პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში განხორციელებული სათემო ინიციატივები
ტექნოლოგიური განვითარება
1. „ტექნოვაცია”
პროექტის განმახორციელებელი: ლუკა ჩიტიანი
ინიციატივა „ტექნოვაციის" ფარგლებში, ტყიბულის მუნიციპალიტეტის სოფელ კურსების საჯარო სკოლას გადაეცა საბაზისო ელექტრომოწყობილობები, რომელთა ინტეგრირებაც მოხდება ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გაკვეთილზე. პროექტის მიზანი, მოსწავლეებში STEM სფეროს შესახებ ცნობიერების ამაღლება და მოსწავლეებში აღნიშნული მიმართულებით ინტერესის გაზრდაა. ტექნიკის სასწავლო პროცესში ინტეგრირებით, ჩატარდა ღია გაკვეთილი, რომელმაც დიდი მოწონება დაიმსახურა დამსწრეების მხრიდან.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, ლუკა ჩიტიანის მიერ „სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და „შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
არაფორმალური განათლება, ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება
2. „ახალგაზრდების როლი არჩევნებში”
პროექტის განმახორციელებელი: ანგელინა კობელიან
ინიციატივის „ახალგაზრდების როლი არჩევნებში” ფარგლებში ჩატარდა ტრენინგი ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ ახალგაზრდებთან. ტრენინგზე განხილული მთავარი საკითხები იყო: დემოკრატია, ადგილობრივ თვითმართველობის განხორციელებაში მოსახლეობის ჩართულობა, არჩევნებში მონაწილეობა.
Მონაწილეებს, ასევე, ჰქონდათ საშუალება ეთამაშათ „სამართლიანი არჩევნების” მიერ კანადის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილი სამაგიდო თამაში „საარჩევნო ასოციაციები”, სადაც მოთამაშეები ხატვით, პანტომიმით ან მეტყველებით ხსნიან არჩევნებთან დაკავშირებულს ტერმინებს, ცნებებსა და პროფესიებს.
აგრეთვე, აქტიურმა მონაწილეებმა დაწერეს თემები, საიდანაც 5 საუკეთესო ავტორს წამახალისებელი ღონისძიების სახით გადაეცათ „ბიბლუსის” წიგნების ვაუჩერები.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, ანგელინა კობელიანის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
3. „კონფლიქტები და ჩვენი რეალობა”
პროექტის განმახორციელებელი - ეკა ხითარიშვილი
ინიციატივის „კონფლიქტები და ჩვენი რეალობა” ფარგლებში ახალციხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ვალეში ჩატარდა ორდღიანი ტრენინგ-კურსი. პროექტში ჩართულნი იყვნენ 14 დან 18 წლამდე ახალგაზრდები, რომლებმაც მიიღეს ინფორმაცია კონფლიქტების და მისი სახეების შესახებ, ტრენერთან ერთად განიხილეს მშვიდობიანი გზით გადაჭრის გზები, სიმულაციური აქტივობების დახმარებით ამოხსნეს კონფლიქტური სიტუაციები. Მონაწილეებმა, ასევე, გაანალიზეს 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომი და პარალელი გაავლეს უკრაინაში რუსეთის მიერ წარმოებულ ომთან.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, ეკა ხითარიშვილის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
4. „მოქალაქის საათი”
პროექტის განმახორციელებელი - გიორგი პაპაშვილი
ინიციატივის „მოქალაქის საათი” ფარგლებში თელავში ჩატარდა არაფორმალური ხასიათის შეხვედრები ახალგაზრდებისთვის, რომლის მიზანიც იყო არაფორმალური განათლებისა და სალონური საუბრების გარემოს პრეცედენტის შექმნა და ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება სამოქალაქო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის კუთხით. პროექტმა ხელი შეუწყო რეგიონში აქტიური ახალგაზრდების იდენტიფიცირებას, რომლებიც სამოქალაქო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის კუთხით თანასწორ განმანათლებლები გახდნენ.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, გიორგი პაპაშვილის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
5. ახალგაზრდების ინფორმირებულობა და სამოქალაქო აქტივიზმის ხელშეწყობა
პროექტის განმახორციელებლები: ანა აბულაძე, ნინო აქუბარდია, ბაკურ ხუბულავა
ინიციატივის მიზანი იყო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ახალგაზრების ინფორმირება ისეთ აქტუალურ თემებზე, როგორიცაა გარემოს დაცვა, ადამიანის უფლებები, ქალთა გაძლიერება, ახალგაზრდების ჩართულობის მნიშვნელობა ადგილობრივი თვითმმართველობების განხორციელებაში, სამოქალაქო აქტივიზმი, სამართლიანი არჩევნები, დემოკრატიის როლი სახელმწიფოს მშენებლობაში.
ინიციატივის ფორმატი ითვალისწინებდა, ტრადიციული ტრენინგ-სემინარების ნაცვლად, აღნიშნულ თემებზე მონაწილეებისთვის ინფორმაცია სახალისო ვიქტორინის და თამაშის გზით მიეწოდებინა. ვიქტორინაში მონაწილეობა მიიღეს 14-დან 29 წლამდე ახალგაზრდებმა 18 გუნდად ქალაქ ზუგდიდიდან და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სხვადასხვა სოფლებიდან.
ინიციატივის ავტორები იმედოვნებენ, რომ მონაწილეების აქტიური ჩართულობა და ზოგადად, ახალგაზრდების ინტერესი ინტელექტუალურ-შემეცნებითი თამაშების მიმართ ხელს შეუწყობს მათ მსგავსი ტიპის აქტივობა საკუთარ სამეგობრო წრეში, სკოლაში, სოფელში, ქალაქში განახორციელონ და გადასცენ მიღებული ცოდნა.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულების, ანა აბულაძის, ნინო აქუბარდიას და ბაკურ ხუბულავას მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
6. „ახალგაზრდები სამოქალაქო ცვლილებებისთვის”
პროექტის განმახორციელებელი: გიორგი ღუღუნიშვილი
ინიციატივა „ახალგაზრდები სამოქალაქო ცვლილებებისთვის” განხორციელდა ჭიათურის მუნიციპალიტეტში და მასში აქტიურად იყო ჩართული ადგილობრივი კერძო, საჯარო და არასამთავრობო სექტორი. ინიციატივა მოიცავდა სხვადასხვა სახის აქტივობებს: ესეების კონკურსს, რომლის ფარგლებშიც პირველ ადგილზე გასულ მონაწილეს ინტერნეტ კომპანია „smartnet”-მა გადასცა საჩუქრად 200 ლარიანი ვაუჩერი, მეორე და მესამე ადგილზე გასულებს გადაეცათ შესაბამისად, 100 და 50 ლარიანი ვაუჩერები. ესეების კონკურსის შედეგად შერჩეულ მონაწილეებს ჩაუტარდათ ტრენინგი თემებზე: ეკოლოგიური პრობლემები, ლიდერული თვისებები, სამოქალაქო სექტორის გაძლიერება. ინიციატივის შედეგად გამოიკვეთა ადგილობრივი ლიდერები და ჩამოყალიბდა საინიციატივო ჯგუფი, რომელიც ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაცია „მომავლის ჭიათურა”-სთან ერთად აქტიურად იმუშავებს ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხებზე. ასევე, ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხრეითის ბიბლიოთეკას გადაეცა წიგნები. სოფლის ტურისტული პოტენციალის შესახებ „მომავლის ჭიათურის“ ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა ვიდეორგოლი.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, გიორგი ღუღუნიშვილის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
ქალთა გაძლიერება
7. ,,ქალთა ცნობიერების ამაღლება შრომითი უფლებების შესახებ“
Პროექტის განმახორციელებელი - მაგდა შუშტაკაშვილი
ინიციატივის ,,ქალთა ცნობიერების ამაღლება შრომითი უფლებების შესახებ“ ფარგლებში გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა რუსთავში მცხოვრებ 25 წლამდე ქალებისთვის. შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა მოწვეულ ლექტორთან ერთად განიხილეს საქართველოს შრომითი კანონმდებლობა, დისკრიმინაცია და სექსუალური შევიწროება სამუშაო ადგილზე და შრომითი უფლებების დაცვის მექანიზმები. შეხვედრას ინტერაქციული ხასიათი ჰქონდა და მონაწილეები აქტიურად იყვნენ ჩართული საკითხების განხილვაში. ტრენინგზე მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმების მეშვეობით მოხდა სხვადასხვა ქვეყნის მაგალითების ჩვენება შრომით უფლებების კუთხით, რასაც მოყვა შთაბეჭდილებების გაზიარება და დისკუსია. Პროექტმა ხელი შეუწყო დასაქმებულთა ცნობიერების ამაღლებას და საკუთარი უფლებების დაცვის პრაქტიკული მექანიზმების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებას.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, მაგდა შუშტაკაშვილის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
8. „ქალ მეწარმეთა გაძლიერება საჩხერის მუნიციპალიტეტში“
Პროექტის განმახორციელებლები: ნინო მაჭარაშვილი, თორნიკე ნადირაძე
ინიციატივის ფარგლებში საჩხერის მუნიციპალიტეტში მცხოვრებმა მეწარმე და მეწარმეობით დაინტერესებულმა ქალებმა მიიღეს ინფორმაცია მწვანე და სოციალური მეწარმეობის, მეწარმეობის სამართლებრივი ფორმებისა და რეგისტრაციის პროცედურების, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო დაფინანსების პროგრამების შესახებ. მონაწილეები გაეცნენ წარმატებულ ქალ მეწარმეებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან და მოისმინეს წარმატებული საქმიანობის მაგალითები; მიიღეს პრაქტიკული გამოცდილება პროექტის წერისა და ბიზნეს გეგმის შედგენის კუთხით.
Მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ “საქართველოს ბანკის” წარმომადგენლისგან მიეღოთ დეტალური ინფორმაცია სტარტაპ პროგრამის შესახებ. USAID YES-Georgia-ს წარმომადგენელმა გააცნო ქალთა მეწარმეობის მხარდაჭერის პროგრამა. მწვანე მეწარმეობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა ორგანიზაცია CENN-ის წარმომადგენელმა, სოციალურ მეწარმეობაზე კი - სოციალურ საწარმოთა ალიანსის ხელმძღვანელმა. ინიციატივის ფარგლებში ასევე შეიქმნა თვითდახმარების ჯგუფის სამომავლო ურთიერთობების გაგრძელების მიზნით.
ინიციატივის განხორციელების მეორე ეტაპზე პროექტის განმახორციელებლებმა მონაწილე მეწარმეებისგან შეიძინეს მათ მიერ წარმოებული პროდუქცია და საჩუქრად გადასცეს საჩხერეში არსებულ დღის ცენტრს.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულების, ნინო მაჭარაშვილის და თორნიკე ნადირაძის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.
9. „ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ თელის ახალგაზრდები ერთად-ჯანსაღი გარემოსთვის”
პროექტის განმახორციელებელი - მარიამ გელაშვილი
ინიციატივის „ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ თელის ახალგაზრდები ერთად-ჯანსაღი გარემოსთვის” ფარგლებში ჩატარდა 2 დღიანი საინფორმაციო შეხვედრები ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფ.თელის მოსწავლეებთან. საინფორმაციო შეხვედრების მთავარი მიზანი იყო მოსწავლეთა ცნობიერების ამაღლება გარემოსდაცვით თემაზე. მოსწავლეებს მიეწოდათ ინფორმაცია გარემოს დაბინძურების სახეებზე,ნარჩენებით დაბინძურების შედეგებსა და მასთან ბრძოლის ისეთ მეთოდზე,როგორიცაა ნარჩენების დახარისხება. საინფორმაციო შეხვედრების შემდეგ მოეწყო გამწვანების აქცია და სკოლის ტერიტორიაზე დაირგო წიწვოვანი მცენარეები, განთავსდა ნაგვის ყუთები ნარჩენების დახარისხებისათვის. ახალგაზრდების მონაწილეობით ჩატარდა დასუფთავების აქცია, მოსწავლეების მიერ შეგროვებული პლასტმასის ბოთლები ჩაბარდა ქარხანაში ხელახალი გადამუშავებისათვის. ინიციატივამ ხელი შეუწყო ნარჩენების დახარისხების პოლიტიკის მნიშვნელობის უკეთ წარმოჩენას ახალგაზრდებს შორის.
ინიციატივის განხორციელების შემდგომ სკოლაში არსებულმა ეკო კლუბმა,რომელიც მონაწილეობს ნიკო კეცხოველის შეჯიბრში,გამოთქვა მზაობა,რომ აქტიურად განახორციელებს ეკოლოგიური თემატიკის აქტივობებს,მათ შორის მაკულატურის ჩაბარებასა და რეალიზებას,რაც ნარჩენების დახარისხების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია.
ინიციატივა განხორციელდა სამოქალაქო განათლების ვორკშოპის კურსდამთავრებულის, მარიამ გელაშვილის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” ტექნიკური და “შავი ზღვის ფონდი რეგიონული თანამშრომლობისთვის” ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის “სამოქალაქო საზოგადოების ადგილობრივი ლიდერების ახალი თაობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში.

Initiatives implemented within the framework of the project "EMPOWERING NEW GENERATION OF LOCAL CIVIL SOCIETY LEADERS IN GEORGIA"
Technological development
1. “Teknovatsia”
Project Implementer: Luka Chitiani
Within the framework of the "Technovation" initiative, the public school of Kursebi village of Tkibuli municipality was given basic electrical equipment, which will be integrated in the information and communication technology class. The goal of the project is to raise the awareness of the students about the STEM field. It also aims to increase the interest of the students in the mentioned direction. This technology was integrated into the learning process and an open lesson was held. It was well received by the participants.
The initiative was implemented by Luka Chitiani, a graduate of the civic education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
Non-formal education, Raising the awareness of young people
2.“The role of Youth in elections"
Project implementer: Angelina Kobelian
Within the framework of the initiative “The role of the Youth in Elections” a training was conducted with young people living in Ninotsminda municipality. The main topics discussed were democracy, civic engagement in local self-governance, participation in elections.
The participants also had the opportunity to play the board game "Electoral Associations" created by ISFED with the financial support of the Government of Canada.  Players must explain election-related terms, concepts and professions through drawing, pantomime or speech.
Also, active participants wrote essays, from which the 5 best authors were given "Biblus" vouchers as an incentive.
The initiative was implemented by Angelina Kobelian, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
3. Conflicts and our reality"
Project implementer - Eka Khitarishvili
Within the framework of the "Conflicts and our reality" initiative, a two-day training course was held in Vale, Akhaltsikhe municipality. Young people aged 14 to 18 were involved in the project, who received information about conflicts and their types. Together with the trainer, they discussed the ways of conflict peaceful resolution, solved conflict situations with the help of simulation activities. The participants also analyzed the 2008 Russia-Georgia war and drew a parallel with the war waged by Russia in Ukraine.
The initiative was implemented by Eka Khiratishvili, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
4. "Citizen's Hour”
Project Implementer - Giorgi Papashvili
Within the framework of the "Citizen's Hour" initiative, informal meetings for young people were held in Telavi. The purpose of which was to create a precedent for an environment of informal education and salon conversations, and to raise the awareness of young people in terms of citizens' involvement in civic processes. The project helped to identify active young people in the region, who became citizen engagement peer- educators.
The initiative was implemented by Giorgi Papashvili, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
5. Awareness of the Youth and Promotion of Civic Activism
Project implementers: Ana Abuladze, Nino Akubardia, Bakur Khubulava
The goal of the initiative was to inform young people living in Zugdidi municipality about the following topics: Environmental protection, human rights, women empowerment, the importance of youth involvement in the implementation of local self-governance, civic activism, fair elections, the role of democracy in state building.
The format of the initiative, instead of traditional training-seminars, provided information on the mentioned topics to the participants through fun quizzes and games. Young people aged 14 to 29 participated in the quiz in 18 teams from town of Zugdidi and various villages of Zugdidi municipality.
The authors of the initiative hope that the active involvement of the participants and, in general, the interest of young people in intellectual-cognitive games will help them implement a similar activity in their own circle of friends, school, village, city and transfer the knowledge gained.
The initiative was implemented by Ana Abuladze, Nino Akubardia and Bakur Khubulava, graduates of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
6. "Youth for Civic Changes"
Project implementer: Giorgi Ghugunishvili
The initiative "Youth for Civic Changes" was implemented in Chiatura Municipality and the local private, public and non-governmental sectors were actively involved in it. The initiative included various types of activities: an essay contest, within the framework of which Internet company "smartnet" gave a 200 GEL voucher to the winner. 100 and 50 GEL vouchers were awarded to the second and third place runner-ups, respectively. As a result of the essay competition, the selected participants were trained on the following topics: environmental problems, leadership qualities, strengthening of the civil sector. As a result of the initiative, local leaders were identified and an initiative group was formed, which will actively work on issues of local importance together with the local non-governmental organization "Chiathura of the Future". Also, books were given to the library of Khreiti village of Chiatura municipality. A video about the tourism potential of the village was created with the financial support of "Chiatura of the Future”.
The initiative was implemented by Giorgi Gugunashvili, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
7."Raising women's awareness about labor rights"
Project implementer - Magda Shushtakashvili
Within the framework of the initiative "Raising women's awareness about labor rights", an information meeting was held for women under 25 living in Rustavi. Within the framework of the meeting, together with the invited lecturer, the participants discussed the labor legislation of Georgia, discrimination and sexual harassment at the workplace and the mechanisms of protection of labor rights. The meeting had an interactive character and the participants were actively involved in the discussion of the issues. At the training, through short documentaries, examples of different countries in terms of labor rights were shown, followed by sharing of impressions and discussion. The project contributed to raising the awareness of employees and spreading information about practical mechanisms for protecting their rights.
The initiative was implemented by Magda Shushtakashvili, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia".
8. "Strengthening of female entrepreneurs in Sachkhere Municipality"
Project implementers: Nino Macharashvili, Tornike Nadiradze
Within the framework of the initiative, female entrepreneurs and women interested in entrepreneurship living in Sachkhere municipality received information about green and social entrepreneurship, legal forms of entrepreneurship and registration procedures, local and international funding programs. The participants got to know successful women entrepreneurs from different regions of Georgia and heard examples of successful activities; They also received some practical experience in a project proposal writing and drawing up a business plan.
The participants had the opportunity to receive detailed information about the startup program from the representative of "Bank of Georgia". Also, the representative of USAID YES-Georgia introduced the women's entrepreneurship support program. The representative of the organization CENN spoke about the importance of green entrepreneurship, and the head of the Social Entreprise Alliance Georgia delivered information about social entrepreneurship. Within the framework of the initiative, a self-help group was also created in order to continue future relations.
In the second stage of the implementation of the initiative, the project implementers bought the products produced by the participating entrepreneurs and gave them as a gift to the day care center of Sachkhere.
The initiative was implemented by Nino Macharashvili and Tornike Nadiradze, graduates of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"
9. "The Youth of Tela village of Lagodekhi municipality Together for a Healthy Environment"
Project implementer - Mariam Gelashvili
Within the framework of the initiative "The Youth of Tela village of Lagodekhi municipality together for a healthy environment", 2-day information meetings were held with students of Tela village of Lagodekhi municipality. The main goal of the information meetings was to raise students' awareness on the environmental topic. The students were provided information about the types of environmental pollution, the consequences of waste pollution and methods of combating against this problem such as waste sorting. After the information meetings, a greening campaign was organized and coniferous plants were planted on the school territory, garbage boxes were placed for waste sorting. A cleaning action was held with the participation of young people, the plastic bottles collected by the students were handed over to the factory for recycling. The initiative helped raise awareness of the importance of waste sorting policies among young people.
After the implementation of the initiative, the Eco Club at the school, which participates in Niko Ketskhoveli competition, expressed its readiness to actively implement ecological activities, including the delivery of waste paper, which is one of the important components of waste sorting.
The initiative was implemented by Mariam Gelashvili, a graduate of the civil education workshop, with the technical support of ISFED and the financial support of Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States within the framework of the ongoing project "Empowering New Generation of Local Civil Society Leaders in Georgia"