის მხრიდან უფრო მაღალი ნდობით ისარგებლებს, რასაც საარჩევნო პროცესების გაუმჯობესების თვალსაზრისით დიდი მნიშვნელობა აქვს. არასამთავრობო სექტორმა პრეზიდენტს ცესკოს თავმჯდომარის ვაკანური ადგილის დასაკავებლად საკუთარი კანდიდატურა შესთავაზა. „სამართლიანი არჩევნები“ მიესალმება პრეზიდენტის მიერ გაკეთეულ განხადებებს არასამთავრობო სექტორის მიერ წარდგენილ კანდიდატურასთან დაკავშირებით წინასწარი თანხმობის თაობაზე.
უწყებათაშორისი კომისია
ამ პერიოდში, იუსტიციის მინისტრის ხელმძღვანელობით უწყებათაშორისი კომისიის პირველი სხდომა გაიმართა. სხდომაზე „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ რამდენიმე პრობლემატური საკითხი დაისვა, რაზეც კომისიას კონკრეტული რეკომენდაციები ამ დროისთვის არ შეუმუშავებია.
სამართლიანი და თანასწორი საარჩევნო გარემოს უზრუნველსაყოფად ,,სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს:
• ხელისუფლებას – მაქსიმალურად ხელი შეუწყოს წინასაარჩევნო პერიოდში მედიასაშუალებების თავისუფალ და დაუბრკოლებელ საქმიანობას;
• ცესკოს პარტიულ წევრებს მმართველი კოალიციიდან - პრეზიდენტის მხრიდან მიუკერძებელი და პროფესიონალი კანდიდატების დასახელების შემთხვევაში მხარი მხარი დაუჭირონ წარდგენილ კანდიდატურებს.
• ცესკოს - მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი სადამკვირვებლო ორგანიზაციისა და საარჩევნო ადმინისტრაციას შორის კონსტრუქციული და თანამშრომლობაზე ორიენტირებული ურთიერთობის ჩამოყალილებებას;
• სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნებისთვის უწყებათაშორის კომისიას - წევრებმა იმსჯელონ და შეისწავლონ ,,სამართლიანი არჩევნების“ მიერ კომისიის სხდომაზე დაყენებული საკითხები და შეიმუშაონ შესაბამისი რეკომენდაციები.
• სახელმწიფო დაწესებულებებს და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს - დროულად უზრუნველყონ მათ ორგანოებში დასაქმებული მოხელეების ინფორმირება და საარჩევნო კოდექსით დადგენილი წესების გაცნობა წინასაარჩევნო კამპანია-აგიტაციაში მონაწილეობის თაობაზე;
• ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ხელმძღვანელებს - თავი შეიკავონ საკრებულოს წევრებზე ნებისმიერი ხასიათის ზეწოლისგან;
• სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს და საქართველოს პროკურატურას - შეისწავლონ „სამართლიანი არჩევნების“ წინასაარჩევნო მონიტორინგის ანგარიშებში დაფიქსირებული მათ კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები და გააკეთონ შესაბამისი შეფასებები.

ISFED Presents the Third Interim Report of its Pre-Election Monitoring (Press Release)
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presents the third interim report of pre-election monitoring for the October 27, 2013 Presidential Elections. The report covers the period from August 5 through August 20, 2013.
According to ISFED, from the start of the pre-election campaign there have been no massive violations of election laws; rather, only a few cases have been reported. In its third report ISFED underlines problematic issues regarding media environment and several other important issues. The reporting period is assessed as rather peaceful since unlike the previous reporting period, no violent actions have taken place. Below are the conclusions regarding the third reporting period.
Among the trends revealed during the reporting period, a number of issues related to media environment have been particularly problematic. Regional newspaper Guriis Moambe accused Municipality Gamgebeli of exerting pressure, while one of the owners of Maestro TV, Mamuka Ghlonti, alleged political harassment by a certain group of the authorities. The Prime Minister made an unexpected decision to close down Channel 9 TV and the news agency Info 9 owned by his family.
I. The authorities issued a notice about termination of usufruct for two offices of Guriis Moambe newspaper. Therefore, the newspaper is now forced to vacate offices in a month. ISFED believes that Sakrebulo’s notice fails to specify the “special state needs” that are involved, which would serve as grounds for unilateral suspension of agreement. Considering that activities of media outlet known for its criticism of the authorities are at stake, ISFED believes that Sakrebulo should present a convincing justification for the usufruct based on special state or public needs.
II. One of the founders of Maestro TV, Mamuka Ghlonti, made a public statement alleging political harassment by a certain group of the authorities. In a TV interview he noted that “[the harassment] has been especially evident after this group [of the authorities] realized that Maestro TV does not follow any demands of the authorities and will continue to be an independent player like before. “
III. The PM’s decision to close down Channel 9 TV and news agency Info 9 owned by his family was met with mixed reactions. On the one hand ISFED welcomes the PM’s decision, as he willingly abandoned an opportunity to use media resources in favor of the ruling party candidate during pre-election period. On the other hand, closing of a TV channel in pre-election period, which had been systematically hosting political discussions during its talk-shows and news programs, will have an adverse impact on awareness of voters and facilitation of political discussions.
Administrative Resources
During the reporting period various state agencies urged their employees to refrain from abusing state resources and issued corresponding instructions. This is indeed a positive development.
On August 19, 2013, the president’s administration reported that the president is planning a large-scale pardoning. Pre-election use of any such legal mechanism available to the president is indicative of an attempt to please voters and use state resources for pre-election purposes.
Suspicions about abuse of the state resources are founded on the fact that the large-scale pardoning announced by the president contradicts his own zero tolerance policy announced on February 14, 2006. Further, this is the first time such initiative will be realized during his presidency.
Intimidation/Threatening
Three acts of pressure against representatives of local self-government have been reported. These incidents occurred in Kaspi, Aspindza and Akhmeta municipalities, including threats made by Aspindza Gamgebeli against village trustees suggesting crime.
The Prime Minister celebrated Shuamtoba with local population. During the celebration he gave a diamond ring to newlyweds, the Gundaladzes, as a gift, which ISFED believes is suggestive of vote buying. ISFED applied to the State Audit Office and the office of the prosecutor of Georgia, urging them to launch an immediate probe and take appropriate further actions.
During the reporting period the CEC chairperson Zurab Kharatishvili unexpectedly resigned, citing political reasons. He stated that he plans to get engaged in active political work. Following the resignation there has been an urgent need to appoint new chairperson. Election laws and the existing political circumstances have engendered the situation in which the NGO sector and two political forces participate in selection of the new CEC chairperson, which is commendable. CEC chairperson elected under these circumstances will enjoy a higher level of trust from all interested parties, which is greatly important for improving the election processes. NGOs have nominated their own candidate for the position. ISFED welcomes the president’s statements about his prior endorsement of the candidacy nominated by the non-governmental sector.
Inter-Agency Task-Force
During the reporting period first meeting of inter-agency task-force (IATF) was held under the leadership of the Minister of Justice. ISFED raised a number of problems during the meeting. The IATF has not yet elaborated any specific recommendations on how to address these problems.
To promote fair and equal election environment, ISFED urges:
The authorities – to facilitate free work of media during the pre-election period, without any obstacles;
Members of the CEC affiliated with the ruling coalition – to support objective and professional candidate if such candidate is nominated by the president;
The CEC – promote, to the extent possible, constructive and cooperative relations between monitoring organizations and election administration;
The IATF – to discuss and examine issues raised by ISFED during the meeting and adopt corresponding recommendations;
State agencies and local self-government agencies – to inform their employees in a timely manner about rules prescribed by the Election Code that apply to participation in  campaigning;
Heads of local self-government agencies – to refrain from any kind of pressure against Sakrebulo members.
The State Audit Office and the Prosecutor\'s Office of Georgia – to examine violations reported in ISFED’s pre-election monitoring reports, within the frames of their competence, and make corresponding assessments.