სამართლიანი არჩევნების განცხადება კენჭისყრის მიმდინარეობის შესახებ
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, უბნის გახნის პროცესი მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე ჩატარდა. 15:00 საათისთვის, კენჭისყრის პროცესი მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობს. ადგილი ჰქონდა უმნიშვნელო დარღვევებს, რომლებიც ძირითადად მოკლე დროში და ადგილზევე აღმოიფხვრა.
საზოგადოებრივი აზრის შედეგების გამოქვეყნების წესის დარღვევა
არჩევნებამდე ერთი დღით ადრე,  30 ოქტომბერს, რამდენიმე საინფრმაციო სააგენტომ გაავრცელა ინფორმაცია საგარეჯოს ამომრჩეველთა საარჩევნო განწყობების კვლევის შედეგების თაობაზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 50-ე მუხლის თანახმად, „აკრძალულია კენჭისყრამდე 48 საათის განმავლობაში და კენჭისყრის დღის 20:00 საათამდე არჩევნებთან დაკავშირებული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგების გამოქვეყნება, გარდა არჩევნების შესაძლო მონაწილეთა და  კენჭისყრის დღეს არჩევნების მონაწილეთა რაოდენობისა.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგების გამოქვეყნებით, საინფორმაციო სააგენტოებმა კანონით დადგენილი წესი დაარღვიეს. ასევე, ერთ-ერთ ვებ-საიტზე, კვლევის წყაროდ მითითებული მისამართი არ იძებნება.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 82-ე მუხლის თანახმად, მსგავსი ქმედება გამოიწვევს დამრღვევის დაჯარიმებას 1 500 ლარის ოდენობით.
„სამართლიანი არჩევნები“ დარღვევის შესწავლისა და შესაბამისი რეაგირების  მოხდენის მიზნით ინფორმაციას საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას მიაწვდის.
საგარეჯოს #11 და მარტვილის #2 საარჩევნო უბნებზე   პოლიტიკური გაერთიანება „ქართული ოცნების“ ორ-ორი წარმომადგენელი იმყოფებოდა. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების შენიშვნის საფუძველზე, კომისიის თავმჯდომარეებმა „ქართული ოცნების“ თითო წარმომადგენელს  უბნის ტერიტორია დაატოვებინეს.
საკონტროლო ფურცელთან დაკავშირებული ხარვეზი
მარტვილის #26 საარჩევნო უბანზე, ამომრჩეველმა ხმა მისცა საარჩევნო ყუთში  საკონტროლო ფურცლის მოთავსებამდე.
საგარეჯოს #8 საარჩევნო უბანზე  საკონტროლო ფურცელზე  არ იყო მითითებული პირველი ამომრჩევლის რეგისტრაციის ადგილი.
ამომრჩეველთა სიასთან დაკავშირებული ხარვეზები
საგარეჯოს  #8 საარჩევნო უბანზე არ იყო გადასატანი საარჩევნო ყუთის სია. მას შემდეგ, რაც აღნიშნულის შესახებ საოლქო საარჩევნო კომისიას ეცნობა, უბანს  გადასატანი საარჩევნო ყუთის სია მიაწოდეს.
მარტვილის #2  და #26 საარჩევნო უბნების ამომრჩეველთა ერთიან სიაში არ იყვნენ აღნიშნული ის ამომრჩევლები, რომლებსაც ხმა უნდა მიეცათ გადასატანი საარჩევნო ყუთის მეშვეობით. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მითითების საფუძველზე, ხარვეზი ორივე უბანზე გამოსწორდა.
მარტვილის #37 საარჩევნო უბანზე ერთმა ამომრჩეველმა  მარკირების გარეშე მისცა ხმა.
მარტვილის #10 საარჩევნო  უბანზე დაფიქსირდა ხმის მიცემის მცდელობა პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ასლით და დევნილის მოწმობის გარეშე.  „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის ჩარევის შედეგად, აღნიშნულ ამომრჩევლებს არჩევნებში მონაწილეობის უფლება  არ მიეცათ.
საგარეჯოს #39 საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა კენჭისყრის პროცედურების თანამიმდევრობის დარღვევას. კერძოდ, რეგისტრატორმა, მარკირების გავლამდე, ამომრჩეველს ხელი მოაწერინა ამომრჩეველთა სიაში. თუმცა, ამომრჩეველმა ხმის მიცემა ვერ შეძლო, რადგან უარი განაცხადა მარკირების პროცედურის გავლაზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით, საუბნო საარჩევნო კომისიამ ახსნა-განმარტების აქტი შეადგინა.
საარჩევო უბნის ტექნიკურ აღჭურვასთან დაკავშირებული პრობლემა
მარტვილის #31 საარჩევნო უბანზე,  კენჭისყრის პროცესი დაგვიანებით დაიწყო,  მარკირების შესამოწმებელი აპარატის დაზიანების გამო.
ამ დროისთვის დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლების მიერ ჩანაწერთა წიგნში 5 შენიშვნა დაფიქსირდა.  საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების დისციპლინარული პასუხისმგებლობის მოთხოვნით, ორგანიზაციამ  საოლქო საარჩევნო კომისიებში 3 საჩივარი წარადგინა.
„სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID)-ის მეშვეობით.  ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის,ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის და ამერიკელი ხალხის შეხედულებებს.

By-Elections Monitoring by ISFED
ISFED observers did not detect any major violations during opening of polling stations. As of 15:00, the polling process is progressing in a peaceful environment. Only minor irregularities have been observed, most of which were shortly resolved locally.
Violation of Rules for Publishing Public Opinion Polling Results
On October 31, 2015, a day before the elections, several news agencies released results of survey that measured voters’ views about elections in Sagarejo.
Article 50 of the Election Code of Georgia prohibits “publishing of public opinion poll results with regard to elections, except for the possible number of voters in elections and the number of voters participating in elections on polling day, within 48 hours before polling day and until 20:00 of that day.”
ISFED believes that the news agencies violated applicable legal procedures by publishing the public opinion polling results. In addition, address cited as source of the survey by one of the websites could not be found.
By virtue of Article 82 of the Election Code of Georgia, any such actions is punishable by a fine of 1 500 laris.
ISFED will examine the violation and will refer the information to the Georgian National Communications Commission for further actions.
Presence of Unauthorized Individuals at a Polling Station
Proxies of a political union Georgian Dream were present at Sagarejo no.11 and Martvili no.2 electoral precincts, two at each precinct. Based on ISFED’s reprimand, one proxy was forced out from each of the precincts by the PEC Chairpersons.
Control Sheet Violations
At Martvili electoral precinct no.26, one ballot was cast before the control sheet was placed in the ballot box.
At Sagarejo electoral precinct no.8, place of registration of first voter was missing from the control sheet.
Voter List Violations
Mobile ballot box list was missing at Sagarejo electoral precinct no.8. The list was delivered to the precinct after the violation was reported to the PEC Chairperson.
At Martvili electoral precincts no.2 and no.26, mobile ballot box voters were missing from the unified voter list. The violation was resolved at both precincts after ISFED’s observer provided instructions.
At Martvili electoral precinct no.37, a voter that cast a ballot had not been marked with ink.
At Martvili electoral precinct no.10, one voter attempted to cast a ballot with a copy of an ID card and another voter failed to present an IDP card. The voters were banned from voting after ISFED’s observer interfered.
At Sagarejo electoral precinct no.39, election workers failed to follow the order of polling procedures. In particular, a registrar let a voter sign his name on the list before he was marked with ink. The voter was banned from voting because he refused to be marked with ink. The PEC drew up an explanation act about the incident.
Problems with Technical Equipment at Polling Stations
At Martvili electoral precinct no.31, polling process started late because inking lamp was
out of order.
ISFED’s representatives have entered five reprimands in election log-book about violations detected at this time and have filed three complaints with District Electoral Commissions (DECs) seeking imposition of disciplinary liability of PEC members.