კონსერვატიული მოძრაობა - „ალტ-ინფოს“ საშვი ფეისბუქზე
„ფეისბუქის“ (მეტას) მიერ რამდენჯერმე წაშლის, სხვა პლატფორმებზე გადასვლისა და ტელეარხის შექმნის შემდეგ „ალტ-ინფო“ ფეისბუქზე კვლავ გააქტიურდა. ამჯერად პრორუსული ჯგუფისთვის ფეისბუქაუდიტორიამდე მისვლა გაცილებით მარტივი და სტაბილურია, რადგან ორგანიზაციის ძირითად გვერდზე, „ალტ-სიახლეზე“ გაშვებულ პირდაპირ ეთერებს ახლა უკვე პარტია „კონსერვატიულ მოძრაობასთან“ დაკავშირებულ გვერდებზე, ჯგუფებსა და ფეისბუქპროფილებზე ავრცელებენ. აღსანიშნავია, რომ „კონსერვატიული მოძრაობა“ ფეისბუქ გვერდებს, ჯგუფებსა და პროფილებს თითოეული ადგილობრივი ორგანიზაციისთვის ქმნის, რაც მათ აუდიტორიას მრავალფეროვანს ხდის. პარტიამ მუნიციპალიტეტებში ოფისების გახსნა 2021 წლის 27 დეკემბერს ზუგდიდიდან დაიწყო და ამ დროისთვის საქართველოს ხუთი რეგიონის (შიდა ქართლი, სამცხე-ჯავახეთი, ქვემო ქართლი, კახეთი, სამეგრელო და ზემო სვანეთი) 18 მუნიციპალიტეტში ჰყავს წარმომადგენლობა. ხელმისაწვდომ ღია წყაროებზე დაკვირვებით, კონსერვატიული მოძრაობის” სახელზე ფინანსური შემოწირულობები არ ფიქსირდება, თუმცა, მიუხედავად ამისა, თითქმის ყოველკვირეულ რეჟიმში იზრდება ოფისებისა და რაიონული წარმომადგენლების რაოდენობა.
„ალტ-ინფოდან“ „კონსერვატიულ მოძრაობამდე“
„ალტ-ინფო“ აქტიურად ავრცელებს ანტიდასავლურ, ანტილიბერალურ და სიძულვილის ენის შემცველ გზავნილებს. ჯერ კიდევ 2020 წელს „სამართლიანი არჩევნები“ აღნიშნავდა,1 რომ „ალტ-ინფო“ სოციალურ მედიაში პროპაგანდისტული მეთოდების გამოყენებითა და დეზინფორმაციული კამპანიით საზოგადოების პოლარიზაციას ცდილობდა. სწორედ „ალტ-ინფოს“ დამფუძნებლები იყვნენ 2021 წლის 5 ივლისის თბილისი პრაიდის საწინააღმდეგო ძალადობრივი აქციის ორგანიზატორები, რომლის დროსაც ათეულობით ჟურნალისტი დაშავდა. „ალტ-ინფო“ მჭიდრო კავშირშია საზოგადოებრივი მოძრაობა „ერის“ დამფუძნებელთან, ლევან ვასაძესა და კრემლის ექსპანსიური პოლიტიკის იდეოლოგთან, ალექსანდრ დუგინთან, რომელიც „ალტ-ინფოს“ გადაცემებშიც სტუმრობდა. „სამართლიანი არჩევნების“ ბოლო ანგარიშის მიხედვით, „ალტ-ინფოს“ წამყვანები აქტიურად ავრცელებენ საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საწინააღმდეგო გზავნილებს და რუსეთთან პირდაპირი დიალოგის ინიციატივას გამოთქვამენ.2
„ალტ-ინფომ“ ფეისბუქზე საკუთარი ქსელის ღიად გაფართოება 2019 წლის ივნისიდან დაიწყო, თუმცა მათი ქსელი ფეისბუქმა 2020 წელს3 კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის გამო წაშალა და საკუთარი პლატფორმებიდანაც აკრძალა.4 „ალტ-ინფომ“ ფეისბუქზე ქსელის აღდგენა რამდენჯერმე სცადა, თუმცა წარუმატებლად. პრორუსულმა დაჯგუფებამ 2021 წლის იანვრიდან სატელევიზიო მაუწყებლობაც დაიწყო, ფეისბუქზე შეზღუდული წვდომის პარალელურად კი აუდიტორიის მობილიზებას და გზავნილების გავრცელებას „ტელეგრამზე“ შეუდგა. „სამართლიანი არჩევნების“ ანგარიშის მიხედვით, „ალტ-ინფო“, ასევე, „ტიკტოკზე“ მიგრირდა და პლატფორმას წარმატებით იყენებს.5
„ალტ-ინფოს“ წარმომადგენლებმა გასული წლის 20 ნოემბერს ყრილობა გამართეს და პარტია „კონსერვატიული მოძრაობა“ დააფუძნეს. თავდაპირველად, საჯარო რეესტრის ეროვნულმა ბიურომ პარტიის რეგისტრაცია ტექნიკური ხარვეზების გამო შეაჩერა,6 თუმცა მოგვიანებით, 7 დეკემბერს, პარტია ოფიციალურად დაარეგისტრირა.7 ამჟამად პარტიას 18 მუნიციპალიტეტში აქვს რაიონული ოფისი, რომელთა რაოდენობა ყოველდღიურად იზრდება. „ალტ-ინფოსა“ და პარტია „კონსერვატიული მოძრაობის“ დამფუძნებლის, კონსტანტინე მორგოშიას განცხადებით, მარტის ბოლომდე პარტიული ოფისების რაოდენობა 80 უნდა იყოს.
რაიონული ოფისების გახსნისა და სხვა პლატფორმების გამოყენების პარალელურად, „ალტ-ინფო“ ფეისბუქზე კვლავ გააქტიურდა. „სამართლიანი არჩევნები“ დააკვირდა პლატფორმაზე პარტიის მოქმედების ახალ მეთოდებს, ტაქტიკასა და საშუალებებს.
„კონსერვატიული მოძრაობისა“ და „ალტ-ინფოს“ ახალი ქსელი
აკრძალვის მიუხედავად, 2021 წლის პირველ დეკემბერს „ალტ-ინფომ“ კვლავ შექმნა ოფიციალური გვერდი, „ალტ-სიახლე“. გვერდი 2 თვეზე მეტია ფუნქციონირებს და 12 ათასზე მეტი გამომწერი ჰყავს.8
როგორც აღმოჩნდა, 2022 წელს „ალტ-ინფომ“ პროპაგანდისტული გზავნილების გასავრცელებლად უფრო განსხვავებული, სტაბილური ხერხი აირჩია. „ალტ-სიახლის“ პოსტები და „ალტ-ინფოს“ კონტენტი პარტია „კონსერვატიული მოძრაობის“ ოფიციალურ და რეგიონულ გვერდებზე ვრცელდება. საეჭვო ჯგუფებისა და პროფილების პარალელურად, რომელსაც „ალტ-ინფო“ ადრე იყენებდა, ის ამჟამად უპირატესობას პარტია „კონსერვატიული მოძრაობის“ სახელით შექმნილი გვერდებით, პერსონალური ანგარიშებითა და ფეისბუქჯგუფებით მოქმედებას ანიჭებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, ამ დროისთვის ფეისბუქზე „კონსერვატიული მოძრაობის“ სახელით მოქმედებს 10 გვერდი, 23 ჯგუფი და 14 ფეისბუქპროფილი. „კონსერვატიული მოძრაობა“ ფეისბუქგვერდების, ჯგუფების და ანგარიშების გამოყენებით, საქართველოს 9 მხარეში ოპერირებს. პარტიამ მათი შექმნა 2021 წლის ნოემბერში დაიწყო, თუმცა ქსელი განსაკუთრებით 2022 წლის იანვარში გაააქტიურა. „სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, სოციალურ მედიაში, ამ დროისთვის აუთვისებელი მხოლოდ რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონია.
ოფიციალური კამპანიის პარალელურად, აუდიტორიამდე გზავნილების მისატანად, 2019-2020 წლების მსგავსად, „ალტ-ინფო“ კვლავაც იყენებს შეფარულ, ანონიმურ ქსელს.
„ალტ-ინფოსა“ და „კონსერვატიულ მოძრაობასთან“ დაკავშირებული გვერდები
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, „ალტ-ინფოს“ ფეისბუქის ახალ ქსელში 3 კატეგორიის გვერდი იკვეთება: „ალტ-ინფოს“ სახელით მოქმედი გვერდები, „კონსერვატიული პარტიის“ გვერდები და ანონიმური გვერდები.
ამჟამად „ალტ-ინფოს“ სახელით ფეისბუქზე 3 გვერდი მოქმედებს: „ალტ-სიახლე“, „ალტ-კონსერვატორი“ და “Alt-info“. მათი ოფიციალური გვერდი „ალტ-სიახლეა“, რომელზეც არხის გადაცემები პირდაპირი ეთერით ეშვება. „ალტ-ინფოს“ გადაცემებს ყველაზე მეტი გამოხმაურება სწორედ აღნიშნულ გვერდზე აქვს. გვერდის „ალტ-კონსერვატორი“ დანიშნულება მათი პოსტების გაზიარებაა; გვერდი “Alt-info” კი, ძირითადად, ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ მასალებს ავრცელებს. აღსანიშნავია, რომ „ალტ-ინფოს“ საიტი 2021 წლის ივლისში ფეისბუქგვერდის წაშლის პარალელურად გაითიშა, თუმცა იმავე პერიოდში შეიქმნა ახალი საიტი - alt-info.ge/.
ფეისბუქზე „კონსერვატიული მოძრაობის“ ადგილობრივი ორგანიზაციების გვერდებზე „ალტ-ინფოს“ გადაცემები და კონტენტი ვრცელდება. ამასთან, ქვეყნდება „კონსერვატიული მოძრაობის“ შესახებ სიახლეები, მათ შორის, ადგილობრივი ოფისის გახსნიდან ფოტომასალები, ბრიფინგები და ამავე პარტიის ლიდერების მიმართვები. გვერდებზე „ალტ-ინფოს“ კონტენტი სხვადასხვა მეთოდით ვრცელდება. ერთი მხრივ, ისინი ძირითადი გვერდიდან, „ალტ-სიახლიდან“ აზიარებენ პირდაპირ ჩართვებსა და ვიდეოებს, თუმცა კონტენტს რიგ შემთხვევებში თავადაც ქმნიან. გვერდებზე გვხვდება „ალტ-ინფოსთან“ დაკავშირებული ჯგუფებიდან გაზიარებული მასალებიც. ამასთან, გვერდებზე ვრცელდება პროპაგანდისტული ნარატივების შემცველი გზავნილებიც. მაგალითისთვის, გვერდზე „კონსერვატიული მოძრაობა სამტრედიაში” 10 იანვარს ევროკავშირის დროშის დაწვის ვიდეო განთავსდა.
წინა პრაქტიკის მსგავსად, „ალტ-ინფოს“ გზავნილები ანონიმურ ფეისბუქ გვერდებზეც ვრცელდება. „სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, ფეისბუქზე ამჟამად „ალტ-ინფოსთან“ დაკავშირებული 4 გვერდი მოქმედებს, რომლებიც მათ კონტენტს აქტიურად ავრცელებენ. მათგან ყველაზე აქტიურია გვერდი „კონსერვატორი“, რომელიც „ალტ-ინფოს“ ეთერებიდან ამოჭრილ ვიდეოებს ათავსებს, ამზადებს ვიდეოკოლაჟებს და აქვეყნებს პარტიის ლიდერების მიმართვებს. გვერდებზე „ალტ-სიახლის“ პირდაპირ ეთერებს, საიტის მასალებს და პარტიის ლიდერების პროფილებიდან კონტენტს აზიარებენ და „ალტ-ინფოს“ სოციალური მედიის სხვა პლატფორმების არხებს უწევენ პოპულარიზებას. ამასთან, გვერდები „კონსერვატიული მოძრაობის“ შესახებ სიახლეების გავრცელებითაც არიან დაკავებული.
„ალტ-ინფოსა“ და „კონსერვატიულ მოძრაობასთან“ დაკავშირებული პერსონალური პროფილები
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, ფეისბუქზე კოორდინირებულად მოქმედებენ „ალტ-ინფოსთან“ დაკავშირებული ანგარიშები, რომლებიც საკუთარ პროფილებსა და ჯგუფებში მათ მასალებსა და პარტიის შესახებ სიახლეებს ავრცელებენ. ქსელში ჩართული არიან როგორც „კონსერვატიული მოძრაობის“ სახელით მოქმედი ანგარიშები, ისე საეჭვო პერსონალური პროფილები, რომელთა ნაწილი იდენტობას მალავს, ნაწილი კი პარტიასთან დაკავშირებული სხვადასხვა ნაციონალისტური შინაარსის დასახელებით პოზიციონირებს.
გვერდების პარალელურად, „კონსერვატიული მოძრაობის“ სახელით ფეისბუქანგარიშებიც შეიქმნა, რომლებზეც „ალტ-ინფოს“ კონტენტი ვრცელდება. შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული ქმედებაც „ალტ-ინფოს“ გზავნილების გავრცელებისთვის ახალი და სტაბილური ტაქტიკაა. სავარაუდოდ, პარტიის მხრიდან ფეისბუქპროფილების შექმნის მიზეზი მეტი მოქნილობაა, რადგან ასე შესაძლებელია მცირე დროში დიდ აუდიტორიაზე გასვლა მეგობრებში სხვა პროფილების ინტენსიურად დამატებით.
„ალტ-ინფოს“ მასალების გავრცელებისთვის აღნიშნული პროფილები გვერდების მსგავს ტაქტიკებს იყენებენ. კერძოდ, „ალტ-ინფოს“ ძირითადი გვერდიდან, მხარდამჭერი და რეგიონული გვერდებიდან ლაივებსა და ვიდეოებს აზიარებენ. ხშირია შემთხვევები, როცა პროფილებზე პოსტები „ალტ-ინფოს“ მხარდამჭერი ჯგუფებიდანაც ზიარდება. ამასთან, ფეისბუქაუდიტორიამდე მისატანად „ალტ-ინფოს“ სხვა პლატფორმების - იუთუბის, მაივიდეოს - არხებს აზიარებენ. პროფილებზე გვხვდება „ტიკ-ტოკის“ პლატფორმიდან ვიდეოებიც, სადაც „ალტ-ინფოს“ მხარდამჭერი ანგარიშების სახელწოდებაც ჩანს, რაც, სავარაუდოდ, მის პოპულარიზაციას ისახავს მიზნად.
ოფიციალური ანგარიშების პარალელურად, ფეისბუქზე მოქმედებენ პროფილებიც, რომლებიც პარტიასთან დაკავშირებული ან სხვა სახის ნაციონალისტური შინაარსის სახელებით პოზიციონირებენ, მათ შორის, „კონსერვატორთა ერთობა“, „კონსერვატორთა ხვედრი“, „თალიბანელი კონსერვატორი“ და სხვ. ისინი საკუთარი ანგარიშის საშუალებით „ალტ-ინფოს“ კონტენტს ავრცელებენ. აღსანიშნავია, რომ გვერდების ნაწილი მასალებს მხოლოდ ჯგუფებში ავრცელებს. დაკვირვების შედეგად გამოიკვეთა, რომ პროფილების ნაწილს ერთმანეთი ჰყავს მეგობრების სიაში, რაც მათ კავშირსა და საერთო მოქმედებაზე შეიძლება მიანიშნებდეს.
„სამართლიანი არჩევნები“ იმ საეჭვო პროფილებსაც დააკვირდა, რომლებიც „ალტ-ინფოს“ მასალებს ავრცელებენ. მონიტორინგის შედეგად იდენტიფიცირდა 16 არაავთენტური ანგარიში, რომლებიც ოფიციალურ გვერდზე გამოქვეყნებულ კონტენტს როგორც საკუთარ კედელზე, აგრეთვე სხვადასხვა ჯგუფში აზიარებენ. შესწავლილ საეჭვო პროფილებს არც ერთი მაიდენტიფიცირებელი ფოტო არ აქვთ გამოქვეყნებული და არც პირადი ინფორმაციის ველი აქვთ შევსებული. აღსანიშნავია, რომ მათ ნაწილს “ალტ-ინფოს” და “კონსერვატიული მოძრაობის” სიმბოლიკის შემცველი სურათები აქვთ გაზიარებული.
წარმოდგენილი არაავთენტური ანგარიშები ალტ-ინფოს ოფიციალურ ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნებულ პოსტებს სხვადასხვა თემატიკის ჯგუფში აზიარებენ. მათ შორისაა “კონსერვატიული მოძრაობასთან” დაკავშირებული, ქართველი ემიგრანტებისთვის განკუთვნილი, ოპოზიციის წინააღმდეგ მოქმედი და ნაციონალისტური და რელიგიური შინაარსის სახელწოდების მქონე ჯგუფები. აღნიშნული ჯგუფების წევრთა რაოდენობა განსხვავებულია. თუ “კონსერვატიულ მოძრაობასთან” დაკავშირებულ ზოგიერთ ახლადშექმნილ ჯგუფში მხოლოდ რამდენიმე ასეული წევრია გაერთიანებული, სხვა ჯგუფებში გაწევრიანებულ ფეისბუქმომხმარებელთა რაოდენობა რამდენიმე ათასს აღწევს. აღსანიშნავია, რომ “სამართლიანი არჩევნების” მიერ შესწავლილი საეჭვო პროფილების ნაწილი პოსტებს “კონსერვატიული მოძრაობის” რეგიონულ ჯგუფებსა და სხვა თემატიკის ჯგუფებში პარალელურად აზიარებენ. მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ საეჭვო ანგარიშები “რუ სა” და “გია ბიჭიაშვილი” პარტიის ერთ-ერთი რაიონული ჯგუფის “კონსერვატიული მოძრაობა (რუსთავში)” ადმინისტრატორები არიან. კიდევ ერთი საეჭვო პროფილი Mancho Abramidze კი ჯგუფი “კონსერვატიული მოძრაობა (მხარდამჭერების)” მოდერატორია.
„ალტ-ინფოსა“ და „კონსერვატიულ მოძრაობასთან“ დაკავშირებული ჯგუფები
„ალტ-ინფოს“ მასალებისა და „კონსერვატიული მოძრაობის“ შესახებ სიახლეების გავრცელებისთვის მოქმედებს პარტიის სახელით მოქმედი 20 ჯგუფი და „ალტ-ინფოს“ დასახელების 3 ჯგუფი. ამასთან, „ალტ-ინფოსა“ და პარტიის პოპულარიზაციისთვისაა შექმნილი „GEჯგუფი კონსერვატორიGE”, რომლის ერთ-ერთი ადმინისტრატორი მათთან დაკავშირებული გვერდი „კონსერვატორია“. ჯგუფების ნაწილს საერთო ადმინისტრატორები/მოდერატორები ჰყავთ, რაც მათ კოორდინირებას უსვამს ხაზს.
ჯგუფებში, სხვა ანგარიშებისა და გვერდების მსგავსად, ვრცელდება „ალტ-ინფოს“ პირდაპირი ეთერები, ვიდეოები, კონტენტი სხვა პლატფორმებიდან და სიახლეები პარტიის შესახებ. „ალტ-ინფოს“ კონტენტის პარალელურად, ჯგუფებში სხვადასხვა სახით ანტიდასავლური, პრორუსული, ნაციონალისტური, სიძულვილის ენის შემცველი და ოპოზიციის მადისკრედიტირებელი გზავნილები ვრცელდება. საეჭვო პროფილებთან ერთად, ჯგუფებში პოსტებს ავთენტური ანგარიშებიც აზიარებენ, რომელთა უკანაც, სავარაუდოდ, პარტიის აქტივისტები დგანან.
რადიკალურ, ძალადობრივ და ღიად პრორუსულ ჯგუფს პარტიად გარდაქმნამ პოლიტიკურ ველზე არსებობისთვის ლეგიტიმაციის მიცემის გარდა, სოციალურ მედიაში სამოქმედოდ სასათბურე პირობები შეუქმნა. ფეისბუქის მიერ მრავალჯერ წაშლილი ქსელი, ახლა პოლიტიკური სუბიექტის საფარველქვეშ ცდილობს ანტიდასავლური, ჰომოფობიური და სიძულვილის ენის შემცველი გზავნილების საქართველოს რეგიონების მასშტაბით გავრცელებას. ამ გარემოების გათვალისწინებით, ტაქტიკები მეტად დივერსიფიცირებულია. „ალტ-ინფოს” ქსელი მიგრირდა ახალ სოციალურ ქსელებსა და პლატფორმებზეც (ტიკტოკი, იუთუბი და სხვ.) შექმნილი არხების პოპულარიზაცია ფეისბუქზეც ხდება. სამოქალაქო სექტორი ერთობლივად ცდილობს მანიპულაციური საინფორმაციო გავლენებისგან მოქალაქეთა დაცვას, თუმცა, ამავდროულად, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სახელმწიფომ დეტალურად შეისწავლოს პარტიის ფინანსური კავშირები, რაც, სავარაუდოდ, ვირტუალური სივრციდან რეალურ გარემოში გადმონაცვლების მნიშვნელოვანი წყაროა.

The Conservative Movement – Alt-Info’s Passage to Facebook
After being removed by Facebook (Meta) several times, having moved to other platforms and creating a TV channel, Alt-Info became active again on Facebook. This time, the pro-Russian group has found an easier and more stable way to reach Facebook audience, as live broadcasts from the main page of the organization „Alt-News“ are now disseminated by pages, groups and Facebook profiles associated with the Conservative Movement party. Notably, the Conservative Movement creates Facebook pages, groups, and profiles for each local organization, which makes their audience more diverse. The party began to open its municipal offices on December 27, 2021, when it opened its first office in Zugdidi, and currently reaching 18 municipalities of 5 regions of Georgia (Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, Kakheti, Samegrelo, and Zemo Svaneti). Monitoring of accessible open sources has not revealed any financial contributions in favor of the Conservative Movement. However, their offices and regional representations are growing almost on a weekly basis.
From Alt-Info to the Conservative Movement
Alt-Info is actively disseminating anti-Western, anti-liberal messages, and hate speech. As early as in 2020, ISFED said[1] that Alt-Info was using propaganda methods and disinformation campaign on social media to polarize the society. Alt-Info founders are the organizers of a violent protest against Tbilisi Pride on July 5, 2021, during which dozens of journalists were injured. Alt-Info has a close connection with Levan Vasadze, founder of public movement Eri [Nation] and Alexandr Dugin, ideologist of Kremlin’s expansionist policy, who was a guest on Alt-Info programs. According to the last report of ISFED, Alt-Info program hosts are actively disseminating messages against Georgia’s integration in Euro-Atlantic structures and suggest a direct dialogue with Russia.[2]
Alt-Info began to openly broaden its network on Facebook in June 2019, however the network was removed and banned from Facebook’s platforms in 2020[3], for a coordinated inauthentic behavior.[4] Alt-Info tried to restore its network on Facebook several times but without success. The pro-Russian group launched TV broadcasting in January 2021, and while its access to Facebook remained limited, it began to mobilize audience and disseminate messages on Telegram. According to ISFED report, Alt-Info has also migrated to TikTok and it is successfully using the platform.[5]
Alt-Info representatives had a convention on November 20 where they founded a party, Conservative Movement. Initially, the National Bureau of Public Registry suspended registration of the party due to a technical deficiency.[6] However, later on December 7, the party was officially registered.[7] Currently, the party has regional offices in 18 municipalities and their number is growing on a daily basis. According to Konstantine Morgoshia, founder of Alt-Info and the Conservative Movement party, by the end of March the number of party offices should reach 80.
Alongside opening of regional offices and using other platforms, Alt-Info became active on Facebook again. ISFED has observed the new methods, tactics, and means used by the party on the platform.
The new network of the Conservative Movement and Alt-Info
Despite the ban, on December 1, 2021, Alt-Info once again created an official page on Facebook called „Alt-News“. The page has been functioning for more than 2 months and it has over 12 thousand subscribers.[8]
It appears that Alt-Info has chosen a different, more stable way of disseminating propaganda messages in 2022. Alt-News posts and Alt-Info content are disseminated on official and regional pages of the Conservative Movement party. Alongside suspicious groups and profiles used before, Alt-Info currently prefers to use pages, personal accounts and Facebook groups created in the name of the Conservative Movement.
ISFED monitoring has revealed that so far 10 pages, 23 groups, and 14 Facebook profiles are operating under the name of the Conservative Movement on Facebook. The party is operating in 9 regions of Georgia using Facebook pages, groups, and accounts, starting from November 2021, but activating in January 2022. ISFED monitoring has revealed that Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti are the only regions that have not yet been covered by the party on social media.
In parallel with an official campaign, Alt-Info continues the practice of using covert, anonymous network to deliver its messages to audience, just like in 2019-2020.
Pages associated with Alt-Info and the Conservative Movement
ISFED has found three categories of pages in the new network of Alt-Info on Facebook: pages operating in the name of Alt-Info, pages of the Conservative Party and anonymous pages.
Currently the following 3 pages are operating in the name of Alt-Info on Facebook: Alt-News, Alt-Conservator, and Alt-Info. Their official page is Alt-News, which live streams programs of the channel and has the highest engagement. The purpose of Alt-Conservator is to share their posts, while the page Alt-Info is mostly disseminating materials published on the website. Notably, Alt-Info website became unavailable when the Facebook page was removed in July 2021, however a new page was created shortly afterwards - alt-info.ge/.
lt-News was live
Guests: Zurab Makharadze – Chairperson, the Conservative-Movement party Irakli Martinenko – Political Council Member, the Conservative-Movement party Giorgi Kardava – General Secretary, the Conservative Movement party |
Alt-Conservator Today’s Comments at 13:00 (05.02.2022) -Trial of Saakashvili -Shared interests of China and Russia -Current events in Ukraine |
Alt-info -Hungarian PM Orban: „I’d rather cut off my hand than see Hungary become a country of immigrants, like Germany“ |
Pages of the Conservative Movement’s local organizations disseminate Alt-Info programs and content. They also disseminate public news about the Conservative Movement, including photos from opening of a local office, briefings and speeches of the party leaders. The pages are using different methods to disseminate Alt-Info content. On the one hand, they share live streams and videos for the main page - Alt-News, but often they also create content. These pages share materials from groups affiliated with Alt-Info and disseminate messages containing propaganda narratives. For example, on January 10 a page called „Conservative Movement/Samtredia“ posted a video of a burning EU flag.
Conservative Movement/Telavi Alt-News was live Today’s Comments: at 13:00 (26.01.22) -Trials of those arrested on July 5-6 Guests: |
Conservative Movement/Gurjaani Alt-News People should educate themselves more about political processes |
Conservative Movement/Chkhorotsku Alt-News |
Conservative Movement – Official Page The Conservative Movement party opened its offices in Kaspi and Khashuri The Conservative Movement party continues to open its offices in the region. Today, one more office of the party was opened in Kaspi, at 6 Eprem Meore Str. The office will be led by Giga Karbelashvili. Today the party opened another office in Khashuri also, at 7 Tabidze Street, and it will be led by Giorgi Kiknadze and Ramaz Nozadze. |
Similar to the previous practice, Alt-Info messages are also disseminated on anonymous Facebook pages. ISFED has observed that currently 4 pages affiliated with Alt-Info are operating on Facebook, which are actively disseminating their content. A page called „Conservator“ is the most active one. It posts videos cut out of Alt-Info broadcasts, creates video-collages, and publishes speeches of the party leaders. The pages are sharing Alt-News live broadcasts, website materials and content from Facebook profiles of the party leaders. They also promote Alt-Info channels on other social media platforms and disseminate news about the Conservative Movement.
Conservator Brief section – how the power of television works |
News about individuals arrested during protest rallies on July 5-6 |
National Ideology has no alternative Alt news was live Today’s Comments: at 13:00 (07.02.22) Conservative Movement continues to open offices nationwide A discord in the National Movement |
Personal profiles affiliated with Alt-Info and the Conservative Movement
ISFED has found that accounts affiliated with Alt-info are operating in a coordinated manner on Facebook. They disseminate Alt-Info materials and news about the party on their profiles and in groups. The network includes accounts operating in the name of the Conservative Movement, as well as suspicious personal Facebook profiles, some of which are hiding their identity, while others are presented with nationalistic names.
Alongside the pages, Facebook accounts were also created in the name of the Conservative Movement and they disseminate Alt-Info content. It is safe to say that this is a new and stable tactic for dissemination of Alt-Info messages. It is likely that the party has created Facebook profiles for more flexibility because this allows them to reach a wider audience in a short period of time, by intensively adding other profiles as friends.
These profiles are using similar tactics as the pages, for dissemination of Alt-Info materials. More specifically, they share live broadcasts and videos from the main Alt-Info page and from supporting and regional pages. Often, they share posts from groups that support Alt-Info. In addition, they share Alt-Info’s channels on other platforms – YouTube, Myvideo – to deliver more content to their Facebook audience. These profiles are also posting videos from Tik-Tok, where names of accounts that support Alt-Info are visible, which possibly serves the aim of promoting the latter.
Conservative Movement in Martvili Alt-News Radical pro-Westernism as a mental illness |
Conservative Movement Zugdidi Vakho Barbakadze – Conservative Movement (Lagodekhi Organization) Who teaches us tolerance and whose interests are served by appearance of racism in Georgia? |
Conservative Movement in Samtredia Week with Nikoloz Mzhavanadze (06.02.2022) |
Conservative Movement Zugdidi Mancho Abramidze – Conservative Movement (Supporters) Position about the cross mounted outside of parliament |
Along with the official accounts, there are also profiles on Facebook presented with names associated with the party or other nationalistic names, including: Association of Conservators, Fate of Conservators, Taliban Conservators, etc. They are disseminating Alt-Info content on their accounts. Notably, some pages disseminate materials only in groups. ISFED monitoring has revealed that some of these profiles have others among Facebook friends, suggesting that they are connected and are working together.
ISFED also monitored suspicious profiles that disseminate Alt-Info materials. Based on the monitoring, ISFED identified 16 inauthentic accounts that share content published on the official page on their wall and in different groups. The suspicious profiles monitored by ISFED do not use a single identifying photo and they have not filled out personal information field. Importantly, some of them have shared photos that contain symbols of Alt-Info and the Conservative Movement.
The inauthentic accounts share posts published on the official Facebook page of Alt-Info in different types of groups, including groups associated with the Conservative Movement, groups for Georgian emigrants, groups operating against the opposition and groups with nationalistic or religious names. Size of these groups varies. While some newly-created groups affiliated with the Conservative Movement have only a few hundred members, others - thousands of Facebook users. Notably, some suspicious profile pages monitored by ISFED share posts in regional groups of the Conservative Movement and groups that focus on other topics. The monitoring has revealed that suspicious accounts „Ru Sa“ and „Gia Bichiashvili“ are administrators of one of the regional groups of the party „Conservative Movement (in Rustavi)“. Another suspicious profile „Mancho Abramidze“ is a moderator of the group „Conservative Movement (Supporters)“.
Mancho Abramidze – Conservative Movement Supporters Alt-News was live Another trial of Saakashvili The issue of Ganja gates The West’s response to Russia-Ukraine issue Guests: Giorgi Kardava – General Secretary, the Conservative Movement party Shota Martinenko – Alt-Info founder Zurab Makharadze – Chairperson, the Conservative-Movement party |
Groups associated with Alt-Info and the Conservative Movement
20 Groups operating in the name of the party and 3 groups under the name of Alt-Info are operating for dissemination of Alt-Info materials and news about the Conservative Movement. Further, for the promotion of Alt-Info and the party, a group called „GEGroupConvervativeGE” has been created and it is administered by an affiliated page called „Conservator“. Some groups share administrators/moderators, which is indicative of their coordination.
Similar to other accounts and pages, Alt-Info’s live broadcasts, videos, content from other platforms and news about the party are disseminated in these groups. Different forms of anti-Western, pro-Russian, nationalistic messages, hate speech, and messages that discredit the opposition are disseminated in the groups, alongside Alt-Info content. Together with suspicious profiles, posts in the groups are also shared by authentic accounts. It is likely that party activists are behind these accounts.
Conservative Movement in Europe Avto Kvetenadze shared a post What will Georgian people choose: NATO or regaining lost territories? „Regaining control over Abkhazia and South Ossetia is far more important for some people than getting closer to the West.“ If you had to choose between regaining Abkhazia and South Ossetia on the one hand and becoming a member of NATO and EU on the other, which one would you choose? |
Conservator Summing up the pandemic period and reflecting on the past |
Transformation into a party not only legitimized the existence of a radical, violent, and openly pro-Russian group in the political field but also provided it with enabling environment for operation on social media. The network removed by Facebook several times is now trying to disseminate anti-Western, homophobic messages, and hate speech in the regions of Georgia under the cover of a political subject. In view of these circumstances, tactics are more diversified. Alt-Info network has now migrated to other social networking sites and platforms - TikTok, YouTube, etc. The channels that have been created there are also promoted on Facebook. Civil sector has joined forces to protect people against influences of manipulative information. However, it is also crucial for the State to study the party’s financial connections, which likely serve as an important source for moving from a virtual space into a real one.
[1] ISFED, Coordinated Covert Operation of Alt-Info on Facebook.
[2] ISFED, 8 propaganda messages about the crisis in Ukraine on Facebook. https://isfed.ge/geo/blogi/8-propagandistuli-gzavnili-ukrainis-krizistan-dakavshirebit
[3] ISFED, Coordinated Covert Operation of Alt-Info on Facebook.
[4] October 2020 Coordinated Inauthentic Behavior Report, Meta. https://about.fb.com/news/2020/11/october2020-cib-report/
[5] ISFED, „TikTok – Emerging Propaganda Ecosystem“. https://isfed.ge/geo/sotsialurimediis-monitoringi/tiktoti-propagandis-akhali-ekosistema
[6] National Agency of Public Registry, Decision # P21000039/3. https://bit.ly/3gAX2zy.
[7] National Agency of Public Registry, Certificate of registration of a political association of citizens. https://bit.ly/3rWNohz.