ბენეფიციარების შესახებ ინფორმაციას ანტიკორუფციული ბიურო „სამართლიანი არჩევნებისგანაც” ითხოვს
2025 წლის 23 ივნისს ანტიკორუფციულმა ბიურომ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას (შემდგომში - „სამართლიანი არჩევნები“) ჩააბარა სასამართლოს ბრძანება ამ უწყების შუამდგომლობის დაკმაყოფილების შესახებ, რომლითაც მოთხოვნილია 2024 წლის 1 იანვრიდან 2025 წლის 10 ივნისის ჩათვლით ორგანიზაციაში დაცული ფაქტობრივად სრული ინფორმაცია, მათ შორის ორგანიზაციის ბენეფიციარებისა და პარტნიორების კანონით დაცული პერსონალური მონაცემები. მსგავსი შინაარსის წერილები გასულ კვირას სხვა სამოქალაქო ორგანიზაციებმაც მიიღეს, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ „ქართული ოცნება“ და მის მიერ სრული კონტროლის ქვეშ მყოფი სახელმწიფო უწყებები აგრძელებენ ბოლო პერიოდში მიღებული ანტიკონსტიტუციური და არადემოკრატიული კანონების გამოყენებას სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ.
ანტიკორუფციული ბიუროს შუამდგომლობა სამართლებრივი დასაბუთების მინიმალურ სტანდარტებსაც ვერ აკმაყოფილებს. ბიურო „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ“, ,,გრანტების შესახებ“ და „კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ კანონების საფუძველზე ითხოვს ორგანიზაციის საქმიანობასთან დაკავშირებით ინფორმაციას, თუმცა სათანადოდ არ განმარტავს, რა საჭიროებას წარმოადგენს ამ ინფორმაციის მიღება. სასამართლოს ბრძანების საფუძველზე ორგანიზაციიდან გამოთხოვილი მონაცემები ათასობით ბენეფიციართან დაკავშირებით, ისევე, როგორც საადვოკატო საქმიანობის ფარგლებში მიღებული ინფორმაცია,  პროფესიულ საიდუმლოებას წარმოადგენს და  მისი გაუმჟღავნებლობა დაცულია საქართველოს კანონმდებლობით.
„სამართლიანი არჩევნები“ გამოიყენებს მის ხელთ არსებულ ყველა სამართლებრივ მექანიზმს ორგანიზაციისა და  ბენეფიციარების ინტერესების დასაცავად.

The Anti-Corruption Bureau requests information about beneficiaries of ISFED
On June 23, 2025, the Anti-Corruption Bureau (ACB) presented a court order to the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) granting the ACB's motion, which demands virtually all information held by the organization from January 1, 2024, to June 10, 2025, including legally protected personal data of the organization's beneficiaries and partners. Last week, other civil society organizations received similar letters, indicating that the Georgian Dream party and the state agencies under its complete control continue to use the unconstitutional and undemocratic laws recently adopted against civil society.
The ACB's motion does not meet even the minimum standards of legal justification. While it requests information related to the organization's activities based on the laws "On Political Associations of Citizens," "On Grants," and "On the Fight Against Corruption," it fails to adequately explain the necessity for obtaining this information. The data demanded from the organization under the court order, relating to thousands of beneficiaries as well as information obtained within the framework of legal advocacy, constitutes professional confidentiality, the non-disclosure of which is protected under Georgian legislation.
ISFED will utilize all available legal mechanisms to defend the interests of the organization and its beneficiaries.