უბნის გახსნისა და კენჭისყრის მიმდინარეობის პროცესი 14:00 საათისთვის
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) 2019 წლის 19 მაისის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნების მონიტორინგს 240-მდე მოკლევადიანი დამკვირვებლისა და 10 მობილური ჯგუფის მეშვეობით, თორმეტივე საარჩევნო ოლქში ახორციელებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები ყველა საარჩევნო უბანზე არიან წარმოდგენილი ზუგდიდის, მარნეულისა და მთაწმინდის საარჩევნო ოლქებში, სადაც არჩევნებს ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდებიან, რაც დარღვევების მყისიერად აღმოჩენის, არჩევნების დღის პროცესის სისტემურად შეფასებისა და ოფიციალური შედეგების სიზუსტის გადამოწმების შესაძლებლობას იძლევა.
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ ინფორმაციას უბნის გახსნისა და კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებს თითქმის ყველა საარჩევნო უბანზე შესვლისა და შეუზღუდავად დაკვირვების საშუალება მიეცათ. მათ მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, უბნების უმრავლესობაზე უბნის გახსნისა და კენჭისყრის პროცესი მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე წარიმართა. რიგ საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირდა პროცედურული ხარვეზები. ზუგდიდისა და მარნეულის რამდენიმე უბანზე ადგილი ჰქონდა დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვას. ამ ეტაპზე, დარღვევების სიმრავლით გამოირჩევა მარნეულის #68 საარჩევნო უბანი, სადაც დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვის გარდა, დაფიქსირდა ბიულეტების ჩაყრა და სხვადასხვა პროცედურული დარღვევები. ფიზიკური დაპირისპირება და არეულობა დაფიქსირდა მარნეულისა და ზუგდიდის ცალკეულ საარჩევნო უბნებზე.
უმეტეს ოლქებში ტენდენციის სახით შეინიშნება საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე პარტიული აქტივისტების მობილიზება, რომლებიც რიგ შემთხვევებში აღრიცხავენ უბანზე მოსულ ამომრჩეველს.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია მთაწმინდის და ზუგდიდის ყველა (100%) უბნიდან და მარნეულის საარჩევნო უბნების 98.9%-დან მიიღო.
მთაწმინდის საარჩევნო უბნების 100%-ზე, მარნეულის საარჩევნო უბნების 97.8%-ზე, ზუგდიდის საარჩევნო უბნების 97.2%-ზე, ორგანიზაციის დამკვირვებლებს უბანზე შეუზღუდავად დაკვირვების განხორციელების საშუალება მიეცა.
პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 08:00 საათისთვის მზად იყო მთაწმინდის საარჩევნო უბნების 100%, მარნეულის საარჩევნო უბნების 97.8% და ზუგდიდის საარჩევნო უბნების 98.1%.
• მარნეულის #68-ე საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა რეგისტრაციის პროცესი სრულიად გაუმჭვირვალეა. კომისია იმგვარად არის განთავსებული სარეგისტრაციო მაგიდებთან, რომ პროცესზე დაკვირვება შეუძლებელია. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს კომისიის თავმჯდომარემ რეგისტრაციის პროცესზე დაკვირვების უფლება შეუზღუდა. ამავე უბანზე, ერთ-ერთმა რეგისტრატორმა ამომრჩეველს ხელი სხვა ამომრჩევლის გრაფაში მოაწერინა, რაზეც „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის რეაგირების შემდგომ, კომისიამ დამკვირვებლის უბნიდან გაძევების შესახებ ოქმის შედგენა განიზრახა.
• ზუგდიდის #44 და #100 საარჩევნო უბნებზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები დროულად არ დაუშვეს და შეუზღუდეს სრულყოფილად დაკვირვების განხორციელების შესაძლებლობა.
• ზუგდიდის #70 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს კომისიის წევრმა შეუზღუდა ფოტო-ვიდეო გადაღების უფლება, რათა მას არ დაეფიქსირებინა უბანზე არსებული არეულობა.
• მარნეულის #68-ე საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთმა ამომრჩეველმა საარჩევნო ყუთში ოთხი ბიულეტენი ჩააგდო და უბნიდან ისე გაიქცა, რომ სავარაუდოდ თან წაიღო რამდენიმე ბიულეტენი.
არეულობა უბანზე
• ზუგდიდის #97 საარჩევნო უბანზე იყო არეულობა და დაპირისპირება კომისიის თავმჯდომარესა და უბანზე მყოფ პირებს შორის. უბანზე გამოიძახეს პოლიცია რის შემდეგაც სიტუაცია განიმუხტა.
საარჩევნო კომისიის საქმიანობისთვის ხელის შეშლა
• მარნეულის #89-ე უბანზე ევროპული საქართველოს წარმომადგენელმა კომისიის საქმიანობა შეაფერხა. იგი ერთ-ერთ ამომრჩეველს ადანაშაულებდა არაერთგზის ხმის მიცემაში, თუმცა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის ინფორმაციით, მოქალაქეს მარკირება არ აღენიშნებოდა და იგი 89-ე უბნის სიაში ნამდვილად ირიცხებოდა. პარტიის წარმომადგენელმა კომისიის თავმჯდომარეს ფიზიკური შეურაცყოფაც მიაყენა. მოგვიანებით, სიტუაცია განიმუხტა და ამჟამად საარჩევნო პროცესი შეფერხების გარეშე მიმდინარეობს.
არაუფლებამოსილი პირები კენჭისყრის შენობაში
• ზუგდიდის #1, #10, #16, #44, და #78 უბნებზე აკრედიტაციის გარეშე იმყოფებოდნენ, მათი თქმით ტელეკომპანია „იმედის“ წარმომადგენლები, რომლებიც აწარმოებდნენ ფოტო-ვიდეო გადაღებას.
• ზუგდიდის #63 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ხმა მისცა სარეგისტრაციო მაგიდასთან.
• მარნეულის #84 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს, რომელსაც არ ესაჭიროებოდა დახმარება კაბინაში შეყვა სხვა ამომრჩეველი.
• მარნეულის #52-ე უბანზე იმყოფებოდა უცნობი პირი, რომელიც მდივანს რეგისტრაციაში არ გაუტარებია. აღნიშნული პირი, ერთ-ერთ დამკვირვებელს ხმის მიცემის პროცესში კარნახობდა, რომ უნდა შემოეხაზა „41“. ამ ფაქტის შემდგომ კომისიის თავმჯდომარემ პირი საარჩევნო უბნიდან გააძევა. შესაბამისი საჩივრები წარდგენილია სარჩევნო უბანსა და ოლქში
რეგისტრატორის მიერ ზედმეტი ბიულეტენის გაცემა
• ზესტაფონის #44 საარჩევნო უბანზე, ხულოს #1 საარჩევნო უბანზე და ოზურგეთის #57 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორებმა ამომრჩეველს გადასცეს 3 ზედმეტი ბიულეტენი.
• ზუგდიდის #90 საარჩევნო უბანზე  რეგისტრატორებმა გასცეს 5 ზედმეტი ბიულეტენი.
• მარნეულის #25-ე საარჩევნო უბანზე წილისყრა ჩატარდა დარღვევით. დამკვირვებლის შენიშვნის შემდგომ, კომისიამ ხელახლა, პროცედურების დაცვით ჩაატარა ორივე წილისყრა.
• ზუგდიდის #18 საარჩევნო უბნის რეგისტრატორმა საარჩევნო ბიულეტენს ხელი არ მოაწერა და არ დაამოწმა კომისიის სპეციალური ბეჭდით.
• ზუგდიდის #3 საარჩევნო უბანზე  ამომრჩეველმა ხმის მიცემის შემდეგ ბიულეტენი საარჩევნო ყუთშიკონვერტის გარეშე ჩააგდო.
• მარნეულის #10 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის გამყოლმა კომისიის წევრება 5 ამომრჩეველზე ბიულეტენები კომისიის ხელმოწერების გარეშე გასცეს.
• ხულოს #8 და მარნეულის #25 საარჩევნო უბნებზე ერთიან სიაში არ იყო აღნიშნული გადასატანი ყუთის სიაში შეტანილი ამომრჩევლების შესახებ ინფორმაცია.
• მარნეულის #68-ე საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრები წილისყრით განსაზღვრულ ფუნქციებს ერთმანეთში რეგისტრაციის გარეშე ცვლიან.
• მარნეულის #84 საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის დაწყებიდან სისტემატური სახე აქვს მარკირების შემოწმების გარეშე ხმის მიცემას.
უბნების მიმდებარედ კოორდინატორების მობილიზება და ამომრჩეველთა აღრიცხვა
• ადიგენის #2 საარჩევნო უბანთან ამომრჩეველთა სიებით ხდება უბანზე მოსული ამომრჩევლის აღრიცხვა.
• მთაწმინდის #1, #22 და #25 უბნებზე ნაკადის მარეგულირებელთან ერთად არასამთავრობო ორგანიზაცია “საქართველოს ერთიან ახალგაზრდათა კავშირი“-ს აკრედიტირებული დამკვირვებლები მოსული ამომრჩევლების პირადობის მოწმობებს ამოწმებდნენ და შემდგომ ტელეფონის გამოყენებით, მათ ვინაობას დაუდგენელ პირებს გადასცემდნენ.
• ოზუგეთის #57, ზუგდიდის #94, ხულოს #32 საარჩევნო უბნების მიმდებარედ მობილიზებული არიან „ქართული ოცნების“ კოორდინატორები და აღრიცხავენ მოსულ ამომრჩეველს.
• ჭიათურის საარჩევნო ოლქის #19 და #58 საარჩევნო უბნებთან შეინიშნება ე.წ. კოორდინატორების მობილიზება როგორც “ქართული ოცნების” ასევე “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მხრიდან.
• მარნეულის #21 საარჩევნო უბანზე არასამთავრობო ორგანიზაციის დამკვირვებელი ამომრჩევლის პირად ნომერს იწერდა სიიდან, რაზეც “სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შემდეგ კომისიამ მოახდინა რეაგირება და პირმა შეწყვიდა მონაცემების აღრიცხვა.
„სამართლიანი არჩევნები“ შეახსენებს ამომრჩევლებს, რომ კენჭისყრაში მონაწილეობის მისაღებად თან უნდა იქონიონ საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობა/ID ბარათი ან პასპორტი.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქეებს შესაბამის ოლქებში, მონაწილეობა მიიღონ არჩევნებში და დააფიქსირონ საკუთარი ნება სასურველი კანდიდატის სასარგებლოდ.
„სამართლიანი არჩევნები“ ასევე მოუწოდებს არჩევნებში ჩართულ ნებისმიერ მხარეს, პატივი სცენ საარჩევნო პროცედურებს, ხელი შეუწყონ საარჩევნო პროცესის მშვიდ ვითარებაში წარმართვას და ამომრჩეველთა ნების თავიუსფლად გამოვლენას.

Openning of polling stations and voting process by 14:00
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the May 19by-elections and extraordinary elections through nearly 240 short-term observers and 10 mobile groups in all twelve electoral districts.
ISFED observers are represented at all electoral precincts in the electoral districts of Zugdidi, Marneuli and Mtatsminda, where they are monitoring the elections using the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology. The PVT allows immediate identification of violations, systemic evaluation of the Election Day process and verification of accuracy of official results.
At this time, ISFED presents information about openning of polling stations and the voting process.
ISFED observers were free to access and observe almost all polling stations. They have reported that at majority of electoral precincts, openning of polling stations and the voting process was free from significant violations. At some polling stations procedural shortcomings were found. At several precincts of Zugdidi and Marneuli, observer rights were restricted. At this stage, most irregularities have been detected at Marneuli polling station no.68, where in addition to restriction of observer rights, ballot stuffing and severalprocedural irregularities have also been found. Physical confrontation and commotion was found at individual polling stations of Marneuli and Zugdidi.
In most districts, there is a trend of mobilization of party activists outside polling stations, who in most cases are registering voters that arrive at the polls.
PVT results
ISFED received reports on the opening of polling stations from all (100%) precincts of Mtatsminda and Zugdidi electoral districts and from 98.9% of precincts of Marneuli electoral district.
At 100% of electoral precincts in Mtatsminda, at 97.8% in Marneuli and 97.2% in Zugdidi, ISFED observers were free to observe the polling stations.
100% of polling stations in Mtatsminda, 97.8% in Marneuli and 98.1% in Zugdidi were ready to receive voters by 08:00.
Detailed information about irregularities by 14:00 is below.
Restriction of observer rights
• At Marneuli electoral precinct no.68, voter registration process is lacking transparency. The registrars are positioned at registration tables in a way that makes it impossible to observe the process. The commission chair restricted right of ISFED observer to monitor the process. At the same precinct, one of the registrars had a voter sign in a field for a different voter. After ISFED observer reacted, the commission attempted to prepare a protocol (report) of expulsion of the observer from the polling station.
• At Zugdidi electoral precincts no.44 and no.100, ISFED observers were not admitted on time and allowed to observe comprehensively.
• At Zugdidi electoral precinct no.70, a commission member restricted the right of ISFED observer to take photos and video, in order to prevent the observer from recording the commotion at the polling place.
• At Marneuli electoral precinct no.68, a voter inserted four ballots in the ballot box and ran out of the PECpossibly with severalextra
Commotion at a polling station
• At Zugdidi electoral precinct no.97, there was a commotion and confrontation between the commission chairperson and individuals present at the polling place. They called the police and the situation was defused.
Interference with work of an electoral commission
• At Marneuli electoral precinct no.89, a representative of the European Georgiadisrupted work of the commission. He was accusing a voter of voting multiple times, however according to ISFED the voter was ink-free and was indeed registered on the list of the electoral precinct no.89. The party representative physically assaulted the commission chairperson. Later the situation was defused and the voting process is now progressing without any disruptions.
Presence of unauthorized individuals inside a polling station
• At Zugdidi electoral precincts no.1, no.10, no.16, no.44, and no.78, individuals without accreditation were present taking photos and recording video. Apparently these were representatives of Imedi TV.
Violation of ballot secrecy
• At Zugdidi electoral precinct no.63, a voter cast a ballot at a registration table.
• At Marneuli electoral precinct no.84, a voter that did not need assistance was accompanied by a another voter inside the cabin.
Illegal campaigning
• At Marneuli electoral precinct no.52 an individual was present without registration by the secretary. The individual told one of the voters during voting process to mark number “41” on the ballot. After this fact, the commission chairperson expelled the person from the polling station.
Issuing of extraballots
• At Zestaponi electoral precinct no.44,at Khulo electoral precinct no.1 and at Ozurgeti electoral precinct no.57, registrars issued three extra ballots to voters.
• At Zugdidi electoral precinct no.90, registrars issued 5 extra ballots
• At Marneuli electoral precinct no.25, casting of lots was done improperly. Following ISFED observer’s remark, the commission held both casting of lots according to procedures.
• At Zugdidi electoral precinct no.18, a registrar did not sign a ballot and certify it with a seal.
• At Zugdidi electoral precinct no.3, a voter inserted a ballot in the ballot box without an envelope.
• At Marneuli electoral precinct no.10, commission members that accompanied the ballot box issued ballots to 5 voters without commission signatures.
• At Khuloprecinct no.8 and Marneuli precinct no.25, information about voters on the mobile ballot-box list was not included on the unified list.
• At Marneuli electoral precinct no.68, commission members exchange functions determined by casting of lots without documenting appropriately.
• At Marneuli electoral precinct no.84, since the voting began votes were systematically cast without checking the ink.
Mobilization of coordinators and trackingof voters outside polling stations
• At Adigeni electoral precinct no.2, voter lists are used to register voters that arrive at the precinct.
• At Mtatsminda electoral precincts no.1, no.22 and no.25, alongside electoral officers that regulated the flow of voters, representatives of a non-governmental organization Union of Unified Youth of Georgia were also checking ID cards of voters arriving at polling stations and were transmitting the identity of voters to unidentified persons via instant messaging apps.
• Outside the Ozurgeti precinct no.57, Zugdidi precinct no.94 and Khulo precinct no.32, the Georgian Dreamactivists are mobilized registering voters that arrive at the polling station.
• Outside Chiatura electoral precincts no.19 and no.59, so-called coordinators are mobilized both by the Georgian Dreamand the United National Movement.
• At Marneuli electoral precinct no.21, an observer was copying a voter’s personal number from the list. After ISFED observer pointed this out, the commission reacted and the person stopped copying the information.
ISFED reminds voters to have an ID card or a passport of a Georgian citizen with them to be able to participate in the elections.
ISFED calls upon all eligible voters in the relevant districts to go to the polls and express their free will by voting for a candidate of their choice.
ISFED also reminds all stakeholders involved in the elections to respect electoral procedures, facilitate peaceful conduct of the election process and free expression of voters’ will.
The ISFED observation mission is made possible with the support from the American People, through funding from the United States Agency for International Development (USAID). The mission is also supported by the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Views expressed in this statement belong solely to ISFED and do not necessarily reflect positions of USAID, U.S. Government or the United Kingdom.