2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები განცხადება (უბნების დახურვა და არჩევნების შედეგები)
არჩევნების დღის და შედეგების შეჯამების მონიტორინგს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, ყველა საარჩევნო ოლქში ახორციელებდა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია 1271 აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგებოდა, რომლებიც გადანაწილებული იყვნენ როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში, მათ შორის იყო, ასევე, 73 მობილური ჯგუფი.
,,სამართლიანმა არჩევნებმა’’ არჩევნების დღისა და შედეგების შეჯამების დაკვირვება  ხმების პარალელურ დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე განახორციელა. დამკვირვებლები გადანაწილებულნი იყვნენ  სტატისტიკურად მყარი, წარმომადგენლობითი და შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით იდენტიფიცირებულ საარჩევნო უბნებზე, რამაც მიღებული სტატისტიკური მონაცემების მთელი ქვეყნის მასშტაბით განზოგადების და არჩევნების  დღის  მთლიანი  პროცესის  ზუსტი  და  ყოველმხრივი  შეფასების  საშუალება მოგვცა. გარდა შემთხვევითად შერჩეული უბნებისა, „სამართლიანი არჩევნები“, ასევე, აკვირდებოდა სპეციალურ უბნებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებსა და სამხედრო ნაწილებში.  ასევე,  ორგანიზაციამ  მონიტორინგი  განახორციელა  საზღვარგარეთ განთავსებულ ცალკეულ უბნებზე (კიევი, ბუდაპეშტი, ბრიუსელი).
“სამართლიან არჩევნებს“ გააჩნია არჩევნებზე დაკვირვების გამოცდილება 1995 წლიდან. 2003 წლიდან მოყოლებული ორგანიზაცია ყველა სადამკვირვებლო მისიას ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე ახორციელებს.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) დაკვირვების მეთოდით მიღებული მონაცემების ანალიზის საფუძველზე შეჯერებულ სტატისტიკურ ინფორმაციას ხმის დათვლის პროცესის მიმდინარეობისა და პროპორციული არჩევნების შედეგების შესახებ.
ძირითადად,  კენჭისყრის  პროცესი  მთელი  ქვეყნის  მასშტაბით  გამართულად მიმდინარეობდა.  თითქმის  ყველა  საარჩევნო  უბანი  გაიხსნა  დროულად  და  მიუხედავად იმისა, რომ უბნების შესასვლელებთან შეინიშნებოდა ხალხმრავლობა, უბნების მხოლოდ 3%- ზე დაფიქსირდა შიდა პერიმეტრის გადატვირთულობა. კენჭისყრის დღის მნიშვნელოვან ხარვეზად შეიძლება ჩაითვალოს ის ფაქტი, რომ უბნების 6%-ზე მარკირების პროცედურა არასათანადოდ სრულდებოდა. ხმის მიცემის ფარულობა დაცული იყო უბნების 98%-ზე, რაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან ზრდას 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების ანალოგიურ მონაცემებთან შედარებით (91%). „ქართულ ოცნებას“ და „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ პარტიული წარმომადგენლები (დამკვირვებლები) განთავსებული ჰყავდათ უბნების 94%-სა და 90%-ზე.
მთელი ქვეყნის მასშტაბით უბნის უმრავლესობაზე უბნის დახურვის პროცედურები წარიმართა სათანადოდ, ხოლო უბნების 96% პროცენტის შემთხვევაში ხმის დათვლა დასრულდა მნიშვნელოვან ინციდენტების გარეშე.   ხაშურის საარჩევნო ოლქში ოქმების შედგენის პროცესი ყოველგვარი საჭიროების გარეშე გაჭიანურდა მანამ, სანამ უბნებზე არ გამოჩნდა სპეციალური დანიშნულების ძალები. დამატებით, „სამართლიანი არჩევნები“ აღნიშნავს, რომ ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ხაშურის   ზემოაღნიშნულ   საარჩევნო   უბნებზე,   დათვლილი   ბიულეტენების   მიხედვით, „ქართული ოცნება“ ლიდერობდა.
ამომრჩევლის აქტივობა მთელი ქვეყნის მასშტაბით იყო მაღალი და შეადგინა 61%, ხოლო თბილისის მასშტაბით ამომრჩევლის აქტივობამ მიაღწია 64%-ს. როგორც ქვეყნის მასშტაბით, ისე თბილისის მონაცემები ამომრჩეველთა აქტივობის თაობაზე 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით გაზრდილია. 2008 წელს ქვეყნის მასშტაბით აქტივობამ შეადგინა
53%, ხოლო თბილისის მასშტაბით - 48%. აქტივობა მიუთითებს, რომ მოქალაქეთა ჩართულობა იყო მაღალი, რადგან არჩევნებში რეკორდულად მაღალმა რაოდენობამ მიიღო მონაწილეობა.
არჩევნების   დღის   მიმდინარეობის   თაობაზე    მიღებული   ინფორმაციის   საფუძველზე,
„სამართლიანი    არჩევნები“    დარწმუნებულია    ხმების    პარალელური    დათვლის    (PVT)
საფუძველზე  პროპორციული  სისტემის  არჩევნებში  დაფიქსირებულ  შემდეგ  შედეგებში.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ სრულად მიიღო ინფორმაცია მისი დამკვირვებლების 99%-ისგან. უნდა აღინიშნოს, რომ   ხმების პარალელური დათვლა (PVT) არ ზომავს მაჟორიტარული არჩევნების შედეგებს ისევე, როგორც არ ასახავს ინფორმაციას პარლამენტში მანდატების გადანაწილების  პროპორციის თაობაზე.

2012 Parliamentary Elections Statement Closing of Precincts and Election Results
The International Society for Fair Elections and Democracy conducted the monitoring of the 2012 Parliamentary Election Day and summarizing of results throughout the entire territory of Georgia, in all 73 electoral districts. On the 2012 parliamentary elections ISFED observation mission comprised of 1271 accredited and trained observers, deployed at precinct, district and central election commissions, and as mobile teams within the electoral districts.
ISFED conducted the Election Day observation based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology. The observers were deployed to the statistically sound, representative, randomly selected electoral precincts, which gave a possibility to extrapolate the statistical data throughout the entire county and provided a possibility of the accurate and comprehensive evaluation. Apart from the randomly selected precincts, ISFED also observed special precincts at prisons and in military units, as well as, some precincts, located abroad (Kiev, Budapest, Brussels).
ISFED has observed all elections in Georgia since 1995. Starting from 2003 the organization has conducted all of its observation missions based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology.
Based on the analysis of the data, received through the Parallel Vote Tabulation (PVT), ISFED presents the statistical information about the vote counting process and the results of the proportional elections.
Generally, voting process went well throughout the country. Almost all precincts opened on time, and while there was crowding outside of the polling stations in the first half of the day, only 3% of precincts reported crowding inside the polling stations. The significant shortcoming of the day is the fact that in 6% of precincts the inking procedure was conducted improperly. The secrecy of the ballot was ensured at 98% of the polling stations, a marked increase from 91% in 2008. Partisan observers from both Georgian Dream and United National Movement were present in 94% and 90% of polling stations respectively.
The closing process went well in most precincts throughout the country with 96% of precincts completing the count without major incidents. There were some exceptions, however. In Khashuri district the process of filling out protocols was delayed for unreasonable amount of time until the precincts were raided by Georgian Special Forces. ISFED notes that, according to the organization’s observers, Georgian Dream gained a majority of the votes in the stations observed in Khashuri.
Turnout was high throughout the country with 61% voting nationally and 64% percent in Tbilisi. The national and Tbilisi turnout figures represent an increase since the 2008 parliamentary elections data - 53% and 48% respectively. The turnout indicates the high level of participation as a record number of citizens exercised their right to vote.
Given the overall quality of how the Election Day process has gone, ISFED has confidence in the following PVT results for the proportional list election. ISFED has received full reports from 99% of its PVT observers. The PVT does not predict results for majoritarian ballots, nor does it predict the distribution of seats in the coming parliament.