ქვეყნის მასშტაბით საუბნო საარჩევნო კომისიებში „სამართლიანი არჩევნების“ 600-ზე მეტი მოკლევადიანი დამკვირვებელი კენჭისყრისა და ხმის დათვლის პროცესს PVT მეთოდოლოგიით დააკვირდება. ამასთან ერთად, „სამართლიანი არჩევნების“ მისიაში 40 მობილური ჯგუფი და საოლქო საოლქო საარჩევნო კომისიების 43 დამკვირვებელია. არჩევნების დღეს ორგანიზაციის ოფისში მონაცემთა და ინციდენტების ცენტრები მუშაობს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, საარჩევნო უბნების გახსნისა და მოწყობის პროცესმა არსებითი ხასიათის დარღვევების გარეშე ჩაიარა. დაფიქსირდა საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოების 6, დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვის 2, წილისყრის პროცედურის დარღვევის 3 და მარკირების გარეშე ხმის მიცემის 1 შემთხვევა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია PVT-ის დამკვირვებლის 100% -სგან მიიღო.
„სამართლიანი არჩევნების“ ყველა დამკვირვებელს (100%) მიეცა შესაძლებლობა დაკვირვებოდა უბნის გახსნის პროცედურებს. აღნიშნული მონაცემი ემთხვევა საპარლამენტო არჩევნების პირველი ტურის შედეგებს.
პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 08:00 საათისთვის მზად არ იყო საარჩევნო უბნების მხოლოდ 0.3%, მაშინ როდესაც საპარლამენტო არჩევნების პირველ ტურზე საარჩევნო უბნების 4.2% გაიხსნა დაგვიანებით.
საარჩევნო უბნების 0.3%-ზე დაირღვა წილისყრის ჩატარების წესი. საარჩევნო უბნების 99.5%-ზე მნიშვნელოვანი დარღვევები არ დაფიქსირებულა.
უბნის გახსნისა და კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს დაფიქსირებული დარღვევები
• ქუთაისის #2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განთავსებულ #49.59.127 საარჩევნო უბანზე ტექნიკური მიზეზების გამო „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი ნახევარი საათის დაგვიანებით დაუშვეს.
• #36 მაჟორიტარული ოლქის #18 საარჩეევნო უბანზე (მარნეული) საინფორმაციო სააგენტო ,,ოლ მედიას" წარმომადგენელს დაკვირვების უფლება შეეზღუდა, კერძოდ, საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე და მოადგილე დამკვირვებელს საარჩევნო უბანზე ფოტო გადაღების უფლებას არ აძლევდნენ.
• სადემონსტრაციო ოქმში შესაბამისი მონაცემები არ იყო შეტანილი #60 მაჟორიტარული ოლქის #38 (ლანჩხუთი) და #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #51 საარჩევნო უბნებზე;
• #69 მაჟორიტარული ოლქის #24 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) საკონტროლო ფურცელი დაფიქსირებული არ არის ამომრჩევლის ხელმოწერა;
• #24 მაჟორიტარული ოლქის #24 (გურჯაანი) და #69 მაჟორიტარული ოლქის #55 (ბათუმი) საარჩევნო უბნებზე საკონტროლო ფურცელში არ იყო მითითებული შევსების დრო;
• #70 მაჟორიტარული ოლქის #58 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) საკონტოროლო ფურცელს აკლია პირველი ამომრჩევლის ხელმოწერა.
წილისყრის პროცედურის დარღვევა
• #70 მაჟორიტარული ოლქის #58 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) წილისყრის ჩატარების წესი დაირღვა, კერძოდ, საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ რეგისტრატორის ფუნქცია ერთ-ერთ კომისიის წევრს წილისყრის გარეშე მიანიჭა.
• #23 მაჟორიტარული ოლქის #8 (საგარეჯო) და #49 მაჟორიტარული ოლქის #91 (ქუთაისი) საარჩევნო უბნებზე კომისიის წევრებმა უარი თქვეს გადასატანი ყუთის წამღები კომისიის წევრების გამოსავლენ წილისყრაში მონაწილეობაზე.
მარკირების შემოწმების გარეშე ხმის მიცემა
• #51 მაჟორიტარული ოლქის #21 საარჩევნო უბანზე (ბაღდათი) ამომრჩეველმა ხმა მისცა მარკირების შემოწმების გარეშე.
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 10 შენიშვნა, საუბნო საარჩევნო კომისიაში წარდგენილია 9 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში - 6 საჩივარი.
სამართლიანი არჩევნები პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები დაუყოვნებლივ აისახება საარჩვენო რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო SMS-ით ნომერზე 90039. არჩევნების პორტალზე ასევე შესაძლებელია ნებისმიერი დარღვევის შესახებ ფოტო და ვიდეო მასალის მოწოდება

Based on the information provided by ISFED observers, the opening and setting up process at the polling stations took place without substantial violations. We have observed 6 cases when the documentation was not properly filled out, 2 cases of restriction of observers’ rights, 3 cases where the casting of lots was violated and 1 case when voting took place without properly inking the voter.
Detailed Information based on the PVT
All ISFED observers (100%) were free to observe the opening process of the polling stations. This matches the same data from the first round of the parliamentary elections.
0.3% of the polling stations were not ready to receive the first voter by 8:00am, compared to 4.2% in the first round of the parliamentary elections.
Procedural violation of casting lots was observed at 0.3% of the polling stations. In 99.5% of the polling stations there have been no cases of major violations.
Violations during the Opening and Voting Process
At the polling station #49.59.127 of #2 penitentiary facility (Kutaisi), due to technical reasons, ISFED observer was allowed in the polling station with 30 minutes delay.
At the polling station #18 of the majoritarian district #36 (Marneuli) the observer from the news agency “All Media” was not allowed to take photo at the polling station by the chairperson and the deputy chairperson of the Precinct Electoral Commission (PEC).
At the polling station #38 of the majoritarian district #60 (Lanchkhuti) and the polling station #51 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) the demonstration protocol was not properly filled out.
At the polling station #24 of the majoritarian district #69 (Batumi) the ballot box control sheet lacked the signature of the voter.
At the polling station #24 of the majoritarian district #24 (Gurjaani) and the polling station #55 of the majoritarian district #69 (Batumi) the ballot box control sheet did not include the time of filling.
At the polling station #58 of the majoritarian district #70 (Batumi) ballot box control sheet lacked the signature of the first voter as required by law.
At the polling station #58 of the majoritarian district #70 (Batumi) procedure of casting lots was violated. One of the members of the Precinct Electoral Commission (PEC) was appointed as registrar by the Chairperson of the Precinct Electoral Commission (PEC) without casting lots.
At the polling station #8 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) and the polling station #91 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) the members of the Precinct Electoral Commission (PEC) refused to participate in the procedure of casting lots to appoint the responsible persons to accompany the mobile ballot box.
At the polling station #21 of the majoritarian district #51 (Baghdati) voter was not properly inked.
As of now, ISFED observers have filed 9 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 6 complaints with District Electoral Commissions (DECs). 10 entries were made by ISFED observers in the record book.