არჩევნების დღის შემაჯამებელი შეფასება
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2021 წლის 30 ოქტომბერს, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს, 8 მუნიციპალიტეტში, მათ შორის 5 თვითმმართველ ქალაქსა (თბილისი, რუსთავი, ბათუმი, ფოთი და ქუთაისი) და 3 თვითმმართველ თემში (ზუგდიდი, ოზურგეთი და თელავი), დააკვირდა*. ამ მუნიციპალიტეტებში ორგანიზაციის სადამკვირვებლო მისია 15 მობილური ჯგუფისგან, 542 საუბნო და 29 საოლქო საარჩევნო კომისიების დამკვირვებლებისგან შედგებოდა. კიდევ 12 მუნიციპალიტეტში, სადაც მერის არჩევნები გაიმართა, ორგანიზაციას მობილური ჯგუფის დამკვირვებლები ჰყავდა. „სამართლიანი არჩევნები,“ 100 დამკვირვებლის მეშვეობით, უბნის გარე პერიმეტრზე მიმდინარე პროცესებსაც დააკვირდა. არჩევნების დღეს, ორგანიზაციის სათაო ოფისში მოქმედებდა მონაცემთა გადამოწმებისა (23 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (10 იურისტი).
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ 30 ოქტომბრის განმავლობაში 3-ჯერ წარმოგიდგინათ სადამკვირვებლო მისიის მიერ მოპოვებული ინფორმაცია. ამჯერად, ორგანიზაცია წარმოგიდგენთ არჩევნების დღის შემაჯამებელ შეფასებას, აგრეთვე, ხმის დათვლის პროცესში გამოვლენილ დარღვევებსა და ინციდენტებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისგან მიღებული ინფორმაციით, ტექნიკური ადმინისტრირების თვალსაზრისით, არჩევნების დღე ძირითადად კანონით დადგენილი წესების შესაბამისად წარიმართა. თუმცა, არჩევნების დღეს გამოვლენილი პირთა საეჭვო შეკრებების, ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის, მობილიზებისა და აღრიცხვის ფაქტები ნეგატიურად აისახა ამომრჩევლის თავისუფალი ნების გამოვლენაზე, რასაც ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში, მცირე სხვაობის პირობებში, შესაძლოა შედეგებზე ზეგავლენა მოეხდინა.
კენჭისყრის პროცესის დროს განსაკუთრებით საგულისხმო იყო მარკირების მქონე პირთა მიერ ხმის მიცემის, კენჭისყრაში განმეორებით მონაწილეობისა და მარკირების შემოწმების/გაკეთების პროცედურების დარღვევების ფაქტები. ასევე, დაფიქსირდა ამომრჩეველთა სიებთან და გადასატან საარჩევნო ყუთთან დაკავშირებული არაერთი დარღვევა. სამწუხაროდ, დღის განმავლობაში ადგილი ჰქონდა დამკვირვებლებისა და ჟურნალისტების მიმართ შეურაცხყოფისა და მათზე ზეწოლის შემთხვევებს.
Რაც შეეხება ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესს, ორგანიზაციას ამ მხრივ მნიშვნელოვანი ხარვეზები არ გამოუვლენია. თუმცა, დაფიქსირდა ბიულეტენების არასწორად ან/და სავარაუდოდ მიზანმიმართულად გაბათილების შემთხვევები.
არჩევნების დღეს გამოვლენილი ტენდენციების ერთობლიობამ დააზიანა საარჩევნო პროცესების მიმართ ნდობა. სამართლიანი არჩევნები მიიჩნევს, რომ არჩევნების მეორე ტური არის გაშვებული შესაძლებლობა ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების გზაზე.
ამ დროისათვის, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ სამივე დონის საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 161 საჩივარი. 22 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
გარე დაკვირვების მიგნებები (08:00-20:00)
„სამართლიანი არჩევნები“ 8 მუნიციპალიტეტის შემთხვევითად შერჩეული 100 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრსაც დააკვირდა. ორგანიზაციამ უბნის გარეთ მიმდინარე პროცესების შესახებ ინფორმაცია 100-ვე დამკვირვებლისგან მიიღო. შედეგების მიხედვით:
- 34 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე შეინიშნებოდა პირთა საეჭვო შეკრება. აქედან, 15 უბანზე შეინიშნებოდა შეკრება მხოლოდ 100 მეტრამდე პერიმეტრში, 11 უბანზე შეკრება მხოლოდ 100 მეტრის გარეთ ხდებოდა, ხოლო 8 უბანზე შეკრება პერიმეტრს შიგნითაც და გარეთაც შეინიშნებოდა;
- 11 საარჩევნო უბნის მიმდებარედ ხდებოდა ამომრჩეველთა სახელობითი აღრიცხვა;
- ზეწოლისა და სიტყვიერი დაპირისპირების ფაქტები გამოვლინდა 8 უბანზე;
- სავარაუდო მოსყიდვის შემთხვევა დაფიქსირდა 4 უბნის გარეთ, მათ შორის 2 თბილისში და 2 ბათუმში;
- 2 უბნის შემთხვევაში გამოვლინდა კენჭისყრის შენობის შესასვლელიდან 25 მეტრის მანძილზე სააგიტაციო მასალის განთავსების ფაქტი;
- 10 უბანზე შეინიშნებოდა ამომრჩეველთა ორგანიზებული და არაერთჯერადი მობილიზება-ტრანსპორტირება ხმის მისაცემად;
- 5 უბანზე შეინიშნებოდა კომისიის წევრების საეჭვო კომუნიკაცია უბნის გარეთ მყოფ პირებთან.
უბნის მოწყობის, კენჭისყრის და ხმის დათვლის პროცესის სტატისტიკა
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის მოწყობის, კენჭისყრის და ხმის დათვლის პროცესის შესახებ ინფორმაცია 542 დამკვირვებლისგან მიიღო. შედეგების თანახმად:
- ორგანიზაციის დამკვირვებლებს უბანზე შესვლის უფლება ყველგან შეუზღუდავად მიეცათ;
- 540 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრებს შორის ფუნქციები წილისყრით დადგენილი წესის შესაბამისად გადანაწილდა; წილისყრის პროცედურის დარღვევები თბილისის და ბათუმის საარჩევნო ოლქებში დაფიქსირდა;
- ყველა უბანზე საარჩევნო ყუთები კანონით დადგენილი წესით დაილუქა და პაკეტების მთლიანობა, სადაც კომისიის ბეჭდები იყო განთავსებული, დაცული იყო;
- 541 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლები ხმას ყოველთვის სათანადო დოკუმენტაციით აძლევდნენ;
- 534 საარჩევნო უბანზე მარკირება ყოველთვის კანონით დადგენილი წესისამებრ მოწმდებოდა; მარკირების შემოწმების პროცედურის დარღვევის შემთხვევები თბილისის (4), ბათუმის (1); რუსთავის (1); ზუგდიდის (1) და ფოთის (1) საარჩევნო ოლქებში დაფიქსირდა;
- 538 საარჩევნო უბანზე მარკირება ყოველთვის სათანადოდ კეთდებოდა; მარკირების გაკეთების პროცედურის დარღვევის შემთხვევები თბილისის (2), ბათუმის (1) და ზუგდიდის (1) საარჩევნო ოლქებში დაფიქსირდა;
- 536 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენები სათანადოდ, ხელმოწერითა და ბეჭდით, მოწმდებოდა; ბიულეტენების დამოწმების წესის დარღვევის შემთხვევები თბილისის (2), ბათუმის (2) და ზუგდიდის (2) საარჩევნო ოლქებში დაფიქსირდა;
- 534 საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო; ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის შემთხვევები თბილისის (2), ბათუმის (2) და ზუგდიდის (4) საარჩევნო ოლქებში დაფიქსირდა;
- 23 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობისა (2) ან/და სიტყვიერი დაპირისპირების (21) ფაქტები; აქედან, 8 შემთხვევა თბილისის, 5 რუსთავის, 4 ზუგდიდის, 2 ქუთაისის, 2 ბათუმის და თითო შემთხვევა ფოთისა და ოზურგეთის საარჩევნო ოლქებში გამოვლინდა;
- 10 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისათვის დაკვირვების უფლების შეზღუდვის და მათზე ზეწოლა/მუქარის შემთხვევები, მათ შორის ზუგდიდის (5), ფოთის (2), ქუთაისის (1), თბილისის (1) და თელავის (1) საარჩევნო ოლქებში;
- 7 საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის შენობაში ხდებოდა ამომრჩეველთა სახელობითი აღრიცხვა, მათ შორის ბათუმის (4), რუსთავის (1), ზუგდიდის (1) და თელავის (1) საარჩევნო ოლქებში;
- 16 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა საარჩევნო სიებთან და გადასატან ყუთთან დაკავშირებული დარღვევები, მათ შორის თბილისის (6), ზუგდიდის (3), ქუთაისის (2), ფოთის (2), ბათუმის (1), ოზურგეთისა (1) და თელავის (1) საარჩევნო ოლქებში;
- 541 საარჩევნო უბანზე წილისყრა მთვლელების შესარჩევად კანონით დადგენილი წესით ჩატარდა;
- ბიულეტენების დათვლის პროცესი გამჭვირვალედ წარიმართა ყველა საარჩევნო უბანზე;
- 540 უბანზე საარჩევნო მასალები კანონით დადგენილი წესის შესაბამისად დაილუქა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ ხმის დათვლის პროცესის დროს გამოვლინდა შემდეგი სახის დარღვევები:
- #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი ერეოდა კომისიის საქმიანობაში. დამკვირვებლის მითითების შემდეგ ქართული ოცნების წარმომადგენელმა დამკვირვებელს მიაყენა სიტყვიერი შეურაცხყოფა;
- #66 ხობის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ უკანონოდ შეზღუდა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს უფლება. კერძოდ, დამკვირვებელმა შენიშნა, რომ ჩანაწერთა წიგნი დაულუქავი იყო და მითხოვა დოკუმენტის ნახვა. პასუხად, თავმჯდომარემ დოკუმენტი დამალა და დამკვირვებლის მიმართ გამოავლინა აგრესია.
ბათილი ბიულეტენები
- #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #28 საარჩევნო უბანზე, ხმის დათვლის პროცედურის დროს დაფიქსირდა 8 ბიულეტენი, რომელთაგან არც ერთს არ აქვს რეგისტრატორის ხელმოწერა. რვავე ბიულეტენზე ხმა ოპოზიციური კანდიდატის სასარგებლოდ იყო მიცემული;
- #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბნის რეგისტრატორმა რამდენიმე ბიულეტენი დაამოწმა ბეჭდით, მაგრამ არ დაამოწმა ხელმოწერით, რის გამოც ბიულეტენები გაბათილდა. აღნიშნულ ბიულეტენებში ხმა დაფიქსირებული იყო ოპოზიციური სასარგებლოდ;
- #70 ფოთის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე, დაახლოებით 20 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული ხელმოწერით ან ბეჭდით. კომისიამ არ მოახდინა დამრღვევი რეგისტრატორების იდენტიფიცირება. ბიულეტენებზე, უმრავლეს შემთხვევაში ხმა ოპოზიციური პარტიის კანდიდატის სასარგებლოდ იყო მიცემული;
- #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #17 საარჩევნო უბანზე ხმების დათვლის პროცესში გამოვლინდა ბიულეტენების არასათანადოდ შევსების 15 შემთხვევა. კერძოდ, ბიულეტინთა ნაწილზე არ ფიქსირდება რეგისტრატორის ხელმოწერა, ნაწილზე კი - რეგისტრაციის ბეჭედი. შედეგად ყველა ეს ბიულეტენი გაბათილდა, თუმცა რეგისტრატორებს აღნიშნულის თაობაზე ახსნა-განმარტება არ დაუწერიათ. რეაგირება არ მომხდარა ასევე კომისიის თავმჯდომარის მხრიდან;
- #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #54 საარჩევნო უბნის რეგისტრატორმა კომისიის წევრმა ბიულეტენები ბეჭდითა ან/და ხელმოწერით არ დაამოწმა, რის გამოც 4 ბიულეტენი გაბათილდა;
- #70 ფოთის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა არ დაამოწმა 2 ბიულეტენი, რის გამოც ბიულეტენები გაბათილდა;
- #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბნის კომისიამ ბათილად მიიჩნია ისეთი ბიულეტენები, რომლებშიც ამომრჩევლის ნება რეალურად იკვეთებოდა. მაგალითად, გადახაზული იყო ერთი კანდიდატი და შემოხაზული - მეორე. ამ მიზეზით გაბათილდა დაახლოებით 10 ბიულეტენი;
- #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #39 საუბნო საარჩევნო კომისიამ მერის არჩევნების 6 და მაჟორიტარული არჩევნების 6 ბიულეტენი მიიჩნია ბათილად, იმის მიუხედავად, რომ ამომრჩევლის ნება იკვეთებოდა.
- #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #71 საარჩევნო უბანზე, ყუთის ზედამხედველმა ზედმეტად მოათავსა სპეციალური კონვერტები ყუთში. ამ ფაქტს უბანზე მოყვა არეულობა და შეფერხდა საარჩევნო პროცესი. ამომრჩევლებს არ ეძლეოდათ ხმის მიცემის საშუალება. Მმოგვიანებით, უბანზე არსებული დაპირისპირების გამო, თავმჯდომარემ გამოიძახა პოლიცია. უბანზე იყო პრაქტიკულად სრულიად უმართავი სიტუაცია და შეხლა-შემოხლა. აღნიშნულთან დაკავშირებით სამართლიანი არჩევნების წარმომადგენელმა ადგილზე დაწერა საჩივარი. დამკვირვებელმა თვითონ დაინახა ბიულეტენების ჩაყრის შემთხვევა, თუმცა ხმის დათვლის დროს ე.წ „ბალანსი“ შედგა, რაც იწვევს ეჭვს, რომ ბიულეტენების ჩაყრასთან ერთად, ადგილი ჰქონდა კომისიის წევრების მხრიდან ხელმოწერების გაყალბებას.
- #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #90 უბანზე დათვლის შედეგად გამოვლინდა დისბალანსი 1 ხმის მეტობით, რაზეც რეგისტრატორმა დაწერა ახსნა-განმარტება. ოპოზიციამ გამოხატა უნდობლობა შედეგების მიმართ, რასაც მოყვა “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა” და “ქართული ოცნების” წარმომადგენელი კომისიის წევრებს შორის ფიზიკური და სიტყვიერი დაპირისპირება.
შემაჯამებელი ოქმის ასლის გაუცემლობა
- #60 საარჩევნო ოლქის ოზურგეთის #37 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელს არ მისცა კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის ასლი, რადგან მისი განმარტებით ქსეროქსის აპარატი არ მუშაობდა.
დისბალანსი შემაჯამებელ ოქმში
- #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #62 საარჩევნო უბანზე, გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა 3-ით მეტია ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე;
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #2 საარჩევნო უბანზე, გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა ერთით აღემატება ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობას. საგულისხმოა, რომ ხმების დათვლისას, ერთი კონვერტიდან ამოვიდა ერთი და იგივე სახეობის ორი ბიულეტენი.
დაულუქავი დოკუმენტაცია
- #69 ჩხოროწყუს საარჩევნო ოლქის #3 და #10 საუბნო საარჩევნო კომისიებიდან შემოსული ჩანაწერთა წიგნები არ იყო დალუქული;
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #16 საარჩევნო უბნიდან შემოსული ჩანაწერთა წიგნი არ იყო დალუქული.
- #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #53 საარჩევნო უბანზე, სამაგიდო სიაში, ერთ-ერთ რეგისტრატორის ხელმოწერის გასწვრივ ამომრჩევლის ხელმოწერა არ ფიქსირდებოდა. კომისიის თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით, მიუხედევად იმისა, რომ ხელმოწერა არ ფიქსირდებოდა, მონაცემი მაინც აისახა ხელმოწერების საერთო რაოდენობაში;
- #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #17 საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში მყოფი 11 ამომრჩევლიდან ყველამ მიიღო მონაწილეობა როგორც მერის, ასევე - საკრებულოს მაჟორიტარულ არჩევნებში, მაშინ, როდესაც 4 მათგანს არ ჰქონდა მაჟორიტარულ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება.
- #33 ქარელის საარჩევნო ოლქის #39 საარჩევნო უბანზე, კენჭისყრის ოთახში განთავსებული იყო „ქართული ოცნების“ დროშა, რაზეც თავმჯდომარეს რეაგირება არ მოუხდენია.
*აღსანიშნავია, რომ თბილისში ორგანიზაცია საარჩვენო უბნების მესამედს, დანარჩენ ქალაქებსა და თემებში კი ნახევარს დააკვირდა.

Final Election Day Assessment
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) monitored the October 30, 2021 Municipal election runoffs in eight municipalities, including five self-governing cities (Tbilisi, Rustavi, Batumi, Poti and Kutaisi) and 3 self-governing communities (Zugdidi, Ozurgeti and Telavi).* ISFED’s election day observation mission in these municipalities consisted of 15 mobile groups, 542 observers deployed at polling stations and 29 observers deployed at district election commissions. In the remaining 12 municipalities, where mayoral runoffs took place, ISFED had mobile groups of observers. ISFED also observed the outside perimeter of polling stations with 100 static observers. ISFED operated data and incident processing centers at its headquarters, with 23 operators and 10 lawyers, respectively.
ISFED issued three statements during the October 30 runoffs. This time, the organization presents the final assessments concerning the election day, as well as the violations and incidents documented during the vote counting process.
According to the information received from ISFED’s observers, the election was technically administered in line with the legal requirements. However, the instances of gatherings of persons outside of polling stations, alleged vote buying, voter mobilization and tracking of voters, negatively reflected on the expression of the free will of voters; in municipalities where the difference was minimal, this could have had an influence on the election results.
Notably, during the voting process, ISFED reported the facts of voting by persons who had undergone the inking procedure, repeat voting and other shortcomings related to applying and checking of the inking. Numerous violations related to the voters' lists and mobile boxes were also documented. Unfortunately, throughout the day, there were instances of assaults and pressure targeting observers and journalists.
With regards to the vote counting and vote tabulation process, ISFED did not observe any significant shortcomings. However, there were cases when ballots were incorrectly and/or deliberately invalidated.
The combination of the above trends harmed the trust towards election processes. ISFED considers that this is a missed opportunity for the country’s democratic development.
ISFED’s observers lodged 161 complaints with all levels of the electoral administration and registered 22 entries in the record books.
Findings of outside observation (08:00-20:00)
ISFED deployed outside observers at 100 randomly-selected polling stations of eight municipalities under observation. ISFED gathered information from all 100 precincts. According to the obtained information:
- Outside 34 polling stations, there were suspicious gatherings of persons. In 15 cases, these gatherings took place within the 100-meter range, in 11 cases - beyond the 100-meter range, and in 8 cases - both within and beyond the 100-meter range;
- At 11 polling stations, there were cases of tracking of voters;
- Cases of verbal confrontation and pressure were documented at 8 polling stations;
- Cases of alleged vote buying were reported at 4 polling stations, including 2 cases in Tbilisi and 2 cases in Batumi;
- At 2 polling stations, within 25 meters from the polling station, campaign materials were identified;
- At 10 polling stations, ISFED observers reported organized and systematic mobilization and/or transportation of voters to the polling station;
- At 5 polling stations, commission members engaged in suspicious communication with the persons standing outside polling stations.
Assessment of the set-up, voting and vote counting process
ISFED retrieved information on the set up of polling stations, voting and vote counting process from 542 observers. According to the obtained information:
- All ISFED’s observers were allowed to access the polling station without restrictions;
- At 540 polling stations, functions between election commission members were assigned in accordance with the law, by casting of lots; The procedure of casting of lots was violated in Tbilisi and Batumi;
- At all polling stations, ballot boxes were sealed in accordance with the law and the integrity of the packages where the commission seals are placed, was ensured.
- At 541 polling stations, voters cast their vote using proper documentation;
- At 534 polling stations, inking was checked in accordance with the law; Cases of violation of the procedure was reported in Tbilisi (4), Batumi (1), Rustavi (1), Zugdidi (1) and Poti (1) electoral districts;
- At 538 polling stations, ink was applied in accordance with the law; Cases of violation of the procedure was reported in Tbilisi (2), Batumi (1) and Zugdidi (1) electoral districts;
- At 536 polling stations, ballot papers were properly validated, with signature and seal; Violation of the procedure was reported in Tbilisi (2), Batumi (2) and Zugdidi (2) electoral districts;
- At 534 polling stations, secrecy of vote was always upheld. Violation of the secrecy of vote was reported in Tbilisi (2), Batumi (2) and Zugdidi (4) electoral districts;
- At 23 polling stations, instances of physical violence (2) and verbal confrontation (21) were reported, out of which 8 cases were reported in Tbilisi, 5 in Rustavi, 4 in Zugdidi, 2 in Kutaisi, 2 in Batumi and a single case in Poti and Ozurgeti electoral districts;
- At 10 polling stations, there were cases of restricting the rights of ISFED observers, as well as pressure and intimidation targeting them, including in Zugdidi (5), Poti (2), Kutaisi (1), Tbilisi (1) and Telavi (1) electoral districts;
- Voters were tracked at 7 polling stations, including in Batumi (4), Rustavi (1), Zugdidi (1) and Telavi (1) electoral districts;
- Violations related to the voters list and mobile ballot box were reported at 16 polling stations, including in Tbilisi (6), Zugdidi (3), Kutaisi (2), Poti (2), Batumi (1), Ozurgeti (1) and Telavi (1) electoral districts;
- At 541 polling station, casting of lots to determine the vote tabulators was conducted in accordance with the law;
- Vote counting process was conducted transparently in all polling stations observed;
- At 540 polling stations, election materials were sealed in accordance with the law.
Violations in the vote count and tabulation process
ISFED’s observers identified the following violations:
- At the polling station #20 of the electoral district #9 (Nadzaladevi), a representative of the Georgian Dream intervened in the functions of the commission members. After the observer’s notice, Georgian Dream representative verbally assaulted the observer;
- The chairperson of Khobi electoral district #66 illegally restricted the right of ISFED’s observer. In particular, the observer noticed that the record book might not have been sealed and requested to check it. In response, the chairperson expressed aggression against the observer and hid the document.
Invalid ballot papers
- At the polling station #28 of the electoral district #20 (Rustavi), vote count process revealed that 8 ballot papers did not have registrar’s signatures. All eight ballot papers were cast in favor of the opposition candidate;
- At the polling station #42 of the electoral district #17 (Telavi), a registrar did seal several ballot papers, but did not approve them with signatures, that led to the invalidation of those ballot papers. All ballot papers were cast in favor of the opposition candidate;
- At the polling station #10 of the electoral district #70 (Poti), around 20 ballot papers were either not signed or not sealed. The registrar responsible for this violation, was not identified. Most ballot papers were cast in favor of the opposition candidate;
- At the polling station #17 of the electoral district #59 (Kutaisi), 15 cases of improper handling of the ballot papers were reported. In particular, some ballot papers were either not signed or not sealed, leading to the invalidation of those ballot papers. No explanatory note has been submitted due this violation and the commission chairperson neglected to address the issue;
- At the polling station #54 of the electoral district #67 (Zugdidi), a registrar did not sign and seal the ballot papers, which led to their invalidation;
- At the polling station #3 of the electoral district #70 (Poti), a registrar did not approve two ballot papers, which led to their invalidation;
- At the polling station #3 of the electoral district #79 (Batumi), the commission invalidated the ballot papers where voter’s choice was clearly expressed. For instance, a voter had crossed out one candidate and circled another. 10 such ballot papers were invalidated;
- At the polling station #39 of the electoral district #60 (Ozurgeti), though a voter’s choice was clearly expressed, 6 ballot papers of the mayoral and 6 ballot papers of the majoritarian race were invalidated.
- At the polling station #71 of the electoral district #5 (Isani), the ballot box supervisor placed extra special envelopes in the ballot box. This prompted disorder at the polling station, which hindered the election process and the voters were not able to cast voters. Later, the commission chairperson called the police to quell the confrontation. The situation turned more tense, with physical altercations. ISFED observer filed a complaint. The observer witnessed the ballot stuffing process, but during the vote tabulation no excess ballots were reported, which creates a suspicion that simultaneously with ballot stuffing, the signatures were also manipulated by the commission members.
Physical confrontation
- At the polling station #90 of the electoral district #67 (Zugdidi), the number of ballots handed out to voters exceeded the number of voters. There was one more ballot than the signatures. The registrar wrote an explanatory note on the matter. The UNM representative expressed dissatisfaction over the issue, prompting physical and verbal confrontation with the Georgian Dream representative.
Refusal to issue summary protocol copies
- At the polling station #37 of the electoral district #60 (Ozurgeti), the chairperson refused to hand out copy of the summary protocol to ISFED’s observer, citing errors in the printing machine.
Mismatches in summary protocols
- At the polling station #62 of the electoral district #5 (Isani), the number of ballots handed out to voters exceeded the number of voter signatures. There were three more ballots than the signatures;
- At the polling station #2 of the electoral district #3 (Saburtalo), the number of ballots handed out to voters exceeded the number of voter signatures. It is worth noting that during the vote counting process, two ballots were found in a single envelope.
Unsealed materials
- The record books of the polling stations #3 and #10 of the electoral district #69 (Chkhorotsku) were not sealed upon receipt at the district commission;
- The record books of the polling station #16 of the electoral district #3 (Saburtalo) were not sealed upon receipt at the district commission.
- At the polling station #53 of the electoral district #9 (Nadzaladevi), the voter signature next to the registrar’s signature was absent. Although the signature section was blank, the commission chairperson decided to count the signature in the total number of signatures;
- At the polling station #17 of the electoral district #3 (Saburtalo), all 11 voters in the special list participated both the mayoral and majoritarian contest of the municipality council elections, although 4 of them were not entitled to take part in the latter.
- At the polling station #39 of the electoral district #33 (Kareli), there was a Georgian Dream flag in the polling booth. The chairperson did not react to the problem.
*ISFED observed every third polling station in Tbilisi, and every second polling station in the rest of the locations.
** ISFED covered 57 polling stations in Tbilisi, 9 polling stations in Kutaisi, 8 in Batumi, 8 in Zugdidi, 6 in Rustavi, 5 in Ozurgeti, 4 in Telavi and 3 in Poti.