სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურის მონიტორინგს საქართველოს 6 საარჩევნო ოლქში ახორციელებს. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია შედგება 317 საუბნო, 6 საოლქო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლისა და 6 მობილური ჯგუფისგან. არჩევნების დღეს, ცენტრალურ ოფისში ფუნქციონირებს 8 ოპერატორისა და 6 იურისტისაგან დაკომპლექტებული მონაცემთა ანალიზისა და ინციდენტების ცენტრები.
მიმდინარე არჩევნებზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დამკვირვებლები მიავლინა ქუთაისის თვითმმართველი ქალაქის, ასევე, მარტვილის, ოზურგეთის, ხაშურის, ბორჯომის და ყაზბეგის მუნიციპალიტეტების ყველა საარჩევნო უბანზე.
11:00 საათისთვის, „სამართლიანი არჩევნები“ წარმოადგენს ინფორმაციას უბნის გახსნისა და კენჭისყრის პროცესის დაწყების შესახებ.
ამ დროისთვის საუბნო კომისიებში წარდგენილია 3 საჩივარი, 2 საჩივარია წარდგენილი საოლქო კომისიებში, ხოლო ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 1 შენიშვნა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია PVT დამკვირვებლის 99.7% -სგან მიიღო.
ორგანიზაციის ყველა (100%) დამკვირვებელს უბანზე შესვლისა და შუზღუდავად დაკვირვების განხორციელების საშუალება მიეცა, რაც სტატისტიკურად პირველი ტურის არჩევნების მონაცემის (99.7%) მსგავსია .
პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 08:00 საათისთვის საარჩევნო უბნების 99.7% იყო მზად. აღნიშნული მაჩვენებელი სტატისტიკურად არ განსხვავდება არჩევნების პირველი ტურის მონაცემისიგან (99.3%).
ყველა (100%) საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრებს შორის ფუნქციები წილისყრით დადგენილი წესით გადანაწილდა, რაც სტატისტიკურად მსგავსია არჩევნების პირველი ტურის მონაცემთან (99.7%).
საარჩევნო უბნების 0.9%-ზე უბნის გახსნის პროცესთან დაკავშირებული დარღვევები დაფიქსირდა, რაც სტატისტიკურად მცირედ გაუმჯობესებული მაჩვენებელია არჩევნების პირველი ტურთან შედარებით (2.7%).
კენჭისყრის ფარულობის დარღვევა:
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #44 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ბიულეტენი კაბინის გარეთ შემოხაზა;
• #65 მარტვილის საარჩევნო ოლქის #12 უბანზე ამომრჩეველმა ბიულეტენი კაბინის გარეთ, რეგისტრატორის მაგიდაზე, შემოხაზა.
მარკირების შემოწმების პროცედურის დარღვევა:
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #29 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი მარკირების შემოწმებას კენჭისყრისთვის განკუთვნილი ოთახის გარეთ ახორციელებდა. აღნიშნულის გამო, უბანზე მყოფ დამკვირვებელს არ მიეცა მარკირების შემოწმების პროცედურაზე დაკვირვების შესაძლებლობა. საარჩევნო უბანზე საჩივრის დაწერის შემდეგ დარღვევა აღმოიფხვრა.
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #76 უბანზე გადასატანი ყუთის სიაში ამომრჩევლის ნაცვლად ოჯახის სხვა წევრი შეიყვანეს. აღნიშნულის შედეგად ამომრჩეველმა, რომელსაც არ შეეძლო უბანზე მისვლა და ესაჭიროებოდა გადასატანი ყუთით ხმის მიცემა, ვეღარ მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა.
არაუფლებამოსილი პირის მიერ კომისიის წევრის ფუნქციების შესრულება:
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #124 საარჩევნო უბანზე პ/გ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დანიშნული წევრი რეგისტრატორის ფუნქციას ასრულებდა, მუხედავად იმისა, რომ უფლებამოსილება შეწყვეტილი ჰქონდა, პარტიის მიერ საარჩევნო კომისიებიდან წევრების გამოწვევის გამო.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the second round of 2017 local self-government elections in 6 electoral districts across Georgia. ISFED Observation Mission consists of 317 short-term observers (STOs) deployed at precinct and 6 at district electoral commissions (DECs) as well as 6 mobile groups. Parallel Vote Tabulation (PVT) Data Analysis and Incident Centers are operating in the central office staffed with 8 operators and 6 lawyers.
For the second round of the local elections ISFED has deployed PVT observers to all polling stations in the self-governing city of Kutaisi and in the self-governing municipalities of Martvili, Ozurgeti, Khashuri, Borjomi and Kazbegi.
ISFED observers had the opportunity to access and monitor all of the polling stations without restrictions. Based on the information provided by ISFED observers, the opening and setting up of polling stations took place without substantial violations. Procedural irregularities occurred in several precincts.
As of now, ISFED has filed 3 complaints at the precinct election commissions, 2 complaints at DECs and 1 entry was made in the record book.
ISFED has received reports on the opening of polling stations from 99.7% of the PVT observers.
All (100%) ISFED observers were able to freely access the polling station and observe the opening process. This is statistically similar to the data from the first round of elections (99.7%) .
99.7% of the polling stations were ready to receive voters by 8:00am. This figure is not statistically different from the first round of elections (99.3%).
At all (100%) polling stations, the functions between election commission members were properly assigned by casting of lots, which is statistically similar to the data from the first round of elections (99.7%).
Violations in the process of opening and setting up of polling stations were found at 0.9% of polling stations. This is a slight improvement in comparison with the first round (2.7%).
Violation of the secrecy of the vote:
• At the polling station #44 of the election district #60 (Ozurgeti), the voter marked their ballot paper outside of the voting booth;
• At the polling station #12 of the election district #65 (Martvili), the voter marked their ballot outside of the voting booth, on the table of the registrar.
Violation of inking procedure:
• At the polling station #29 of the election district #60 (Ozurgeti), voters were checked for inking outside of voting premises. Therefore, the ISFED observer could not observe the inking process. The violation was resolved upon submission of a complaint in the election station.
• At the polling station #76 of the election district #59 (Kutaisi), instead of a voter who could not arrive to the polling station and required voting through the mobile box, her family member was mistakenly included in the mobile box list. Consequently, the voter who needed to vote through the mobile box was unable to take part in the elections. Performing the functions of a commission member by an unauthorized person • At the polling station #124 of the election district #59 (Kutaisi) an individual originally appointed by the United National Movement as the PEC member was fulfilling the functions of the registrar despite the fact that his authorization of PEC membership had been already annulled due to the fact that the party called out all electoral commission members.