'სამართლიანი არჩევნები' თერჯოლის მუნიციპალიტეტის კომისიას მოუწოდებს ხელახლა ჩაატაროს გასაუბრება
"სამართლიანი არჩევნები" მიესალმება თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საპრეტენზიო კომისიის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას და მოუწოდებს ადგილობრივ თვითმმართველობის მოხელეთა საკონკურო-საატესტაციო კომისიას ხელახლა ჩაატაროს გასაუბრების ეტაპი.
2015  წლის 10 მარტს, თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საპრეტენზიო კომისიამ  განიხილა თერჯოლის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოს თანამდებობაზე გამოცხადებული კონკურსის მონაწილეთა საჩივრები. ისინი საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის გადაწყვეტილების გაუქმებას მოითხოვნენ და კომისიას   გასაუბრების პროცესის არაობიექტურად ჩატარებაში ადანაშაულებდნენ.
,,სამართლიანი არჩევნები“ ჩართული იყო თერჯოლის მუნიციპალიტეტში გამოცხადებული კონკურსის მიმდინარეობის პროცესის მონიტორინგში და აქტიური კომუნიკაცია ჰქონდა კონკურსის მონაწილეებთან. ორგანიზაციის შეფასებით, საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის საქმიანობა საჯაროობის პრინციპის  დარღვევით მიმდინარეობდა, რაც გამოიხატებოდა იმაში, რომ კომისიის მიერ კონკურსის გასაუბრების ეტაპზე დაკვირების უფლება შეეზღუდათ დაინტერესებულ პირებს, მათ შორის, ,,სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლებსაც.
,,სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლებთან საუბარში კონკურსში მონაწილე 10-მდე პირმა განაცხადა, რომ მათი შერჩევა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის დებულების დარღვევით მოხდა. მათ კომისიის წევრებმა შეკითხვები მხოლოდ კანონმდებლობიდან დაუსვეს. კომისიას არ უხელმძღვანელია გასაუბრების შეფასების ფორმის მიხედვით, რაც კომისიის დებულებით იყო განსაზღვრული და  კანდიდატის უნარ-ჩვევების შემოწმებას მოითხოვდა. მათი განცხადებით, კომისიამ გასაუბრების პროცესში ისეთ  კრიტერიუმთან დაკავშირებით, როგორიცაა ,,სამუშაო გამოცდილება’’ შეფასება არაობიექტურად გააკეთა, კერძოდ, იმ კონკურსანტებს, რომლებსაც  უფრო ნაკლები სამუშაო გამოცდილება ჰქონდათ კომისიის წევრებმა გაცილებით უფრო მაღალი  შეფასება დაუწერეს.
პოზიტიურად ვაფასებთ საპრეზენზიო კომისიის მიერ  მიღებულ გადაწყვეტილებას, სადაც საკონკურსო-კომისიის მიერ წინასწარ განსაზღვრული შეფასების ფორმის გარეშე ჩატარებული გასაუბრება უკანონოდ იქნა მიჩნეული. საპრეტენზიო კომისიის განმარტებით, კანდიდატთა გასაუბრების პროცესი თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს N37 დადგენილებით განსაზღვრული საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის დებულების საფუძველზე უნდა წარმართულიყო, რაც კომისიას ავალდებულებდა კანდიდატებით შეეფასებინა დებულებაში მოცემული შეფასების სქემისა და კრიტერიუმების მიხედვით, რაც კომისიის წევრების მიერ არ მომხდარა. საპრეტენზიო სხდომის ოქმი იხილეთ ქვემოთ.
,,სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს თერჯოლის მუნიციპალიტეტის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიას:
გაითვალისწინოს საპრეტენზიო კომისიის გადაწყვეტილებაში ასახული შენიშვნები და კანდიდატების შესარჩევად ხელახლა ჩაატაროს გასაუბრების ეტაპი, რაც შესაძლებელს გახდის კანდიდატთა უნარ-ჩვევების, პროფესიული კვალიფიკაციისა და გამოცდილების შეფასებას, წინასწარ განსაზღვრული ობიექტური, კრიტერიუმების საფუძველზე.
უზრუნველყოს საჯაროობის პრინციპის დაცვა და დაინტერესებულ მხარეებს მისცეს გასაუბრების პროცესზე დასწრებისა და  კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების გაცნობის უფლება.

ISFED welcomes the decision of Terjola Municipality Complaints Committee and urges the Committee for Competitions and Certification of Terjola to re-interview candidates who participated in competition for filling vacant positions in Terjola Municipality Gamgeoba and Sakrebulo.
On March 10, 2015, Terjola Municipality Complaints Commission examined complaints filed by candidates seeking abolishment of the decision of the committee for competitions and certification and alleging bias in the process of interviews.
ISFED was monitoring the process of competition in Terjola Municipality and actively communicated with candidates. ISFED found that the committee for certification and competitions violated the principle of public access by prohibiting stakeholders including ISFED to monitor the process of interviews.
Ten candidates who participated in the competition have stated to ISFED that the committee violated its regulations in the process of recruitment. Members of the committee were asking questions about Georgian legislation only; they did not ask questions from other fields mandated by the commission regulations. The committee did not use the template for evaluating interviews, provided by the committee regulations requiring that other skills of candidates be tested as well. They allege that the committee made subjective evaluations about criteria like “work experience”. In particular, candidates with less work experience received higher scores.
We welcome the decision of the complaints committee, deeming interviews held without use of pre-determined template illegal. According to the complaints committee, the process of interviews should have been based on regulations of the committee for competitions and certification provided in the decision of Terjola Sakrebulo Municipality N37, meaning that the committee should have used pre-determined scheme and criterion for evaluating candidates but it failed to do so.
ISFED believes that for preventing bias in their decisions, the committees for certification and competitions have an obligation to administer the process in compliance with applicable legislation and committee regulations. Candidates must be evaluated on the basis of pre-determined criterion, in order to reduce the risk of subjective and unfair decisions to the minimum.
ISFED urges Terjola Municipality Committee for competitions and certification to:
Take into account concerns raised by the complaints committee in its decision, and re-interview candidates, with the aim of evaluating their skills, professional qualifications and experience according to the set of pre-determined criteria;
Observe the principle of equality, allow stakeholders to attend the process of interviews and provide access to committee decision.