„ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული პროპაგანდისტული მედია, „ექსპერტები“ და ტროლები პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულების წინააღმდეგ
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ (შემდგომში - „სამართლიანი არჩევნები“) წლების განმავლობაში აკვირდება სოციალური მედიის პლატფორმებზე პროპაგანდისტულ კოორდინირებულ კამპანიებს. ამ კუთხით განსაკუთრებით თვალსაჩინოა ანონიმურად მოქმედ აქტორებთან ერთად, პოლიტიკური პარტია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი მედიასაშუალებებისა და ექსპერტად პოზიციონირებადი პირების აქტიურობის მასშტაბები. ეს აქტორები ხშირად არადეკლარირებული, გაუმჭვირვალე რეკლამების, არაავთენტური ანგარიშებისა და პროპაგანდისტული მედიასაშუალებების არხების გამოყენებით საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირებას და ონლაინ სივრცეში ალტერნატიული რეალობის შექმნას ცდილობენ.
2024 წლის 28 ნოემბერს ირაკლი კობახიძის მიერ გაკეთებული განცხადება, ევროკავშირთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებების შეჩერებასთან დაკავშირებით, ქვეყანაში მორიგი საპროტესტო ტალღის მიზეზი გახდა, რასაც აქციების ძალის გადამეტებით არაერთხელ დაშლა და ათეულობით პირის დაპატიმრება მოყვა. არაერთი მტკიცებულება მიუთითებს იმაზე, რომ ამ პირების მიმართ პოლიტიკური ნიშნით ანგარიშსწორებას აქვს ადგილი და სამართალდამცავი ორგანოები და სასამართლო შეთანხმებულად მოქმედებს მათი სამაგალითოდ დასჯის მიზნით.
ამ პროცესის პოლიტიკურ სარჩულს განსაკუთრებით თვალსაჩინოს ის გარემოებაც ხდის, რომ „ქართულ ოცნებასთან” დაკავშირებული აქტორები რეგულარულ დისკრედიტაციულ კამპანიას აწარმოებენ დაპატიმრებული პირების წინააღმდეგ.
გარდა ამისა, ამავე პერიოდში დააპატიმრეს და სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მისცეს არაერთი პოლიტიკური პარტიის ლიდერი იმ მოტივით, რომ ისინი არ გამოცხადდნენ კანონის დარღვევით შექმნილ საპარლამენტო დროებით საგამოძიებო კომისიის სხდომებზე. პოლიტიკური პარტიების ლიდერების წინააღმდეგაც სოციალურ ქსელებში მსგავსი პროპაგანდისტული კოორდინირებული კამპანია წარმოებდა. „სამართლიანი არჩევნები“ ფეისბუქსა და ტიკტოკზე ბოლო თვეების განმავლობაში მიმდინარე სწორედ ასეთ კამპანიებს დააკვირდა და გამოავლინა მათი მასშტაბი და ტაქტიკები.
პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული სამოქალაქო აქტივისტებისა და ჟურნალისტის დისკრედიტაცია
თბილისისა და ბათუმის სასამართლოებში პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული პირების საქმეების სხდომების გაშუქებისას მედიასაშუალებებმა ბრალდებულთა პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის დამადასტურებელი არაერთი მასალა გაავრცელეს. ამის შემდეგ, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის არსებობის მიუხედავად, „ქართულმა ოცნებამ“ მედიას სასამართლო პროცესების გაშუქება შეუზღუდა. კერძოდ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილების გარეშე ჟურნალისტებისთვის ფოტო, აუდიო და ვიდეო გადაღება აიკრძალა. ამის პარალელურად, მოქალაქეების აზრზე გავლენის მოხდენის მიზნით, სოციალურ მედიაში დაპატიმრებული პირების წინააღმდეგ დისკრედიტაციის ოპერაციები გააქტიურდა.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, საინფორმაციო ოპერაციის სამიზნე პირები, ძირითადად, საკუთარი განაჩენის გამოცხადების დღეს ხდებოდნენ. მას შემდეგ, რაც მოსამართლე პატიმარს დამნაშავედ სცნობდა და სასჯელს მიუსჯიდა, „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი პროპაგანდისტული მედიასაშუალებები „იმედი“, „POSTV“ და საინფორმაციო სააგენტოები განაჩენის გამართლებას და საკუთარ ფეისბუქგვერდებზე დაკავებულის მადისკრედიტირებელი პოსტების გავრცელებას იწყებდნენ. ამის შემდეგ ექსპერტად პოზიციონირებადი, „ქართულ ოცნებასთან“ აფილირებული პირები და ანონიმური ანგარიშები აქტიურდებოდნენ, რომლებიც სოციალურ მედიაში იდენტურ გზავნილებს ავრცელებდნენ. უფრო კონკრეტულად, აღნიშნული ტაქტიკა გამოიყენეს მათე დევიძის, გიორგი მინდაძის, საბა ჯიქიას და ანრი კვარაცხელიას წინააღმდეგ.
მას შემდეგ, რაც 2025 წლის 12 ივნისს 21 წლის მათე დევიძე მოსამართლე ნინო გალუსტაშვილმა პოლიციელებზე თავდასხმაში დამნაშავედ ცნო და ოთხი წლითა და ექვსი თვით პატიმრობა მიუსაჯა, „იმედისა“ და “POSTV“-ის ფეისბუქგვერდებზე სამი წუთის ინტერვალით გამოქვეყნდა ვიდეოჩანაწერი, რომელშიც პროპაგანდისტული მედიების მტკიცებით დევიძის მიერ ჩადენილი სისხლის სამართლის დანაშაული იყო აღბეჭდილი.
აღნიშნული კადრები მალევე გავრცელდა საინფორმაციო სააგენტოების ფეისბუქგვერდებსა და სხვადასხვა შინაარსის ფეისბუქჯგუფებში.
მათე დევიძის დამნაშავედ ცნობას და მისთვის დაკისრებული სასჯელის გამართლებას „ქართული ოცნების“ სხვა მხარდამჭერებს შორის „ქართულ ოცნებასთან” დაკავშირებული საზოგადოებრივი მოძრაობის „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ დამფუძნებლები, ნანა კაკაბაძე და გელა ნიკოლაიშვილიც ცდილობდნენ. მედიაპლატფორმა „რეპორტიორმა“ მათი კომენტარები საკუთარ ფეისბუქგვერდზე გაავრცელა.
ფეისბუქსა და ტიკტოკზე მათე დევიძის წინააღმდეგ მიმდინარე საინფორმაციო ოპერაციაში ანონიმურად მოქმედი ანგარიშები აქტიურობდნენ. გავრცელებულ პოსტებში გვხვდებოდა იდენტური გზავნილი, რომ მათე დევიძე არა პოლიტპატიმარი, არამედ სამართლიანად დასჯილი მოძალადეა.
დისკრედიტაციის სამიზნე გახდნენ მათე დევიძის და და ბებია, რომლებიც ბოლო თვეების განმავლობაში მათეს მხარდაჭერას საჯაროდ აფიქსირებდნენ. ფეისბუქზე ანონიმურად მოქმედ ანგარიშებზე „ბრძენი კრიტიკოსი“ და „მიხეილ მზეთუნახავი“ გავრცელდა დევიძისთვის განაჩენის გამოტანის შემდეგ ბებიის მიერ მედიასთან გაკეთებული კომენტარის ფრაგმენტი, რომელშიც ის ტირის და ემოციურად საუბრობს, იდენტური გზავნილით „ამათი გაზრდილი რა იქნება წარმოიდგინეთ“ და „ამათი გაზრდილი რა უნდა იყოს“.
2025 წლის 3 ივლისს მოსამართლე ნინო გალუსტაშვილმა კიდევ ერთ პირს გამამტყუნებელი განაჩენი გამოუტანა. ბრალდებული გიორგი მინდაძე “POSTV“-ის ფეისბუქგვერდის სამიზნე განაჩენის გამოცხადებამდე გახდა. თავდაპირველად, პროპაგანდისტული მედიის ფეისბუქგვერდზე მის წინააღმდეგ აქციაზე გადაღებული კადრები გავრცელდა, რომლებშიც ჩანს, რომ მინდაძე პიროტექნიკას ისვრის. მას შემდეგ, რაც გალუსტაშვილმა ბრალდებული დამნაშავედ ცნო, იმავე გვერდმა მინდაძის ნასამართლეობის ისტორიის შესახებ პოსტი გაავრცელა. აღსანიშნავია, რომ იდენტური გზავნილები ფეისბუქზე ანონიმურად მოქმედ ანგარიშებზე პარალელურად ვრცელდებოდა. პროპაგანდისტული მედიასაშუალებების გვერდებზე მინდაძის წინააღმდეგ „ქართულ ოცნებასთან“ აფილირებული ვატო შაქარიშვილის კომენტარი გავრცელდა. „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა გავრცელებულ განცხადებაში მინდაძე ძალადობრივი აქტის ჩადენაში დაადანაშაულა.
ფეისბუქზე ანონიმურად მოქმედ გვერდებზე გიორგი მინდაძის წინააღმდეგ დასპონსორებული, კოორდინირებული კამპანია მიმდინარეობდა. მინდაძის მადისკრედიტირებელი დამონტაჟებული ვიდეო ერთსა და იმავე დღეს მინიმუმ სამმა ანონიმურად მოქმედმა გვერდმა დაასპონსორა. მათ შორის ორ გვერდს „შიგ ევროპაში“ და ”USAmshoblo” დასპონსორებული პოსტი იდენტური ტექსტის თანხლებით ჰქონდა გამოქვეყნებული. გავრცელებულ პოსტებში გიორგი მინდაძესთან ერთად თავდასხმის სამიზნე იყო მისი დედა, ნანი წულაია. ერთ-ერთმა მადისკრედიტირებელმა ანგარიშმა წულაიას გამაშარჟებელი ვიდეო გაავრცელა აღწერით „მკვლელის დედა“.
„ქართული ოცნების“ სამსახურში მყოფი აქტორების კოორდინირებული კამპანიის კიდევ ერთი სამიზნე 19 წლის საბა ჯიქია გახდა. ჯიქიას საქმის დასკვნითი სხდომა 3 ივლისს იყო ჩანიშნული. ანონიმურად მოქმედ დისკრედიტაციულ გვერდებზე ბრალდებულის საწინააღმდეგო კამპანია სწორედ ამ დროს დაიწყო, თუმცა, განაჩენის გამოცხადების 10 ივლისამდე გადადების შემდეგ მადისკრედიტირებელი პოსტების გავრცელება დროებით შეჩერდა. ჯიქიას, რომელსაც ბრალად განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლისთვის ფეხის დარტყმა ედებოდა, მოსამართლე თამარ მჭედლიშვილმა 2025 წლის 10 ივლისს 4 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. განაჩენის გამოცხადების შემდეგ „იმედისა“ და “POSTV“-ის ფეისბუქგვერდებზე გამოქვეყნდა ვიდეოკადრები აქციიდან იდენტური შინაარსის აღწერით, რომელშიც ჯიქიას პოლიციელზე „დანით თავდამსხმელად“ წარმოაჩენდნენ. ხაზგასასმელია, რომ საბა ჯიქიას საქმეში დანა არ ფიგურირებს და მას პროკურატურა პოლიციელისთვის ფეხის დარტყმას ედავებოდა. ამის მიუხედავად, საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე გავლენის მოხდენის მიზნით, აქციაზე გაკეთებულ ვიდეოჩანაწერში გამოჩენილი პრიალა ნივთი, პროპაგანდისტულმა მედიამ დანად წარმოაჩინა. გვერდზე „POSTV - ანალიტიკა“ გამოქვეყნდა ილუსტრაცია, რომელშიც საბა ჯიქია დანით ხელშია ასახული. გამოქვეყნებიდან რამდენიმე წუთში ილუსტრაცია „ქართულ ოცნებასთან“ აფილირებულმა პირმა, გია აბაშიძემ ფეისბუქჯგუფებში გააზიარა. პროპაგანდისტული მედიის მსგავსად, ანონიმურად მოქმედ მადისკრედიტირებელ გვერდებზე საბა ჯიქიას წინააღმდეგ გავრცელებული პოსტების მთავარი თემა დანა იყო.
2025 წლის 18 ივლისს ფეისბუქგვერდმა „POSTV - ანალიტიკა“ მადისკრედიტირებელი ილუსტრაცია ანრი კვარაცხელიას განაჩენის გამოცხადების შემდეგაც გაავრცელა. სხვა პატიმრების მსგავსად, კვარაცხელიას საწინააღმდეგო კამპანია ანონიმურ ფეისბუქანგარიშებზეც მიმდინარეობდა.
სოციალურ მედიაში დისკრედიტაციის სამიზნე პერიოდულად ის პატიმრებიც ხდებოდნენ, რომელთა საქმეზეც განაჩენი ჯერ არ დამდგარა. „ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებელი, მზია ამაღლობელი, რომელიც 2025 წლის 12 იანვარს პოლიციელისთვის სილის გაწვნის გამო სისხლის სამართლის წესით დააკავეს, დაკავებიდან მალევე გახდა დისკრედიტაციის კამპანიის სამიზნე. ოპოზიციის წინააღმდეგ ანონიმურად მოქმედ გვერდებზე გავრცელებულ პოსტებში მას მოძალადეს და უზრდელს უწოდებდნენ, სილის გაწვნას კი „პოლიციელზე თავდასხმად“ წარმოაჩენდნენ.
მზია ამაღლობელის წინააღმდეგ გავრცელებული მადისკრედიტირებელი პოსტების ნაწილი ჟურნალისტის 38-დღიან შიმშილობას ეხებოდა და პროტესტის უკიდურეს ზომას ამაღლობელის „დიეტად“ და „სპექტაკლად“ წარმოაჩენდა. გარდა ამისა, ჟურნალისტის წინააღმდეგ მისი რელიგიური კუთვნილებისა და სექსუალური ორიენტაციის შესახებ პოსტებიც გავრცელდა. ანონიმურად მოქმედ ერთ-ერთ ფეისბუქგვერზე „არა ნაცებს - არა დიქატატურას“ ამ თემაზე დარეკლამებული პოსტი გამოქვეყნდა.
დისკრედიტაციის სამიზნე მზია ამაღლობელის მიერ დაფუძნებული მედიასაშუალებები „ბათუმელები“ და „ნეტგაზეთიც“ გახდნენ. ფეისბუქგვერდმა „სინდისისგან თავისუფალი მედია“ გაავრცელა დეზინფორმაცია, თითქოს ონლაინგამოცემა „ბათუმელები“ მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლების მოთხოვნით წარსულში აქციებს აორგანიზებდა. ამის მტკიცებულებად და ფეისბუქმომხმარებლების შეცდომაში შესაყვანად გვერდმა გაავრცელა სააკაშვილის მხარდამჭერი აქციის გაშუქებისას „ბათუმელების“ მიერ გამოქვეყნებული ფოტომასალა.
მზია ამაღლობელის წინააღმდეგ საზოგადოებრივი განწყობის შექმნას ექსპერტად პოზიციონირებადი „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი პირები და მედიასაშუალებებიც ცდილობდნენ. შესწავლილი პროპაგანდისტული მედიასაშუალებების ფეისბუქგვერდებზე ამაღლობელის დისკრედიტაციის მიზნით ე.წ. ექსპერტების მოსაზრებები ვრცელდებოდა. გავრცელებული გზავნილებით ჟურნალისტის ოპოზიციასთან დაკავშირებას ცდილობდნენ. პოსტების ნაწილი ამაღლობელის უცხოურ დაფინანსებასთან დაკავშირებით კონსპირაციებს შეიცავდა. კერძოდ, მზია ამაღლობელს „დიფ სთეითისგან“ დაფინანსების მიღებაში სდებდნენ ბრალს. ამაღლობელის საწინააღმდეგო პოსტების გავრცელებისთვის ყალბი და საეჭვო ანგარიშებიც გამოიყენებოდა. მაგალითად, გვერდზე „შიგ ევროპაში“ გავრცელებული პოსტი ანონიმურმა ფეისბუქპროფილმა „თინა ვასაძე“ ჯგუფებში გააზიარა. აღნიშნული ანგარიში ვატო შაქარიშვილთან დაკავშირებული გვერდების „ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს“ და “Georgia First NEWS”-ის, ისევე როგორც დისკრედიტაციული გვერდის „შიგ ევროპაში“ პოსტების ჯგუფებში გამავრცელებლად გამოიყენება.
სოციალური მედიის პლატფორმებზე დისკრედიტაციის კამპანიის სამიზნე გახდა საპროტესტო აქციებში მონაწილეობის გამო დაკავებული იუმორისტი ონისე ცხადაძე. ამავდროულად, გავრცელებული პოსტების სამიზნე მისი ძმა სანდრო ცხადაძეც იყო. ანონიმურად მოქმედ გვერდებზე ონისეს ბრალს ბავშვებზე ძალადობაში სდებდნენ და ავრცელებდნენ კადრებს, რომლებშიც ჩანს, რომ ერთ-ერთ სკოლაში ონისე ბავშვებს რუპორით მიმართავს. ცხადაძეების დისკრედიტაციის მიზნით, კონტექსტის მითითების გარეშე, მათი იუმორისტული წარმოდგენებიდან ფრაგმენტები მანიპულაციურად ვრცელდებოდა. ამ ტიპის პოსტებში, ცხადაძეების მიერ იუმორისტული წარმოდგენისას ნათქვამი ფრაზები მათ პოლიტიკურ პოზიციად იყო წარმოჩენილი. მაგალითად, ერთ-ერთ გავრცელებულ ვიდეოში სანდრო ცხადაძის მიერ წარმოთქმული ხუმრობა თერჯოლას ეხებოდა. გვერდმა „აკაცუკები / The Akatsuks“ გაავრცელა დასპონსორებული პოსტი, სადაც კონტექსტის მითითების გარეშე ამტკიცებდნენ, რომ ცხადაძე კუთხეს, რომელშიც გაიზარდა აგდებულად იხსენიებდა და მოსახლეობას შეურაცხყოფდა. რეკლამის მნახველთა დემოგრაფიული მახასიათებლების გაანალიზებით ჩანს, რომ განმთავსებლის მიზნობრივ აუდიტორიას იმერეთის რეგიონში 45 წელს ზემოთ ასაკობრივი ჯგუფის წევრი ფეისბუქმომხმარებლები წარმოადგენდნენ.
სანდრო ცხადაძის წინააღმდეგ გავრცელებული პოსტების ნაწილში მას თაღლითობაში და „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ დეზინფორმაციის გავრცელებაში სდებდნენ ბრალს. აღნიშნული გზავნილების გამავრცელებელთა კოორდინაციას მოწმობს სხვადასხვა ანონიმური ანგარიშის მიერ დროის მცირე მონაკვეთში იდენტური ტექსტის თანხლებით გამოქვეყნებული პოსტები. აღსანიშნავია, რომ იდენტური კონტენტი ფეისბუქსა და ტიკტოკზე პარალელურად ვრცელდებოდა.
პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული მოქმედი და ყოფილი პოლიტიკოსების დისკრედიტაცია
სოციალური მედიის პლატფორმებზე ანონიმურად მოქმედ ანგარიშებზე „ქართული ოცნების“ მიერ უკანონოდ შექმნილ დროებით საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიაზე გამოუცხადებლობის გამო დაკავებული პოლიტიკოსების საწინააღმდეგო კამპანია აქტიურად მიმდინარეობდა. გავრცელებული პოსტებით ცდილობდნენ შეექმნათ წარმოდგენა, თითქოს ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების დაკავება ხალხის მოთხოვნა იყო და სამართლიანობის აღდგენას ემსახურებოდა. ტიკტოკის არხმა @avoe.ge გაავრცელა ხელოვნური ინტელექტის მიერ გენერირებული ვიდეო, რომლის სიუჟეტიც სახალხო სასამართლოზე ოპოზიციონერი ლიდერების გასამართლებას და აღიარებითი ჩვენების მიღებას ეხებოდა. აგრეთვე, გავრცელებული გზავნილებით ამტკიცებდნენ, რომ პოლიტიკოსებმა კომისიის მოთხოვნის შესრულებაზე უარი სიტუაციის გასამწვავებლად თქვეს და განზრახ ციხეში წასვლით დასავლეთს „ქართულ ოცნებაზე“ ზეწოლის მიზეზი მისცეს. ამ შინაარსის პოსტებით კონსპირაციებსაც ავითარებდნენ და ამტკიცებდნენ, რომ ოპოზიციას დავალებად ქვეყნის არევა და ომში მყოფ უკრაინაზე უარეს მდგომარეობაში ჩაყენება ჰქონდა. ტიკტოკზე ანონიმურად მოქმედმა არხმა @trends.ge გაავრცელა ირაკლი კობახიძის კომენტარი, სადაც ის დაკავებულ ოპოზიციონერებს „დიფ სთეითის“ აგენტებს უწოდებდა და მიუთითებდა, რომ პოლიტიკოსები ციხეში მათი „პატრონების“ გადაწყვეტილებით მოხვდნენ.
გავრცელებული პოსტების მიზანი დაკავებულთა დეჰუმანიზება და საზოგადოების მხარდაჭერის შემცირება იყო. ოპოზიციის ლიდერების დაკავების შემდეგ აქტიურად ვრცელდებოდა პოსტები, სადაც პატიმარი პოლიტიკოსები ქათმებთან იყვნენ შედარებული.
აღსანიშნავია, რომ, სამოქალაქო აქტივისტების შემთხვევების მსგავსად, პოლიტიკოსების წინააღმდეგ პოსტების გავრცელება სამიზნისთვის განაჩენის გამოტანის პარალელურად აქტიურდებოდა. მას შემდეგ, რაც 2025 წლის 14 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ირაკლი ოქრუაშვილს დაკისრებული 20 000 ლარიანი გირაო პატიმრობით შეუცვალა, პოლიტიკოსი ოპოზიციის წინააღმდეგ ანონიმურად მოქმედ ფეისბუქანგარიშებზე დისკრედიტაციის სამიზნე გახდა. ოქრუაშვილის დამცინავი პოსტების ნაწილი უკრაინაში რუსეთის წინააღმდეგ მის ბრძოლას ეხებოდა. თავდაცვის ყოფილი მინისტრის არასერიოზულად წარმოსაჩენად გავრცელებულ ფოტომანიპულაციებში მას ფემინური სტილი ჰქონდა მორგებული.
2025 წლის 22 მაისს პოლიტიკური პარტიის „კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროა“ ერთ-ერთი ლიდერის ზურაბ ჯაფარიძის დაკავების შემდეგ ფეისბუქისა და ტიკტოკის შესწავლილ ანგარიშებზე მისი დისკრედიტაციის კამპანია დაიწყო. გავრცელებული პოსტები პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე ჯაფარიძის პასუხისმგებელ პირად წარმოჩენას ემსახურებოდა. ჯაფარიძის მაშარჟებელი პოსტების ნაწილი წარსულში პარტია „გირჩის“ წევრების მიერ საოკუპაციო ზოლთან გამართულ აქცია-პერფორმანსს ეხებოდა. დისკრედიტაციისთვის იყო გამოყენებული ჯაფარიძის მიერ სხვადასხვა დროს გაკეთებული განცხადებები ნარკოპოლიტიკის ლიბერალიზაციისა და პროსტიტუციის ლეგალიზების შესახებ. „კოალიცია ცვლილებებისთვის“ ერთ-ერთი ლიდერის წინააღმდეგ გავრცელებული პოსტების ნაწილი ანტიდასავლური შინაარსის იყო. ჯაფარიძეს აგენტს და „სოროსის ლეკვს“ უწოდებდნენ. „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერ და ოპოზიციის მადისკრედიტირებელ ანონიმურ გვერდებზე ანტიამერიკული შინაარსის გზავნილები მას შემდეგ გავრცელდა, რაც ამერიკელი კონგრესმენი ჯო უილსონი ჯაფარიძის დაკავებას გამოეხმაურა და ოპოზიციონერის მხარდამჭერი განცხადება გააკეთა. პოსტებში უილსონი ანტიქართულ განწყობის ქონაში დაადანაშაულეს.
29 მაისს „კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროა“ კიდევ ერთი ლიდერის ნიკა მელიას ადმინისტრაციული წესით დაკავების შემდეგ, სოციალური მედიის პლატფორმებზე ანონიმურად მოქმედმა აქტორებმა, მელიას დაცინვის მიზნით, ძველი კადრების გავრცელება დაიწყეს. მათ შორის, კონტექსტის მითითების გარეშე გავრცელდა 2021 წელს მელიას მიერ გაკეთებული განცხადების ვიდეოფრაგმენტი, რომელშიც ის ამბობდა „არ გადავიხდი და ვერ დამიჭერთ“. მელიას საწინააღმდეგო კამპანია განსაკუთრებით მას შემდეგ გააქტიურდა, რაც მან მოსამართლე ირაკლი შვანგირაძეს წყალი შეასხა. გავრცელებულ პოსტებში მელიას ხულიგანს უწოდებდნენ, დამცინავი ვიდეოკოლაჟები კი წარსულში მელიაზე განხორციელებულ ფიზიკურ თავდასხმებს ასახავდა.
პოლიტიკური პარტიის „ძლიერი საქართველო-ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის!“ ლიდერების მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის დაკავების შემდეგ გავრცელებულ პოსტებში პოლიტიკოსებს თაღლითებს უწოდებდნენ.
გამაშარჟებელი ფოტო და ვიდეომანიპულაციები გავრცელდა „კოალიცია ცვლილებისთვის გვარამია მელია გირჩი დროას“ კიდევ ერთი ლიდერის ნიკა გვარამიას და პარტია „ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთი ლიდერის გიორგი ვაშაძის წინააღმდეგაც. 2025 წლის 13 ივნისს ნიკა გვარამია მას შემდეგ დააკავეს, რაც ის საკუთარი სასამართლო პროცესის პარალელურად რუსთავის ციხესთან მივიდა. გვარამიას დისკრედიტაციისთვის რუსთავის პენიტენციურ დაწესებულებასთან გადაღებული ფოტოები დამცინავი ტექსტის თანხლებით გავრცელდა. პოლიტიკოსის გარდა, გავრცელებულ პოსტებში დისკრედიტაციის სამიზნე მისი ოჯახის წევრებიც გახდნენ.
2025 წლის 24 ივნისს გიორგი ვაშაძე პარტია „სტრატეგია აღმაშენებლის“ ოფისში დააკავეს. ამის შემდეგ ფეისბუქზე ანონიმურად მოქმედ ანგარიშებზე პარალელურად გავრცელდა დამცინავი, დამონტაჟებული ვიდეოები, რომლებშიც ვაშაძის დაკავების კადრები იყო ნაჩვენები. გამაშარჟებელ „მიმებში” პოლიტიკოსს ციხისთვის დამახასიათებელი სიმბოლოებითა და სტილით გამოსახავდნენ.
2025 წლის 27 ივნისს პარლამენტის ყოფილი წევრისა და პოლიტიკოსის გივი თარგამაძის დაკავების შემდეგ, მისი დისკრედიტაციისთვის წარსულში გაკეთებული განცხადებიდან მოკლე მონაკვეთი გამოიყენებოდა, რომელიც ანონიმურად მოქმედ გვერდებზე ვირუსულად გავრცელდა. თარგამაძე დაცინვის სამიზნე გარეგნობის გამოც გახდა.

The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has been monitoring coordinated propaganda campaigns on social media platforms for years. In this regard, alongside the activities of anonymous actors, the scale of engagement by media outlets supporting the political party “Georgian Dream” and individuals positioning themselves as experts is particularly noticeable. These actors often use undeclared, nontransparent advertisements, inauthentic accounts, and propaganda media outlets to manipulate public opinion and create an alternative reality in the online space.
The statement made by Irakli Kobakhidze on November 28, 2024, regarding the suspension of Georgia’s European Union accession negotiations, triggered another wave of protests across the country. These demonstrations were met with repeated dispersals involving excessive force and the arrest of dozens of participants. Numerous pieces of evidence suggest that these individuals are facing political retaliation, with law enforcement agencies and the courts acting in coordination to demonstratively punish them.
The political underpinnings of this process are made particularly obvious by the fact that actors associated with the “Georgian Dream” are conducting a regular discrediting campaign against the arrested individuals.
In addition, during the same period, several political party leaders were arrested and charged with criminal offences for failing to show up at the sessions of the temporary investigative commission of the Parliament of Georgia established in violation of the law. A similar coordinated propaganda campaign was also conducted against political party leaders on social media. ISFED monitored precisely these campaigns on Facebook and TikTok in recent months, revealing their scale and tactics.
Discrediting civic activists and journalists imprisoned on political grounds
While covering the trials in Tbilisi and Batumi courts of individuals arrested during the ongoing nationwide protests, media outlets published numerous materials indicating politically motivated persecution of the defendants. Subsequently, despite high public interest, the “Georgian Dream” party restricted media access to the trials. In particular, journalists were prohibited from taking photos, audio, and video without a permission from the High Council of Justice. In parallel, the operation of discrediting arrested individuals was intensified on social media in order to influence public opinion.
According to ISFED’s observations, individuals were made targets of the information operations mainly on the days of the announcement of their verdicts. After the judge would find a prisoner guilty and sentence them, the “Georgian Dream”-supporting propaganda media outlets “Imedi”, “POSTV”, and diverse news agencies began justifying the verdict and spreading discrediting posts about the detainee on their Facebook pages. After that, individuals positioned as experts, affiliated with the “Georgian Dream”, and anonymous accounts were becoming active, spreading identical messages on social media. More specifically, this tactic was used against Mate Devidze, Giorgi Mindadze, Saba Jikia, and Anri Kvaratskhelia
After Judge Nino Galustashvili found 21-year-old Mate Devidze guilty of assaulting police officers on June 12, 2025 and sentenced him to four years and six months in prison, a video recording was published on the Facebook pages of “Imedi” and “POSTV” at three-minute intervals, which, according to propaganda media, captured the criminal offense committed by Devidze.
The aforementioned footage was soon shared on the Facebook pages of diverse news agencies and Facebook groups with various content.
Among other supporters of the Georgian Dream, the founders of the public movement United Neutral Georgia affiliated with the Georgian Dream, Nana Kakabadze and Gela Nikolaishvili, also  sought to place blame on Mate Devidze and justify his sentence. The media platform Reporter published their comments on its Facebook page.
Anonymous accounts were active in the ongoing information operation against Mate Devidze on Facebook and TikTok. The posts shared an identical message, stating that Mate Devidze is not a political prisoner, but a justly punished perpetrator.
Mate Davidze's sister and grandmother, who have been publicly expressing their support for Mate in recent months, became targets of discreditation. The anonymous Facebook accounts "Brdzeni Kritikosi" [A Wise Critic] and "Mikheil Mzetunakhavi" shared a fragment of the grandmother's media comment following the verdict against Devidze, in which she speaks emotionally and weeps, accompanied by identical messages. The video had two similar captions: "I did not expect anything else from those who parented him, and "what else could one expect from those who brought him up."
On July 3, 2025, Judge Nino Galustashvili sentenced one another person. Defendant Giorgi Mindadze became the target of the POSTV Facebook page before the verdict was announced. Initially, footage taken at a rally against him was distributed on the propaganda media’s Facebook page, which shows Mindadze throwing fireworks. After Galustashvili found the defendant guilty, the same page distributed a post about Mindadze’s criminal history. It is noteworthy that identical messages were simultaneously distributed on anonymous Facebook accounts. A comment against Mindadze by Vato Shakarishvili, affiliated with the Georgian Dream, was distributed on the pages of propaganda media outlets. One of the founders of "United Neutral Georgia" accused Mindadze of committing a violent act in his statement.
A coordinated, sponsored campaign against Giorgi Mindadze was underway on anonymous Facebook pages. The edited video discrediting Mindadze was sponsored by at least three anonymous pages on the same day. Two of them, “Shig EvropashiandUSAmshoblo, published a sponsored post with identical text. In the posts that were shared, besides Giorgi Mindadze, his mother, Nani Tsulaia, was also targeted. One of the discrediting accounts shared a video discrediting Tsulaia with the captionMurderer’s mother.”
Another target of the coordinated campaign by Georgian Dream–affiliated actors was 19-year-old Saba Jikia, whose final hearing was scheduled for July 3. Anonymous discrediting pages launched a campaign against him around that time; however, when the verdict was postponed to July 10, the spread of discrediting posts temporarily ceased. Jikia, who was accused of kicking an employee of the Special Assignments Department, was sentenced to 4 years and 6 months in prison by Judge Tamar Mchedlishvili on July 10, 2025.  After the verdict was announced, video footage from the protest was published on the Facebook pages of Imedi and POSTV with identical content, in which Jikia was portrayed asattacking a police officer with a knife.” It is worth noting that a knife does not appear in Saba Jikia’s case, and the prosecutor’s office was accusing him of striking a police officer with his knee. Nevertheless, in an effort to influence public opinion, the propaganda media portrayed the shiny object visible in the video as a knife. An illustration was published on the “POSTV - Analyticspage, showing Saba Jikia holding a knife. Within minutes of its publication, a person affiliated with the Georgian Dream party, Gia Abashidze, shared the illustration in Facebook groups. Similar to the propaganda media, the main topic of posts against Saba Jikia on anonymously operating discrediting pages was the knife.
On July 18, 2025, the Facebook page “POSTV - Analyticsdistributed a discrediting illustration of Anri Kvaratskhelia even after the verdict was announced. Like other prisoners, the campaign against Kvaratskhelia was also ongoing on anonymous Facebook accounts.
Prisoners who had not been sentenced yet were also periodically becoming the targets for discrediting campaigns on social media. Mzia Amaghlobeli, the founder of “Batumelebi” and “Netgazeti”, who was arrested on January 12, 2025, under the charges of criminal offence for slapping a police officer, became the target of a discrediting campaign shortly after her arrest. Posts on anonymous anti-opposition pages called her a bully and an obscene person, and portrayed the slapping as an “attack on the police officer.”
Part of the discrediting posts against Mzia Amaglobeli were about the journalist's 38-day hunger strike and portrayed this extreme form of protest as a "diet" and a "performance" by Amaghlobeli. In addition, posts about the journalist's religious affiliation and sexual orientation were also spread. An anonymous Facebook page, "No to UNM - No to Dictatorship," published a sponsored post on this topic.
The media outlets “Batumelebi” and “Netgazeti”, founded by Mzia Amaglobeli, have also been subjected to discrediting attacks. The Facebook page “Media with no Conscience” spread disinformation, claiming that the online publication “Batumelebi” had organized rallies in the past demanding the release of Mikheil Saakashvili. As part of this effort, and to mislead Facebook users, the page shared photographs from “Batumelebi’s” coverage of a rally in support of Saakashvili.
Supporters of the Georgian Dream positioning themselves as experts and media outlets also tried to stir public sentiment against Mzia Amaghlobeli. The opinions of so-called experts were shared on the Facebook pages of the studied propaganda media outlets in order to discredit Amaghlobeli. They tried to connect the journalist with the opposition. Some of the posts contained conspiracies regarding Amaglobeli’s foreign funding. In particular, Mzia Amaghlobeli was accused of receiving funding from theDeep State”. Fake and suspicious accounts were also used to share posts against Amaghlobeli. For example, a post shared on the page Shig Evropashi was shared in groups by an anonymous Facebook profileTina Vasadze”. The account in question is being used to spread posts from the pagesUnited Neutral GeorgiaandGeorgia First NEWS” related to Vato Shakarishvili, as well as for sharing the discrediting posts by Shig Evropashi in different groups
Onise Tskhadadze, a comedian arrested for participating in protests, was also a target of a discrediting campaign on social media platforms. At the same time, his brother Sandro Tskhadadze was also targeted by the campaign. Anonymous pages accused Onise of child abuse and circulated footage showing Onise addressing children at a school through a loudspeaker.
In order to discredit the Tskhadadzes, fragments of their comedy performances were manipulatively disseminated without explaining the context. In these types of posts, the phrases uttered by the Tskhadadzes during their humorous performances were presented as their political positions. For example, in one of the disseminated videos, the joke uttered by Sandro Tskhadadze was about Terjola. The page “The Akatsuks" disseminated a sponsored post claiming—without providing context—that Tskhadadze was speaking recklessly about the area where he grew up and insulting its residents.
An analysis of the demographic characteristics of the audience of the ad shows that the advertiser’s target audience was Facebook users aged 45 and above in the Imereti region.
Some of the posts spread against Sandro Tskhadadze accused him of fraud and spreading disinformation against the Georgian Dream. The coordination of the spreaders of these messages is evidenced by the posts published by various anonymous accounts with identical text in a short period of time. It is noteworthy that identical content was spread simultaneously on Facebook and TikTok.
Discrediting current and former politicians imprisoned for political reasons
Anonymous accounts on social media platforms actively campaigned against politicians who were arrested for failing to appear before the illegally established  Temporary Investigative Commission of the “Georgian Dream”. The posts sought to create the impression that the arrest of opposition politicians was a demand of the people and served to restore justice. The TikTok channel @avoe.ge released a video generated by artificial intelligence,  which was about the trial of opposition leaders in a public court and the obtaining of confessions. They also claimed in the messages that the politicians refused to comply with the Commission's request to aggravate the situation and deliberately went to prison to give the West a reason to put pressure on the “Georgian Dream”. They also developed conspiracies with posts of this nature and claimed that the opposition was tasked with destabilizing the country and putting it in a worse position than Ukraine, which is at war. The anonymous TikTok channel @trends.ge spread a comment by Irakli Kobakhidze, in which he called the detained oppositionists "agents of the Deep State" and indicated that the politicians were put in prison by the decision of their "patrons."
It is noteworthy that, similar to the cases of civic activists, the distribution of posts against politicians was getting intensified at the moment of sentencing. After the Tbilisi City Court on May 14, 2025, replaced the 20,000 GEL bail imposed on Irakli Okruashvili with imprisonment, the politician became a target of discrediting on Facebook accounts operating anonymously against the opposition. Some of the mocking posts about Okruashvili focused on his fight against Russia in Ukraine. Photo manipulations circulated to portray the former Minister of Defence as frivolous depicted him in a feminist style.
After the arrest of Zurab Japaridze, one of the leaders of the political party “Coalition for Change: Gvaramia-Melia-Girchi-Droa”, on May 22, 2025, a campaign to discredit him was launched on the mentioned accounts of Facebook and TikTok. The posts shared served to portray Japaridze as a person responsible for human rights violations during the time the “United National Movement” party was in power. Some of the posts mocking Japaridze were about the rally and the performance held by members of the “Girchi” party near the occupation line in the past. Statements made by Japaridze at various times about the liberalization of drug policy and the legalization of prostitution were used for discreditation. Some of the posts spread against one of the leaders of the “Coalition for Change” were anti-Western in essence. Japaridze was called an agent and a “Soros puppy”. Anti-American messages were spread on anonymous pages supporting the “Georgian Dream” and discrediting the opposition after American Congressman Joe Wilson responded to Japaridze’s arrest and made a statement supporting the oppositionist. The posts accused Wilson of having anti-Georgian sentiments.
The purpose of the posts was to dehumanize the detainees and undermine public support for them. After the arrests of opposition leaders, posts comparing imprisoned politicians to chickens were actively circulated.
Following the administrative detention of another leader of the “Coalition for Change Gvaramia-Melia-Girchi-Droa”, Nika Melia, on May 29, anonymous actors on social media platforms began sharing old footage to mock Melia. Among them, a video fragment of a statement made by Melia in 2021, in which he said, “I won’t pay and you won’t be able to catch me,” was shared without context. The campaign against Melia intensified especially after he threw water on Judge Irakli Shvangiradze. The posts called Melia a hooligan, and video collages ridiculing him depicted physical attacks on Melia in the past.
Following the arrest of Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze, leaders of the political party “Strong Georgia-Lelo, for the People, for Freedom!”, some posts were being shared calling the politicians swindlers.
Photo and video manipulations were also spread ridiculing another leader of the “Coalition for Change Gvaramia-Melia-Girchi-Droa”, Nika Gvaramia and one of the leaders of “The Unity - National Movement” party, Giorgi Vashadze. On June 13, 2025, Nika Gvaramia was arrested after he arrived at the Rustavi prison in parallel to his own trial. In an attempt to discredit Gvaramia, photos of him taken near the Rustavi Penitentiary were also shared along with mocking captions. In addition to the politician, his family members were also targeted in the posts.
On June 24, 2025, Giorgi Vashadze was arrested at the office of the “Strategy Agmashenebeli” party. After that, mocking, edited videos showing footage of Vashadze’s arrest were simultaneously spread on anonymous Facebook accounts. The mocking memes depicted the politician with the symbols and style typical to a prison.
Following the arrest of former member of parliament and politician Givi Targamadze on June 27, 2025, a short excerpt from a statement he had made in the past was used to discredit him, and went viral on anonymous pages. Targamadze became the target of ridicule because of his appearance too.