ISFED-მა საარჩევნო პროცესებში სკოლის დირექტორებისა და მოადგილეების ჩართვის დამადასტურებელი დოკუმენტი მოიპოვა
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას წყარომ, ანონიმურობის დაცვის გარანტიით მიაწოდა დოკუმენტი, რომელიც მიუთითებს, რომ ყვარლის მუნიციპალიტეტის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრი ორგანიზებას უწევდა საჯარო სკოლების დირექტორებისა და მათი მოადგილეების საარჩევნო კამპანიაში ჩართვას “ქართული ოცნების” საკრებულოს წევრობის კანდიდატის, ქეთევან ჭიპაშვილის სასარგებლოდ. საგულისხმოა, რომ ქეთევან ჭიპაშვილი ამავდროულად ყვარლის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრს ხელმძღვანელობს.
მოწოდებულ დოკუმენტში ჩანს, რომ რესურს-ცენტრს ჰქონდა წინასწარ შედგენილი სია სახელწოდებით “ქეთევან ჭიპაშვილის მხარდამჭერები (ადამიანები, რომლებიც აქტიურად ჩაერთვებიან წინასაარჩევნო კამპანიაში)”. აღნიშნულ სიაში ჩამოთვლილია ყვარლის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების იმ დირექტორებისა და მათი მოადგილეების სახელები (საკონტაქტო ინფორმაციით), რომელთა კამპანიაში ჩართვაც სავარაუდოდ, ქეთევან ჭიპაშვილის სასარგებლოდ იყო გამიზნული. საგულისხმოა, რომ 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ქეთევან ჭიპაშვილმა საარჩნო კოდექსით დადგენილი აგიტაციის წესი დაარღვია, რასთან დაკავშირებითაც “სამართლიანმა არჩევნებმა” საარჩევნო ადინისტრაციაში საჩივარი წარადგინა.
ორგანიზაციისთვის უცნობია, ვისი მითითებით მოხდა სიის შედგენა და რა ფორმით იყვნენ სკოლის დირექტორები/მოადგილეები საარჩევნო პროცესებში ჩართული, თუმცა მოპოვებული ინფორმაცია ადასტურებს საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიზებისა და საარჩევნო მიზნით, სამსახურეობრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ნიშნებს. აღნიშნული ასევე წარმოადგენს სამსახურებრივად დაქვემდებარებული პირების წინასაარჩევნო კამპანიაში ჩართვის მცდელობას, რაც საარჩევნო კოდექსით აკრძალულია და წარმოადგენს ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებას.
“სამართლიანი არჩევნები” უკვე მრავალი წელია საუბრობს საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიზებისა და ადგილობრივი რესურს-ცენტრების, ასევე საჯარო სკოლების დირექტორების საარჩევნო პროცესებში ჩართვის შესახებ, რომელიც ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს საარჩევნო პერიოდში. აღნიშნული დაწესებულებების პერსონალი ხშირად მიიჩნევა მმართველი პარტიის მიერ მნიშვნელოვან საარჩევნო რესურსად, უფრო მეტიც, მმართველი პარტიის მიერ აქტიურად ხდება მათი გამოყენება სააგიტაციო მიზნებისთვის, მათ შორის არანებაყოფლობითი და იძულებითი ფორმით.
“სამართლიანი არჩევნები” მიიჩნევს რომ საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიკურ ინსტრუმენტად გამოყენება და პერსონალის ჩართვა წინასაარჩევნო კამპანიაში ეწინააღმდეგება როგორც საარჩევნო კანონმდებლობით დადგენილ წესებს, აგიტაციისა და ადმინისტრაციული რესურსის არამიზნობრივად გამოყენების მხრივ, ასევე არღვევს “ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონით განმტკიცებულ პრინციპს, რომლის მიხედვითაც, იკრძალება ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიზება.
“სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს:
- საქართველოს პროკურატურას, გამოიძიოს საჯარო სკოლის დირექტორების/მოადგილეების და საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის პოლიტიკურ პროცესებში ჩართვის ფაქტები და საზოგადოებას უმოკლეს დროში მიაწოდოს ინფორმაცია გამოძიების შედეგების შესახებ;
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, თავისი მანდატის ფარგლებში, შეისწავლოს და რეაგირება მოახდინოს აღნიშნულ ფაქტზე. ასევე გადადგას აქტიური ნაბიჯები განათლების სფეროში პოლიტიკური გავლენების აღმოსაფხვრელად.
“სამართლიანი არჩევნები” გამოთქვამს მზაობას იურიდიული დახმარება გაუწიოს განათლების სისტემაში დასაქმებულ ყველა იმ პირს, ვინც მიიჩნევს, რომ მისი საარჩევნო/პოლიტიკურ პროცესებში ჩართვა არანებაყოფლობით მოხდა. სურვილის შემთხვევაში მოგვმართეთ ელ. ფოსტის საშუალებით: info@isfed.ge

ISFED obtains document confirming involvement of school principals and their deputies in election processes
An anonymous source provided ISFED with the document that indicates that Educational Resource Center of Kvareli Municipality was arranging the involvement of public school principles and their deputies in election campaign, in favor of the Georgian Dream’s Sakrebulo candidate Ketevan Tchipashvili. It is noteworthy, that Ketevan Tchipashvili also heads the Kvareli Educational Resource Center.
The provided document illustrates that the Resource Center had a pre-made list, called “Ketevan Tchipashvili’s supporters (People who will actively be involved in pre-elections campaign)”. The list includes the names of the public school principals and their deputies (with contact information) in Kvareli Municipality, whose alleged involvement in the campaign was aimed in favor of Ketevan Tchipashvili. It is important to mention, that during 2017 Municipal Elections, Ketevan Tchipashvili violated the rules of agitation established by the Election Code and ISFED filed a complaint with the election administration.
It is unknown, on whose instruction the list was compiled and in what form the school principals / deputies were involved in the election process, but the information obtained confirms the signs of politicization of educational institutions and abuse of office for electoral purposes. This is also an attempt to involve subordinates in the pre-election campaign, which is prohibited by the Electoral Legislation and constitutes the use of administrative resources.
For many years now, ISFED has been raising the problem of politicization of educational institutions and the involvement of local resource centers, as well as public school principals in the election process, which is one of the major challenges during the election period. The staff of these institutions is often seen as an important electoral resource by the ruling party and moreover, they are actively used for agitation purposes, including in involuntarily and coercion.
ISFED considers that the use of educational institutions for political purposes and the involvement of educational personnel in the election campaign violates the established rules for election agitation and use of administrative resources, as well as violates the principle of the Law of Georgia on General Education, according to which the politicization of education institutions is prohibited.
ISFED calls on:
· The Prosecutor’s Office of Georgia to investigate the involvement of public school principals / deputies and the Educational Resource Center in the political process and provide the public with information about the results of the investigation immediately;
· Georgia’s Ministry of Education and Science within its mandate to investigate and respond to this fact. In addition, take active steps to eliminate political influence in the field of education.
ISFED expresses its readiness to provide legal assistance to all persons employed in the education system who believe that their involvement in the electoral/political process was involuntary.