პროპაგანდისტული FACEBOOK გვერდები მიზნად ისახავს საზოგადოებაში ირაციონალური შიშებისა და პოლარიზაციის გაღვივებას
ISFED-მა სოციალური მედიის მონიტორინგის ანგარიში წარმოადგინა
19 ნოემბერს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში სოციალური მედიის მონიტორინგის მორიგი ანგარიში წარმოადგინა. ანგარიში მიმოიხილავს 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში ღირებულებით საკითხებზე პროპაგანდისტული ნარატივების გამავრცელებელი Facebook გვერდების მონიტორინგის შედეგებს, ამ გვერდებისა და მათი გზავნილების ანალიზს.
საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში ISFED-მა 52 Facebook გვერდი გამოავლინა, რომელიც აქტიურად იყო დაკავებული ღირებულებით საკითხებზე პროპაგანდისტული და დეზინფორმაციული ნარატივების გავრცელებით. აღნიშნული 52 გვერდი ჯამურად 1,176,400 მომხმარებელს ჰქონდა მოწონებული[1]. მათზე 2018 წლის 1 ივნისიდან 2019 წლის 5 იანვრის ჩათვლით 22,606 პოსტი გამოქვეყნდა, რასაც 5,864,606 ინტერაქცია[2] მოჰყვა.
დაკვირვება აჩვენებს, რომ ამ გვერდების მიზანია ღირებულებით საკითხებზე საზოგადოებაში დაპირისპირებისა და პოლარიზაციის გაღვივება, ირაციონალური შიშების დანერგვა, საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ დისკურსზე ზეგავლენის მოხდენა და საზოგადოების იდეოლოგიური რადიკალიზება. შესწავლილი Facebook გვერდების მიერ გავრცელებული ნარატივები და გამოყენებული პროპაგანდისტული მეთოდები კრემლის მიერ, ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებში წარმოებული დეზინფორმაციის ხელწერას იმეორებს.
პროპაგანდისტული და დეზინფორმაციული გზავნილები ექვს ძირითად ნარატივად ჯგუფდება: ნაციონალისტური, ქსენოფობიური, ისლამოფობიური, ანტიდასავლური, ანტილიბერალური და ჰომოფობიური.
ნაციონალისტური ტიპის გზავნილებში გამოიყოფოდა ეთნიკური, მართლმადიდებლური და ულტრაკონსერვატიული ნაციონალიზმის მიმართულებები. მნიშვნელოვან ადგილს იკავებდა გზავნილები საქართველოს მეზობლების წინააღმდეგ. მათ შორის იყო ოკუპაციის თემატიკაც. რუსეთთან ერთად, ოკუპანტებად სახელდებოდნენ სხვა მეზობელი სახელმწიფოებიც, მათ შორის ყველაზე ხშირი იყო ანტითურქული გზავნილები. თურქეთი შესწავლილი გვერდების მიერ საქართველოს მტრად იყო წარმოჩენილი.
შესწავლილი გვერდები ქსენოფობიურ განწყობებს ძირითადად აზიის და აფრიკის ქვეყნების მოქალაქეების მიმართ აღვივებდნენ. გვერდები აქტიურად ეწინააღმდეგებოდნენ მათთვის ბინადრობის ნებართვის გაცემას, საქართველოში ირანის, არაბული ქვეყნების, ინდოეთის, ჩინეთის, აფრიკული და სხვა ქვეყნების მოქალაქეების შემოსვლას და ყალბი ფაქტების გამოყენებით ცდილობდნენ არადასავლური ქვეყნებიდან იმიგრაციის დაკავშირებას დანაშაულის რაოდენობის ზრდასთან.
ისლამოფობიური გზავნილები ზოგადად ისლამის ან ქართველი და უცხო ქვეყნის მოქალაქე მუსლიმების წინააღმდეგ იყო მიმართული. შესწავლილი გვერდების ნაწილი ისლამს ძალადობასთან და ტერორიზმთან აიგივებდა. ისინი ღიადეწინააღმდეგებოდნენ აჭარაში მეჩეთების მშენებლობას და საქართველოს ისლამიზაციის საფრთხეზე საუბრობდნენ.
ნარატიული გვერდების პოსტების ნაწილი ღიად ანტიდასავლურ პროპაგანდას შეიცავდა. გამოქვეყნებულ პოსტებს შორის გამოიყოფოდა ევროკავშირის, ევროპის საბჭოსა და ნატოს საწინააღმდეგო გზავნილები. პროპაგანდისტული გვერდები ეწინააღმდეგებიან საქართველოს ნატოში ინტეგრაციას. ხშირი იყო დასავლეთის გარყვნილებასთან გაიგივების შემთხვევები.
შესწალილი გვერდები ღიად უპირისპირდებიან ლიბერალური დემოკრატიის კულტურულ მახასიათებლებს, ლიბერალიზმს და მათ, ვინც ლიბერალურ ღირებულებებს იზიარებს. პროპაგანდისტული გვერდები ლიბერალიზმს მართლმადიდებლური, ეროვნული და ტრადიციული ფასეულობებისთვის საფრთხედ წარმოაჩენენ. პოსტების ნაწილი მულტიკულტურალიზმის საწინააღმდეგო ხასიათის იყო. ამ გვერდებზე ვრცელდებოდა ანტიფემინისტური, სექსისტური და მიზოგინიური გზავნილები. ერთ-ერთი მთავარი გზავნილი აბორტის საწინააღმდეგო პროპაგანდა იყო. ამასთანავე, აქტიურად მიმდინარეობდა კამპანია ჯორჯ სოროსისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ.
პროპაგანდისტული ნარატივის გვერდები ღიად გამოხატავდნენ ლგბტქი თემის მიმართ მიუღებლობას და ეწინააღმდეგებოდნენ ქვეყანაში ანტიდისკრიმინაციული კანონის არსებობას ან მის ლგბტქი თემის წარმომადგენლებზე გავრცელებას.ჰომოფობიური გზავნილები ზოგჯერ ძალადობრივი მოწოდებებითაც გამოიხატებოდა. ანტი-ლგბტქი ნარატივი ხშირად უკავშირდებოდა გურამ კაშიას საწინააღმდეგო გზავნილებს.
შესწავლილ პოსტებს შორის ყველაზე მეტი ჯამური ინტერაქცია ნაციონალისტური და ანტილიბერალური ნარატივის შემცველ პოსტებს მოჰყვა. აღნიშნული ორი სახის ნარატივს ყველაზე მეტი პოსტიც მიეძღვნა, რაც ინტერაქციის აბსოლუტურ მაჩვენებელს ხსნის. ინტერაქციის მხრივ, ყველაზე ეფექტურად ისლამოფობიური და ქსენოფობიური პოსტები ვრცელდებოდა. მიუხედავად იმისა, რომ ისლამოფობიური პოსტების რაოდენობა თითქმის 8-ჯერ ნაკლები იყო ვიდრე ანტილიბერალური და თითქმის 10-ჯერ ნაკლები ვიდრე ნაციონალისტური პოსტები, ისლამოფობიურ პოსტები, ნაციონალისტურ და ანტილიბერალურ პოსტებთან შედარებით საშუალოდ, ორჯერ უფრო მეტ ინტერაქციას აგროვებდა.
ყველაზე ნაკლებად ეფექტური ღიად ანტიდასავლური ნარატივის შემცველი პოსტები იყო. ანტიდასავლური ერთადერთი ნარატივი იყო, რომელიც ყველა სახის ინტერაქციით ჩამორჩებოდა პროპაგანდისტული პოსტების საშუალო ინტერაქციებს. შესაძლოა, ამის მიზეზი საქართველოში ღიად ანტიდასავლური ნარატივების არაპოპულარობა იყოს.
რაც შეეხება პროპაგანდისტული გვერდების პოლიტიკურ აქტივობას, ზოგიერთ შემთხვევაში ვლინდებოდა „ქართული ოცნების“ მიმართ პირდაპირი ან ირიბი მხარდაჭერის ფაქტები. პროპაგანდისტული ნარატივის გვერდების ნაწილი მხარს ღიად უჭერდა პარტია „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსსა“ და მის ლიდერებს.
პროპაგანდისტული გვერდების ნაწილი, სავარაუდოდ, ერთმანეთთან მჭიდროდ დაკავშირებულ ქსელებს წარმოადგენს. „ფეისბუქ“-გვერდების ქსელურ კავშირზე მიუთითებს მათ მიერ გაზიარებული წყაროების იდენტურობა. სავარაუდოდ ერთმანეთთან დაკავშირებული გვერდები აქტიურად აზიარებენ, როგორც შესაბამისი წყაროს კონტენტს ვებგვერდიდან, ისე ერთმანეთის პოსტებს. ამასთანავე, ქსელების შემადგენელი გვერდები დროის მცირე მონაკვეთში ერთნაირი შინაარსის პოსტებსაც აქვეყნებენ.
[1] მონაცემი არ წარმოადგენს უნიკალური მომხმარებლების რაოდენობას, რადგან შესაძლოა ერთსა და იმავე მომხმარებელს არაერთი ასეთი გვერდი ჰქონოდა მოწონებული.
[2] ინტერაქცია ნიშნავს პოსტის რეაქციების, გაზიარებისა და კომენტარების რაოდენობების ჯამს.
სოციალური მედიის მონიტორინგის საპილოტე პროექტი განხორციელდა საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ ასახავდეს დონორის პოზიციას.

Propagandistic FACEBOOK pages aim to provoke irrational fears and polarization in the society
On November 19, the International Society for Fair Elections and Democracy presented another report of social media monitoring in the context of the 2018 presidential election. The present report summarizes the findings of monitoring Facebook pages disseminating value-based divisive narratives during the presidential election.
During the 2018 Presidential election, ISFED identified 52 Facebook pages that were actively engaged in dissemination of divisive value-based narratives. These pages were liked by a total of 1,176,400 users[1]. They published a total of 22,606 posts from June 1, 2018 through January 5, 2019, with a total of 5,864,606 post interactions[2].
The monitoring suggests that these pages aim to incite value-based confrontation and polarization in the society, create irrational fears, influence public discourse and radicalize the society on ideological grounds. Narratives and propaganda methods of these Facebook pages are identical to those used by the Kremlin in various European countries.
Divisive narrative pages can be grouped under six different categories of narratives: nationalistic, xenophobic, Islamophobic, anti-Western, anti-liberal and homophobic.
Nationalistic messages featured ethnic, Orthodox and (ultra)conservative nationalism content. Messages against Georgia’s neighbors had a significant share, including on the anti-occupation issue, where other neighboring countries were named as occupiers alongside Russia. Among these, anti-Turkish messages were most frequent, portraying Turkey as an enemy of Georgia.
The pages incited xenophobic feelings mostly toward citizens of Asian and African countries. These pages actively campaigned against issuing of residency permits to such individuals, entry of citizens of Iran, Arab states, India, China, Africa and other countries into Georgia, and were trying to link the immigration from non-Western countries to increased rates of crime, citing false facts.
Islamophobic messages were mostly directed against Islam or Muslims of Georgian and foreign nationality. Some of the pages tied Islam with violence and terrorism. They were openly against building of mosques in Ajara and highlighted the threat of Georgia’s “Islamization”.
Some divisive narrative pages contained openly anti-western propaganda. Among the posts that were published, messages against the EU, the Council of Europe and NATO were especially salient. Divisive narrative pages are against Georgia’s integration with NATO. Often the West was identified with immorality.
The pages openly oppose the cultural characteristics of liberal democracy, liberalism and those who share liberal values. Propaganda pages confront liberalism with Orthodox, national and traditional values. Some posts were also against multiculturalism. These pages were spreading anti-feminist, sexist and misogynist messages. One of the key messages was the propaganda against abortion. Additionally, campaign against George Soros and NGOs was very active.
Divisive narrative pages openly expressed unacceptability toward LGBTQI community and were against the anti-discrimination law or its application to representatives of the LGBTQI community. Homophobic messages sometimes manifested in violent calls. Anti-LGBTQI narrative was often related to messages against Guram Kashia.
Analysis of political rhetoric of the pages examined by ISFED indicates that in some cases facts of direct or indirect support toward the Georgian Dream were found. Some divisive narrative pages openly supported the Alliance of Patriots of Georgia and its leaders.
Divisive narrative pages likely form closely tied networks, with two of them seemingly the most influential. The fact that sources shared by these pages were identical indicates that these pages work as a network. The pages that are allegedly part of a network are actively sharing the content of their respective source as well as each other’s posts.
[1] The data does not represent the number of unique users, as one user may have liked several of these pages.