ალტერნატიული რეალობის შექმნის მცდელობა საქართველოში: ცრუ მედია გვერდები Facebook-ზე
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ სოციალური მედიის მონიტორინგის ფარგლებში Facebook-ზე 19 ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდი აღმოაჩინა. არჩევნების შემდეგ მსგავსი გვერდების რიცხვი გაიზარდა. ორგანიზაციის დაკვირვებით, 22 იანვრის მდგომარეობით, Facebook-ზე ცრუ მედიის 32 გვერდი მოქმედებს. ასეთი გვერდები საკუთარი სახელწოდების მიხედვით Facebook-ის მომხმარებლებს უქმნიან შთაბეჭდილებას, რომ თითქოს საინფორმაციო სააგენტოებს წარმოადგენენ. სინამდვილეში კი მათი მიზანი სოციალურ მედიაში ალტერნატიული ინფორმაციული წყაროს შექმნაა, რომელიც დასპონსორებული პოსტების სახით ახალ ამბებს შერჩევითად და კონკრეტული პოლიტიკური დღის წესრიგის შესაბამისად მიაწვდის საზოგადოებას. აღნიშნული ტიპის გვერდები უმეტესწილად იმ სახის ინფორმაციას ავრცელებენ, რომელიც ხელისუფლების დადებით კონტექსტში წარმოდგენას და მისი ოპონენტების დისკრედიტაციას ემსახურება. მათ შორის, ცრუ სააგენტოები ცრუ ინფორმაციის გავრცელებასაც არ ერიდებიან.
სანდოობის ილუზია - ცრუ მედია ერთი შეხედვით
ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდები სახელწოდების, პროფილის ფოტოებისა და ვიზუალური შეფუთვის მიხედვით ონლაინ მედიის შთაბეჭდილებას ქმნიან. ზოგჯერ მათი სახელწოდება რეალური საინფორმაციო საშუალების სახელწოდების მსგავსია. მაგალითად, ერთ-ერთი გვერდი მოქმედებს სახელწოდებით მესხეთის კარიბჭე“, რაც შესაძლოა, მომხმარებლებს აერიოთ სამცხე-ჯავახეთში მოქმედ რეალურ მედია საშუალებაში - „სამხრეთის კარიბჭე“. აღსანიშნავია, რომ ცრუ მედიის - „მესხეთის კარიბჭეს“ პოსტები ღია პოლიტიკური მოწოდებებითაც ხასიათდება.
„მესხეთის კარიბჭის“ პოსტები
ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდები აღწერილობაში მითითებული ინფორმაციით Facebook-ის მომხმარებლებს თავს მედია ორგანიზაციად აცნობენ. ზოგ შემთხვევაში აღნიშნულია, რომ თითქოს მოცემული სააგენტოები 2013-2015 წლიდან ფუნქციონირებენ, თუმცა ყველა ასეთი გვერდი „ფეისბუქზე“ 2018 წლის ნოემბერშია შექმნილი.
ცრუ მედიის „ფეისბუქ“ გვერდებზე მითითებული აღწერილობა
ცრუ მედიის გვერდებიდან არცერთ მათგანს გააჩნია შესაბამისი ვებ-გვერდი. ყალბი საინფორმაციო გვერდების ნაწილს მითითებული აქვს ვებ-გვერდის მისამართი, თუმცა ასეთი ვებ-გვერდები არ არსებობს. ზოგიერთ შემთხვევაში მითითებულია საკონტაქტო ინფორმაციაც. აღსანიშნავია, რომ მითითებული ტელეფონის ნომრები ციფრების კომბინაციის ერთნაირი სტილითაა შედგენილი: (მაგ: 598 98 98 98 ან 574 74 74 74). მითითებული ნომრებიდან მხოლოდ ერთთან ხერხდება დაკავშირება. თუმცა, პირმა, რომელმაც „სამართლიანი არჩევნების“ ზარს უპასუხა, საინფორმაციო სააგენტოსთან რაიმე კავშირი უარყო.
ცრუ მედიის გვერდებზე მითითებული საკონტაქტო ინფორმაცია
ცრუ მედია გვერდები არჩევნებამდე და არჩევნების შემდეგ
2018 წლის საარჩევნო პროცესის დასრულების შემდეგ Facebook-ზე არსებული სხვადასხვა ტიპის დისკრედიტაციული გვერდების აქტივობა შედარებით დაეცა. ცრუ მედიის გვერდების ჯგუფი „სამართლიანი არჩევნების“ მონიტორინგის ერთადერთი ობიექტია, რომლის აქტივობის დონემ 2018 წლის დეკემბერში საარჩევნო პროცესის რეკორდს გადააჭარბა. აღნიშნული ძირითადად ახალი გვერდების გააქტიურებამ განაპირობა. დეკემბერში ცრუ მედიის ტიპის 7 ახალი გვერდი გამოჩნდა. 4 მათგანი 10 დეკემბერს შეიქმნა. 12 იანვრამდე Facebook-ზე ISFED-ის მიერ იდენტიფიცირებული 27 ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდი მოქმედებდა. მათი მომწონებელთა ჯამური რაოდენობა 116,840-ს შეადგენს. 2018 წლის 1 ივნისიდან 2019 წლის 12 იანვრამდე ამ გვერდებზე 5,986 პოსტია გამოქვეყნებული. საარჩევნო კამპანიის პროცესში „სამართლიანმა არჩევნებმა“ ცრუ მედიის გვერდებზე 120-მდე დასპონსორებული პოსტის იდენტიფიცირება შეძლო.
2018 წლის 1 ივნისიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში ცრუ მედიის გვერდების აქტივობა - პოსტების რაოდენობის დინამიკა კვირების მიხედვით
ცრუ მედია გვერდებს შორის 10 საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურამდე მოქმედებდა. მათ შორის ოთხი 2014-2015 წლებში არის შექმნილი. დანარჩენებმა კი მოქმედება 2018 წელს დაიწყეს, რომელთაგან სამი არჩევნების თარიღის დანიშვნის შემდეგ შეიქმნა. 28 ოქტომბრამდე მოქმედ გვერდებს მეორე ტურისათვის 10 ახალი გვერდიც შეემატა. მათი შექმნა 2 ნოემბერს დაიწყო. მეორე ტურის კენჭისყრის დღემდე უკანასკნელად ასეთი გვერდი,  სახელწოდებით - Mypress.ge, 25 ნოემბერს  შეიქმნა.
ცრუ მედიის გვერდები არჩევნების პირველი და მეორე ტურებისათვის - „სამართლიანი არჩევნების“ სოციალური მედიის მონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიში
საპრეზიდენტო არჩევნების დასრულების შემდეგ, Facebook-ზე სულ 12 ახალი ცრუ მედიის გვერდი შეიქმნა - 5 მათგანი  2019 წლის იანვრიდან შეუდგა მოქმედებას. ამ გვერდების მომწონებელთა  რაოდენობა 5-დან 280-მდე მერყეობს. თუმცა, გამომწერთა მცირე რიცხვი მათ ხელს არ უშლის, ფართო აუიდიტორიაზე გააჩნდეთ წვდომა. ყველა მათგანი, ცრუ მედიის სხვა გვერდებთან ერთად, აქტიურად ასპონსორებს პოსტებს.
საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ შექმნილი გვერდები 2019 წლის 22 იანვრის მდგომარეობით
გვერდის სახელი შექმნის თარიღი მომწონებელთა რაოდენობა
1 Georgianinfo.ge 10.12.2018 132
2 Newsportal.ge 10.12.2018 118
3 Mynews.ge 10.12.2018 146
4 Gazzeta.ge 10.12.2018 123
5 Onlinenews.ge 11.12.2018 74
6 Webinfo.ge 21.12.2018 82
7 Ontime.ge 24.12.2018 281
8 Daily Info 12.01.2019 27
9 Infomedia+ 12.01.2019 14
10 Contact News 12.01.2019 157
11 ვებ გაზეთი 12.01.2019 5
12 ივერიის მაცნე 17.01.2019 49
ცრუ მედია საშუალებებს შორის მომწონებელთა და გამომწერთა ყველაზე მეტი რაოდენობით „საინფორმაციო  გვერდი / Information Page” გამოირჩევა (55,400-ზე მეტი მოწონება და 60,000-მდე გამოწერა). იგი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინ, 2014 წლის 4 თებერვალს „ევროპული არჩევანი / evropuli archevani“-ის სახელწოდებით შეიქმნა. შექმნიდან ერთ თვეში გვერდმა სახელწოდება ცხრაჯერ შეიცვალა. მათ შორის, 20 თებერვალს გვერდის სახელწოდება „თვითმართველობის არჩევნები / ქართული ოცნება“ გახდა. მომდევნო დღეს „ქართულმა ოცნებამ“ სათაურის დასაწყისში გადმოინაცვლა. ეს სახელწოდება გვერდმა 26 თებერვლამდე შეინარჩუნა. გვერდის სახელწოდებათა ცვლილებების ისტორია ამყარებს ეჭვებს, რომ ამ გვერდის უკან „ქართული ოცნების“ ინტერესები იკვეთება. ასევე, ცხადი ხდება, რომ საარჩევნო პროცესში ცრუ ინფორმაციის გავრცელება და დისკრედიტაციის ტაქტიკა ჯერ კიდევ 2014 წლის თვითმმართველობის არჩევნების პერიოდიდან გამოიყენება. Facebook-ის მიერ გასაჯაროვებული ინფორმაციის მიხედვით, ამ დროისათვის გვერდს 10 ადმინისტრატორი მართავს.
„საინფორმაციო გვერდის“ სახელწოდებათა ცვლილებები
თარიღი ცვლილება სახელწოდებაში
04.02.2014 ევროპული არჩევანი / evropuli archevani
05.02.2014 ევროპული არჩევანი
07.02.2014 საინფორმაციო გვერდი
20.02.2014 თვითმმართველობის არჩევნები
20.02.2014 თვითმმართველობის არჩევნები / ქართული ოცნება
21.02.2014 ქართული ოცნება / თვითმმართველობის არჩევნები
26.02.2014 საინფორმაციო გვერდი
26.02.2014 საინფორმაციო გვერდი / Information Page
02.03.2014 სიახლე.com / News. Com
02.03.2014 საინფორმაციო გვერდი / Information Page
2018 წლის 1 ივნისიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში „საინფორმაციო გვერდის“ აქტივობა - პოსტების რაოდენობის დინამიკა კვირების მიხედვით
საინფორმაციო გვერდი / Information Page” 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტურისათვის ცრუ საინფორმაციო საშუალებებს შორის ყველაზე აქტიური იყო. გვერდის აქტივობის ზრდა საარჩევნო კამპანიის ოფიციალურად დაწყებასთან ერთად, 29 აგვისტოდან, დაიწყო. ოქტომბრის თვეში კი გვერდის აქტივობის დონე გაორმაგდა. მან მაქსიმალურ მაჩვენებელს პირველი ტურის შემდეგ, ნოემბერში, მიაღწია. მაშინ, როდესაც პირველი ტურის უკანასკნელი ერთი თვის საარჩევნო კამპანიის პერიოდში გვერდზე 384 პოსტი გამოქვეყნდა, პირველსა და მეორე ტურებს შორის არსებული ერთი თვის განმავლობაში გვერდმა 784 პოსტი გამოაქვეყნა. მათ შორის 237 პოსტი გვერდზე მეორე ტურის კამპანიის ბოლო კვირის პერიოდში (21-27 ნოემბერი) განთავსდა. არჩევნების პირველი ტურის დღეს გვერდზე 19 პოსტი, მეორე ტურის კენჭისყრის დღეს კი 41 პოსტი გამოქვეყნდა. „სამართლიანი არჩევნების“ მონიტორებმა აღნიშნულ გვერდზე საარჩევნო პროცესში განთავსებული 62 დასპონსორებული პოსტი აღმოაჩინეს.
საინფორმაციო გვერდის დასპონსორებული პოსტები ოფიციალური საარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას
ცრუ მედიის მოქმედების სტრატეგია: ოპონენტების დისკრედიტაცია და ხელისუფლების პოზიტიურად წარმოჩენა
ცრუ საინფორმაციო სააგენტოების მოქმედების სტრატეგია ერთმანეთის იდენტურია. მათი პოსტების ძირითადი ნაწილი ფოტოებისა და ვიდეოს სახითაა წარმოდგენილი და მაღალი დონის მულტიმედიური მასალით ხასიათდება. აღნიშნულ გვერდებზე ძირითადად მსგავსი გზავნილების მქონე პოსტები და ერთნაირი მასალები ქვეყნდება, რაც ცხადს ხდის, რომ ეს გვერდები ურთიერთდაკავშირებულია. გვერდების მთავარი სტრატეგია პოლიტიკური შინაარსის პოსტების მასობრივ დასპონსორებაში მდგომარეობს, რის შედეგადაც ისინი ფართო აუდიტორიისათვის ხდება ხელმისაწვდომი.
პოსტების სახეობები ცრუ მედიის გვერდებზე
დისკრედიტაცია: ის ცრუ მედია გვერდები, რომლებიც 2018 წლის საარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე არსებობდნენ, ხელისუფლების საწინააღმდეგო პოლიტიკური პროცესების, არასამთავრობო სექტორისა თუ სხვა კრიტიკული აზრის მქონეთა დისკრედიტაციით იყვნენ დაკავებულები. არჩევნების მოახლოებასთან ერთად გაღრმავდა ოპოზიციური კანდიდატების, ძირითადად გრიგოლ ვაშაძის, საწინააღმდეგო კონტექსტის პოსტების განთავსების ტენდენცია, რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი დასპონსორებული იყო. განსაკუთრებით მაღალ დონეს ამ გვერდების აქტიურობამ მეორე ტურისათვის მიაღწია.
საარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე და კამპანიის პროცესში გამოქვეყნებული პოსტები
ხელისუფლების მხარდაჭერა: ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდები ხელისუფლების კრიტიკოსების მადისკრედიტირებელი ქვეტექსტის გზავნილებთან ერთად, მთავრობის სასარგებლო პოსტებსაც ავრცელებენ. მაგალითად, მას შემდეგ, რაც 2018 წლის 19 ნოემბერს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა, რომ 600,000 მოქალაქეს საბანკო დავალიანება გაუნულდებოდა, იმ დროისთვის მოქმედმა ყველა ცრუ მედიის გვერდმა აქტიური კამპანია წამოიწყო. აღნიშნულ ინივიატივას დიდი რაოდენობის დასპონსორებული პოსტები მიეძღვნა. აღსანიშნავია, რომ მოცემულ თემასთან დაკავშირებით სხვადასხვა გვერდზე განთავსებული ფოტომასალები წარწერების, ლოგოს, გამოყენებული ფერების დიზაინის მიხედვით ერთმანეთის მსგავსია.
ცრუ მედიის გვერდების მიერ მთავრობის, ბიძინა ივანიშვილისა და ფონდი „ქართუს“ მიმართ დადებითი კონტექსტის გამომხატველი პოსტების დასპონსორების პარალელურად, აქტიურად წარიმართებოდა კამპანია Vivus.Ge-ს წინააღმდეგ, რომელიც არ ერთვებოდა აღნიშნულ პროგრამაში. ამასთანავე, ამ კომპანიის გადაწყვეტილება დაკავშირებული იქნა „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ და „ევროპულ საქართველოსთან“.
ყალბი ამბები: ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდები არჩევნებთან დაკავშირებით ყალბ ინფორმაციასაც ავრცელებდნენ. საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურამდე რამდენიმე დღით ადრე ზოგიერთი ცრუ მედიის გვერდი ავრცელებდა ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ თითქოს გაერთიანება „ძალა ერთობაშია“-ში  შემავალი პარტიების მიერ ჩატარდა შიდა კვლევა, რომლის მიხედვითაც სალომე ზურაბიშვილის მხარდაჭერა 50%-იან მაჩვენებლს აღემატებოდა. აღნიშნული ინფორმაცია არ გაუვრცელებია არცერთ სანდო მედია საშუალებას.
„საინფორმაციო გვერდის“ პოსტები კვლევების შესახებ
არჩევნების დასრულების შემდეგ ცრუ მედიის გვერდები სალომე ზურაბიშვილის მიმართ მოლოცვებზე ავრცელებდნენ ინფორმაციას. ამასთან, მათი პოსტების ნაწილი კვლავაც „ნაციონალური მოძრაობის“ საწინააღმდეგო კონტენტს შეიცავდა. მოგვიანებით, რაც Facebook-ზე ახალი გვერდებიც გააქტიურდნენ, მათ პოსტები  არაპოლიტიკურ ახალ ამბებზეც განათავსეს, თუმცა მათ მიერ დასპონსორებული პოსტები ხელისუფლების  მიმართ კრიტიკულად განწყობილი პირების დისკრედიტაციისკენ ან ხელისუფლების მხარდაჭერისკენ იყო მიმართული. აღნიშნულმა გვერდებმა აქტიურად დაასპონსორეს პოსტები მთავრობის მიერ დაგეგმილ ან განხორციელებულ პროექტებზე.
საყურადღებოა, რომ ცრუ საინფორმაციო საშუალებების დისკრედიტაციული კამპანიის სამიზნე იანვრის დასაწყისში „ქართული ოცნების“ საპარლამენტო ფრაქციის ლიდერებთან და პარლამენტის თავმჯდომარესთან დაპირისპირებული დეპუტატი, და იურიდიული კომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარე ეკა ბესელიაც გახდა. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა განხილვის პროცესში კრიტიკული მოსაზრებებისა და კომიტეტის თავმჯდომარეობიდან გადადგომის შემდეგ, ცრუ მედია გვერდები ეკა ბესელიას მმართველი პარტიიდან გარიცხვას აანონსებდნენ და დასპონსორებულ პოსტებში მას ქრთამის აღებაში ადანაშაულებდნენ. აღსანიშნავია, რომ საკუთარი კრიტიკული მოსაზრებების გამო ეკა ბესელია წერილში გააკრიტიკა „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილმაც.
ცრუ მედიის ფოკუსში მოექცა ასევე „თიბისი ბანკის“ დამფუძნებელი მამუკა ხაზარაძე, რომლის წინააღმდეგაც პროკურატურამ გამოძიება დაიწყო. ცრუ მედიის „ფეისბუქ“ გვერდებზე შესამჩნევი გახდა მამუკა ხაზარაძის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებისაკენ ორიენტირებული პოსტების გამოქვეყნების ტენდენცია, რაც ამ გვერდების პოსტების დიდი ნაწილის მსგავსად, დასპონსორების მაღალი აქტივობით გამოიხატა.
გამოწვევა არა მხოლოდ არჩევნების დროს
ცრუ საინფორმაციო სააგენტოს ტიპის გვერდები ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე „ფეისბუქის“ მომხმარებლებს პროსამთავრობო, მიკერძოებულ, არასანდო, ზოგ შემთხვევაში ყალბ ინფორმაციას აწვდიან. ამავე დროს, ისინი ხელისუფლების ოპონენტების წინააღმდეგაც ისეთ პოსტებს აქვეყნებენ, რაც მათ დისკრედიტაციას ემსახურება. ასეთი პოსტები კი თითქმის ყოველთვის დასპონსორებულია. აღნიშნული გვერდები არ ავრცელებენ ისეთ ინფორმაციას, რომელიც კრიტიკულად წარმოადგენს ხელისუფლების საქმიანობას. ცხადია, რომ მსგავსი ტაქტიკით ცრუ მედია საშუალებების გამოყენების მიზანია დასპონსორების მეშვეობით „ფეისბუქზე“ მომხმარებელთა დიდი ნაწილისთვის ინფორმაციის მიკერძოებულად და ხელისუფლების სასარგებლო ჭრილში მიწოდება და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების მიმართ საზოგადოებაში განწყობების  ჩამოყალიბებაზე გავლენის მოხდენა.
ცრუ მედია გვერდები „ფეისბუქზე“ განსაკუთრებით შესამჩნევი გასული წლის საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში გახდა. თუმცა, როგორც ჩანს ეს გამოწვევა ქართული სოციალური მედიის სივრცეში არჩევნების შემდეგაც შენარჩუნდება. საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ მსგავსი გვერდების რაოდენობის და დასპონსორებული კონტენტის ზრდა მიუთითებს, რომ ცრუ მედია პოლიტიკური ბრძოლის და საზოგადოებრივ განწყობებზე გავლენის მოხდენის იარაღად აირჩიეს. ამ ორგანიზებული ოპერაციის მიზანი სოციალურ მედიაში მოქალაქეთა ინფორმირების გავლენიან პლატფორმად არასანდო, პოლიტიკური ინტერესების გამომხატველი ცრუ გვერდების ქცევაა, რათა მათ ქვეყანაში მიმდინარე დისკურსი შეცვალონ და ის პოლიტიკური დღის წესრიგი შექმნან, რაც ამ გვერდების უკან მდგომთა ინტერსებს შეესაბამება.
სოციალური მედიის მონიტორინგის საპილოტე პროექტი ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით. გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ ასახავდეს დონორის პოზიციას.

Creating an Alternative Reality in Georgia: False Media Pages on Facebook
During the 2018 presidential election, as part of its social media monitoring, ISFED discovered 19 Georgian language false media pages on Facebook. This number has increased after the election, with 32 false media pages operating as of January 22. While the names used by these pages suggest that they are news agencies, in reality, their purpose is to generate alternative information on social media through sponsored posts that are selective in nature and serve a specific political agenda. Selective information disseminated by these pages is largely focused on casting the government in positive light and discrediting its opponents, however they do not shy away from spreading false news either.
False Media at a Glance - Illusion of reliability
False media pages use names, profile pictures and visual design that creates an impression of an online media outlet. Sometimes their name is similar to that of a real media organization. For instance, one such page – Meskhetis Karibche (Gate to Meskheti) can easily be confused with a real media organization operating in Samtskhe-Javakheti region called Samkhretis Karibche (Gate to the South). Posts published by Meskhetis Karibche are often openly political.
Posts by Meskhetis Karibche1
As a rule, the false media pages describe themselves as media organizations. Some of them claim to operate since 2013-2015, however, all of these pages were created on Facebook in November, 2018.
Self-descriptions provided by false media pages2
None of the false media pages have a separate, functioning websites. While some of them do offer a link to a website, none of these links are valid. In some cases, contact information is also provided. However, these phone numbers are all repetitive in style (e.g., 598 98 98 98 or 574 74 74 74) and almost none of them are functional. The only functioning number had ISFED speak to a person who denied any connection with the mentioned news page.
Contact information indicated on false media pages
False media pages before and after the election
The activity of various types of discrediting Facebook pages decreased following the 2018 election. False media pages was the only group monitored by ISFED which actually increased its activity in December 2018 suppressing the peak activity of election period. This was mainly caused by the appearance of new such pages. 7 new pages were created in December, 4 of them on the same day – December 10. As of January 12, ISFED had identified 27 false media pages on Facebook, which together were liked by 116,840 users. From June 1, 2018 to January 12, 2019, these pages published a total of 5,986 posts, with at least 120 posts being sponsored during the election campaign period.
Activity of false media pages in the period from June 1 to December 31, 2018 – Number of posts per week
10 of the false media pages were active during the first round of presidential election. 4 of them were created in 2014-2015, while the rest appeared in 2018, of which 3 were created after the election date was announced. In the period between the first and second round of the election, 10 more pages appeared. This process started on November 2 and the last of such false media page ahead of elections Mypress.ge was created on November 25.
False media pages during the first and second round of election (Social Media Monitoring - Second Interim Report by ISFED)
After the presidential election, a total of 12 new false media pages were created on Facebook, 5 of which appeared in January, 2019. Even though these 5 pages have a low number of likes (between 5 and 280), this does not prevent them from reaching a wider audience, since all of them together with other false media pages actively sponsor their content.
False media pages created after the presidential election (as of January 22, 2019)
Page Name Date of Creation Number of Likes
1 Georgianinfo.ge 10.12.2018 132
2 Newsportal.ge 10.12.2018 118
3 Mynews.ge 10.12.2018 146
4 Gazzeta.ge 10.12.2018 123
5 Onlinenews.ge 11.12.2018 74
6 Webinfo.ge 21.12.2018 82
7 Ontime.ge 24.12.2018 281
8 Daily Info 12.01.2019 27
9 Infomedia+ 12.01.2019 14
10 Contact News 12.01.2019 157
11 Veb Gazeti 12.01.2019 5
12 Iveriis Matsne 17.01.2019 49
Information Page is the false media page with the highest number of likes and followers (more than 55,400 likes and up to 60,000 followers). The page was created on February 4, 2014, before the local self-government election,under a different name – European Choice. The page changed its name 9 times during its first month of operation. On February 20, the page was called Self-Government Elections / Georgian Dream. The following day the name was changedto Georgian Dream / Self-Government Elections, which was kept until February 26. The name change history of the page suggests that this false media page might be carrying Georgian Dream interests. It also points to the fact that the tactic of spreading false and discrediting information during elections was used as early as the 2014 local government election. According to Facebook, the page is currently managed by 10 people.
Name change history of 'Information Page'
Date Name Change History
04.02.2014 Evropuli Archevani / European Choice
05.02.2014 Evropuli Archevani
07.02.2014 Sainpormatsio Gverdi (Information Page)
20.02.2014 Local Government Election
20.02.2014 Local Government Election / Georgian Dream
21.02.2014 Georgian Dream / Local Government Election
26.02.2014 Sainpormatsio Gverdi
26.02.2014 Sainpormatsio Gverdi / Information Page
02.03.2014 Siakhle.com / News. Com
02.03.2014 Sainpormatsio Gverdi / Information Page
Activity of ‘Information Page’ in the period from June 1 to December 31, 2018 – Number of posts per week
Information Page was the most active false media page during the first round of the 2018 presidential election. Its activity started to increase with the launch of the election campaign on August 29. In October, the page doubled its activity, and reached a peak in November, after the first round of the election. The page published 384 posts over a period of one month prior to the first round of election, and 784 posts during the month between the first and second rounds, of which 237 posts were published in the final week before the second round (November 21-27). The page published 19 and 41 posts on the first and second round election days, respectively. ISFED monitors found 62 posts during the election period that were sponsored by Information Page.
Sponsored posts published by the ‘Information Page’ during the official election campaign3
False Media Strategy: discrediting opponents and promoting government
All false media pages employ the same strategy. They mostly publish high quality photos and videos. Many of the pages publish posts with similar messages and content, suggesting that, these pages are coordinated and inter-connected. The main strategy used by these pages is mass sponsoring of political content, which enables them to reach a wide audience.
Types of posts published by fake media pages
Discrediting Content: False media pages that existed before the launch of the 2018 election campaign were mainly engaged in discrediting opposition, civil society and other actors with critical opinions of the government. As the Election Day drew closer, the number of anti-opposition candidate posts, mainly against Grigol Vashadze, increased, of which a significant part was sponsored. This activity increased dramatically for the second round of election.
Posts published before and during the election campaign4
Supporting Government: In addition to content with discrediting messages against critics of the government, false media pages also publish pro-government posts. For instance, on November 19, 2018, after Prime Minister Mamuka Bakhtadze announced about the initiative of debt write-off for 600,000 citizens, all false media pages active at the time launched an active campaign supporting the initiative, with a large number of sponsored posts. Moreover, many of the pages used very similar photos, messages, logos and colors as content of their posts.
Sponsored campaign supporting the initiative to write off unpaid bank loans5
In parallel to sponsored posts supporting the government, Bidzina Ivanishvili and Cartu Fund, false media pages organized a campaign against Vivus.ge, a micro-finance company that refused to take part in the initiative, saying that the company’s decision was linked with opposition parties United National Movement and European Georgia.
“Vivus, one of the companies which refuses to write off unpaid bank loans, belongs to Vladimer Gurgenidze, former Prime Minister and donor to the party European Georgian.”
False news: Spreading false news about the election was another method used by false media pages. A few days before the first round of presidential elections some false media pages reported that political parties of the “Strength is in Unity” coalition conducted an in-house survey, according to which, Salome Zurabishvili was supported by more than 50% of voters. This information was not reported by any reliable media organization.
Posts published by Information Page about the survey conducted by political parties6
Following the election, false media pages focused on congratulatory messages received by Salome Zourabichvili, while also publishing content discrediting the “United National Movement”. Later, after new pages were activated on Facebook, their posts also included non-political news; however, all sponsored posts were still either supporting the government or discrediting its critics. These pages actively sponsored posts about the projects planned or implemented by the government.
In January, false media pages launched a discrediting campaign against Eka Beselia, Member of Parliament and former Chair of the parliamentary Legal Issues Committee that had a falling out with “Georgian Dream” leaders and the Speaker of Parliament. Following MP Beselia’s criticism of the process of selection of Supreme Court judges and her resignation from the position of parliamentary committee chair, false media pages reported that the ruling party was planning to expel Eka Beselia and published sponsored posts accusing her of taking bribes. Interestingly, MP Beselia was also criticized by Bidzina Ivanishvili, leader of the “Georgian Dream” party.
False media pages also targeted the founder of TBC Bank, Mamuka Khazaradze after the Prosecutor’s Office launched an investigation against him. False media pages on Facebook actively sponsored posts aimed at fueling negative public attitude towards Mamuka Khazaradze.
Posts published by pages created after the election7
Challenge to not only elections
False media pages on Facebook provide users with pro-government, biased, unreliable and, in some cases, false information about ongoing events in the country. They never report anything that is critical of the government, while publishing posts that discredit its opponents, almost all of which are sponsored. Considering the above, it is obvious that false media pages in Georgia are used to provide Facebook users with information that is biased and pro-government, and to influence public attitude towards various ongoing processes in the country.
False media pages on Facebook became especially noticeable during last year's presidential election. However, it is evident that this challenge in the Georgian social media space will persist beyond the election period. The increasing number of false media pages and their sponsored posts following the presidential election suggests that this method has been selected as a weapon to gain political advantage and influence public attitude. The purpose of this organized operation is to establish politically biased, fake pages as an influential source of information for social media users, in order to ultimately modify political discourse and set the agenda that is in favor of those that are behind these pages.
Social media monitoring pilot project is implemented with financial support  from the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia. Opinions expressed in this article may not necessarily reflect the position of the donor.
----------
[1] Photo 1: “#NoToNatsis #NoToVashadze #NoToRevanchists – Vano Merabishvili’s parents appeared in the streets of Akhaltsikhe once again. They intimidate people, threaten them, and make them vote for Grigol Vashadze and take photos of their ballots as proof. Even though the region no longer trusts the National Movement, they still threaten the population with arrests.”
Photo 2 – “This is how they treated peaceful population, do not forget!!!!!!”
[2] “AllPress.Ge: Allpress.ge is a news agency that was created in 2013 with the support of the EU media Center. Our team monitors ongoing events in the country and reports on it to the public;
Fastnews.ge: Fastnews.ge - Fast, flexible, convenient information in social media;
Globalinfo.ge: Globalinfo.ge was founded with the help of globalmediahub. The information agency operates throughout Europe. Our goal is to provide up-to-date information about regional matters;
NEWSHUB.GE: Newshub.ge is an information agency that provides up-to-date information to social media users. Newshub.ge was founded in 2015 and tries to hold a leading position on social media;
Newspaper.ge: Newspaper.ge - Information agency that provides up-to-date information in any region of Georgia;
Todaynews.ge: Todaynews.ge - ‘Information that you need’ is the slogan that best describes the goals of our team. We are in your service since 2015.”
[3] Photo 1: Natia Turnava -  The whole region of Samegrelo region will have access to natural gas in two years time
Photo 2: Archimandrite Bartlome’s comment on Saakashvili-Ugulava reconciliation: “These people are united with a broom”
[4] Photo 1: “Politicians that have endorsed Gregory Vashadze”
Photo 2: “ ‘Instead of taking part in the election, the National Movement regime should have been convicted’, - states Keti Khardziani, daughter of businessman Besik Khardziani, on social media. ‘Once more we are against murderers and torturers! ...’ ”
Photo 3: “Member of the European Parliament Victor Bostinaru: ‘Former Russian Ambassador and candidate of the National Movement is not acceptable as President of Georgia’.”
[5] Photo 1: “Cartu Fund to Cover the Debt of 600,000 Blacklisted Citizens”
Photo 2: “The debt will be covered by Cartu Fund and not the state budget”
Photo 3: “The project that will free Georgian citizens from their debt was announced by Mamuka Bakhtadze in August; Today he fulfills the promise. Congratulations! More than 600,000 people will meet the new year debt free.”
Photo 4: “Cartu Fund will cover the debt of 600 thousand blacklisted people, amounting to one and half billion [GEL].”
[6] Photo 1: “In-house survey on presidential elections of the party “Georgia Among Leaders”: Who would you vote for if the elections were to be held today? Salome Zurabishvili, Grigol Vashadze, Davit Bakradze”
Photo 2: “Results of an in-house survey by party “Serve Georgia”.
[7]  Photo 1: “Social media users actively discuss the possibility that the negative campaign launched against the Prime Minister is connected with the initiative to write off the debt of 600,000 people. A part of Facebook users believes that the attack on Mamuka Bakhtadze will continue due to the influence of private lenders.”
Photo 2: “According to the information reported on Facebook, Bidzina Ivanishvili plans to convene the parliamentary majority tomorrow and carry out the so-called ‘sweep’, as a result of which Eka Beselia will be expelled from the party. It turns out that for years Eka Beselia has been settling cases in the Supreme Court through sketchy means. A video recording exists, which shows her taking a bribe from Okuashvili in relation to the Omega case.”
Photo 3: “[Headline] Did Mamuka Khazaradze Steal from the TBC Bank?
‘The strangest and the most surprising thing about this whole thing is the title of this investigation – money laundering and legalization of illegal income, which is a loud statement for one thing, but also completely absurd in this case, since the case involves one person borrowing money from another.’ – claims Zviad Kordzadze, lawyer of Mamuka Khazaradze. We would like to remind you that an investigation has been launched against TBC Bank. It is a common belief among the public that Mamuka Khazaradze stole from his bank to benefit the same bank.”
Photo 4: “[Headline] Did Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze Steal from the TBC Bank to Benefit the same Bank?
According to Mamuka Khazaradze’s lawyer, the TBC related case concerns one person borrowing money from another. Zviad Kordzadze: ‘It is portrayed as if this money was taken somewhere. In reality, not only this 17 million, but up to 80 million in total, which was mobilized then, was used to increase the liquidity of TBC Bank itself.’ According to information reported on the internet, this statement by Mamuka Khazaradze’s lawyer is removed from reality, since taking money from a bank in order to benefit said bank is absurd.”