სააპელაციომ სასამართლომ დააკმაყოფილა მოქალაქის სარჩელი, რომელსაც ISFED იცავდა
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების” კიდევ ერთი წარმატება. 2016 წლის 19 ივლისს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა მ.ჭ. სააპელაციო საჩივარი, რომლის ინტერესებსაც სასამართლოში „სამართლიანი არჩევნების“ იურისტი იცავდა.
მ.ჭ. მონაწილეობდა ჭიათურის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული სამსახურის კოორდინაციის განყოფილების გამგებლის წარმომადგენლის პოზიციაზე ქვაციხის ადმინისტრაციულ ერთეულში გამართულ კონკურსში. მ.ჭ. მიიჩნია, რომ ჭიათურის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი თვითმმართველობის მოხელეთა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიამ დაარღვია კონკურსის, კერძოდ კი გასაუბრების ეტაპის ჩატარების შესახებ ადმინისტრაციული კანონმდებლობის მოთხოვნები, დაუსაბუთებლად უთხრა უარი თანამდებობაზე დასანიშნად წარდგენაზე და კონკურსი ჩაშლილად გამოაცხადა.
„სამართლიანი არჩევნების“ მიერ საჩხერის რაიონული სასამართლოს წინაშე დაყენებული იყო კონკურსის შედეგების გაუქმების და მოპასუხისათვის გასაუბრების ეტაპის ხელახლა ჩატარების დავალების მოთხოვნა. პირველი ინსტანციის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა სარჩელი. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ აღნიშნული გადაწყვეტილება გაასაჩივრა ზემდგომ ინსტანციაში. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა აპელანტის მოთხოვნები, კერძოდ,  ბათილად ცნო ჭიათურის მუნიციპალიტეტის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის სხდომის ოქმი, რომლის მიხედვითაც კონკურსი გამოცხადდა ჩაშლილად და მ.ჭ.-ს უარი ეთქვა თანამდებობაზე დასანიშნად წარდგენაზე. ასევე, სასამართლომ დაავალა ჭიათურის მუნიციპალიტეტის საკონკურსო-საატესტაციო კომისიას ხელახლა ჩაატაროს კონკურსის ეტაპი - გასაუბრება.

Appellate Court ruled in favor of appellant represented by ISFED
Another success story of ISFED. On July 19, 2016, Kutaisi Appellate Court granted part of the appeal of M.Ch., the appellant represented by ISFED.
M.Ch. participated in a competition announced for selection of Gamgebeli Representative in Ajara Municipality’s Department of Administrative Service Coordination, Kvatskhi Administrative Unit. M.Ch. believed that local commission for selection and certification of municipal employees violated requirements of administrative legislation for interviewing candidates. The commission refused to nominate him for the office, without providing any grounds of the refusal, and announced that the competition was ruined.
ISFED filed in Sachkhere District Court seeking annulment of the competition results. It requested the court to order the respondent to repeat the interview process. The first instance court rejected the claim, which led ISFED to file in Kutaisi Appellate Court. The appellate court granted part of the claim and invalidated decision of Chiatura Commission for Selection and Certification to find the competition ruined and to refuse to nominate M.Ch. for the vacant position. ISFED also ordered the commission to repeat the interview process.
International Society for Fair Elections and Democracy provides legal aid within the project Protecting Rights of Civil Servants for Politically Neutral and Discrimination-Free Public Service in Georgia funded by the Embassy of Netherlands in Georgia. Within the project ISFED provides free legal consultation, representation and prepares legal documents for victims of unfair selection and certification process and dismissals without legal cause in public service.