სტიქიის შედეგად დაზარალებული ოჯახების პრობლემები
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ 13-14 ივნისის სტიქიის შედეგად უსახლკაროდ დარჩენილი ადამიანები გამოკითხა და მათთვის სახელმწიფოს მხრიდან გაწეული დახმარების პროცესის ეფექტურობა შეაფასა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ მხოლოდ 33 ოჯახის გამოკითხვა შეძლო, რადგან სხვა დაზარალებულების შესახებ ინფორმაცია მერიის ვებპორტალზე არ იყო სრულყოფილი, ან ოჯახები უკვე გადასულები იყვნენ მუდმივ საცხოვრებლებში.
„სამართლიანი არჩევნები“ დადებითად აფასებს, რომ დაზარალებულები სტიქიის შემდეგ დროულად გადაიყვანეს დროებით საცხოვრებელში (სასტუმროებსა და საცხოვრებელ ბინებში) და ამ დრომდე უზრუნველყოფილები არიან ღირსეული საცხოვრებელი პირობებით; დაზარალებულ ოჯახებს სახელმწიფომ სტიქიის დღეებში აღმოუჩინა დროული სამედიცინო დახმარება; დაზარალებული პირები უზრუნველყოფილები არიან საკვები პროდუქტებით, საყოფაცხოვრებო ნივთებით, ჰიგიენური საშუალებებით, ტანსაცმლით, ა.შ.
ინტერვიუების დროს გამოიკვეთა, რომ სასტუმროებში მცხოვრებ ოჯახების ნაწილს არ სურთ ქირით გადასვლა, და სახელმწიფოს შემოთავებაზე იმ მიზეზით ამბობენ უარს, რომ არ აკმაყოფილებთ შემოთავაზებული ხელშეკრულების პირობები. კერძოდ, ქირის გადამხდელად დაფიქსირებულია ოჯახის ერთ-ერთი წევრი, რომელსაც ზეპირსიტყვიერი შეთანხმების საფუძველზე შესაბამისი ადმინისტაციული ორგანო ანგარიშზე ყოველთვიურად ურიცხავს ბინის ქირისთვის განკუთვნილ თანხას. ხელშეკრულებაში არსად ფიგურირებს ადგილობრივი ხელისუფლება, რაც, როგორც დაზარალებულს, ასევე გამქირავებელს უქმნის უნდობლობის განცდას ქირის გადახდის ვალდებულებასთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, დაზარალებულებს აქვთ შიში, რომ სასტუმროდან საცხოვრებელ ბინაში ქირით გადასვლის შემთხვევაში გაჭიანურდება მათი მუდმივი საცხოვრებლით დაკმაყოფილების პროცესი.
გარკვეულ შემთხვევებში სირთულეს წარმოადგენს დაზარალებულების მედიკამენტებით უზრუნველყოფა, კერძოდ მერიის მხრიდან გადაწყვეტილების მიღებისთვის დაწესებული ერთთვიანი ვადა. ერთ-ერთი დაზარალებული აღნიშნავდა, რომ ორი კვირაა წამლებს ელოდება.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ მეტი კომუნიკაციაა საჭირო ხელისუფლების წარმომადგენლებსა და დაზარალებულ ოჯახებს შორის დროებით საცხოვრებელში ქირით გადაყვანის მიზნებისა და პროცედურების შესახებ; მნიშვნელოვანია დაზარალებული პირების ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენელთა მხრიდან უშუალო ინფორმირება ზარალის ანაზღაურების წესისა და პროცედურების შესახებ და დაზარალებულთათვის საჭირო მედიკამენტების დროულად მიწოდების უზრუნველყოფა.
მონიტორინგი 9 ივლისიდან 13 ივლისამდე პერიოდში ჩატარდა., „სამართლიანი არჩევნების“ პირველადი ანგარიშს გაეცანით მოცემულ ბმულზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ სტიქიით შედეგად დაზარალებული ოჯახებისთვის გაწეული დახმარების მონიტორინგს გააგრძელებს და მომდევნო ანგარიშებში შემოგთავაზებთ განახლებულ ინფორმაციას.

Problems of Families Affected by the Natural Disaster
ISFED welcomes the fact that all affected individuals received temporary housing (hotel or apartment) in a timely manner, and are provided with dignified housing conditions; the state provided affected families by adequate medical services in a timely manner, as well as with food, household items, personal hygiene objects, clothes, etc.
During the interviews it was found that some families declined state’s offer to move into rented housings because they are concerned by terms of proposed agreements. In particular, rent agreement lists a member of a family affected as the party responsible for paying rent. S/he will receive the rent money on his account on a monthly basis from the administrative agency concerned, based on a verbal agreement. The agreement makes no mention of local authorities – City Hall/Gamgeoba, which makes both renter and a member of affected family reluctant to sign the agreement. Furthermore, affected families are concerned that if they accept the offer of a rented housing, the process of providing them with permanent housing solutions will be delayed.
In some cases providing affected individuals with necessary medication is a problem. In particular, City Hall makes responds to such requests for medication within the term of one month. One of the respondents stated that he had been waiting for his medication for two weeks now.
ISFED believes that local authorities should effectively communicate with affected families about aims and procedures for moving them into rented housings. It is important that representatives of local authorities personally inform affected individuals about terms and procedures for compensating, and that affected individuals are provided with necessary medication in a timely manner.
The monitoring was performed on July 9-13. Preliminary report of ISFED’s monitoring is available through the link.
ISFED will continue monitoring assistance provided to families affected by the natural disaster and will provide further updates in subsequent reports.